1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Присуство на протеини во урината за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 1 мај 2010.

 1. AleksandraNajdova

  AleksandraNajdova Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Здраво! Ве молам за мала помош! Пред еден ден правев анализа на крвта и мокрача! За прв пат во бременоста во анализата на мокрачата имам присуство на протеини. Дали треба да ме загризува тоа или пак не?
   
 2. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Протеините може да бидат присутни во урината поради зголемена физичка активност или за време на бременоста, кога тоа не е знак за патолошка промена или состојба. Појавата на протеини во урината, во сите други случаи, начесто е знак за некој воспалителен процес на уринарниот систем и бара доплнителни иследувања.