1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. GoldLeo

    GoldLeo Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас се пораѓав без епидурал и повторно би избрала без.
    Издржав иако се пораѓав 10 саати, би избрала да станам после без проблем.
    А имам и сколиоза па шубе ми е се околу епидуралот.
     
  2. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.106
    Допаѓања:
    21.681
    Пол:
    Женски
    Мене не ми ја даваа, тука кај што живеам не даваат иако као има опција, ги молев ама не ми ставија. После ми кажаа дека сакаат родилката да го осеќа процесот, да знае кога да соработува и да го осеќа подобро напонот. Ммогу ме се разбирам искрено кој дел од процесот си без болки со епидурална и дали и напонот не го исеќаш ама така ми рекоја. Јас бев во волки 18 саати, од кој 10 саати активен пораѓај. Сега за недела-2 треба пак да одам на пораѓај, ќе издржам и без епидурал.
     
    На H.VAGA, Ceneva, GoldLeo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.864
    Пол:
    Женски
    Осеќаш напон, не осеќаш болка, јас не дојдов скроз до крај за да го осеќам баш напонот ама јетрва ми се породи со епидурал природно и рече дека се осеќа кога треба да туркаш и без проблем знаеш што треба да правиш, а и бабиците те насочуваат секако.
    А за станувањето, не знам зошто мислиш дека нема да станеш без проблем @GoldLeo јас со царски и епидурал станав во првите 12 саата и сама се туширав.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажеш колку степени си искривена сколиоза , дали имаше мака со кичмата,дали беше со природно или царски итн ? Бидејќи и јас имам сколиоза па затоа прашувам..
    Мило ми е што си успеала, да е здраво и живо :inlove:
     
  5. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.661
    Пол:
    Женски
    Епидуралот е за додека си во фаза на активен пораѓај, да не ги осеќаш јаките контракции како многу болни. Јас бев со епидурал и сѐ осеќав, само болките со намален интензитет. Додуша кај мене и не фати добро на едната страна епидуралот, ама сепак колку-толку помогна, па болките беа издржливи. На бокс мислам дека го гасат, за напони да осеќаш. Е јас напони ич немав туку само болки огромни на бокс и мислам дека тоа беше последица на епидуралната, така читав после. И кај мене процесот на отварање се забави, па заради тоа морав да примам и провокација, да не ставев епидурал сигурно 2 саати порано ќе се породев зошто пред да ми ја стават сѐ се одвиваше брзо. И после пораѓај (се породив во 8 навечер) не ме оставаа сама да станам, ме стана сестра во 6 сабајлето.
     
    На Чанта и Alishan30 им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    И јас сум со сколиоза, а вториот пораѓај ми е итен царски со спинална анестезија. Од прва ме боцнаа. Само треба убаво да се наведнеш и да си мирна, си ја гледаат они кичмата што како си е и си знаат кај да си боцкаат. Нема врска сколиозата. Вториот пораѓај многу полесно се опоравив и многу полесно се движев. А првиот ми беше природен (со душа вадење) :worried: Нема правило...

    Едит: Башка како што ме држи сеќавање, боцкањето беше малку подоле од средината и тоа е веќе доста доле од поголемото искривување на сколиозата. Не е баш на најголемата точка на степенот на искривување...
     
  7. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Ова не го сфатив баш, ај појасни ако не ти е тешко.

    И јас сум со сколиоза, мене горе ме боцнаа, од прилика меѓу плешките. Со царски бев.
    Немав проблем никаков ни за време ни после породување. Го виде докторката искривувањето кога се свиткав за боцкање, лежев мирно, ништо не осетив.
     
