1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Присуство на мажот на чинот на породување

Дискусија во 'Бременост' започната од rossonerka, 5 јуни 2011.

  1. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    и јас многу сакав да е маж ми до мене кога се пораѓав ама не знам ни дали е дозволено на ГАК? и сега пак сакам :$ зошто да не присуствува ? ич не се секирам за тоа како ке изгледам на порагајот па два живота се во прашање , нека гледа нека види со кои маки ги носиме на овој свет,нека го почувствува и тој моментот неговото дете прв пат кога ке заплаче , а, и знаето што сигурно докторине кога ке е тој присутен ке внимаваат како се однесуваат !!!
     
    На simonagj, ennaz и macaigoki им се допаѓа ова.
  2. kravina

    kravina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    Ќе дојде и оро ќе игра! :P :D
    Иако имам доста време за таа работа, но сепак најголемата подршка тогаш ќе ја очекувам од него плус и моја желба е да со мене тогаш. Кога умеел да го направи, зашто и да не дојде да биде со мене во тој момент?! :)
    Сепак секој маж е различен, некој сака некој не и до жените исто дали сакаат.
    Само им посакувам на сите идни трудници,породилки со лесно и во најдобар ред да им поминат месеци и породувањето! :) :) :)
     
    На ennaz и pepita82 им се допаѓа ова.
  3. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    хахах па баш и за тоа избегават да ги пуштат мажите на :rofl: :rofl: :rofl: :lol: пораѓај оти и боксови може да фрчат
     
    На kravina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Министерот донел одлука - освен сопругот, на чинот на породувањето, да може да присуствува и таткото.

    [​IMG]
     
    На Paka, ennaz, Srekicka и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    а мајката :rofl:
     
  6. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Кога бевме на преглед последниот пат докторката го праша дали ќе присуствува и тој одговори ДА, секако (срцко бе), после следуваа некои совети за како да ми помогне и кои ќе бидат неговите задолженија :D. Се изненадив зошто дури и на царски може да присуствува освен ако не е со генерална анестезија.
     
    На elena.mak и pepita82 им се допаѓа ова.
  7. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    А каде ке се порашѓаш ?
     
  8. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    koga ke slusnat kako vikame site zeni tamu ko u klanica i so race i so noze ke trca sto pobrzo da izleze hahahhaahah :P :P :P :P :P
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Не знам, јас не сум баш за тоа. Зошто мора да гледа како се мачам.. башка знаејќи го мојот што му се прилошува само кога гледам Grey's Anatomy, не би сакала да дојде на породување па да го носам на душа :D
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Уф.. не знам искрено дали би го зела на породување. Во приватните знам дека може да присуствува и на царски рез а во државните не ги примаат внатре. Една моја пријателка се породи во саботата со царски рез во државна.. на мажот и му рекоа да си шетка додека не го викнат, а тоа траеше два саати. :D
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Mojot koga vleze da me vidi posle carski od samata pomisla mu klecnaa nozete za malku ne se onesvesti a ne da prisustuva,sekoj den se krsti sto se rodil masko :) I sega e vozbuden I ispanicen sto ke bide prirodnomi vika so taksi ke te nosam ili drug ke vidi te molam da ne vikas mnogu :) epten se plasi
     
  12. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Oва важи и за Гак??? Примаат мажи на породување? Има ли некој искуство :)
     
  13. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Примаат Мами, само со врски треба да си средиш :)
    Зборам за природен пороѓај, не ми се верува дека на некого ќе му дозволат да влезе во операциона сала на царски.
     
    На Mama25 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  14. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас на почеток мноооогуууу сакав мм да е со мене на пороѓај, ама после она што го доживеав сватив дека со право биле што и не оставаат и што имам слушано и имам гледано (на филмови :D ) дека се онесвестуваат на пороѓај МАЖИТЕ :D :D :D
    мм влезе во породилна сала 5мин по пороѓај јас се уште бев на боксот. не му беше баш и сеедно ме баци го виде бебушот и прскалица да го нема.....
     
  15. Hestija

    Hestija Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Јас сум по природа голем паничар за едно обично одење на лекар земам некој со мене :) ама здравје боже коа ке треба да раѓам не сакам он да биде со мене знаејќи го колку се плаши да му земат крф како семафор е менува боички :D а не па на пораѓај(дечо ми,мојот иден маж ;) )
     
    На izabela63-64 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. izabela63-64

    izabela63-64 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Ја не би сакала да си го земам на пораѓај(иако имам уште време до тоа) :D
    Некако ми е глупо да биде до мене кога ќе се пораѓам.Не дека многу се грижам за тоа како ке изгледам и сите тие глупости туку едноставно ми е ептен некако..без врска. :rock:
     
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    ајде некоја нека каже каков е сексот после порудувањето ама некоја на која мажот и присиствувал на пораѓај
    многу сакам да го знам ова за да донесам одлука
     
  18. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Не се плашам од породувањето. Мислам знам дека ќе има болки и се ама ќе издржам. Само мнооогу ми е страв низ сето тоа да поминам сама. Најголем страв ми е од 12 саати седење со болки само со сестрите. Мислам дека ако не дојде сопругот со мене нема да можам да дишам а не да се породам. :doh:
    Тој ми е голема подршка во се, ми ја држи косата кога повраќам, ми ја држи раката кога ќе ме фати мигрената. Ме има видено во секакви изданија и после лошите работи секогаш сме биле само поблиски. И сега за ваква битна работа, сега кога за негово дете станува збор нема шанси без него да одам.
    Во врска со предходните коментари за привлешноста после, мислам дека ако љубовта е вистинска хемијата секогаш ќе постои. Не е секси ни фактот што сега мора да ми ги врзува чевлите, ама тој факт може да направи само да го сакам повеќе, и да знам на што се е спремен за мене.
    Проблем е што ќе се пораѓам во болницата во Куманово. Уште од сега сите ме убедуваат дека нема да ми треба да е со мене. Не знам какви им се правилата на болнициве. Има ли шанси таткото барем додека се чекаат болките да е со тебе. Страв ми е дури и да прашам. Би дала пари за приватна клиника само за да бидеме заедно.
    Има ли некој што се пораѓал во државна со присутен татко или уште подобро во Куманово. :(
     
    На anna-tessa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    јас сакам да е мм со мене а и мм сака :) папучето да го пресечи и да го искапи бебенцето :) ( и дечките мој сакат да се со мене)
     
  20. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Па второто дете ваљда е доказ дека имаме секс и после присуството на мм на породувањето на првото дете. ;)
    Сексот е ист како и пред породувањето, единствено нешто што се промени е дека бевме потивки затоа што имавме бебе и не можеш веќе да имаш секс кога сакаш туку кога имаш услови, бебето заспало, не се преуморен од не спиење итн.
    А дека нема да види кога се породуваш ќе си прави бајрам на мозокот и ќе си мисли дека штркот го донел бебето а не дека ти излегло од кај што излегло?

    Мм си присуствуваше на породувањето и првиот и вториот пат, ми значеше многу во тие моменти неговото присуство, неговата подршка а со оглед на тоа колкави бебиња родив мислам дека да не беше тука до мене ќе завршев и првиот и вториот пат на царски.
    Вториот пат и синчето одвај го избркавме од соба, тој едвај чекаше да го види братчето, цело време го слушав пред врата како се радува за братчето и татко ми како го убедува дека ако влезе во соба братчето нема да излезе. :lol:
    Мм сакал да присуствува, плус тука е нормално да присуствува, му било многу убаво кога ја сечеше папочната врвка, ми вика дека со неговото присуство како да придонесувал во породувањето, мене демек да ми е полесно, двајцата сме го направиле тоа бебе, двајцата треба бидеме во иста просторија кога ќе се роди, заедно да не види бебето, таков став има мојот сопруг.
     
    На WarriorAngel, Rose96, elena.mak и 7 други им се допаѓа ова.