Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

 1. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.152
  И јас ќе играм така.
  Убаво се распрашав и прво има локален анестекик на грбот па после се става некое си мини цевче преку кое ќе се дозира анестезијата.
  Негледам апсолутно ниту една причина зошто да ме боли многу кога може да ме боли малку.
   
 2. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  Тешко дека ке добиете епидурална на Гак.. Имаше една што дојде со врски ја тинтреа цело време и спазмекс и се а на другите ништо не им ставија ама апсолутно ништо а бараа сите..
  Спазмексот и не знам колку помага ама битно не го ставаат на сите.. само на тие што си имаат врскички..Муабетот ми беше дека еден спазмекс не ставаат а не па епидурална ..

  Мене стравот ми помина, толку жени раѓале и издржале па јас не сум ништо подоле од нив.. Си се спремив за неколку часа болка и тоа е тоа едноставно се што почнало мора и да заврши..
  Битно да ги издржам болките а кога ке отидам на бокс веќе знам дека зависи од мене..
  Или ке викам ке урлам и ке се породам за поспоро време или ќе стиснам заби и ке давам напон и бебушка ке искочи, да напоменам дека викајќи и пополека кога даваме напон и бебушка се мачи, нели по споро излегува..
  За една вечер се изнагледав доста работи имаше една женичка глас не пушти само одеше по сала и им текна да ја проверат да не е отворена случајно, и да беше отворена 7-8цм и ја однесоа на бокс, после 10мин се вратија да ни кажат дека се породила :) :) А имаше и една друга викаше цело време се отвори доволно ја земаа на бокс и 2саати се породуваше, значи само викаше и себеси повеќе време се мачеше..
  Затоа нема 2 жени со ист пораѓај, и затоа секој различно поминува и различно издржува..
  Најбитно ми е да се роди живо и здраво детето а мојата болка и се што ке преживеам тој ден ке се заборави.. Само храбро јас верувам дека сите ке успееме :)

  пс. Незнам од кај ми дојде волку сила, најверојатно желбата да си го видам малечкото надминува се... :)

  Поздравче до сите и имајте убав ден :) :)
   
 3. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  283
  Нормално, ако медицината напреднала да можат жените полесно да раѓаат, зошто да не ги користиме тие погодности, зошто би била саможивник да се мачам како во времето на баба ми.
  Како што си барам анастезија на забар уште пред да зинам, тама ќе си барам и епидурална анестезија уште пред да раширам нозе :D

  И не ми е јасно што е проблемот со ГАК, зошто не им оставаат избор на родилките,зошто мора да се фаќа врска за анестезија, а не може да се доплати како и секоја друга услуга?! Штедат на материјал??
  Среќа што приватниве клиники прават се за пари, па има и друг избор, ако немаш врски на ГАК.
   
 4. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  115
  Јас сакам природно со епидермална,без неа нема шанси се плашам :tmi:.... гледам темава е запоставена па има ли некој посвежо искуство со епидермална да пише како поминал :hai: :?:
   
 5. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  Убаво е да нема да имаш болки тогаш ама затоа пак после цел живот ќе имаш болки во половината :(
  Јас го поминав тоа и сега некогаш кога многу ќе ме боли половината си викам што ти требаше такви луксузи да правиш ;) ........останува последица кај некого повеќе кај некого помалку.
   
 6. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  јас се породив природно, анестезија не добив ни кога ме шиеа..
  и јас ке кажам нека ги носат сите јас ќе им ги раѓам , лесно поминав со 2 напони се породив ама шиењето беше катастрофа..
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  e deka boli boli koj ke kaze deka ne boli laze dur ti izleze bebeto eee i ja so 3 naponi ali dur da ti dojdat naponite boli nesakam da uplasam nekoj ali prasajte majka baba a so epiduralna se poragav molev boga so pobrzo da mi ja stavat i koga m ja stavija eeeeeeeeeeee druga prica za 2min.nema bolki se drugo osekas i naponi i bebeto kako mrda i noze i race samo nema bolka ali si na boks celo vreme so rasireni noze i te proveruvaat od vreme na vreme kolku si otvorena i koga ke bides dovolo otvorena doaga cela vojska od dr.sesteri babica anesteziolog i site i babaicata ti vika napni is so nekolku napinjanja ete go bebusot i na kraj ja i vikav ima li uste ehehehehhehh
  nemam nikakov problem so kicmata se poragav u GAK so vrski togasniot direktor Tanturovski na 21.06 2012 a sega neznam koj e direktor taka da EPIDURALNA DA ZIVEEE :D :D :D :D :D :D :*
   
  На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  847
  Труднички муабети

  Како се става епидуралната? Во инфузија, инјекција или? Спинална знам дека се става позади во 'рбетот.
  И кога се става?
   
