Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

 1. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  царски ти е со спинална анестезија и исто се става во кицма само сто не осекас нисто од половината надоле а си свесна а природно ти е со болки и со епидурална со тоа
  што со епидуралната не ги осекас само страсните болки а друго се осекас и нозе и кицма и напони
  само седис на бокс цело време и на цтг си поврзана цело време на една рака инфузија не друга за меренје притисок а епидуралната уствари е тецност која во голем Шприц се става на едно апаратце кое е поврзано со катетар во кицмата али тој катетар е тенок колку влакно од косата и не го ни осекас а на апаратот кај сто епоставен спицот се подесува и доа си капе се до крајот на породуванјето а после и сеценјето и Шиењето нема да ги осетис од епидуралната бар ја не ги осетив а епизиотомијата боли отпосле али нее страсно само ке се замивас со вода кога ке одис у вц позз :)
   
 2. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  284
  http://www.ringeraja.mk/statija/epidura ... _1622.html
  Еве една статија за епидуралната анестезија,тука се земени сите можни непријатности и предности, јас во пракса знам само случај за главоболка еден ден, другите сите се презадоволни од ефектот на епидуралот.

  Јас ќе се пораѓам природно во приватна клиника со епидурална во договор со докторите, се доплаќа и приватно ако се пораѓаш, во ценовникот на Ремедика стои дека е 6000 денари.
  Така што кога ќе завршам со тоа подглавје,ќе ве информирам од прва рака.
   
 3. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.153
  Леле Инола ми го зема зборот од уста, значи епидуралната анестезија е благослов за жените. Нити страв имав, ниту болки, и никакви последици.
  Во болницата кај што се пораѓав 93 проценти од сите пораѓања се со анестезија и никој не е од стрес се е смирено и опуштено.
  Топло ја препорачувам на сите!!!!!
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  96
  Eve go i moeto iskustvo. Imam dve deca i dvapati se poragav prirodno. I vo dvata slucai stignav vo bolnicata koga bev, recisi, celosno otvorena i do togas ne cuvstvuvav nikakvi bolki, no koga pocnuva da se probiva bebeto niz matkata, tie 20 minuti, bea pekolni minuti, mi se cinese deka traat vecnost. I koga mislis deka se zavrsilo, ete go sienjeto. Zatoa tretiov pat definitivno odam so Epidural, samo kako da bidam sigurna deka ke ja dobijam na GAK? Pozdrav i so lesno na site trudnici.
  ps Inaku prezadovolna sum i od dvata doktori d-r Pancevski i d-r Kocoski.
   
 5. DjinTonik

  DjinTonik Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  108
  Уште не сум бремена ама кога ќе помислам на тоа најмногу се плашам од сечењето и шиењето доле на живо, значи болките некако и не ме плашат толку, дали дека имам многу болни менструации па до некаде знам на кој начин боли, само 100 пати посилно ;( , ме интересира дали со епидурална анестезија во моментот кога излегува бебето и кога те сечат и шијат осеќаш нешто или и тој дел е под анестезија?
   
 6. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  329
  Ова ми е прв пост на форумов, ама постојано читам и пратам се, само што никогаш не сум пишала досега.

  Значи, вака... ова ми е прва бременост.. бремена сум веќе три месеци. Значи пред да забременам имав ненормални менструални болки, притисокот ми паѓаше, целата бев облиена со ладна пот и секоја втора менструација паѓав во несвест од преголеми болки и од нискиот притисок.

  Сега кога сум бремена... постојано мислам како да го родам детето... природно, природно со епидурална или со царски рез? Засега сум за царски рез од причина што знам дека нема да ја издржам болката и дека на сред пороѓај ќе се онесвестам... не сакам да го загорчам ниту мојот ниту живот на бебенцето. Е сега како што успеав да прочитам.. многу жени кои користеле епидурална се презадоволни. Јас имам фобија од тоа сечење и од тоа шиење.. не знам зошто.

