1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Слушај пеперутче, како тргнало нашево, јас мислам дека на бокс ќе се сретнеме, така да ќе се бодриме на лице место, и ќе ги давиме мажите ако толку ти е нели ќеиф за таа активност! :rofl: Мојон ко што е 2 метра и кусур, ќе се намачам дур го уловам за врат, ама ќе бидам солидарна! :rofl:
     
  2. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Моево маже е приступачно за давење,машала ми се погоди за тоа :rofl: и какво вратче има да ти е мерак да го стиснеш ]:)
    ама се ќе помине ... Владо Јанески така ми кажа :geek:
     
    На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    ^Во Систина убаво и ке ти наплатат :D :D

    него стварно би требало и по државниве болници да им се даде право на мајките на епидурална
    А не само оној кој е со врски да си добие :|
     
  4. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    хаххааха ако можеш факај врски зошто стварно е полесно и јас како тебе уште одпочеток се мислев како ке биде ,што ке биде ако имаш време прочитај го постот во породилни приказни некаде на првте страни е да прочиташ за др. ,сестри и цел медицински персонал за во гак ,кога се порагав о.к беа али после за грижата за нас и бебеињата катастрофа тоа беше пред една година дај боже да се сменило
     
  5. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    да во систина кога одиш да се порагаш само мобилка и полнач таму све имаш ништо не ти треба да носиш освен на крај сметката да ја платиш :)
     
  6. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Се сменило само кафето што го пијат :rofl: ќе видиме секако ќе треба да се бркаат врски , битно е да не те искасапат, и после бебушот да е супер гледан. А да прашам , секоја прворотка најчесто ја сечат или ... ?
     
  7. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    да ретки се тие што не ги сечат,поубаво е да те исечат отколку сама да распукаш па по бетер е и за тебе а и раната е по бетер сетра ми две рагаше не ја сечеа пошто она е експерт за рагање
     
  8. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Eпа и мајка ми вели подобро да те сечат ... абе сега се плашам а до тогаш можда ќе умирам од страв :tmi: :D
    ама се ке бидее :rock:
     
  9. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    и јас умирав од страв али пошто бев со епидурал не осекаш кога те сецат а и плус ми ставија локална анестезија кога ме шиеа и кога ме сечеа само слушаш крц,крц пошто е месо така се слуша и не се плаши кога ке го видиш бебушко одма солзи наочите од радост
     
  10. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Едвај чекам :inlove: :inlove: :inlove:
     
  11. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    ке биде со лесно нека тие
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Јас изгледа нешто не сум со сите што не се плашам воопшто... Барем не од самото пораѓање и се пред и по. Додека од шиењето, е тука е една друга лоша приказна, која ич не ми се спомнува, едно огромно трауматично искуство. Е тука ќе платам 500 евра само да ми стават анестезија! :rofl:
     
  13. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Елена и без да платиш ќе ти стават анестезија.Не се осеќа шиењето, само како пецкање се осеќа, иче немај гајле.


    butterfly.mk и тебе да ти кажам да не се секираш.Местото таму доле е толку топло во тие моменти што ни сечење се осеќа ни ништо. Значи породувањето ти е 5 минути само, со огромен нагон само да го избуткаш малото, а све што е пропратно стварно не се осеќа. За секунда ти се чини дека завршува се. Со две-три буткања бебето излегува. Да знаев јас дека породувањето било гола вода, ќе си уживав во бременоста а не да мислам како ќе биде...УЖИВАЈТЕ
     
    На Vetruska и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  14. Buterflygirll

    Buterflygirll Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Јас сум родена со царски рез,а и брат ми исто така :)
     
  15. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    ке те частам ако е така :D
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    A во која болница ставаат анестезија за шиење без да молиш и платиш? Сигурно за приватните зборуваме..
     
  17. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    да во приватните а за во гак врска дебела а за шиењето локална анестезија како заб кога вадиш
     
  18. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    знаев :D ништо, ќе молиме, ќе колеме, ќе плаќаме скришно и ќе бараме врски, тоа е тоа!
     
  19. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    така е тука кај нас затоа одат по приватниве и наплакаат дебело одкога се породив сконтав засто се порагаат во приватни болници јес да е скапо али брате мили имаш третман а што е најважно бебето го гледаат и ако треба по цел ден седат со тебе за да те научат како да доиш,преповиваш и др.работи а не у гак ги мрзи што живеат гледаат само смена да им помине и толку ;(
     
  20. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Не бре луѓе и во државниве ставаат локална анестезија за шиење...Нас на сите што се пораѓавме (на ГАК) ни ставаа. Местото си утрнува и се осеќа само мало пецкање. Барем за шиењето нема потреба од молење :lol: