1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. Teja26

    Teja26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2018
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    586
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, де породив пред 1 година со епидурал и сеуште коа се менува времето јас имам страшни болки во кичмата.. Ајде некоја мама од искуство да каже, дали засекогаш ќе ја имам оваа мака..
     
  2. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Јас сум породена скоро веќе 2 месеца немам не чувствувам никаква болка
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Suzzicka

    Suzzicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2019
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    I jas isto jas ja zemav 2 pati i fala bogu dosega nisto
     
    На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Teja26

    Teja26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2018
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    586
    Пол:
    Женски
    Дали треба да помине некое време од прв до втор пораѓај за епидурална?
     
  5. Suzzicka

    Suzzicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2019
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Pa jas da ti kazam pravo ostanav posle 4 meseca bremena posle prvata bremenost razlikata e samo 1 godina istiot mesec se porodiv kako i so prvoto bebe
     
    На Bebac, Kaetana и Teja26 им се допаѓа ова.
  6. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Леле јас ви се дивам како се нафаќате (природно) со епидурална.. леле да не зборам пред време ама таков уплав некој имам од тие анестезии у кичма си викам ако мора царски пре би одбрала целосна него ли спинална. Аух уште сега се ежам целата. Си се надевам и молам да си тргне и ова природно.. шо знам гледам некои си имаат проблеми после со кичмата ма да поголем ми е стравот од иглата у кичма него ли од последиците од неа :worried: (facepalm)
     
  7. Suzzicka

    Suzzicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2019
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Koj moze da gi trpi bolkite togas neka ne ja zema jas prviot pat imav mnogu jaki bolki sto ne se trpat a vtoriot pat ne bese bas tolku bolno no se isplasiv pa ja zemav pda mozese i bez toa ama bidna
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.920
    Не е ништо страшно анестезија, и најчесто со спинална и епидурална нема никакви последици. Иглата во кичма не се ни осеќа :)
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Не знам не сум осетила.. можеби стварно не се осеќа ама самата помисла на тоа ми е многу језива.. првото породување немаше ни време за нешто зошто многу брзо се породив а и болките не ми беа некои ептен неиздржливи за да морам анестезија.. сега здравје со второво ќе видиме.. се да е како што треба па тоа и ќе е најмалце битно (само да си ја тргнам мислата од глава и да престанам да гледам како се ставаат спинал и епидурал на интернет:x) :rofl:
     
  10. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    :o
    Што ќе ти е да гледаш тоа? :D
    Батали, што ти текна?
    Не гледам ништо на интернет, не ме интересира. Барем засега :lol: Ти уште отсега си правиш стрес, а може врска да нема, да помине сè без ова што го гледаш. Како сака и што сака нека биде, батали видеа :shake:
     
    На dunika и NNK19 им се допаѓа ова.
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Батали видеа јас не спиев цела бременост од видеата за породување. Кошмари имав, незамисливо и непоимливо е да опишам колку ми беше страв од природно породување. Плачев од страв како мало дете кога ќе се сетев на нешто од видеата.
    Бидејќи еднаш си родила и знаеш како е немаш потреба од анестезија, штом првиот пат си поминала без анестезија (а велат дека тој боли повеќе од втор). Остави видеата и уживај :)
     
    На 0ли, Jana06 и NNK19 им се допаѓа ова.
  12. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Хаха со золва ми уште за првото кога се пораѓаше она беше со царски и многу ме интересираше и така си отворив и баш вчера на инста гледав пораѓај и царски и природно и имаше едно клипче за епидурал и го пуштив од радозналост и после си викам што ми требаше да го гледам. :D
    Епа јас за првото ништо нит гледав нит слушав муабети од никого. Ама дека лесно поминав си викам и овој пат да е така ќе биде супер.. сега некако како проаѓа време имам некој мал страв од царски мислам само ради таа спинална :D ама што е тука е. И така и вака мора некако да излезе :rofl:
     
    На fana и 0ли им се допаѓа ова.
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Не се плаши, јас бев царски со спинална. Навистина нема ништо страшно, боли малку повеќе од инекција, а трае 1 секунда. Уживај во бременоста и гали меше, кај е Господ никој не е.
     
    На Ann.loves.you и NNK19 им се допаѓа ова.
  14. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Ехе душо ти еднаш си родила и тоа без анестезија,според мене браво за секоја жена што го поминала тоа. Нормално е да сме исплашени ама ете јас мислам твојата храброст се видела со првиот пораѓај. Јас да го поминев така,за второ немаше да му ја мислам толку:D
    Сега ме чека прв пораѓај здравје,за 2 месеци (27+4 сум) и полека почнаа да ме маваат хормоните и стравот. И јас како тебе изгледав некои видеа,зошто сакам кога одам во нешто, да ми е истражено и да знам што да очекувам ( повеќе се плашам од неинформираност па затоа така размислувам) ама како и да е тоа мора да се помине,секоја жена е лавица и може да издржи повеќе од што мисли дека може. Те гушкам:hug:
     
    На NNK19 и Jana06 им се допаѓа ова.
  15. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Леле немој.. немој ни да гледаш ни да слушаш искуства уште поише мислам ќе се уплашиш:D ете за прво дека појма си немав што ме чека не ни имав стравови сега со второ за природно пак немам никаков страв само ми е за царскиот..
    така е се ќе издржиме можеме ние :muscle:
     
    На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mila1990

    Mila1990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некоја се породила со епидурал во Санте?
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Све се трпи, но ако има опција зашто да се трпи, нели :)
    Јас немав опција, за жал, првиот пораѓај имав јаки болки но издржав.

    И јас како @NNK19 имам уплав од било што во кичма бидејќи и така имам проблем и болки во лумбален дел, но кога дојде ред за раѓање посакав да имам епидурал. За второ дете се распрашував дали има шанси да примам но среќа немаше потреба, болките беа подносливи.
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Suzzicka

    Suzzicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2019
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Taka e se trpi nie zenite sme jaki nekolku casa bolki posle toa se se zaborava a da vistina e so vtoroto mnogu mnogu polesno mi bese i mene
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.636
    Пол:
    Женски
    И јас таков уплав имав од игла во кичма и од царски рез. Ама кога дојде време за раѓање на второто, кога ми текна што се преживеав со првото си посакав епидурална :D Арно ама не стигнав до неа, 3ч болки најјаки.. А јас едвај 2 прста, а на 3,4 ја ставале. Па итен царски завршив поради многу заматен водењак и пад на тонови на бебе и примив спинална (како што бев со болки на 30секунди веќе, едвај чекав да ме боцнат). Океј поминав, од прва погодено, на кичма со скулиоза. Последици немам никакви.
     
    На Suzzicka, NNK19 и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
  20. Aleksandra997

    Aleksandra997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki od Stip sum i sakam da se informiram vo koja bolnica mozam da se porodam prirodno so epidural a da ne mora da e privatna klinika ne mi e bitno dali se naplakja ili ne samo me interesira dali mozam da ja dobijam bez vrski