1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Ми дадоа во Чаир Спазмекс (венски), може и нешто др незнам, ама не беше од олеснување :D А и тој пораѓај споро ми течеше... по 5 часа болки дури 3,4 се отворив (а 8 дена куп раце окркав, зашто толку го надносив и пак дури 8ми ден со 1 прст отворена ме задржаа). По 6ч болки со 6 прста на бокс ме качија, па таму уште 2ч дремев на бокс качена за да се отворам... Ама како и да е епидурална ако даваат, колку толку ке олеснат и ке ја зачуваат силата за бутање... Јас не се ни сеќавам како го родив првото, не го родив јас, они го избутаа... 10 души ме пораѓаа :drunk:
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    Епа за вакви ситуации е потребна епидурална, ќе ти ги преполовиле болките. Муабетот ми беше дека еве јас сум пример дека и да има не значи дека нема ниедна родилка да се мачи, бидејќи се бараат специфични услови за да може да се даде. Ама да имавме анестезиолози, барем избор ќе имавме.
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Нека пишат и други искуство... зашто мислам дека некои ја добиле и на 1,2 прста отворени... А пола век ке помине па да стане рутина при пораѓање и кај нас, дали и по толку време...
     
  4. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Не добив. Ама бев повеќе пати прашана дали сакам да ми стават епидурална.
    Во принцип се става кога ќе си 3-4 прсти.. ама кај мене бидејќи бев со контракции 30 саати и веќе беа болни.. ме прашаа. Ама во моментот можев да ги поднесам па одбив со образложение дека уште не ме боли толку многу.

    На крај кога решија за царски, добив директ спинална.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Јас имав многу убаво искуство со епидурал, пишував и во другите постови.ако имате можност и ако докторот се согласи нормално,тогаш земете. Не чувствував болка ама ги осеќав контракциите за напон, лесно се породив и дефинитивно и за второто бебе ќе земам. Потоа бев свежа како да не сум се породила.немав болка ниту после тоа.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Во Вторникот се породив со Епидурал и сум презадовплна. Не дека скроз не осеќав ништо осеќав ама многу малку и благо. Баш во права смсла да се осетиш како мајка а да не те боли.
     
    На bella.gk, dunika, mariz и 4 други им се допаѓа ова.
  7. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Во која болница се породи? :)
     
  8. Maslany

    Maslany Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2016
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Женски да ве прашам за епидурална ме интересира, цела бременост ја поминав со низок притисок, а прочитав дека од епидуралната можел да падне наеднаш... па дали е тоа ризик за да не можам да добијам епидурал?
     
  9. Dayen

    Dayen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Мене само што ми ставија епидурал веднаш по 2-3мин ми измерија притисок за да не е паднал нагло, така што предпоставувам и да падне веднаш реагираат со лекови
     
    На Maslany му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Во Плодност мила
     
  11. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Исто и јас. Ќе те.следат цело време со притисок пред и по епидуралот и после уштњ неколку пати дури трае пораѓајот
     
    На Maslany му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Може ли некоја да ја објасни постапката на ставање епидурална анестезија и дали е болно? Прочитав за спиналната дека е доста непријатна, а за епидуралната сите сте опуштени :D
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Те боцкаат локална анестезија прво за да го утрнат местото. После ставаат епидурал/спинал. Не осеќаш ништо.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.547
    Јас се породив со спинална.
    Ми ја ставија кога бев 6 прста отворена, оти само тогаш беше слободен анестезиологот. Гинекологот ме предупреди дека за 2 саати минува дејството и дека најјаките болки ќе си ги изедам. Јас секако прифатив, поим немам оти :)
    Почекаа да помине една болка и помеѓу две, сестрата ме наведна а докторката ме боцна у грб. Немаше претходно други боцкања. не ни боли, затоа што од толкави болки, игра у грб не се осеќа :)

    И за среќа, место 4 саата да чекам да се отворам 10 сантима. од што се опиштив без никакви болки, по пола саат се отворив 10. Викнав по сестра, оти си лежав сама на боксот, и ми вика, рано ти е. Викам, јас имам напон, детево бутка напред. И демек ај дојде, пак вика, нема шанси, и кога стави раката одма почна да вреска доктороеееее женава у двојка раѓа!!! И еве ги сите, 2ца доктори 3 сестри и една бабица, за 3 минути родив :)
    Поубаво нешто нема :) Болка не сетив, ама сите напони одлично ги сетив. Ни епизиотомија сетив, ама слушнав крцццц...сечење.
     
    На FallenAngell, dunika, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    И со епидурал се осеќаат болките при напонот?
     
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.547
    Ne se bolki jaki. Poveke pritisok. Ама тоа е одлично за пораѓајот
     
    На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Не е страшно исто ко комарец да те штипне. Прво го одредуваат местото ставаат лепенка те бришат со алкохол и те боцкаат па го пикаат цревцето кратко трае сето време си наведната над колена и те држи напред сестра да не случајно мрднеш.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.547
    Може боли ако си за друга операција. Ама за пораѓај, не боли апсолутно ич.
     
    На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Јас пред месец ипол се породив осетив ко комарец да те каснал и толку. Наредниот ден ми го извадоа цревцето
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Притисокот го осеќаш, напоните. Мора така, инаку нема да знаеш кога да напнеш.
     
    На Kaetana и Adams им се допаѓа ова.