1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приспивни песни

Дискусија во 'Бебе' започната од April87, 29 јуни 2012.

 1. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  547
  Допаѓања:
  446
  Пол:
  Женски
  На AIT и SoNreir им се допаѓа ова.
 2. Sartela

  Sartela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  24
 3. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  1.082
  Пол:
  Женски
  На TSS и Sartela им се допаѓа ова.
 4. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.365
 5. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  дајте текст на некоја класична наша песна што им ја пеете пред заспивање
   
 6. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Со оваа на Фишер прајз мојата ќерка заспива пред истекот на втората минута :D
  Инаку песните кои јас и ги пеам се момент на инспирација,дури некогаш пеејќи разговарам со син ми :D
   
 7. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
 8. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  1. Нани ми нани детенце, надвор пее петленце
  пее кукурика, тебе ми те вика
  рачиња да измиеш, лицето да истриеш

  па да бидеш чисто како вчера исто :)
  (тоа нани ми нани оригинално е стани ми стани, ама јас го пеев нани)

  2. Јас сум деца Црвенкапче ме знете нели
  имам капче црвено и чевлички бели
  одам често во шумата кај мојата баба
  волкот страшен не ме плаши со два остри заба.


  3. Фатив едно зајаче, малечко и диво
  има кусо опавче и кожувче сиво
  морковче му давам јас со мојата рака
  тоа знај не се плаши и зелка ми сака.


  мелодија сама смисли си :)

  Можеш да научиш и некои песнички од детските фестивали
  на пр. оваа од "Супер ѕвезда" и` беше омилена на ќерка ми, извини не можам линк да најдам, ама еве го текстот

  Кога заспивам слатко, сонот од некаде иде
  знам најубава сказна ноќва ќе биде
  на ѕвездено перниче пловам кога во сонот си тонам
  јас сум мала принцеза додека сонам.
  Сонуваме, сонуваме, со ѕвездите танцуваме
  сонуваме, сонуваме, во бајките патуваме.


  Еве може и оваа песничка како приспивна да се пее само поспоро малку ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=fd4KiWRsHog

  и секако незаменливата
  Во светот на бајките
  http://www.youtube.com/watch?v=jrfiwOVAwGI
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Мене ми текнаа едни. Само баш незнам колку се приспивни. :wasntme:

  Имам маче шарено,
  шарено ем галено.
  Прва му е зима,
  а долг мустак има.
  Фаќа глувци, поганци,
  па им вели ајдуци.
  Кого в подрум фатам,
  опаш ќе му скратам.


  Видов едни петлиња,
  петлиња со чешлиња,
  црни, бели, секакви,
  и со гаќи некакви.
  Еднаш две-три петлиња,
  гаќи што си имаа,
  на мегдан се бореа-
  гаќи им се скинаа.
  Затоа и денеска
  секој слуша често,
  и за нив да се говори:
  „Петле Гаќуресто!“

  Ајде, ајде детенце,
  летни како петленце,
  скокни како еленче,
  достасај до веленце,
  на веленце бато седи,
  играчките ти ги реди.
  Тропа, троп..
  Тропа, троп..
  До два лава,
  еден топ,
  едно коњче,
  едно слонче,
  две куклиња,
  воз и ѕвонче..
  Оп, оп..
  Уште малку, стаса
  стоп!


  Тркалак - долголак!
  Јас сум возот голем јас!
  Трака - трак! Трака - трак!
  Јурам смело и низ мрак!
  Трака - трек! Трака - трек!
  Не ме плашат, дожд и снег!
  Трака Трака - трук! - трук!
  Како мене, нема друг.
   
 10. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
 11. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.003
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  јас не ви пишам песните...здосадени ми се,туку нека ми кажи некој како да го научам сам да заспива неможам поќе дум дум дење ноќе :doh: :doh: :doh:
   
 12. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.986
  Допаѓања:
  26.393
  Пол:
  Женски
  Ние песни не пееме пред спиење , малата знае некогаш да запее некоја тажна пред спиење ама ретко
  :lol: :lol:
  Стефи јас вака правам секој ден денски кога ја успивам а исто и навечер
  кога гледам дека е уморна ја носам во соба во креветчето ја легнувам , си пие млекцето и јас ја оставам си излегувам од соба и си заспива . Секогаш ми успева 8)
   
  На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
 13. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  7.044
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.177
  Допаѓања:
  79.898
  Пол:
  Женски
  Meне моите ме заспиваа со оваа, во некој микс во побавна верзија. :D

  http://www.youtube.com/watch?v=J7SwfLSg_9Y

  Уште да се викав Тина и ептен ќе ми беше погодена. :wasntme:
   
 15. Regenbogen

  Regenbogen Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  леле истото го проаѓам уште, само порано пеев, сега читам и лежиме потоа со саати.. |( инаку скоро 5 години има... :|
   
 16. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.003
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  ааааааааа
  |( |( |(
  тешко мене
   
 17. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  јас на мието сега за сега му пеам само нани мами нани нани, нани нуни нани и тоа го повторувам 30 мин. навечер додека цица и си заспие :rock: :rock: :rock: :rock: :rock:
   
 18. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  На gelkaa и ddevojce им се допаѓа ова.
 19. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да пееам песнички на малата кога ке ја заспивам :!: ама само една две и да заспие :D
   
 20. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Дај боже да ја имаш таа среќа. Ние како растеме така ни се зголемува репертоарот. Уште некој ден и ќе ги научиме сите можни песнички. ;(