Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    1.560
    Ја од што читам тука епидурал сѕаваат на приватните како царици не осеќаат јаките болки после коа дојдр само напон и то е то ништо друго не сум информирана
     
  2. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.707
    Допаѓања:
    6.752
    Пол:
    Женски
    Лајт спинал
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.962
    Допаѓања:
    75.685
    Пол:
    Женски
    Лајт спинал е за олеснување на болка ама мислам не се дозира, едно боцкање е. Ставаат и има дејство 2,3ч. Пријателка таква прими на Гак (со врски). А епидурална стои ваљда некоја канила, игла.. и по потреба дозираат на секое..
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    1.560
    Да сих има оти имам тука читано рофилка пишала не осеќала баш напоните па вика ми ја исклучија... викав нем да е во инфузија :^):x:?: моменталнп пијам б6 вит малку да ме охрабри и смири оти се напнав дома од чекање... вчераме фагија болки малку повеќе траеја скоро 2 сата ама константно подолго прекине па пак стегне.. знам тука имам читанп ако се константни не се тие тое туку можеби се птворам.. викам акде дај боже да почнал процесот.. после сум на преглед ќе виидме до каде сум
     
    На mariz и снежана2023 им се допаѓа ова.
  5. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.786
    Допаѓања:
    4.569
    хахах, точно, ја се пораѓав во Систина, епидурал ми ставија одма кога побарав, а тоа беше само шо ги осетив првите болки, откако ми го ставија не осеќав веќе ништо, едната нога скроз ми откажа. болки никакви, од моето искуство тука се забави процесот, во 8часот ми го пукнаа водењакот и негде 8 ипол почнаа јаки болки и ми ставија, се породив негде околу 2 значи лежев 5-6 саати така и скоро ништо не осеќав, на крај за да се породам мораа да ми го изгасат епидуралот за да почнам да осеќам и да соработувам. како и да е секој пораѓај е своја приказна, нема правила за ништо :)
     
  6. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.707
    Допаѓања:
    6.752
    Пол:
    Женски
    Дали кај сите го гасат епидуралот за буткање? Колешка ми кажа дека и го изгасиле.
    Ако е така тогаш епидурал е да не осеќаш породилни болки, лајт спинал да не го осеќаш искачањето на бебе.
     
  7. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.030
    Допаѓања:
    118.566
    Пол:
    Женски
    И кај мене ја исклучија за да се породам
     
    На Anaroz1 и Tea SK им се допаѓа ова.
  8. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Кај мене немаше време за епидурал .. во 12 пукна водењак и тогаш ми почнаа болките, 2 стигнавме во болница дека во друг град со болки на 2 минути, патот што го поминавме ми е како во сон.. Кога стигнавме ме ставија на цтг и не покажа ни една контракција а јас умирав од болки, ме проверија 2 прсти отворена. Ме качија во соба, ми ставија клизма и демек да почекаме анестезиолог да дојде од дома да ми приклучи епидурална и да ја преспијам ноќта, јас добив напони за раѓање. Акушерките ме проверуваат и останаа во чудо за 20тина минути сум се отворила комплетно а мислеа дека наутро ќе раѓам. Ни мојата докторка беше викната ни анестезиологот дојден. Стигнаа за брзо, демек нема време за анестезија природно ќе раѓам ама не можев. Видоа не видоа ми ставија таква лајт спинал додека бев на бокс, не знаев кај се наоѓам битно потпишував документи абе хаос:Dама ми олесна многу од неа. Фала богу немам осетено мака до сега од анестезијата со оглед на тоа во какви услови ми ја ставија:D. Да закасневме 20 минути маж ми на пат ќе ме пораѓаше:D.
     
    На WhiteCat33, Tea SK и mariz им се допаѓа ова.
  9. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    1.560
    Ај со повеќе искуства.. што значи размазнето грло... бев прее ехо, цтг океу грло размазнето вика сумливо ми е ама е високо не можам баш убаво да го допрам ...ако добиеш болки одма да се јавиш сумливо ми е .ж нека ти е спремна торбичката...
     
  10. Vincent

    Vincent Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2020
    Пораки:
    596
    Допаѓања:
    298
    Devojki dali posle priroden poragaj mozam da ja krevam malata koja sto e dve godinki ?
     
  11. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Да, освен ако ти не чувствуваш некоја нелагодност.
     
  12. Marang

    Marang Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2020
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    335
    Пол:
    Женски
    Дали на сите после епидурал ви се здрвила ногата? Мене не па ми е страв да не не е поставен добро
     
  13. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.786
    Допаѓања:
    4.569
    мене едната нога ми беше здрвена, не е нишо страшно, барем така мене ми објаснија дека е страшно ако не ги осеќаш двете, а едната се случува да се здрви. не се секирај, со лесно!
     
    На Marang му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    2.773
    Пол:
    Женски
    И мене ми се здрви едната нога и едната страна ја осеќав здрвена. Десната беше кај мене, на левата осеќав , не се, ама осеќав, пр блага болка во стомак за време на отварањето