1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Присуство на мажот на чинот на породување

Дискусија во 'Бременост' започната од rossonerka, 5 јуни 2011.

  1. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    30.767
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се пораѓам здравје боже,не би сакала да присуствува.Како што кажа Трендафилка во првите постови,тој треба да биде во кафана да части,а не да ме гледа пребледена и истоштена од болка.
     
  2. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.591
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да е до мене :)
    Кога би го гледала мислам дека би ми било полесно,сакам да ме држи за рака да ми е подршка во тој момент.Сум против снимањето со камера и сликање но бисакала навистина да е до мене :)

    Е сега оваа е моето мислење а тој на оваа вели : не не нема шанси,не планирам да се онесвестувам пред тебе :D јас надвор ќе си чекам додека не слушнам како плаче :lol:
    :rofl:

    не сме во ваков момент но имаме разговарано повеќе пати на оваа тема ,само здравје во иднина се ќе биде :)
     
  3. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    jas sum `herojot` :)))) neznam zosto ne se gleda kaj mene na profil deka sum masko :/
    ja insistiram da bidam prisuten na poroduvanjeto.prvo sto me iznervira bese potecnuvackiot komentar i generalizacijata`site se onesvestuvaat`.ako nadvor od MKD e normalno da prisustvuva mazot tamu bez krv i bolki li se poragjaat?
    ne ja gledam poentata mazot da dreme na 5 metri pozadi vrata. ako e vekje tamu, moze da bide i vo sobata. zenata kako e poopustena?so maz i do nea ili so nepoznati lica okolu nea?
    za po kafani imal dosta vreme do poroduvanjeto.a i onaka tiganici se pravat posle nekolku dena?
    a za onesvestuvanjeto..toa kje bide dobar test. da si znaete sto da ocekuvate utre drugden ako deteto padne i ima otvorena rana.i togas li kje sedi mazot pozadi vrata ili treba da mu ja cisti ranata so alkohol?
    i jas sum definitivno protiv snimanje.snimanjeto ne e poddrska, prisustvoto e poddrska.
     
    На Sesil, Treki, Glasna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Рано ми е и мене за ова, ама Дај Боже еден ден сакам да имам деца и секако би сакала мажот да биде до мене и да ми биде поддршка во тој момент :)
     
  5. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не можам ништо да кажам сеуште на оваа тема, бидејќи размислувањето се менува кога ќе дојдеш очи во очи со некоја ситуација. Вака моментално размислувајќи на темава, сеуште сум неутрална, и би ми значело да е до мене, а од друга страна и не гледам зашто би ми значело. Зашто да доживува стрес на организмот гледајќи ме како се мачам а не може да ми помогне (а тоа ќе го потресе многу, осетлив е) и зашто едноставно мора да види на каков валкан начин му дошло бебчето на свет. Некои работи треба да останат табу за мажите. :D Искрено, навистина не знам како би ми било поубаво во тој момент, но размислувајќи несебично, многу повеќе би сакала да слави и на раат да се радува после тоа отколку да ме гледа како се мачам и после уште со саати потресен да биде. А којзнае, можеби баш во тој момент ќе биде на работа, ништо не можеш да планираш. :D
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    ne se soglasuvam so tebe deka poroduvanjeto t.e bebeto izleguva na valkan nacin. Kako inaku ti bi se porodila na cist nacin a da ne bide valkan?? Toa e sosema normalno. A na poragjajot nemoze nikoj.da ti pomogne. Ke gledas bebeto.da go izvadis kako znaes i umees, a mazot ti moze samo.da ti bide ogromna podrska vo toj moment.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Помислив дека можеби лошо сум се изразила и дека некој ќе ми замери. :D Ама реалноста е дека навистина глетката и начинот се далеку од убавото значење, дека нов живот доаѓа на свет. И иако сите знаеме како иде тоа, друго е кога ќе видиш и тоа присуствуваш на такво нешто, затоа мислев дека не мора да ја има маж ми таа глетка во глава. :D А сепак зависи и од човекот, некој иден татко сака да биде дел од тој посебен момент, но ако не сака не би го присилувала на ништо. :) Иако кога сме збореле ми рекол дека би, но тоа е сепак хипотетички. :) Можеби би ми значела таа поддршка, но не сакам по цена да биде траума за него и место да го држи бебчето во раце и потоа да се радува и фали, тој да се опоравува од шокот. :D
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    :D zosto da se zameruvame,samo diskutirame. Koga ja zemav kerka mi vo race i ja gledavme so mazot mi, zaboravivme na se. Kakov shok kakvi bakraci, preubavo e cuvstvoto da vides kako doaga tvoeto cedo na svet kako go zima prviot zdiv i go slusas prviot plac. Ama zdravje prema situacijata ke se rakovodite.
     
