1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријави зa прекршувања на законот за труд

Дискусија во 'Правни совети' започната од lucky bamboo, 6 јули 2015.

 1. lucky bamboo

  lucky bamboo Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2015
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали постои телефонски број или сајт на кои може да се пријави работење на диво. Исто така дали постои закон за пензионерите или технолошки вишок да работат на диво во приватна компанија. Ова спаѓа под трудова испекција, меѓутоа дали е под општински или државен инспекторат? Oднапред Ви благодарам.
   
 2. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.993
  Допаѓања:
  102.591
  Пол:
  Женски
  Барај на интернет број на трудов инспекторат за твојот град. Мое скорашно искуство, кога после една недела одење на работа без да ме пријават, и еден ден од ко ме пријавија ме отпуштија, без нигде да потпишам или да ми дадат на писмено нешто, пријавив кај инспектор кој и самиот ми рече џабе се јавуваш, сигурно увиделе дека си бремена и зато те отпуштиле!,не можеш ништо, нема закон за тоа, то шо си равотала без пријава една недела добро де како проба го рачунале! и то е то! Со стеќа!
   
 3. lucky bamboo

  lucky bamboo Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2015
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Благодарам за одговорот. За жал така стојат работите кај нас. За мојот град неможам да најдам ништо, освен дека е во жолта книга регистриран. Меѓутоа најдов нешто на државно ниво, па не е лошо да знаеме за линков:
  http://www.pravda.gov.mk/tekstovi2.asp?lang=mak&id=duinov
  Недај боже да ни затреба :) Поздрав!
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  5.355
  Пол:
  Женски
  a broj od trudova inspekcija kade da najdam?barem da se obidam da ne mi e zal potoa
   
 5. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  20.050
  Пол:
  Женски
  02/ 3 296 310 и 3 116 110
   
  На lucky bamboo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lucky bamboo

  lucky bamboo Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2015
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае, неправилностите треба да се пријават на локално или државно ниво? Прашувам бидејќи кај нас се функционира на база на пријателство и врски. Доколку би можела да ја одбегнам локалнава самоуправа би било подобро.
   
 7. bella24

  bella24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2014
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  788
  неправилностите се пријавуваат во градот кај што работиш, односно во трудова инспекција, ако не си од Скопје, не праќај таму затоа што ќе го препратат во подрачната трудова инспекција каде што е и самата фирма, ќе изгубиш на време. поднесиси претставка и се што сакаш наведи, ако сакаш да биде анонимна не се потпишувај, ако не остави и телефон и адреса и име и презиме и во определниот законски рок ќе те известат за постапеното од трудова инспекција.
   
  На lucky bamboo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  9.281
  Пол:
  Женски
  Се јавив на бројот на трудова, и пријавив дека работам во фирма каде што несум пријавена веќе 20 дена, ми рекоа дека ќе ја пренесат изјавата и инспекторите ќе излезат на терен. Кои се последиците?
  Кажав и мои податоци.
   
 9. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.798
  Допаѓања:
  7.107
  Дали има некој правник? Ако има нека ми пише во порака.