1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Причини да се биде атеист

Дискусија во 'Религија' започната од Alchemist, 17 јули 2010.

  1. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63
    Затоа доволно е да не се мрази.
     
  2. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Муабетов не води никаде. Имаш зацртано дека си во право и дека си над се и колку и да се обидувам не можам да сменам. Јас го искажав моето мислење. Кој што посеал - тоа и ќе жнее. :hai:
     
  3. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63
    Точно така, ни моите најдраги личности неможат да го сменат мојот став а не ни најмалку некој табу анонимци од нечиј форум.
     
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Сите сме тука анонимци , па и ти Alchemist.
    Зошто мислиш дека ти како анонимец, какви што сме и ние , ќе смениш нечие мислење.
    Затоа реков дека дискусијава нема нигде да не одведе, темава не е за убедување, туку за презентирање на своите мислења.

    Мислев дека Alchemist не верува во Бог, но излезе дека верува во Бог како создавач , а не во Бог како апсолутен владител кој што не движи како марионети.
    Се разбравме така?
     
  5. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63

    Јас конкретно не мислам дека ќе сменам некое мислење, но од самиот почеток сите вие арогантно, исмејувајќи ме нападнавте лично, па поради тоа останав до самиот крај на дискусијата (во полза на исмејување).
    Веројатно ми беше за добредојде :clap:

    И да, верувам во Бог како создавач,од никој аспект не го мразам ни на крај памет.
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Имаме лошо искуство со машки кои сакаат по секоја цена да го наметнат своето мислење, машки кои пракаат непристојни ЛП,машки со повеќе профили, машки кои ширеле верска нетолеранција итн.
    И темата ти е така поставена , како ти да знаеш апсолутно се , а сите други се заслепени овци, затоа и така сите реагиравме.
    Еве се разви дикусија, стигнавме до некаде, темата не доби клуч , ти не доби бан, значи постигнавме нешто :D
     
  7. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Првин бараш доказ дали Бог постои и уверливо тврдиш дека не постои! А потоа со овие зборови кажуваш дека Бог ти дал живот! Како веруваш дека Бог ти дал живот кога кажуваш дека не веруваш во Неговото постоење?? Молим те преиспитај се или не замарај многу со овие двосмислени постови! Еднаш дава “факти“ дека Бог не постои а потоа кажува Тој му дал живот! Јас не чекам Бог да ми пушти пари ама чекам да даде род во тоа што го работам за да можам јас да го соберам и да добијам пари! На една нива падна град, плодот се уништи, другата беше разделена од неа со пола метро, таа остана недопрена! Јас верувам дека ја чувал Бог! Парите не идат од небо, но вербата е таа што помага!
     
  8. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Кога јас со исмејување те нападнав лично ? Само те прашав да ми разјасниш некои работи и со постот поттикнав дискусија, а самото тоа ти го бараше... |(
     
  9. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63

    Прво, барам доказ дека Бог ги исполнува твоите неостварени желби со самото верување во него ?

    Јас уште од самиот почеток се залагав за тоа дека Бог го создал човекот но неговиот живот човекот сам си го одлучува, но кој свати порано кој подоцна.

    - Скокни од 7ми кат, па ќе видиме дали Бог ќе те спаси.

    Со самиот факт што го напиша овој текст без да прошараш неколку теми поназад покажува дека си жедна за внимание и дека ќе успееш да ме понижиш?, се лажиш.
     
  10. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63

    Не споменав личност, напротив тебе те пофалив за твојот став и дадените примери.
    А тие (неколку) кој сакаа да прават хумор најкасно до третата страна сватија дека немаат аргументи за да ја продолжат па ја напуштија дискусијата.
     
  11. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Ее сум го рипнала тој дел. :$ Извини, моја грешка. ;)
     
  12. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Треба стварно нешто да ти фали ако скокаш од 7. Па сакаш верувај, сакаш не во Бога. Ако сакаш да умреш Бог ќе ти ја исполне желбата.
    :D :D И дај молам дискусија, а не самоубиства да пропагираш тука.
    И да не цитирам. Велиш Бог ти даде живот, а не веруваш во него? Атеистиве излегува дека се верници кои сеуште го немаат сватено. Ама ако, кога тогаш ќе сватат дека се верници :lol:
    И уште нешто, одиш во црква Alchemistе?
     
  13. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63

    Што значи нема да те спаси а?

    Девојко, толку си заслепена со твоите информации што воопшто не забележуваш што јас цело време докажувам, мојот став, моите мислења. Немам намера да продолжам да го повторувам истото по жалосен 4ти пат заради незначителна личност.

    И што се засега за последното прашање, сама од себе си правиш тотален иди*от без 1% размислување.
     
  14. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Идиот? Не би рекла.
    Да ме познаваш малку подобро веднаш ќе смениш мислење. Ама нема врска, убаво сум си расположена па не фаќам кавги, а те прашав чисто информативно, оти ги има и такви. Е де бе па и ти одма се нанервира, полека малку. Брчки иначе не ти бегаат. :D
    Ајт со среќа во животот :hai:
     
  15. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63
    Преку твоите постови те запознав доволно добро да имам претпоставка за каква личност се работи.

    Е де бе па и ти одма се нанервира - господе боже, па сонце ти немаш доволно моќ да ме изнервираш.

    Во иднина, ингнорирај ме.
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    А бе многу си контрадикторен :shake: :shake: ВЕлиш дека не постои, ама велиш дека веруваш во него како создавач. Сега веруваш или не?
    И дај молим те, не се молам јас да врне или грее сонце, имало мигови кога само во тоа сум наоѓала спас, во помолувањето на Бога, и баш ми се исплниле тие молитви. Да не сакаш и подробно да ти кажам што како. И онака е џабе, си запнал ти со своето. И едно само-доста навредуваш, не сме ние тука ем со добра волја, ем да сме приморани да ги читаме твоите навреди.

    И да, човек кој не верува во Бог, не употребува ниту еднаш во својот живот „Господе Боже“
     
  17. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63

    Доколку немате да кажите ништо паметно, бидете колегијални и оставете ги останатите да водат сериозна дискусија.

    Безвредното цитирање со контра ставови не ве прави интересни ниту пак паметни.

    Благодарам за вниманието.
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Хахаха, па ти досега се уби од водење на сериозна дискусија :tmi: Се гледа :!:
    Јас само ти посочив работи кои ти изгледа сам за себе не си ги забележуваш. И како и да е, форумов не го поседуваш, ниту пак имаш право да кажеш дали треба да кажам нешто или не. Затоа се нарекол форум, не си ти професор па ќе ни држеиш предавања со повремени прашања од страна на студентите. Читав досега, па морав да си искажам свое мислење.
    И јас не цитирам, воопшто. Ти го цитираш секој пост над тебе

    И те прашав, веруваш или не? Ако немаш добар аргумент, тогаш ни ти не ги сфаќај моите прашања како озбилни и паметни!
     
  19. Alchemist

    Alchemist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    63
    На ум ми паѓа само тинејџерка со длабок пубертет заробена во 22-годишно тело.
    Со ваквото однесување им даваш лош имиџ на твоите колешки.

    ^ Ингнорирај ме.
     
  20. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Е па прашај ги дали им давам лош пример :!:

    И ќе те игнорирам, сигурно. Вака се браниш кога немаш што повеќе да кажеш? Кој си па ти да ја вреѓаш мојата личност?
    И навистина нема да дискутирам на оваа тема. Ама и ти најверојатно. :fubar: :hai: :hai: