Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

 1. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92
  не разбрав баш дали сeга брзо си породена? инаку, да, се согласувам тотално со тебе!!!

  Господ да го благослови тој што ја измислил. !!! :rock: :rock: :rock:
   
 2. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  185
  Првиот пост сум го напишала додека бев бремена со второто детенце, а вториот сега (се породив пред 4 месеци) :)
   
 3. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92
  :) Добро. Ете кој го искусил на сопствена кожа благодетот на епидуралот. Плус за второто дете, вредело! :)
   
 4. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  629
  Пол:
  Женски
  ne sum bas zapoznaena , me interesira dali koga odis na poragjaj ti biras kako sakas da se porodis ili doktorot ti kazuva, dali ja ako sakam so epiduralna ke bide taka, za carski veke znam deka ako se mora se mora ??? :call:
   
 5. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  185
  Ако одиш во приватна клиника, може веднаш да си договриш безболен пороѓај. Јас се пордив на ГАК со епидурална, ама со мнооогу убедувања и врски...
   
 6. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92
  Да, Инола баш убаво кажа. И јас се породив декември 2006-та на ГАК природно со епидурална ама исто со милион врски и убедувања. Од типот да почнеме без епидурал па ќе видиме, ајде, ајде и нашите баби раѓале на ниви, не знам што, а муабетот е што кога ,,те боцкаат,, поткожно, значи кога ја аплицираат иглата на која е надоврзано катетерчето /цревцето низ кое поминува анелгетикот си има протокол медицински до колку сантиметри отвореност се става. Збориме за природен пораѓај и истиот се аплицира на 4 максимум 5 сантима отвореност. Среќната вест е што сега веќе на ГАК не требаат врски туку си го плаќаш епидуралот (МИСЛАМ 6000 денари) ама треба да е најавен, значи кога си 8-ми 9-ти месец бремена да отидеш таму ( доле во амбулантата) да се информираш демек и да си најавиш дека ќе уплатиш и сакаш со епидурал.
   
 7. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  185
  Не се плаќа епидуралот на ГАК, само во приватните клиники се плаќа. И јас мислев дека се плаќа, ама на предавањата на ГАК ни кажаа дека е бесплатен, и навистина така беше. Не го добив бесплатно заради врските, туку затоа што навистина е бесплатен.
   
 8. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92

  Е па навистина не ги разбирам!!! Мене ми кажаа дека го наплаќале. Тој што им е втор директор, нели економскиот менаџер сега по некоја случајност му е пријател на маж ми и поручек ќе го барам да ми каже сигурно. Бидејќи на 2 мои другарки им кажаа (едната 2009, другава 2010) дека не се плаќа ако е за царски или не дај Боже некој зафат хируршки, а за природно се наплаќал. МИСЛАМ беше 6.000 денари, а ако сакаш да бираш анестезилог плаќаш плус. Или пак ако сакаш епидурал ама да си го бираш сама и анестезиологот, нели сега може и гинекологот кој ќе те пораѓа да си го избереш, можеби за тоа е муабетот со плаќањето. Не сум сигурна велам. А за да бираш лекари 100% знам дека си плаќаш дека нели истите ги викаат вон работно време, да кажам по порачка и услугата е екстра.
   
 9. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  185
  Јас се породив во март оваа година...нас на предавања, значи јавно пред сите, анестезиологот ни кажа дека не се наплаќа епидуралот...и така беше.

  Мислам дека порано викале анестезиолози од другите клиники, и таа услуга се плаќала. Ама за ова не сум 100% сигурна.
   
 10. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92
   
 11. mariovska

  mariovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas bi trebalo da se porodam za 2 meseci pa efektivno razmisluvam dali bez ili so epidural i vo koja bolnica?Dali
  nekoj se porodil vo Cair so epidural?
   
 12. rjgdm

  rjgdm Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  39

  Zaboraviv da pisam se porodiv na 25 dek. 2009 :) so carski nikakov problem nemam do sega :)  malce zakasniv :)) so odgovaranje
   
  На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.881
  Eте јас понапред сум пишала пред 1 год :) Jас немам никакви болки,дали сеуште е рано да ми се појават,но ништо не чуствувам во кичмата :^) некои велат зависело до организмот :?: Bи ја препорачувам јас многу лесно си поминав,ништо не чуствував :) исто како инола што рече сите нека ги носат бебињата,јас ке им ги рагам :lol: истото и јас го мислев кога се породив,од толку што бев задоволна :)
   
  На Natasa. P му/ѝ се допаѓа ова.
 14. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.813
  Пол:
  Женски
  Јас се породив во Чаир ама природно, не со епидурална, породувањето ми беше многу лесно, со 2 напони, ама хигиенските услови беа катастрофа (пред 4 год., сега не знам како е), топла вода немаше секогаш, многу брзо се трошеше, едни спаваќи што ги даваат крути како штиркани (не беше дозволено од дома), и ако немаш свој човек многу многу не те рецкаат. Со лесно нека е на сите идни мамички :)
   
 15. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.132
  Допаѓања:
  45.362
  Пол:
  Женски
  Имам две деца родени по природен пат во Систина.
  Првото ми е 7 години,а второто 5.
  За првиот пораѓај немаше сеуште епидурална АНАЛГЕЗИЈА која се дава за намалување на болките при природното породување.Имаше епидурална Анестезија,која се дава при породување со царски рез.Овие два поими треба да се разграничат.Знаачи при природно породување се дава аналгезија,а при царски рез -анестезија.
  За второто дете ми понудија да добијам епидурална аналгезија и прифатив.Аплицирањето на оваа аналгезија не беше ни малку болно,претходно местото(кичмата)се прска со локален анестетик(како спреј кој се користи на забар) и се става додека трае контракцијата .Инаку се става кога отприлика жената е отворена 4-5 прста затоа што дејството на аналгетикот е пократко.Оваа аналгезија има за цел намалување на болките за околу 80%,и да болките се многу намалени ,но контракциите се чувствуваат.Ова придонесува за побрзо отварање,бидејки мускулатурата е поопуштена (нЕ е во грч при секоја контракција).И нозете не се одземени,можеш слободно да се движиш(не е анестезија).
  Јас на сите идни мамички би им ја препорачала епидуралната аналгезија,потполно е безопасна(за оние кои природно ке раѓаат).И да не се прими аналгезија,раѓањето е еден преубав чин,болките веднаш се забораваат кога ке го слушнете најубавиот плач на бебето и кога ке ви го стават на градите.
  Со лесно на сите ... :)
   
  На Natasa. P, m1lani и Lady-PinkHeart им се допаѓа ова.
 16. kika84

  kika84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  zdravo na sire jas sum bremena vo 5 mesec pa kaj i da e treba da odlucam kade da se poragam ama drzavna strasnio me plase dali nekoj skoro se poragal tamu i kako e da kaze a za epiduralna anestezija od mnogu sum slusnala deka sakaat da im stavat a koga ke otidat tamu ne im jas stavaat neznam zosto e toa taka i sestrite katastrofa nikoj ne doaga da te vide osven ako nemas nekoj so vrski. Imam komsika raboti tamu mi rece deka sega i doktor ne moze da te poraga koj sakas neli da go platis posto noviot direktor im bil mnogu storg i ako ne e na rabota ne moze da dojde osven ako saka parite da gi prefrli na ziro smetka od bolnicata i strasno sum vo dvoumenje a za vo sistina i remedika znam deka e 60 000 obicen 90 000 carski mislam deka e malku previse i mnogu sum vo misla ve molam ako ima nekoj nesto da kaze da me utesi neka pise fala v i odnapred poz do site.

  [mod-kirilica:1ayfnjg4][/mod-kirilica:1ayfnjg4]
   
 17. beticka

  beticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  22
  поздрав до сите слатки трудници :* :* :* да си се породите по природен пат е најдобро,најдете на интернет вежби за дишење и вежбајте ги мене ми помогнаа многу - инаку така се породив со близначките мои пред 10г.,движете се што е можно повеке и најдете си врски за да не ве кројат како „стока“-се извинувам ,ама тоа е страшно и ми го направија мене пред 20г. па пораѓајот не ми беше толку болен колку шиењето.епидурална или било кој друг начин на породување направете доколку навистина има потреба од такво нешто,зошто последици секогаш има порано или подоцна, и да си се олесните со убаво сите до една со господ напомош :* и ве сакам сите :* :* :*
   
 18. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  има ли некој кој е пораган со епидурална анестезија ама при природен порагај оти имам слушнато дека во систина ја користеле и за царски мојот бебуш почна да се мести главично па сакам да земам епидурална ако е можно :)

  има ли некој кој е пораган со епидурална анестезија ама при природен порагај оти имам слушнато дека во систина ја користеле и за царски мојот бебуш почна да се мести главично па сакам да земам епидурална ако е можно :!:
   
  Последна измена од модератор: 9 април 2017
 19. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  283
  Сестра ми и скоро сите другарки, се породија природно со епидурална анастезија. Сите топло ми ја препорачаа, да не се правам јунак, да си побарам епидурална, си имам право, и онака се доплаќа, не ти ја даваат за џабе.
  Незгодна била додека ја ставаат иглата во р`бетот ама после тоа било големо олеснение. Во моментот ја преполовува болката во граници на издржливост, а сепак доволно за да се чувствуваат контракциите и да ти остане сила до крај.
  При природен пораѓај знам дека анестезиологот ја дозира во текот на пораѓајот во неколку дози, а при царски рез веројатно се става одеднаш за целосно обезболување.
   
  На Elenika му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.525
  Пол:
  Женски
  Епидурална анестезија за природно породување и спинална анестезија која се става кај царски рез не е исто.
  Кај епидуралната анестезија нема болка, ама напоните ги чувствувате, односно, чувствувате сè освен болката. А кај спиналната ништо не чувствувате од половината надолу ;)
   
  На Natasa. P и AIT им се допаѓа ова.