1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прицезата Султана (Џин Сасон)

Дискусија во 'Книги' започната од WomanInRed, 2 август 2011.

 1. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  Принцезата султана е една вистинита приказна за една Саудиска принцеза која раскажува вистинита приказна за нејзиниот живот како жена. Таа раскажува како во земјата која живее не е од никакво значење само затоа што е женско. Тие се десет ќерки и еден син затоа кон брат и на султана се однесуваат како кон бог. Таа се труди да докаже дека религијата не игра никаква улога за жените да бидат потчинети туку напротив религијата тврди дека со добрина и со праведност треба да се пристапува кон припадниците на понежниот пол.

  Таа кажува дека првите 4 години од својот живот наверојатно ги поминала смеејки се и играјки но понатаму нејзиниот живот станува толку мачен но таа навистина е среќница и силна жена што успева да ги скрши овие обичаи .

  Оваа книга ја пишува нејзина другарка од лондон од дневникот на принцезата султана и е права вистина.
  Таа се соочува со забрана да јаде, забрана да го искажува своето мислење, нејзината сестра е силувана и разведена но цел живот мачена заради тоа што мажот што и да прави жената треба да трпи, нејзиниот брат силува мали девојчиња од 8 години и тоа султана се го гледа..

  Оваа книга има 2 продолженија ви препорачувам да ја читате :)
   
 2. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.390
  Допаѓања:
  87.640
  Прицезата Султана-Џин Сасон 2005

  Преубава книга.
  втор дел - Ќерките на Султана
  трет дел - Кругот на Султана
   
 3. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.368
  Пол:
  Женски
  Извонредна книга!!
  Ме остави без зборови, ја прочитав во еден здив!! :|
   
  На s.t.e.f.a.n.j.a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Јас го имам прочитано Прстенот на Принцезата Сулатана.Ги барав и останатите делови но ги немаше во нашата бибилотека.Инатересна книга.Една од книгите кои го покажуваат тешкиот живот на жените во некои држави како и борбата за рамноправност.Немам лоши зборови за книгата,прекрасна е.
   
 5. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Прекрасна книга. Реална, базирана на вистинска сторија. Којзнае уште колку девојки ја доживуваат истата судбина. Би прашала во библиотека и за другите делови, кои за жал не сум ги прочитала. :)
   
 6. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Прекрасна книга.
  Една од моите најомилени книги. На главниот лик,Султана и‘ симнувам капа.
  Убаво опишана книга.

  Моментално го читам третиот дел Прстените на принцезата Султана.
   
  На s.t.e.f.a.n.j.a му/ѝ се допаѓа ова.
 7. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Леле сега ја видов темава :inlove: Јас ги имам прочитано сите 3 книги,Принцезата Султана,Сестрите на Султана и Прстенот на Султана.Јас сум воодушевена од книгиве мене премногу ми се интересни.Книги за несекојдневниот и тежок живот на жените од Саудиска Арабија,нешто што на мене не ми беше познато и баш затоа ме заинтересираа книгиве.Само позитивни критики и на секого му ја препорачувам.
   
 8. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  7.301
  Пол:
  Женски
  „Принцеза која блеска од скапоцени дијаманти и бисери и живее во незамислив луксуз, а во реалноста таа живее во златен кафез..“

  Јас пред некое време го прочитав првиот дел и книгата можам да кажам дека ме импресионираше. Совршено добро опишани моменти, чувства, ситуации, состојби. Секој збор допира до срце, перфектно е прикажан и најмалиот детал од нејзиниот навидум лесен живот.

  Прекрасна книга, една од најубавите кои што воопшто ги имам прочитано. Останува во сеќавање, вреди секоја минута потрошена на неа..
   
 9. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.793
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  Во книгава се заљубив. Ја прочитав летово на одмор. :inlove:
  Премногу се соживеав, најмногу поради тоа што знаев дека е вистинска приказна. Не ми се веруваше што читам. :o
  Едвај чекам да ги прочитам и останатите дела.
   
 10. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Изминативе две-три недели ги прочитав трите книги ,,Принцезата Султана,, ,,Ќерките на Принцезата Султана,, и ,,Прстeнот на принцезата Султана,,
  Сега ми се како една целина, всушност содржината на сите три книги е една те иста ,,раскошен живот во златен кафез,,
  После овие книги можам да кажам дека е многу полесно да се биде жена во сиромашна земја како нашата, отколку во богатата со извори на нафта Саудиска Арабија ! После тие гнасни трагедии кои ги има во книгите на Џин Сасон раскажани од принцеза од владеачкото семејство, искрено сум благодарна на среќата да се родам овде а не таму!
   
