Присуство на протеини во урината за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 1 мај 2010.

 1. AleksandraNajdova

  AleksandraNajdova Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Здраво! Ве молам за мала помош! Пред еден ден правев анализа на крвта и мокрача! За прв пат во бременоста во анализата на мокрачата имам присуство на протеини. Дали треба да ме загризува тоа или пак не?
   
 2. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  40
  Протеините може да бидат присутни во урината поради зголемена физичка активност или за време на бременоста, кога тоа не е знак за патолошка промена или состојба. Појавата на протеини во урината, во сите други случаи, начесто е знак за некој воспалителен процес на уринарниот систем и бара доплнителни иследувања.