1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Да си ја прифатиш ич да не си ја мислиш,штом имаш избор
     
    На ikame му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    многу се плашам од боцкајнето а и си имам мака со кичмата и така се водам 50 % за пензија поради кичмата дане ми се искомплицира нешто па да неможам после да станам од кревет
     
  3. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    [/quote]ме остави во мисла сега :?: можи че биди подобро да прифатам со епидурална :?: .. баш некни кога бев на контрола ме прашаја дали сакам со или без епидурална :D а јас одма одговорив дека не сакам и сега си се двоумам :|

    [/quote]Да си ја прифатиш ич да не си ја мислиш,штом имаш избор[/quote]
    многу се плашам од боцкајнето а и си имам мака со кичмата и така се водам 50 % за пензија поради кичмата дане ми се искомплицира нешто па да неможам после да станам од кревет[/quote]



    боцкањето анема ни да го осетиш,ама кажи им дека имаш проблем со кичмата.
    и јас како тебе првин ја одбив пошто незнаев што ме чека ,па после леле мори мајко значи за минута престанаа болките од епидуралот со лесно нека ти е што и да избереш
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Епа чим имаш мака не рескирај,две имаш родено по природен (ако не се лажам) и за третово стисни заби и оди спонтано
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас се породив природно, без никакви анестезии или инекции против болки. Ич не е страшно и не боли толку. или па јас очекував повеќе да боли, па и тоа си имаше влијание. :) Како и да е, се пораѓав на ГАК, а таму никој не ти нуди епидурал, без разлика колку врски имаш.
     
  6. PadmeSky

    PadmeSky Нов член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Сега скоро се имаш порагано или порано?
     
  7. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    ^на 7ми јануари се породив.
     
  8. PadmeSky

    PadmeSky Нов член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Срамота, треба за сите да има...Фала за одговорот сепак.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Mi ja ponudija, no ja odbiv. Jaka zenska sum :muscle: :emo:
     
    На zalosna, captivating и SimonaTino им се допаѓа ова.
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Баш така, и јас имав врски на ГАК,ама таму изгледа не постои збор анестезија.
     
  11. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Се поρодив по пρиρоден пат без епидуρал и да ми ја понудеа ќе ја одбиев.
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас се мислам дали за второво да побарам епидурална анестезија. Шубе ми е да ме боцкаат во кичма.
     
  13. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Море да може и целосна анестезија би побарала на природен пораѓај од што ми е страв :D Здравје има многу време, но ако се одлучам природно обавезно со епидурал во некоја од приватните болници. Викаат дека не боли, а сигурно ќе е помалку болно од тоа што ќе следи :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас бев за епидурална, ама во последно време слушам многу другарки кои се породија со епидурална дека имаат болки во кичма и сл. Една од нив вика дека не смее да се допре на местото од што ја боли (има поминато кај нејзе 4 години од породувањето).

    Ужасно поминав во државна на породувањето, ама здравје и за второто сега сакам да се породам таму и без анестезија. Компликации може секако не дај боже, ама барем да знам дека сама не сум си ја стаила иглата во рбет.

    Сега знам што да очекувам од идиотите :D
     
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Прва бременост се породив со провокација, не ни знам што се природни болки, бев со поминат термин, и кога ми ја вклучија индукција за брзо време се отворив и породив, ама болкитееее, леле, верувам дека се сто пати појаки отколку кога оди се по природен тек.

    Сега би сакала епидурална, она што јас сакам можам да го добијам само во приватна болница, без да гонам врски да ме породат ко човек, те.жена, така да највероватно и ќе биде некоја од приватнице болници, само уште не знам која.
     
  16. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Уште 10 деца да раѓам, ќе раѓам само со епидурална анестезија тоа ти е како спас во последен момент. И јас се породив во државна и без врски добив епидурална и да нагласам не сум од Скопје туку ме пратија во Скопје да раѓам. Болките ми беа неиздржливи и со една молба на докторот добив епидурална и одкако ми ја пуштија како да ме вратија во живот, точно породувањето се продолжува, но не е важно кога ваќе немаш болки. Цел живот ќе му бидам благодарна и ќе го благослобувам докторот што ме породуваше само многу ми е криво што незнам како се вика, а станува збор за многу млад доктор.
     
    На UbavkaBube, Sky-butterfly, espana и 3 други им се допаѓа ова.
  17. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Kaffe kako e so epiduralna ako sakas nakratko da objasnis sto kako e,ucestvuvas li vo poragajot,mislam na napon na tie raboti?i kolku od prilika trae poragajot,ili kaj sekogo razlicno e
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Од половината надолу ништо не осекаш но најнормално си учествуваш во породувањето контракции имаш, но не ги чувствуваш но ги гледаш на ЦТГ и тогаш даваш напон, а и докторот ти кажува кога да напнеш. Мене епидуралната ми ја пуштија во 10 ипол а се породив во еден. Во тој период немав никакви болки и многу лесно се отворив.
     
    На Sky-butterfly, mariz и bella.s им се допаѓа ова.
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Denovive razmisluvam za poragaj so epiduralna i trazam na net,sobiram informacii,gledam ima podeleni mislenja,nekoi se za nekoi protiv,nekoi pominale super nekoi nebi sakale dr poragaj so epiduralna itn,no na poveke mesta procitav ako imas nisok pritisok ne smees so epiduralna zosto taa dodatno go namaluva,e sea sto se podrazbira pod nizok neznam,mene obicno 90 so 60 no znae da mi padne i 80,50,a ima denovi i koga mi e 120,80,iskustvo nekoj,so nizok sto bil so epiduralna??
     
  20. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Тука е во прашање и работата на докторот како и соработката со него, ако ти ја стават правилно нема зошто да има последици, а и треба да имаш целосна соработка со докторот додека ти ја стават епидуралната мораш целосно да ги следиш неговите инструкции.
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.