Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

 1. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  342
  Пол:
  Женски
  Ne stavaat.
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  11.893
  Допаѓања:
  57.321
  Пол:
  Женски
  Ставаат. Ја ставаат ако си 4ри прсти отворена, но ако си 8 не ја ставаат.

  Зашто? Јас знам дека ја ставаат и на пукнат водењак. Зашто може да е пукнат, а да не е жената повеќе од 2 прсти отворена. Во овој случај ке добие...
   
  Последна измена од модератор: 30 јануари 2019
  На talentirana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.519
  Допаѓања:
  11.926
  Пол:
  Женски
  Не знам дали јас сум заостаната...ама не сакам никави боцкања и анестезии.
   
  На belmoni и bella.s им се допаѓа ова.
 4. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  342
  Пол:
  Женски
  Mene mi stavija na 9 cm otvorena, mi rekoja ako beshe puknat vodenjakot nemase da moze
   
 5. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  277
  Допаѓања:
  342
  Пол:
  Женски
  Јас се породив во САД е сега кај нас велат не ставале на толку отворена.
   
 6. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  3.799
  Допаѓања:
  15.342
  Пол:
  Женски
  Не сакам да те навредам ама заостаната си. Ниту јас не сакам боцкања да се разбериме и никој не сака ама не ја гледам поенатата да трпам болка ако имам можност да не трпам.
  Разбирам дека од породилни болки никој не умрел и дека можеш да издржиш и без епидурална ама нема потреба.
  Се издржува на пример и без мобилен и без струја ама едноставно нема потреба.
   
  На piksooki, srekice, Kate Rina 93 и 8 други им се допаѓа ова.
 7. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.519
  Допаѓања:
  11.926
  Пол:
  Женски
  :)
  Тоа си е твое мислење ,затоаа реков, можеби сум "заостаната", ама ете, природно би сакала и втор пат да се породам. Тоа е моето мислење. :)

  Башка, не сакам анестезии, како да кажам , сум имала целосна за друга работа, не дека нешто лошо ми се случило, ама верувај јас ни за заб не ставам. Страв ми е повеќе од анестезии отколку од болката.
   
  На belmoni, talentirana и fana им се допаѓа ова.
 8. Teja26

  Teja26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  188
  Пол:
  Женски
  Здраво женски, фсли може 2 пати дс се прима епидурална јас првото така го родив у систина со епид. сеа планираме второ ако може по втор пат да ми стават анестезија да раѓам ако не воопшто да не планирам.. Хахха
   
 9. cimparka

  cimparka Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2018
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  585
  Пол:
  Женски
  Може.
   
 10. Kaffe

  Kaffe Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2015
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  660
  Пол:
  Женски
  Ставаат
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.432
  Допаѓања:
  63.752
  Пол:
  Женски
  Јас се породив со епидурална анестезија и останав презадоволна, ни болки осетив ни ништо. На сите што се во можност препорачувам :inlove:
   
  На dunika, macence994, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  2.154
  @koritsaki дали се губи осетот за буткање?
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.432
  Допаѓања:
  63.752
  Пол:
  Женски

  Да , не дека не чувствуваш баш ништо , јас на пример чувствував тапа болка лево на моменти и тогаш буткав :)
   
  На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  2.154
  А Ти кажува бабица плус кога да буткаш ако скроз изгубиш осет ? Овој дел ми е најнејасен како оди.
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.432
  Допаѓања:
  63.752
  Пол:
  Женски
  Да , на почетокот немав осет кога треба да буткам и гинекологот ми кажуваше , се додека не ми се појави таа болката и знаев самата , ама тогаш бев ептен при крај по неколку напони бебе се роди :)
   
  На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  4.519
  Ставаат епидурал на пукнат водењак.
  Мене ми пукна, бев отворена 5цм и тогаш ми ја ставија. Само што почнав да осеќам болки и ги снема....гинекологот ми кажуваше кога да напнувам и така бидна брзо без болки.
  Претходно ми велеа многу болело кога ја ставале епидуралот ама и тоа не осетив. Ко нормално боцкање, пример крв коа ти земаат...
   
  На dunika, Martka, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  2.331
  Допаѓања:
  5.359
  Пол:
  Женски
  Епидурал е закон работа.Јас своеволно потпишав изјава да ми стават.Инакуу толкави болки на 3 прста отворена а прагот на толеранција на болка ми е многу висок,али тоа не се трпеше.
  Се губи осет да,али со провокација и кога ке намали дејството се осеќа напонот.
   
  На Martka, kitty.m, KuklickaSk и 3 други им се допаѓа ова.
 18. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.306
  Допаѓања:
  12.116
  Пол:
  Женски
  Јас со епидурал осеќав напони мислев ќе излетам од бокс!
  Болка не осеќав при напоните..
   
  На dunika, mariz, TeddyGrey и 3 други им се допаѓа ова.
 19. cimparka

  cimparka Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2018
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  585
  Пол:
  Женски
  Бев со пукнат водењак и ме чекаа најмалку 4 прсти да се отворам за да ми го стават епидуралот. При крај бидејќи не ги осеќав напоните, ми го намалија скроз. Но, тие неколку часа без болка беа незаменливи.
   
  На BY<3, Martka, srekice и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  4.376
  Допаѓања:
  30.655
  Пол:
  Женски
  Јас ги осеќав напоните. Малце и болка при истите, но ништо неиздржливо. За со епидурал кажувам.
   
  На lovely girl M, BY<3 и KuklickaSk им се допаѓа ова.