  Едно прашање до сите жени кои досега користеле епидурална... искрено дали имате некои последици? Дали ве сечеа, дали тогаш тоа сечење боли и дали шиењето боли?
  Не сакам да се породам со царски рез.... ама нема шанси да ја издржам болката.. за епидурална немам разговарано со гинеколот... само што читам вака по форуми и што имам правено муабет дома со домашните.. сите ми викаат НЕМОЈ!
  Молам за совет..

  Инаку, ќе се пораѓам во приватна клиника, поточно во Плодност во Битола. За некоја недела ќе одам на контрола, па пред да почнам да ги прашувам нив... сакав да си прашам тука од жени кои имаат искуство со таа работа.

  Фала многу.
   
  На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  305
  Ова е голема дилема,бидејќи сум од мал град нема кај нап приватни болници,само државната..не сум се распрашала што како.Но,доколку сакам дали може да се пораѓам во СК?
   
 8. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.968
  А за породување со провокација? Ако може некоја мамичка да објасни како е тоа, боли ли, што се дава за да се отвориш и се околу таквото породување, јас не сум во тек, сеуште немам симптоми дека набргу ќе бидне , а веќе го завршувам и 9 месец и лекарот ми рече ако до термин не се породам тогаш да одам да се договориме како и кога ќе се породам.... :( лелеле ме фаќа страв и не знам како ќе биде, уште ништо не знам ни јас како ќе се пораѓам, природно ли, царски ли, со провокација ли?? :tmi: Уфффф ама плашливка сум билааа :(
   
 9. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  не се плаши срцка ,само мисли на моментот кога ке го гушнеш бебчето :) инаку јас да споделам мое искуство кога ми ја ставија провокацијата во вена беше нешто како вкцина за 2 секунди бебушка излета како балон :D и да знаев ке барав и порано да ми ја стават ,така да во секој случај мислам дека е од корист и го олеснува породувањето барем така беше во мојот случај :* поздрав
   
 10. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.968
  Ако е толку лесно како што опишуваш тогаш супер би било, таман да не се мачам ни јас со болки ни бебето ама пак кај сите е различно, ете кај тебе среќа така биднало ептен лесно, кај некој може да почне отворањето и да застане па да се заврши со царски на крај....не знам ни јас, дај Боже се да помине убаво и лесно и кај мене , ете овие денови и јас чекам да биде ама некако тешко, сеуште гледам стомакот не ми е спуштен скроз долу и се плашам дека ќе бидам царски :tmi: ама сеуште не ми рекол никој ништо како ќе биде па затоа ја ставам и варијантата со провокација ако не почнам да с еотворам природно :worried: не знам ич уффф се плашам
   
 11. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  epa kaj mene ne бешее баш така јас бев 41,4 недела и бев отворена 4 прста таму ми го пукнаа водењакот и кога ми ја ставија провокацијата после извесно време ми почнаа болките да не те плашам али мн.страшно ме болеше а пошто имав врски т.е јас ги викам кабли за далновод ми ставија епидурална е ееееееееееееееееее усте 10 би родила стваерно ни б од болка се друго осекаш и нозе и рце и кичма и напони беби како мрда само болка не е се кај сите е различно некој издрежува болка некој не јас не и со лесно нека ти е не се плаши и јас бев како етебе кога влегов во предродилна сала бев луд,збуњен,нормалан и така писи после како помина.

  заборавив тоа ти е природно порагање само со епидурал а другата анестезија се вика спинална и таа се користи за царски и со таа не осекаш ништо од половината надоле позз
   
 12. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.562
  kallias јас се решив да епидурална аналгезија арно ама вчера матичната ми кажа дека е карлично 7ми месец сум имало време да се сврти ама знам дека нема и со првото бебушко беше исто па завршив царски така ќе биде и сега.Мој совет е природно со епидурална ем безболен пораѓај ем природен два пати сакав така ама ете не ми успева а знам дека е најдобра опција.А епидуралната ќе ја добиеш со врски или со договор(мито)освен ако се породиш приватно таму влага во цената позз
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.553
  Допаѓања:
  132.633
  Пол:
  Женски
  Како прво, добре дојде на форумов, ти посакувам пријатна дружба.