  8. GoldLeo

    GoldLeo Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Леле искрено заборавив колку степени, не знам каде ми се анализите да проверам. Природно се пораѓав, за чудо најмалку болки во грб осетив баш кога бев бремена. Ќерка ми се имаше наместено така да немам терет:)
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Многу високо тебе :?: Мене ми рекоа да се свиткам најмногу што можам во седната положба и подоле од средината ме боцнаа. Некаде отприлика тука
    scoliosis.jpg
    Додека тој дел што ми е највеќе искривен (30тина степени сум јас, немам правено 10тина год снимка нова незнам точно), ми почнува над делот кај што боцкаа...
    Јас со кичмата никаква мака немав, освен на крај колковите (што веќе е и нормално). Две износив, две родив, килажи качив, големи бебиња носев, немам никакви последици фала богу...

    Вака и на нет како што барам, доста пониско од плешки се става и епидурал и спинал...
    Lumbar_Epidural_Injection_opt.png
    незнам дали океј објаснив. Обично искривувањето на сколиоза на горен дел од кичмата е полошо, највеќе искривена е таму кичмата. Почнува од средината, и горе е најкриво, тоа објаснував... додека доле е малку поправа кичмата.
     
    Последна измена: 1 мај 2023
    На јolene и 0ли им се допаѓа ова.
  10. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто мене толку високо ме боцнаа :?:
    Плус не ме боцкаа во седечка положба, легната бев на лева страна и така се свиткав. И сколиозата и кифозата ми ги забележаа и врска немам зошто толку високо. И навистина никакви проблеми немав ни во бременост, болки никакви, а ни после бременост. Освен што имав малку болки како укоченост додека не почнав да вежбам.
    Еве и во оваа бременост немам болки.
    Никогаш не сум се снимала и врска немам ни степен ни ништо. Ја гледам сликава и анализирам. Едното рамо ми е малку потспуштено, ама незабележливо, само јас го гледам бидејќи знам. На сликава доста е покрива едната страна отколку што сум јас.
     
    На Malo mace и mariz им се допаѓа ова.
  11. merry.blues

    merry.blues Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    23
    Здраво! Да прашам дали почнаа на ГАК да ставаат Епидурална? Преку повеќе луѓе се обидов да фатам врски за да ми стават епидурална, ама сите ми кажаа дека не ми требале врски и дека по ново можело да се договориш да ти стават. Од друга страна не знам никој што успеал да се породи со епидурална на ГАК....
     
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Не.
     
  13. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    1.288
    Пол:
    Женски
    Другарка се породи во декември. Имаше долг и комплициран пораѓај. Докторката што го водела породувањето сама и предложила да и стават епидурална без претходен договор.
     
    На merry.blues му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mama97

    Mama97 Нов член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Мајки, какви последици имавте од епидурална? јас се породив пред 3ипол месеци, но од тогаш навака многу ме болат нозете и ги осеќам како отечени а не се реално отечени. Во бременоста не ме болеа нозе воопшто. Крвна слика и ддимери се супер. Не знам дали би можело да е последица од епидуралната?
     
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Јас немам никаква последица од неа и после толку години. Супер поминав. Пак би бирала епидурал само не знам следна бременост морам со клексан па читам дека поризично е со клексан да се прима епидурал.
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Сосема е исто, јас бев до последен ден со клексан и епидурал и на крај царски со епидуралот ме направија. Никакви последици ништо немав максимум саат време на интезивна дали бев и ме префрлија во мојата соба и бебе беше таму :)
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.627
    Допаѓања:
    8.514
    Пол:
    Женски
    Добро е штом е така, да не се плашам и за тоа :)
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.037
    Допаѓања:
    6.614
    Пол:
    Женски
    Стварно сакам да знам како е со епидурал царски . Јас бев со спинална . Со епидурал исто не ги осеќаш нозете ?
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Не ги осеќаш, само што после операција кај мене брзо попушти и сама си се префрлив од еден на друг кревет како ништо да не е.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    10.655
    Пол:
    Женски
    Јас ги осеќав, ги мрдав дури и пред да ме однесат во сала сама бев до вц, на операциона маса сама се качив. Единствено болка не осеќаш. Со спиналната не ги осеќав ич, а исто ме попуштија и двете анестезии, многу брзо беше.
     
    На fana и Misskirova им се допаѓа ова.