 9. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.152
  Труднички муабети

   
  На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. roza102

  roza102 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  79
  Труднички муабети

  и епидурална се става во 'рбет,исто како спиналната,анестезиолозите си знаат во кој дел која се става. а мислам дека има и одредено кога се дава,неможе во секое време, ако знае некој нека пише.

  Ломбарди и мене ме интересира тоа за чепот,како изгледа.

  Цело време си мислам да пишам и цело време заборавам :lol: дали некоја од вас знае нешто за простагландинскиот гел што можело да се стави за време на породувањето за да се отворат полесно родилните патишта :wasntme: кај нас го немало,требало од странство да се порача ама бил и бааѓи скап но бил ефикасен. сте слушнале до сега за ова? :wasntme:
   
 11. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  Труднички муабети

  јас сум со спинална царски нема врска време и период кога се става денес таа анестезија ја ставаат бидејки е подобра од онаа целосната инаку во р'бетот се става и не се осека воопшто ништо кога те боцкаат само треба да си мноооогу смирен да не мрдаш воопшто и не е страшно.позз
   
 12. roza102

  roza102 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  79
  Труднички муабети

  а во гак доколку е природно (вагинално) породување, ја даваат на барање на родилката?
   
 13. Elenika

  Elenika Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  67
  Труднички муабети

  јас како што имам слушнато дека само ако имаш врски ти даваат епидурал али да ти кажам право и не е баш најдобра после порагајот мн боли половината ко се наведнеш едвај можеш да се исправиш јас сум со спинална но имам една другарка која е со епидурал и таа исто така се жали а нејзиното дете е година и 2 месеца и сеуште се справува со таа болка,подобро природно отколку постојано болки да имаш или ако идеш на царски нека те успијат или па нз :D
   
 14. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  1.416
  Пол:
  Женски
  Не сум сеуште бремена ама кога ќе бидам и кога ќе рагам па да си знам :D , зошто епидурална секаде не стават ли, или треба сами да си ја платиме ? Барем за тука во мојот град, и од другарките немам слушнато на некоја да и ставиле епидурална. Јас имам голем страв од болка, ама кога дојде мора да се трпи, за бебчето ќе се трпи и тоа како :) .
   
 15. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  751
  Ангел, по државните клиники не ставаат епидурална по твоја желба (иако се фалат дека така прават), ти требаат ортоми врски да фатиш, па да платиш,па и тогаш дали ќе ја добиеш незнам. Затоа најдобро е човек да се припреми за болката и машки да ја издржи. А по приватните клиники без да те прашаат ти ставаат. Си иде во пакет со породувањето.
   
  На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
 16. andjela.p

  andjela.p Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Epiduralna

  Vaka, me zanimaat dve raboti:
  1. Stvarno ne se custvuvaat voopsto porodilni ni postporodilni bolki ?
  2. Dali boli kicmata posle toa, otkoga kje ti ja izvadat ?
   
 17. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  да не се цуствуваат болките се друго цуствувас мене не ме болесе кицмата а сецењето отпосле ке те боли али ке помоне не е страшно позз ја уште 10 би родила само со епидуралан во гак се порагав пред 6 месеци и имам врски позз
   
  На saseiefi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  73
  А кои се негативни страни на оваа анестезија, дали може да настанат проблеми при нејзиното аплицирање, ако погрешно се стави и слично?
   
 19. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  па мислам да али 0,001% бар јас немам никаков пероблем во гак се порагав пред 6м и да не ми ја ставеа мислам дека ке умрев хахаах од болки да не те пласам али стварно боли кој ке ти казе не боли лазе а и за гак треба да имас врски јас имам
   
 20. andjela.p

  andjela.p Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Ne mislev na carski so epiduralna, mislev prirodno so epiduralna, osven ako ne mislese deka epiziotomijata posle toa boli