  Како второ, би те посоветувала да си уживаш во бременоста и да не се заморуваш со породувањето, бидејќи имаш уште доста време. Вака со стравот непотребно си наметнуваш грижи и нервози кои и бебето ги чувствува, затоа, не мисли многу, биди смирена и уживај во секој момент.
  Не можеш да одлучуваш како ќе се породиш, одлучува докторот. Сите прво одат на спонтано, природно породување како опција, а ако има реална медицинска индикација се оди на царски рез. Дали ќе биде со епидурална или без, тоа зависи од болницата, односно врските.
  Верувам дека кога ќе се пораѓаш, здравје Боже, најмалку ќе мислиш на тоа дали си сечена, шиена или нешто трето, поважно ќе ти биде со бебето да биде сè во ред. Во секој случај, брзо ќе помине и за ден-два нема ни да мислиш на тоа. Да, ќе ти требаат неколку дена да се опоравиш, ама ништо страшно.
  Твојот страв е нормален и очекуван, впрочем, сите се плашиме :)
   
 14. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92
  За девојките кои прашаа - јас сум породена на ГАК природно со епидурална аналгезија декември месец 2006 година. Не боли ниту при аплицирањето на епидуралот. Пред да се вметне катетерот местото се мачка со јод, па се прска спреј (веројатно локален анестетик некој) и се аплицира катетерот. Чувствувате како да Ве штипнал некој. Потоа нема никакви последици од епидуралот. После породувањето мислам. Ниту глава ме болеше, ниту болки во грбот, НИШТО! Мојот син се роди прилично голем - 4,5 килограми, имам прилично голем рез од епизиотомијата и благодарение на епидуралот не почувствував болка ниту за време на сечењето, ниту за време на шиењето. И еднаш кажав тука, сега да се повторам бидејќи повторувањето е мајка на знаењето, да биде благословен до стото колено и наназад оној кој го измисли епидуралот! :rock:
   
 15. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  не до 100 колено дур постои планетава земја :rofl:
   
  На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
 16. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  може некаде пишува ама јас пак ке прашам треба врски за епидурална или се плака како оди таа работа на ГАК?
   
 17. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  како сто казав и погоре јас имав ептен врски како што ги викам јас кабли за далновод т.е директорот на гак иначе не ја ставаат затоа што им е мачно да седат со тебе а мораат пошто е вид на анестезија ама кој ке седи со тебе 1000 саати нели треба они кафе да пијат само бабицата е со тебе како и јас коа се порагава колку се наплака незнам јас на секој ја препорачувам
   
 18. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92
  Kако што кажа ikame и кај мене случајот беше ист. Мене и гинекологот кој ме породуваше (д-р Златко Палчевски кој сега работи во Систина), а и анестезиологот ми се блиски пријатели. Инаку, најискрено мислам дека без договорено и без ,,врски" за природно породување не ја даваат. Зборував сега брзо со една пријателка која ја води бременоста на ГАК и ми кажа дека сега било сменето. Имало некој си Правилник и Ценовник кој важел на државно ниво за државните болници, не знам точно....Во смисла на тоа дека доколку сакаш да те породува конкретен доктор, а истиот во тоа време не е на смена плаќаш за повик/екстра услуга мислам 6.000 денари. Истава ми кажа дека по договор и епидуралот за природно породување се наплатувал исто така 6.000 денари. Анестезиологов кој сеуште работи на ГАК вели дека никогаш не се наплатувал епидурал, ниту порано, ниту сега. Не знам....Најубаво да се отиде на ГАК и да се праша.
   
 19. Regenbogen

  Regenbogen Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  Јас се породив пред 3 месеци и плачев таму за епидурал, пошто со првото имав, и никој не се сврте, а не па да ми стави. наводно ти следува ама мене ми рекоа дека немале цефче |( и со шепот ме поттикнаа да си побарам некој да ми избрка за епидурал. топло би го препорачала зашто да не ми беше првото со епидурал - второ немаше ни да раѓам :)
   
  На Vetruska и silk им се допаѓа ова.
 20. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92
  Само не сфатив, ти ставија епидурал (веројатно ти кажале дека немаат катетер за епидуралот?!) или не ти ставија? Доколку да , го плати ли?