  На s.t.e.f.a.n.j.a му/ѝ се допаѓа ова.
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Можеби единствени книги кои ме оставија уште долго од кога ги прочитав да размислувам на некои теми.
  Дали е навистина толку прекрасно да си жена, кои се твоите предности, можности,значење...не секаде жената го има истото значење, во некои делови е создадена и постои само за да го продолжува родот, да биде една обична “машина“ за деца...
  Оваа трилогија ја прочитав за 6дена, беше навистина нешто што неможев да го оставам, едноставно таа недела живеев во светот на Султана, нејзините проблеми, маки, бев таму со ќерките, птиците во градината...
  Книгите се навистина прекрасни, а и целиот труд на Султана да успее да му го прикаже на народот начинот на живеење во нејзината желба, покрај такви конзервативни размислувања, граници, е навистина голем успех.
  Јас искрено во вториот дел дознав дека е вистинска приказна, а тоа беше причина плус многу да истражувам за муслиманскиот начин на живот, каде , во кои делови како се живее.
  На саем за книга ги имаше овие книги, јас кога ги читав ги земав од градската библиотека(во Скопје), но сакав да ги имам за себе, имаше прилично голема разлика во цената на македонското и српското издание, па се одлучив за српското(не ми смета воопшто).
  Од срце им ја препорачувам на сите
   
  На Jule.Sk и MaxyMax им се допаѓа ова.
 12. MaxyMax

  MaxyMax Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  99
  Преубава трилогија. Ги прочитав сите во еден здив. Многу потресна и истовремено поучна животна сторија. Ако ве интересираат вакви тематики, Џин Сасон ја има напишано и "Љубов во ранетата земја". Слична содржина, уште потрогателна, но и посилна... Вакви книги обожавам од причина што ме тераат да размислам за смислата на животот...
   
 13. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Ми остана уште да ги дочитам 2 и 3 дел.Воодушевена сум од книгата.Ја прочитав во еден здив.
   
 14. keti.kety

  keti.kety Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  52
  Трилогијата ме воодушеви. Прекрасни книги кој дефинитивно вредат да се прочитат, го внесуваат читателот во еден поинаков свет во кој владеат многу различни правила. Главната јунаќина Султана е борец кој ќе не потикне да размислиме за многу животни прашања. Ги препорачувам на сите кој сакаат да се впуштат во нова авантура и да запознаат еден поинаков свет.
   
 15. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Ги обожавам
   
 16. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.262
  Допаѓања:
  21.870
  Пол:
  Женски
  Сега ја видов темава.
  Пред некое време ги прочитав првите два дела, но третиот никако да го најдам. Го нема кај нас во градската библиотека, а многу сакам да ја завршам приказната околу Султана со читање и на тој дел. Вака осеќам ко да сум застанала на сред книга со читање.
  Се воодушевив од книгиве, препорачувам на сите кои се заинтересирани за животот на арапските жени и нивната положба во општеството. После овие два дела, прочитав уште многу други книги со слична тематика, и сите ми се допаднаа. Дури тогаш му се заблагодарив на Господ што живеам во слободна земја со свои мислења кои можам кога сакам и каде сакам да ги кажам на глас :)
   
 17. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Го има и тоа неколку само потруди се да го најдеш ;) само мене третиот најмалку ми се допадна
  Многу убави книги ми се допаднаа ептен Џин Сасон има прекрасен стил на пишување, има прекрасани животни приказни овде ќе ја издвојам и Љубов во ранетата земја прекрасна трогателна книга за моќта на љубовта, за животот на курдите и за војната.
   
 18. bube88

  bube88 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Прекрасна книга, трилогијата ја прочитав за два дена.
   
 19. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.148
  Интересна е...?И за која возраст..?
   
 20. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.262
  Допаѓања:
  21.870
  Пол:
  Женски
  Дури сега го начекав во библиотека третиот дел Прстенот на принцезата Султана! Конечно после толку време! Ја земав книгата со нетрпение дека ќе биде исто или барем приближно толку добра како и првите два дела,ама се разочарав. Многу случки и настани се повторуваат, и не е тоа тоа некако. Добар е и овој дел, како некое заокружување на целата приказна за принцезата, нејзините ќерки, традицијата во Саудиска Арабија и сл. Можеби јас очекував премногу. Во секој случај, препорачувам да се прочита трилогијава.