1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Присуство на мажот на чинот на породување

Дискусија во 'Бременост' започната од rossonerka, 5 јуни 2011.

  1. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    А во кои болници е дозволено присуство на сопругот?
     
  2. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Во болница само сопругот и никој повеќе. Другите ќе дознаат кога ќе се породам.
     
  3. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    За другите не знам, во Систина на природен пораѓај е дозволено.
     
    На NarCis@, Martka и Ti19943 им се допаѓа ова.
  4. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Во Ремедика исто е дозволено само на природен пораѓај
     
    На NarCis@ и Ti19943 им се допаѓа ова.
  5. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Maz mi prisustvuvase , celo vreme bese pokraj mene i mi bese goolema podrska. :l: I papocnata vrvca sekako toj ja presece. :inlove:
    Kako i da e , nezaboravni,najubavi momenti koi ne mozat da se opisat so zborovi .I pokraj bolkite , koi jas licno gi nemav mnogu , na kraj se zaborava se koga ke go zememe bebeto vo race. :inlove:
     
    На theowndemon, Martka, baby 5 и 10 други им се допаѓа ова.
  6. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Исто како што напиша @mirandaa - и кај мене беше со присуство на мажот, со сечење папочна врвца со сѐ, ко на филм :)
    И за следно би сакала исто, не дека не би се породила без него, ама дека е тука да го држиш за рака, менува многу работи, барем психички :)
     
    На drugarka, theowndemon, joy1 и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    А како се однесуваа мажите? Мене ме предомислуваат доктори, зашто на многу им се слошувало, одмагале во процесот..
    Многу сакам да го доживее и он ова искуство...
    @sanja.burgundy @mirandaa ?
     
    На Kaetana, Bozica1980, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  8. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Дали има некој вид на подготовка (обука во приватните клиники) за таткото кој сака да присуствува ? Во смисол да му дадат конкретни инструкции како и на кој начин може да придонесе за да и биде од корист на сопругата?? Освен морална подршка
    Инаку сум ЗА да присуствува доколку сака и се спреми да биде корисен . Во развиените држави ова е многу нормално да има трудницата лице за подршка цело време (контроли , часови за припрема за пораѓај со вежби , техника за дишење,масажи,итн...) и лицето што ќе ја придружува ги знае сите овие работи кои ќе и користат и олеснат при пораѓај . Значи не е само од чалам и за снимање , туку навистина можа да бидат од помош.
     
    На theowndemon, mirandaa, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.378
    Пол:
    Женски
    Им се слошува само кај нас изгледа |( Како не им се слошува во другите земји? Јас му реков и на мм, ако се пораѓам природно ќе седи до мене, па нека лежи и онесвестен на под ако треба, ич не ме интересира.
     
    На drugarka, tambelina, Kaetana и 10 други им се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    :D Хардкор!
    Ни јас не го жалам, ама знам дека се препотува од нервоза и мука кога сум ја во прашање. Муабет отворен си направив и со матичниот, другар од средно ни е. По негово дури ни тој немал "сила" да присуствува или пораѓа негови роднини (додека специјализирал), плус се изнагледал случки кога им паѓале па незнаат по кој пациент попрво да гледаат :D

    Ама да, излегува нашиве ептен се свилени :D
     
    На kukla21, joy1 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  11. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    @Kitten & @tambelina па и нема многу што да прави мажот освен да стои и да ќути :D кога он би зборувал, не би ги слушала инструкциите на сестрите и докторката :)
    Барем во мојот случај, брзо се породив, па немаше многу време за зборување, за применување на техники и масажи.
    Неговото искуство кажува - дека му било тешко да ме гледа во болки, а да не може да направи ништо конкретно во врска со тоа.

    Инаку и јас се породив во странство, па не знам како стојат работите во МК. А ни тука не знам дали имало часови, бидејќи не би ни биле од корист на чешки јазик :D
    @mirandaa може да каже како е во Америките :)
     
    На theowndemon, tambelina, mirandaa и 3 други им се допаѓа ова.
  12. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    65.458
    Пол:
    Женски
    Само мм беше со мене од почеток до крај. :inlove: Ноќта ја преспа на две фотељи до мене. За време на пораѓајот сестрата ме држеше за едната нога, мм другата, и знам цело време го прашував излегува ли, се гледа ли хаха. Не можам да замислам да не беше таму.
     
    На Coco31, theowndemon, Kitten и 5 други им се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.378
    Пол:
    Женски
    Може да се онесвестува колку сака кога он ќе раѓа, а јас ќе бидам до него и ќе го поддржувам. Леле за првото кога ми кажа не можел да седи, да не се трауматизирал (facepalm) Другарка наша беше кога го изјави ова, не стигнав од неа на ред јас да го подберам, таа си ја заврши работата :D Траума ќе имал, траума :fubar:
     
    На lovestoneddd, fana, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Konkretno maz mi mnogu mi bese od pomos.Kako da mi davase nekoja sila poveke i poveke i golema podrska mi bese vo celiot toj proces.I slednata bremenost definitivno bi sakala , a i toj isto taka , da prisustvuva pak . Nezaboravno iskustvo e i preubavi momenti koe nikogas ne se zaboravaat .

    Inaku ovde kade sto sum ,vo Amerika ,nemase nikakvi posebni podgotovki za mazot , od tipot casovi nekoi i slicno za negovoto prisustvo na toj cin.Imavme nekolku casa predavanje da , no zaedno dvajcata ,malku pred da se porodam,da se zapoznaeme so seto ova, so ogled na toa deka mi e prva bremenost.Ne zapoznavaa so prirodnoto poroduvanje, so carski , so nekolkute vida na anestezii i mnogu drugi korisni raboti.
    Inaku ne samo na cinot na poroduvanje , maz mi lezese so mene vo bolnica isto taka.Ima krevet i za tatkoto pokraj onoj na mama. :D

    Zaboraviv da naglasam , prirodno se poragav.Celiot proces,od vleguvanje vo bolnica so pocetni kontrakcii do izleguvanje na bebeto tocno 12 casa bea.
     
    На sanja.burgundy, Coco31, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    мм не би присуствувал.Или би ама дефинитивно нема да му е добро.Пред една година ми правеа мал захват во хируршка амбуланта(ме шиеја).Лекарот го викна да влезе и он да гледа и да е до мене.Му се слоши му дадоа стол да приседне :D.Почна да му се гади.Нема желудник он за вакви нешта
     
    На Bozica1980 и Kitten им се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Третиот пат завршив на итен царски, па имаше друг развој на настани.
    Додека ме спремаа чекаше во соседната просторија а кога го вадеа бебето го викнаа внатре.
    За време на средувањето после зафатот бебето беше кај него, потоа сите тројца се префрливме во друга сала.
     
    На gjoker4e, Kaetana, sanja.burgundy и 3 други им се допаѓа ова.
  17. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    @mirandaa и јас природно, без анестезија без ништо, за 2 саати од влегување во болница :D
    Може и треба да ја напишам приказната во соодветна тема ама ме мрзи малку :))

    А дефинитивно се согласувам дека е голема поддршка да имаш некој твој во собата. Пак ќе кажам - ќе се породев и без него во соба, ама мило ми е што и он сакаше :)
     
    На tambelina, Kitten, TeddyGrey и 5 други им се допаѓа ова.
  18. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    Девојки да сте живи и здрави читајќи ги вашиве постови пробав да си го замислам мојот пораѓај во присуство на мм и се изнасмеав.
    Одиш на бокс вртиш глава на десно гледаш друга девојка на бокс која исто вришти се поти и нормално мм до нејзе те гледа тебе и мојот нејзе јер кој се породил во Чаир знае дека едно стакло ги дели двата бокса.Дур вие две вриштите на бокс во собата до тебе шетаат 3_4 жени кои чекаат ред да се породат,која прима провокација која гризе кревет.По ходник шетаат исто така жени во крвави спавачи јер исто така нема повеќе од една да ти дадат,а малку понатака излегува некоја што штотуку била во вц со клизма.Е сега замислете на сето ова мажи да прошетаат и да го гледаат и слушаат па и јас да не сум под адреналин би се онесвестила.
    Зошто бе зошто ни е толку клета државава зошто еден чин кој може да биде толку убав се претвара во хорор.
    И не ништо од ова не е смислено од збор до збор вистина,нормално без мажи во приказнава.
    Јас пробувам да се сеќавам по фини нешта на пораѓајот јер ако не е комедија би бил трагедијата,или можеби хорор.
    Алал да ви е на сите што сте имале прилика за таква подршка.
     
    На јolene, FreeMind, fana и 7 други им се допаѓа ова.
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.499
    Пол:
    Женски
    Баш така.
    И во државна е слично. Сите на куп во предродилна и еден стол за вагинални прегледи. Една лежи на креветот на цтг, друга расчепена на стол и прави преглед доктор. Никаква приватност нема за родилките, а не па уште и мажи да се стават во приказната. Сѐ се гледа во боксовите и само уште мажи фалат да шетаат. А баш е убав моментот, да стои до тебе кај главата и да го види кога ќе го извадат и ќе го стават на гради кај мајката. Ама ете. Далеку сме.
     
    На tambelina, fana, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
  20. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    Ма каква приватност само жени што чекаа за пораѓај беа преку 10 плус бабици доктори сестри хигиеничарки да не претерам ама бевме повеќе од 30 луѓе во тој мал простор.И каква мотивација ми дадоа:Наташа после тебе се качи на бокс а пред тебе ќе роди ајде узбрзај(ова го користат како епидурал)хахах за полесно без болка да го исфрлиш од бес :)
     
    На Chanell*, tambelina, Bozica1980 и 6 други им се допаѓа ова.