Причини да се биде атеист

Дискусија во 'Религија' започната од Alchemist, 17 јули 2010.

 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Ќе ја искористам оваа тема да ве информирам дека утре вечер (Сабота, 26-ти Октомври) организиравме јавна дебава во живо со атеистите од асоцијацијата на македонски атеисти. Еве линк од фејсбук постот.
   
 2. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Машки
  Ако немаат одговор за постанокот не им се рачуна :)
   
 3. baklava123

  baklava123 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  a zosto mi treba pricina?
   
 4. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Атеизам = дел од сатанските чинови на групата Црна ружа. Најзаслужни за ширењето на атеизмот се евреите ѓаолски настроените Карл Маркс, Фриндрих Енгелс и останатите комунистички перачи на мозок. Јас разбирам дека има еден куп теории за религијата и еден куп необјасниви прашања кои атеистите не можат ни 0% објаснување да дадат. Еден Социолог ми кажуваше околу религиите, и за јудаизмот и христијанство и ислам. И има делови каде што дел можи е во право (30% не целосно) кога ќе видиш научно, а пошто јас сум против евреите (анти-семинизам) ја прифаќам дел од теоријата бидеќи религијата е Еврејско масло а исто и атеизмот, иначе социлогот атеистички настроена беше. Ама во стариот завет, нов и куран има објаснато како, шо, и зошто е светов и целосно објаснување шо не можи ни еден атеист или секта да дај аргумент дека нее така освен атеистичкиот слоган и наметнување: Господ не постои. РЕЛИГАЈАВА ОПСТОЈУВА 2000ГОДИНИ. Поминала 1милион забрани, осудувања, режими како комунизмот и се ред друго. И на сите теории, и на комунизмот му дојде крајот, опстојуваше некој период и престана а религијата не престанува, 2000 години уште е на опстанок со многу приврзаници на спроти три дупло помалце бројни испрани мозоци наречени "атеисти". И нормално, во секоја работа мора да има некој против, така е и сатанистичкиот атеизам.
   
  Последна измена: 26 октомври 2019
  На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Машки
  Добро, а што би рекле за Раеланците (движењето RAEL)?
   
 6. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.670
  Пол:
  Женски
  Ај извини, просветли ме за "сатанистичкиот атеизам"? :^)

  Знаеш ли воопшто што пишуваш и колку си контрадикторен?
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Сакаш да глумиш лудило преку тастатура?
  Ај вака, ќе земам неколку примери. Еден ден патуваш со авион, и има турболенции, проблеми со летот и е на прагот на авионска несреќа. Зошто тогаш атеистите го барате господ, му се молите, му се клањата само за да се спасите да не умрете? Зошто од претходно тврд атеист тогаш попушташ и го бараш господ? Остани со атеистичките мислења,
  дека господ не постои, седи смирено речи што сака нека биде нема. И дедоми беше атеист, на велигден, бадник не седнуваше на трпеза, не одеше в црква, велеше јас верувам во сонцето, месечината ииблабла. Ама кога осети дека е готов појде црква, се причести и секоја недела бабами ја тераше да оди в црква. Ако си атеист, зошто се водиш и викаш дека живееш во 21 век? Значи ти го прифаќаш грегоријанскиот/јулианскиот христијански календар? Значи ти го признаваш Исус? Пошто денешниот календар, век, датум се води од раѓањето на Исус и со тоа се создава Новата Ера од 1век со Исус. А викаш атеист сум? Во Северна Кореја денеска нее 2019 година, туку 109 од роденденот на нивниот прв водач Ким Сунг - Ил. Зошто и вие атеистите не направите такво нешто? Сакам да те прашам: Дали небото има негде крај, ѕид или чош? Може ли да се виде крајот на небото? Шо вели за ова атеизмот, науката, комунизмот за ова? Има ли крај небото? Јас велам НЕМА, како што не учи нас библијата. Чекам одговор.
   
  Последна измена: 26 октомври 2019
  На dfsa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  9.374
  Причина број 63820. Повторно. ЗДРАВ РАЗУМ.
   
