1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Присуство на мажот на чинот на породување

Дискусија во 'Бременост' започната од rossonerka, 5 јуни 2011.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    :D Да, уште и натпревар има која кога дошла и кога се породила. :rofl:
    Замисли стојат мажите до креветите и бодрат, ајде, ајде еве ја и оваа се породи, можеш, побрзо... :D Ко божем намерно се влечкаме од убавини, свашта.
    Пак да се пораѓам би го терала да е со мене ако има шанса, мислам сега и сам би сакал. :)
     
    На Dust, Dana84, podravka и 6 други им се допаѓа ова.
  2. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    И замисли се породиш втора и маж ти разочарано ти вика де бе што не напна порано ради тебе изгубив кладба аххах :) :) :)
     
    На Dust, Emma2, podravka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Мојов со душа чека да дојде денот, иако ќе бидам со царски рез он пак ќе присуствува на пораѓајот но пред време ми кажа дека нема да ја сече папочната врвца.

    Исто и за првата ќерка татко и беше присутен на пораѓајот (царски), влезе од како ми го пресекоа стомакот и наместо да ми биде поддршка од умот ме изваде, само што влезе и одма почна да паничи леле ова на патосов шо е крвта цела е од тебе ми вели или и од некоја пред тебе, леле господе боже само да видиш колку многу крв нема шанси ова да е само од еден човек :o ( а тоа сето измешано крв и плодова вода) и му реков ако си мирен седи тука и ќути а ако планираш да паничиш молим те излези :D

    Стварно жално што кај нас во МКД нема такви услови за таткото да присуствува на пораѓај, а и жално што мајките треба да гледаат и слушаат кога друга родилка се пораѓа, јас во таква ситуација од паника би умрела :(
     
    На Dust, Melinda85, eli25 и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    :D:D:D
    Реално стварно би било така таму, но имало посебен, четврт бокс поизолиран, па кога ќе дошло време и ќе те качат на бокс тогаш го викале мажот од посебна просторија да влезе.
     
    На fana и simona_baby им се допаѓа ова.
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.378
    Пол:
    Женски
    Ако имаш таква можност, ич да не се мислиш. Земи му внатре лимон да шмука, за ако му се слоши :D
     
    На Dust, Martka и Kitten им се допаѓа ова.
  6. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    А на кој начин се договара тој бокс однапред се договара со доктор се плаќа некако или?
     
  7. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Маж ми беше присутен со тоа што договорени бевме до родилна сала заедно, после сама. Ама делот на бокс предолго траеше па докторката сама го викна да влезе и да биде до крај покрај мене.
    Мене ми сметаше, не дека он многу збореше и се приметуваше, ама во тие моменти ми требаше концентрација и фокус а вниманието се нешто кај него ми бегаше, како да го мислев повеќе него од себе. Ама бидна, ок.
    За второво дете категорично сака да биде таму, па нека биде чим еднаш бил нека го пак :)
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Наводно ако имаш "свој" доктор се договараш со докторот. Јас немам, ќе пробам на лице место да ги замолам, зашто тој им е резервен бокс и не е секогаш зафатен. Не се наплаќа.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ана марија велеше кој сака, не за врски :)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам и на твојов муабет од предавањата што си одела. Затоа и се надевам дека може ќе успеам да го внесам :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Микробиолошки брисеви имајте. Да не си нахдат изговор.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  12. minneymouse82

    minneymouse82 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2016
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Тука кај мене, мора да има некој присутен за пораѓајот. Дали сопруг, мајка или ако сакаш можеш и да платиш "doula" да ти помаѓа. Ние се одлучивме маж ми да биде присутен, здравје!
     
    На Coco31, Kitten и tambelina им се допаѓа ова.
  13. ina..ina

    ina..ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    87
    Koi brisevi gi baraat
     
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ме расплака од смеа секоја чест за описов :) Баш така би било во реалноста.


    Јас би сакала да биде до мене, за да можам на мира да го пцујам барем него. И онака никој нема да ме разбере во туѓа држава, а имам одличен вокабулар на располагање. Сакаше бебе има да стои до мене и да слуша! Па макар се влечел и по плочки, ич не ме интересира како би се чувствувал. Мисла ми е само дека и самиот е доктор па да не почне да прашува и да смислува црни сценарија али ќе побарам да го исфрлат од сала ако дојде до тоа. Си знае он дека треба само да биде нормален човек и да ме слуша како пцујам. Падна договор ќе видиме во реалноста како ќе биде.
     
    На Dust, Ann.loves.you, mariz и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ако прашуваш за Чаир, не бараа. Требало само шефот на одделение да одобри.
     
  16. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Планирам во систина да се пораѓам природно.. прашав дали смее мм да биде со мене ми рекоа дека може ако сака секако.. е сега не прашав дали се плаќа нешто дополнително или иста е цената..
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    Маж ми се препоти и му се слоши само за тие 3+ саати со болки што бев. Седна во ќош што подалеку од мене и чудно бледо ме гледаше, додека јас не знаев што со себе додека имав контракции. Му реков еднаш дојди да видиш апаратов рипа над 100ка, ама јаки болки имам, дојде ѕирна и пак на столот во ќош избега. Па после тек кога е проверуваа до кај сум отворена, па кога се растрчаа водата кога се замати... незнам во тој момент што беше со него, ама таму во ќош си беше. А тек на пораѓај да присуствува.... Нема да издржи :D
    Кога завршив царски, му се слошило уште толку и киднал до бифето доле (немал пари, а со картица не се плаќало) и ги замолил да му дадат кока кола, па им платил после кога дошол и свекор ми :D
     
    На Dust, TutiFuti, Ann.loves.you и 8 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    За греота, се изнамачил чоекот дури раѓал :D
    Морав... извини... :hug:

    Кога се пораѓав, 2006та, во провинција... Ме прашаа дали сакам и маж ми да присуствува на пораѓајот.. и баш заради ова твоево, не сакав.
    Му реков на докторот: Да бе! Уште него да го мислам! :D
     
    На Dust, Herrera, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    Па и така е, не се извинувај :D Незнам зашто воопшто и дојде, не ни планираше да присуствува на пораѓајот ако испаднеше природно. Море може и ке го излажевме некако, па ке дојдеше и ке беа драми :rofl: Пред некој ден гледав баш реакции на мажи на пораѓаи, се изнасмеав :D Една раѓаше, а доле на земја маж и со кислород маска лежеше... така го замислувам и мојов :rofl:

    @saramila09 јас мислам не се доплаќаше, ама нека кажат тие со искуство.
     
    На Dust, Stories, ***Najsrekna*** и 5 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Лелее!!! и јас исто мојов!! :rofl::rofl:
    То ми се вртеше пред очи: Јас раѓам, тој оптегнат на земја, онесвестен :rofl:
     
    На Herrera, Independiente, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.