Пријава за клевета

Дискусија во 'Правни совети' започната од PrincessSuperI, 10 декември 2018.

 1. PrincessSuperI

  PrincessSuperI Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  вака сакам да прашам дали некој кој е информиран или е правна личност моќе да ми каже дали е можно да се поднесе пријава против човек за кој се има докази пишано дека оптужува друг човек за кражба а се нема десено ... има докази кај што на фб пишува на друг да се рашири низ лужето дека тој е крадец на (нешто) ... плус во странска држава има направено пријава иста во која што го приведуваат човекот за клевета и кражба го измалтретирале буквално и кажале после од таму дека нема ништо кривично дали може и за тоа да се поднесе пријава кај нас за нарушен углед и претрпен стрес од страна на личноста ?