  На prominent, Angie1432, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.902
  Допаѓања:
  158.783
  Пол:
  Женски
  По не знам кој пат во дискусија со религиозни и конзервативци, од каде знаеш? Од каде ти е тоа дека му се молиме? Од каде знаеш на секој поединец што му поминува низ глава, и како можеш да гарантираш за луѓе што имаат тотално различен ментален склоп од твојот? Исто како што некои знаат за сите генерално дека на пример, ако имаме дете геј - поинаку ќе гледаме на хомосексуалност и нема да ни биде лесно да прифатиме.
  На Редит имам читано во еден thread приказни од луѓе со тешки болести и инвалидитет, психички проблеми или пак во период на жалост, на кои не им паѓа на памет да поверуваат и да се молат - туку споделуваат, си даваат поддршка и емпатија истомисленици без потреба од вера.
  Па дури и ако им дојде на момент потреба да се помолат, посебно во таков трауматичен момент како авионска или било каква несреќа - тоа е состојба на шок, стрес и краен очај, не зборува разумот во нив, и не е никаков аргумент... баш е нечовечно да се користи како поента, или уште полошо лично да им се искористи ситуацијата за да им се наметне вера.
   
  Последна измена: 26 октомври 2019
  На Lella, Amellie13 и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
 10. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  95% од луѓего го бараат господ кога се во невоља. Има и искуства како тоа и позитивно влијаело на нив. Пребарај и ќе видиш.
   
 11. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.670
  Пол:
  Женски
  Ехееееееееј, чекај малце пријателе, кај отиде.
  Дали воопшто прочита за што те цитирав???
  Не те цитирав ама за баш ништо од ова што ми го изнапиша.
  Дали сум јас атеист (пошто НИКАДЕ не напишав дали сум) и зошто сум атеист ако сум, си е моја работа, а твоја работа не е да пробаш да ми го переш мозокот, исто како што и јас НЕ ти го перам тебе. Во ред?
  Не мешај баби и жаби и не врти одоколу и па да се фаќаш со вашите пропаганди.

  Те цитирав за да ми кажеш за твојот новоизмислен термин, правец, што и да е- "Сатанистички атеизам". Водиме нормална дискусија ако знаеш како функционира тоа.

  Чекам одговор ;)
   
  На theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
 12. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Антихрист: Луцифер
  Слуги на анти-христот: Црна ружа сатанистичка секта и организација која е против религојата особено христијанството. Извршува сатанистички ритуали и чинови - . Иако е филмче, сее претсавено како се одвива.

  Атеизам: Пропаганда, идеологија која е против религијата. Теизам значи вера/религија а Ате- против. Атеизмот најмногу земав замав во време на комунистичкиот режим, односно евреите Карл Маркс и Фриндрих Енгелс(зошто свреи: бидеќи евреите не го признаваат христијанството и немаат уште месија кој ќе ги спаси, на крајот за месија ќе го изберат Луцифер според Октровението на светот) , особено Маркс кои се поврзуваат како живи ѓаоли на земјата и блиски соработници - нивната втора страна или другото лице-вистинското е уништување на човештвото. А друго "невино" лице е комунизмот преку кои шират работничка идеологија и забрана на религиозни чинови - атеизам или тогаш Марксизам, Ленинизам, Титоизам и сл. и ширење на слоганот: Кој колку сака нека работи и секој да троши според потребите-колку сакаш. Во комунизмот како друг главен симбол беше ПЕТОКРАКАТА која асоцира на сатанизам и најмногу ја користат тие што цртаат Пентаграми.
   
 13. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  779
  Допаѓања:
  4.036
  Пол:
  Женски
  @Волшебникот атеистите не може да се сатанисти. Ако е некој атеист, за него не постои ни Господ ни Ѓавол ни ништо такво.
   
  На theowndemon, Ambitious и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
 14. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.394
  Пол:
  Женски
  Интересно е вака статистики и проценти од ракав истресени, нели? (facepalm)
  Има луѓе кои од религиозни станале атеисти (како јас на пример) и обратно. Ништо ново, отсекогаш го имало тоа, се менуваат ставовите и мислењата во животот. Секој нека си прави онака како му е најубаво.
  Ама не ми е јасно зошто упорно го форсираш твојот став на ваква тема. Што ти е целта, да не преобратиш во религиозни? Епа нема тоа да биде да ти кажам однапред.

