1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    @Ti19943
    Не сакав да пишам ама еве не мисли на ништо а биди подготвена за се. Од искуство можам да кажам дека 3 епидурални ми ставија и се осеќав. Ама се издржува верувај кога ќе го легнат бебуш на тебе се застанува и нема ниедна наркоза подобра од тоа. Така да само опуштено. И ти посакувам да минеш со лесно.
     
    На Ti19943 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    За 3 ставени епидурални и нивно не дејство, значи само едно, не добро аплицирање на истите. Тоа е исто како да ви пуштат анестезија а вие да не реагирате на неа. Епидуралната се става и може да се регулира, т.е намалува - зголемува. Јас се породив пред 2 ипол месеци, 10 дена после термин со провокација. Ме примија во 11 наутро, вторите вагиналети за провокација ми ги ставија околу 16:30h и веднаш после нив ми пукна водењакот, многу споро се отварав и два пати аналгетици примав. Епидуралната дури наредното утро ми ја ставија, бидејќи мора минимално 4-5 прсти да си отворена, неколку часа поминав супер се за до пред пораѓај кога мораа да ми ја намалат, па после и исклучат за да ги осеќам напоните и да напнувам. Сакам да кажам дека и со епидурална пак ќе си трпеш болки, но сепак е полесно барем одреден период.
     
    На Ti19943 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ne veruvam deka ne bea dobro aplicirani a i ne e samo kaj mene takov slucaj procitaj malku po forumot ke vidis deka nekade deloumno imala dejstvo nekade ic. Sega narkozata kako pojaka direkno so ja vbrizguvaat vo rbet mozebi bi deluvala ama neznam da kazam bidejki ne bev so carski, nego so vakum. I kako sto prethodno pisav nemozes da mislis na bolikte, licno ja mislev da se rodi bebus zdrav i prav posle tie 24 saati poroduvanje.
     
    На Ti19943 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    А како ви беше аплицирана епидуралната, мислам каде, бидејќи спомнувате рбет, прашувам чисто информативно? Бидејќи освен директно вбризгување на истата во рбет, друг начин на апликација не ми е познат. Инаку да, сите ние во тие моменти само се молиме што се побрзо да заврши и здрави и живи со бебчо да се гушкаме. Секоја жена со своја приказна.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Pojakata narkoza spinalnata e taa so direkno te bockaat vo rbet i ti ja vbrizguvaat i tolku po celosna narkoza si. Ova e prkatika dokolku mora a epiduralnva e slicno samo so vmetnuvaat kao sistem i moze da se povtori i nekolku pati. Imavme informativen razgovor so anesteziologot okolu toa efekti i posledici. Eve gi podetalno.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_0265.JPG
      IMG_0265.JPG
      Големина на фајлот:
      93,3 KB
      Прегледи:
      36
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Јас бев 1 прст отворена кога ми ставија епидурална.
     
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Може е глупо прашањево, али појма немам и онака. Колку прста треба да се отвориш за да почне раѓањето? Да знам да си бројам :)
     
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.553
    Пол:
    Женски
    Јас бев отворена 7 кога се породив. Ама бебето ми беше помало. Да беше поголемо ќе чекаа повеќе да се отворам
     
    На FreeMind и mariz им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.670
    Допаѓања:
    72.567
    Пол:
    Женски
    Мене со 6 ме качија на бокс, ама два саати чекав на бокс да се доотворам и бебето да се спушти.... Инаку 7,8 прсти чим се отвориш после е лесно, за минутки се стига до 10 прсти и почнува раѓањето :)

    Мене во Ремедика ми рекоа Епидурална на 3,4 прсти ставаат. Јас 3ч бев со огромни болки на 3-5мин (со провокации), ама едвај 1ипол, 2 прста отворена и епидурална не добив... После на 3 прсти пукна водењакот и царски завршив..
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Абееее 200 евренца и 2000 евренца не е исто :)
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    ама инаетот е голем;) аман те молам да ми клајте епидурална ќе си платам. Ем да молам ем да плаќам, зошто?
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Епа 1800 евра разлика малце ли се? Јас би реновирала дома за тие пари :wasntme:

    8-10 :)
     
    На Martka и FreeMind им се допаѓа ова.
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Дали се многу или малку тоа одамна се имам изјаснато. Или одам помирена со факт дека трпам или 9 месеци јадам леб и маргарин и плаќам приватно. На државно да пикам пари по мантилите за нешто кое не сум сигурна дека ќе го добијам, не, не плаќам и тоа е тоа.
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Те разбирам за второво, и јас не би. Ама ако епидурал е пресудна работа, тој што сака ја има опцијата пикање пари по мантили.
    Но да јадам камења за да платам грдна сума за еден пороѓај.... Или имам пари да ги дадам а да не ми направат финансиско оптеретување на домашниот буџет, или воопшто не одам на приватно.
     
    На Rebecca_R, Bella*, monik55 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ах тоа наше прекрасно јавно здравство, немам коментар битно се водиме по препораки на сзо а тоа што ништо не ни функционира нема веза.А со е мн интересно за што се плаќаат здравствените осигуровки неможам да разберам.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Точно така
     
    На Abc07 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    jas taka se iznamaciv na drzavo so prvoto sreka ziva ostanav dva dena me macea jas se otvarav bebeto ne se spustase gi molev za carski rez nokta samo droktorkata koja cela nok ja prespa mi rece sto da ti pravam nemam personal sega za carski rez mi pustija provokacii napinjav naprazno koga veke bev pri kraj na gospogata i zavrsi smenata i mi rece ona ke si odela a jas da ne napinjam da ne rodam sama cela ispukav debeloto crevo mi pukna taka da sega ne odam tamu da znam deka leb i sol ke jadam covecki zivot nemoze da se kupi so nitu edna para a ne pa so dve ijadi evra se nadevam na privatno vaa turtura nema da ja preziveam i doziveam inace prviot poragaj otidov na 6 nokta so bolki a se porodiv na 8 sega mi e termin na 3 septevri pa cela se tresam od strav........
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  18. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.961
    Допаѓања:
    59.577
    Пол:
    Женски
    Со првото во која болница се пораѓаше?
     
  19. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    vo veles
     
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ти ептен си била храбра:)
    Во Велес ти е 50/50 или ќе преживеете или не. Чисто информативно ако дојде до компликација на царски ниту еден незнае да ви помогне. Од прва рака информација.
    Во таа болница не се влегува ни за слепо црево каде те лечат од стомачен вирус, а камоли породување. Кадарот го знаете нели од брза помош до болница сите тие студираа заедно преку 1000 години :)
     
    На Abc07 му/ѝ се допаѓа ова.