Причини да се биде атеист

Дискусија во 'Религија' започната од Alchemist, 17 јули 2010.

 1. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  Oва истата особа со која на друга слична тема денес дискусијата течеше вака. И да после неколку изгубени аргументи побегна без трага на said тема :D

  Акцент на болдираново прекрасно формулиран аргумент поткрепен со темелно истражени докази.:D
   
  На candy.cane, Cinnamon Bun и Lella им се допаѓа ова.
 2. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.543
  Допаѓања:
  23.757
  Пол:
  Женски
  Па која си ти да прашуваш? Така сакал и точка. :D

  @EvAngelos Не постои сè на светов за тебе да те преобрати. Премногу мислиш дека има задни намери во обичен мим што некој го склопил за да насмее некој друг. Ама не ме чуди што одма помислуваш дека некој шири пропаганда, тебе најголем дел од времето ти е посветен на пропагирање, па затоа истото го бараш кај сите други, и го гледаш и таму кај што го нема. Научи да се насмееш и на своја сметка малку. Има и мимови што го генерализираат атеизмот, ама секогаш сум се смеела и на нив.
   
  Последна измена: 12 ноември 2019
  На Alisa22, candy.cane, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 3. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  А како поинаку да и одговорам на прашање „Зошто Бог направил вака или онака?“ Зар ги знам јас Божјите мисли? И воопшто не замерив дека е погрешно или нелегитимно прашањето. Така што сосема е во ред што си праша девојката. Ете ако ништо друго, барем и се разјасни околу инцесот.

  Не се секирај, многу добро знам кој мим е онака од шала направен, а кој е направен за манипулативна пропаганда. Сеедно, да не судиме за мотивите, важно едно е факт: Мимовите се класична модерна пропаганда - како што објаснив во претходниот пост. И оној/онаа што го шерува мимот чисто онака за да се направи интересен и да си брои лајкови можеби не е свесен дека е дел од циркулирање на пропагандата, ама сепак е дел. Познавам многу луѓе што подлегнале на таа пропаганда и им се набилдале многу стереотипи за верата и христијанството токму поради мимовите. И они не се ни свесни од каде им се тие погрешни идеи во главата. Едноставно мимовите си ја завршиле успешно работата.

  А за хуморот што се содржи во атеистичките мимови, ги жалам тие на кои што им е смешно тоа, барем во мнозинството мимови. Тоа не е хумор, туку е потсмевање, исмевање, сарказам, цинизам, перверзни работи, вулгаризми, порнографија, дно дна. Тебе искрено не можам да те замислам дека се смееш на таков „хумор“, па затоа верувам и се надевам дека си селективна и во таа содржина:
   
 4. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  Како? :rofl: Во твојата глава едино. Истите оние кои според Библијата го разапеле Христа и биле против христијанството одеднаш добиле ''просветлување'' и почнале да го шират христијанството(спротивно од христовите учења) со наметнување,осудување и убиства на ''неверници'' во исто и оние кои не го прифаќаат. Истата библија не се знае коку пати била пишувана,препишувана,преведувана, менувана(од горенаведени меѓу остало) и коекакви небулози се вметнати можеше одговорот/аргументот да ти биде во оваа насока на пример, ќе речев ок поштуам,но наместо тоа ти слепо прифаќаш и браниш небулози што како што веќе напишав само болен/испран мозок може да ги помисли/прифати и брани.
   
  Последна измена: 13 ноември 2019
 5. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  1. Нема историски податоци дека тие што го распнале Христа одеднаш добиле просветлување и почнале да го шират христијанството. Не знам зошто велиш „според Библијата“. Ова не е според Библијата.

  2. Оние што навистина почнале да го шират христијанството, воопшто не наметнувале, не осудување и не убивале „неверници“. Од каде ти е овој податок?

  3. Од каде ти се овие информации за историјата на Библијата? Еве ти солидни докази дека Библијата не е менувана, лепена, сечена итн: https://www.apologetika.mk/dali_biblijata_bila_menuvana/
  А еве ти ЛИНК од каде што можеш одлично да се запознаеш со веродостојноста на Библијата, од историска перспектива и секако под лупата на строгиот текстуален критицизам.
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  @EvAngelos Да не забораваме нешто(намерно или ненамерно)? Перзекуцијата на паганите и сите останати '' свети'' војни и крусади во историјата против ''неверници'' во чест на христијанството можда кои се бараат и одобруваат од Христијанскиот Бог во Библијата?
   
  Последна измена: 13 ноември 2019
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 7. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  За крстоносните војни ли збориш? Тоа биле политички, империјалистички војни и немаат допирни точки со христијанството и со учењето на Исус. Секој може да убива „во чест на христијанството“. И ти можеш да облечеш ланче со крст и да убиваш во име на христијанството. Многу поголеми војни и егзекуции се воделе и од атеисти со десетици пати повеќе жртви од сите крстоносни војни заедно. Не можеме според тоа како некој човек се декларирал да ја судиме и идеологијата или верата на која тој декларативно се повикува. Мора да навлеземе во самото учење и да видиме дали таму се повикува на војни, агресија и сл.
  Исус се води како најголемиот пацифист на сите времиња. Многу атеисти дури и се потсмеваат со тоа што Исус претерал со пацифизмот кога на пример заповедал на христијаните да се молат за оние кои ги прогонуваат, да ги благословуваат оние кои ги проколнуваат нив, ако некој ти удри шамар, да му го свртиш другиот образ, ако некој ти ја земе кошулата, да му ја дадеш и наметката итн. Можам уште многу вакви цитати да ти цитирам од учењето на Исус и апостолите каде што се повикува на мирољубивост, каде што се забранува агресија, гневење, одмазда, препирки, а да не збориме па за повредување, ограбување, уништување и сл.
   
  На doubleg и ynboo им се допаѓа ова.
 8. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  Ова горе да

  Но за ова доле дали одговорно можеш да тврдиш дека Бог во стариот тестамент не е ваков(стариот тестамент во кој стои приказната за креација btw)?

   
  Последна измена: 13 ноември 2019
 9. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.902
  Допаѓања:
  158.783
  Пол:
  Женски
  Сум читала секакви глупости и минимизирања на причините на поранешни верници да станат атеисти, ама ова дека мемиња некого преобратиле е врвот. Ти како атеист на времето, во христијанска група ли влезе пак како натрапник и мемиња против атеисти ли те преобратија? И како досега ние не сме успеале пак да те преобратиме кога со години се моткаш по групана? :D
  Значи, кога ќе ми текне дека некогаш како млада и наивна на форумов мислев дека имаш смисла за хумор и дека си нешто боље од православците, ми иде да се учукам по глава со некоја најтешка книга ко оние во библиотеката од колеџот на мемето :D (facepalm)
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 10. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  @Someonespecial омразата што ја имаш кон мене е поради други причини. И самата знаеш зошто. Така што знам дека не ми реплицираш со цел да дискутираш, туку само за да ја издишеш омразата што те притиска од внатре. И ја сум ок со тоа, се додека тебе ти олеснува и те прави да се осеќаш подобро.
   
 11. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.394
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1579862455439.jpg
  Нека стои тука. :)
   
  На Lella, RedRevolution, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Tiktaalik

  Tiktaalik Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Машки
  Неможноста теистите да го докажат своето тврдење. Барем досега никој не успеал.
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1.497
  Допаѓања:
  2.964
  Пол:
  Женски
  Порано верував или ај тоа ми било од родителите они верници не којзнае колку па и ја откако пораснав сватив од ден на ден дека верата е крива за се и за насилтвата, дискриминации, убивства. Затоа што многу мажи си земаат за право дека владеат над жената а тоа произлегува од религијата да ги убиваат жените силуваат и тепаат не го пишува ова вака конкретно ама тоа потчинетост ја ова го разбирам ако се спротистав вака ке заврши, исто така и со црнците. Жената го направила првио грев? А у тоа време не се знајале да зборат немале се облека итн, а како се знаеле тоа да го запишат и да не е снимено? Испаѓа дека сите гревови се произведени од верата. Илјадници луѓе посебно во муслиманските земји убиваат заради вера. Каква е таа маскирана бре вера? Вера за мене е таа каде шири љубов и разбирање а не конфликт
   
  На Amellie13, Angie1432 и Irreplaceablee им се допаѓа ова.
 14. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Машки
  Верата е доверба во Бог, а не причина за она што е наведено. Сите тие негативни нешта доаѓаат од немање вера и погрешно толкување на религијата.
   
 15. PeperutkiVoMene

  PeperutkiVoMene Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2015
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Верувам во Бог но Бог не верува во мене