Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

 1. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  10.873
  Слушај пеперутче, како тргнало нашево, јас мислам дека на бокс ќе се сретнеме, така да ќе се бодриме на лице место, и ќе ги давиме мажите ако толку ти е нели ќеиф за таа активност! :rofl: Мојон ко што е 2 метра и кусур, ќе се намачам дур го уловам за врат, ама ќе бидам солидарна! :rofl:
   
 2. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.139
  Допаѓања:
  1.059
  Моево маже е приступачно за давење,машала ми се погоди за тоа :rofl: и какво вратче има да ти е мерак да го стиснеш ]:)
  ама се ќе помине ... Владо Јанески така ми кажа :geek:
   
  На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.582
  Допаѓања:
  21.635
  Пол:
  Женски
  ^Во Систина убаво и ке ти наплатат :D :D

  него стварно би требало и по државниве болници да им се даде право на мајките на епидурална
  А не само оној кој е со врски да си добие :|
   
 4. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  хаххааха ако можеш факај врски зошто стварно е полесно и јас како тебе уште одпочеток се мислев како ке биде ,што ке биде ако имаш време прочитај го постот во породилни приказни некаде на првте страни е да прочиташ за др. ,сестри и цел медицински персонал за во гак ,кога се порагав о.к беа али после за грижата за нас и бебеињата катастрофа тоа беше пред една година дај боже да се сменило
   
 5. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  да во систина кога одиш да се порагаш само мобилка и полнач таму све имаш ништо не ти треба да носиш освен на крај сметката да ја платиш :)
   
 6. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.139
  Допаѓања:
  1.059
  Се сменило само кафето што го пијат :rofl: ќе видиме секако ќе треба да се бркаат врски , битно е да не те искасапат, и после бебушот да е супер гледан. А да прашам , секоја прворотка најчесто ја сечат или ... ?
   
 7. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  да ретки се тие што не ги сечат,поубаво е да те исечат отколку сама да распукаш па по бетер е и за тебе а и раната е по бетер сетра ми две рагаше не ја сечеа пошто она е експерт за рагање
   
 8. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.139
  Допаѓања:
  1.059
  Eпа и мајка ми вели подобро да те сечат ... абе сега се плашам а до тогаш можда ќе умирам од страв :tmi: :D
  ама се ке бидее :rock:
   
 9. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  и јас умирав од страв али пошто бев со епидурал не осекаш кога те сецат а и плус ми ставија локална анестезија кога ме шиеа и кога ме сечеа само слушаш крц,крц пошто е месо така се слуша и не се плаши кога ке го видиш бебушко одма солзи наочите од радост
   
 10. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.139
  Допаѓања:
  1.059
  Едвај чекам :inlove: :inlove: :inlove:
   
 11. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  ке биде со лесно нека тие
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  10.873
  Јас изгледа нешто не сум со сите што не се плашам воопшто... Барем не од самото пораѓање и се пред и по. Додека од шиењето, е тука е една друга лоша приказна, која ич не ми се спомнува, едно огромно трауматично искуство. Е тука ќе платам 500 евра само да ми стават анестезија! :rofl:
   
 13. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  752
  Елена и без да платиш ќе ти стават анестезија.Не се осеќа шиењето, само како пецкање се осеќа, иче немај гајле.


  butterfly.mk и тебе да ти кажам да не се секираш.Местото таму доле е толку топло во тие моменти што ни сечење се осеќа ни ништо. Значи породувањето ти е 5 минути само, со огромен нагон само да го избуткаш малото, а све што е пропратно стварно не се осеќа. За секунда ти се чини дека завршува се. Со две-три буткања бебето излегува. Да знаев јас дека породувањето било гола вода, ќе си уживав во бременоста а не да мислам како ќе биде...УЖИВАЈТЕ
   
  На Vetruska и butterfly.mk им се допаѓа ова.
 14. Buterflygirll

  Buterflygirll Нов член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  77
  Јас сум родена со царски рез,а и брат ми исто така :)
   
 15. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.139
  Допаѓања:
  1.059
  ке те частам ако е така :D
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Женски
  A во која болница ставаат анестезија за шиење без да молиш и платиш? Сигурно за приватните зборуваме..
   
 17. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  да во приватните а за во гак врска дебела а за шиењето локална анестезија како заб кога вадиш
   
 18. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Женски
  знаев :D ништо, ќе молиме, ќе колеме, ќе плаќаме скришно и ќе бараме врски, тоа е тоа!
   
 19. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  359
  така е тука кај нас затоа одат по приватниве и наплакаат дебело одкога се породив сконтав засто се порагаат во приватни болници јес да е скапо али брате мили имаш третман а што е најважно бебето го гледаат и ако треба по цел ден седат со тебе за да те научат како да доиш,преповиваш и др.работи а не у гак ги мрзи што живеат гледаат само смена да им помине и толку ;(
   
 20. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  752
  Не бре луѓе и во државниве ставаат локална анестезија за шиење...Нас на сите што се пораѓавме (на ГАК) ни ставаа. Местото си утрнува и се осеќа само мало пецкање. Барем за шиењето нема потреба од молење :lol: