1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријава за клевета

Дискусија во 'Правни совети' започната од PrincessSuperI, 10 декември 2018.

 1. PrincessSuperI

  PrincessSuperI Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  вака сакам да прашам дали некој кој е информиран или е правна личност моќе да ми каже дали е можно да се поднесе пријава против човек за кој се има докази пишано дека оптужува друг човек за кражба а се нема десено ... има докази кај што на фб пишува на друг да се рашири низ лужето дека тој е крадец на (нешто) ... плус во странска држава има направено пријава иста во која што го приведуваат човекот за клевета и кражба го измалтретирале буквално и кажале после од таму дека нема ништо кривично дали може и за тоа да се поднесе пријава кај нас за нарушен углед и претрпен стрес од страна на личноста ?