  Мене воопшто не ми сметаат религиозни луѓе се' додека не го форсираат својот став врз мене, бидејќи јас никого не форсирам да биде атеист. И јас можам да кажувам наоколу оти смешно ми е верниците што се водат во животот од книга што комотно може да се стави во категорија фикција но не го правам тоа оти имам осет.
  Ама и те како ме нервира ако некој упорно се обидува да "докаже" колку сум грешка и дека ќе горам во пеколот оти не сакам да верувам во некое си битие со натприродна моќ за кое нема ниеден научен доказ.

  И не го мешај атеизмот со сатанизмот. Не е исто. Атеистите не само што не го признаваат Бог, туку и ѓаволот. Толку е просто, ама некој упорно сака да ги прави атеистите лошите. |(
   
  На candy.cane, Cinnamon Bun и Someonespecial им се допаѓа ова.
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.902
  Допаѓања:
  158.783
  Пол:
  Женски
  Не, туку значи дека како здраворазумен граѓанин во општествена заедница прифаќам норма воспоставена веќе со милениуми на ниво на држави и континенти, која е под влијание на религија што не ја чувствувам за моја, но нема никаква штета од неа - напротив, само се избегнува хаос.
  What the actual fuck? :D На моменти мислам дека нè тролаш, ама ајде... :D
  Мислиш а- значи без? :D Анти- ти значи против, атеизам не мора да значи и антитеизам. Ма да, искрено, јас не гледам ништо лошо ниту во интелектуалната и активистичка борба против организираната религија конкретно (не општо теизмот и верниците како луѓе), и опресивните идеологии поврзани со неа.
  Атеистите не веруваат ниту во постоењето на ѓаволот како антагонист, исто како ни во Бог/Алах, Исус/Мухамед или било кое божество или пророк со своите моќи. Не може да се поклонуваш и служиш на нешто што не веруваш дека постои.
  Ако навистина не тролаш, едуцирај се почнувајќи со основна номенклатура, па после дискутирај.
   
  Последна измена: 26 октомври 2019
  На theowndemon, candy.cane, Tan4ence и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Атеистите знам дека не веруваат во ѓаолот но и двете се вклопуваат во едно со една цел:

  Сатанизам + Црна ружа = Господ не постои / Антирелигија

  Атеизам + Марксизам, Ленинизам Титоизам + Карл Маркс + Фриндрих Енгелс + Петокрака = Господ не постои / Антирелигија.
   
 17. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.995
  Допаѓања:
  28.777
  Пол:
  Женски
  Оно неписмено, а за омраза знае.
  Класично верски.
   
  На Alisa22, theowndemon, Dentina и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Cinnamon Bun

  Cinnamon Bun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2017
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  4.670
  Пол:
  Женски
  Ни сатанистите не веруваат и не го воздигнуваат ѓаволот.
  И да, сатанизмот не е онака како што го замислуваш. Не се тоа луѓе во црно што се мачкаат со крв на фаца. Никаква секта. Исто како што атеизмот не е секта.
  И не ги ставај Црна Ружа во иста реченица те молам.
  Благе везе нема.
   
  На candy.cane, Amellie13 и Someonespecial им се допаѓа ова.
 19. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.543
  Допаѓања:
  23.757
  Пол:
  Женски
  @Волшебникот Знаеш дека е убаво да си читкаш работи на интернет, ама пред автоматски да прифатиш сè што ќе прочиташ, помини ги тие информации низ филтер и одбери кои имаат логика, а кои не.

  Работиве што ги збориш се од ист кош со теориите на заговор за илуминати, нови поредоци и слични ствари, затоа ќе те молам покажи ни од кое видео ги имаш научено за да знаеме што да ти вратиме, бидејќи вака гледам и сам себе не се разбираш. :D
   
  На Cinnamon Bun, Someonespecial, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Јас никого не го присилувам да верува во нешто. Оваа е секуларна држава, секој си има право на размислување и одговор. А Исус рекол секој си има своја слободна воља никој не го присил. Бог вели: Блажени сте вие што поверувавте а не видовте. Јас имам граѓанско право да го искажам своето мислење. Јас го почитувам секое туѓо размислување и не присилувам никого, но некои од вас не го прават тоа. Го прават спротивното. Ако сакаме да функционираме како нормална држава и секуларно, секој треба да го почитува туѓото мислење.