    На Lovely93 и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Мм беше со мене пред и во и после порогај :) подобро што беше оти ми беше од корист стварно :) сама потешко ке беше.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.591
    Пол:
    Женски
    И јас се согласувам со оваа и мислам дека тоа не би било никаков шок а него ... зошто шок тоа што ќе гледа како детето му доаѓа на свет ?
    Добро не би сакала и да биде од страната кај докторот и да гледа се детално но да биде до мене а тоа до мене баш буквално над глава да ми стои :)
    ddevojce еве ти си имала такво искуство и затоа знаеш да ни кажеш а ние со Lovely93 само си даваме претпоставки :D
    Убаво ми е кога има некој што се согласува со тоа што го мислам бе
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    i jas mislev deka nema da bidam opustena, deka ke se stegam.Ama ne.Bev mnogu poveke opustena bidejki toj bese do mene. Jas napnuvam, mazot mi napnuva , babicita, doktorkata i anesteziologot napnuvaat.Site ragjaa so mene :D cela banda bevme :) so ubavo si pominavme hhh se e dozivlaj :)
     
    На joy1, Viktorijaaa5 и Lovely93 им се допаѓа ова.
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Е баш на ова мислев, јас така замислувам, да биде од страната на докторот. :rofl: :$ А да ме држи за рака е прифатливо, но навистина не би сакала да биде од другата страна. :D
     
  13. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.591
    Пол:
    Женски

    Абе љубави каква друга страна па и ти нема шанси :D
    Знаеш дека не траат такво нешто нашите па и ти :D
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    A mene mi deluva deka ti poveke se plasis za nego da ne mu stane loso. Pa i da mu stane imaa zosto :)) prasaj go mazot mi, ke ti objasni procedurata. Jas go prasuvav dali se gleda glavickata, dali ima kosa kakvo e. Samo so vo MK se e zaostanato. Ako nekoj soprug saka da prisustvuva ne go pustat. Aj zdravje so ubavo da se olesnis koga ke bides trudna pa ke mu ja mislite togas.. ako saka covekot da bide nemoj da mu branis.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Убаво кажа Вики, ние можеме само да си претпоставуваме сега. :)

    Можеби имаш право, јас ептен заштитнички кон него се поставив на темава, од причина што знам колку е осетлив. :D Ама освен убаво да си се расплаче нема да му биде ништо друго сигурно. :D Инаку не би му бранела ако сака да присуствува, таман работа. :) И да нејќе ако го убедам можеби и благодарен би бил, сепак е чест да се присуствува, но не сакам ништо со сила. Имаш право тогаш ќе мислиме. Инаку значи во право сум била, маж ти бил од другата страна. :D Се согласувам дека сме заостанати, читам по темиве и дека не дозволувале мажот да присуствува, а навистина не гледам потреба за таква забрана.
     
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И да сакате нема да биде од другата страна :D не ке ве породува тој :D тој за рака и до глава ке ви биде ;)
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Hahaha taka e ... ne bese od drugata strana, bese do mene ama si poglednuvase :)
     
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Знам :lol: за да види до кај е бебето :D
     
  19. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Мамички да не знае некоја од вас дали може сопругот да присуствува на порагањето во породилиште Чаир...???
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски

    Македонка84 за жал немаат услови за тоа. Јас исто сакам многу да биде сопругот до мене, и пред 3 недели го прашав директорот на породилно Чаир, Д-р Јегени и ми рече дека има 4 бокса, и од едниот се гледало во другите(така нешто објасни) и рече ако во моментот кога ќе се пораѓаш нема друга родилка, може да присуствува сопругот. Е сега шансите никој да не се пораѓа во тој момент се 0% според мене :)
     
    На Makedonka84 му/ѝ се допаѓа ова.