1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријави зa прекршувања на законот за труд

Дискусија во 'Правни совети' започната од lucky bamboo, 6 јули 2015.

  1. lucky bamboo

    lucky bamboo Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали постои телефонски број или сајт на кои може да се пријави работење на диво. Исто така дали постои закон за пензионерите или технолошки вишок да работат на диво во приватна компанија. Ова спаѓа под трудова испекција, меѓутоа дали е под општински или државен инспекторат? Oднапред Ви благодарам.
     
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Барај на интернет број на трудов инспекторат за твојот град. Мое скорашно искуство, кога после една недела одење на работа без да ме пријават, и еден ден од ко ме пријавија ме отпуштија, без нигде да потпишам или да ми дадат на писмено нешто, пријавив кај инспектор кој и самиот ми рече џабе се јавуваш, сигурно увиделе дека си бремена и зато те отпуштиле!,не можеш ништо, нема закон за тоа, то шо си равотала без пријава една недела добро де како проба го рачунале! и то е то! Со стеќа!
     
  3. lucky bamboo

    lucky bamboo Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот. За жал така стојат работите кај нас. За мојот град неможам да најдам ништо, освен дека е во жолта книга регистриран. Меѓутоа најдов нешто на државно ниво, па не е лошо да знаеме за линков:
    http://www.pravda.gov.mk/tekstovi2.asp?lang=mak&id=duinov
    Недај боже да ни затреба :) Поздрав!
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    a broj od trudova inspekcija kade da najdam?barem da se obidam da ne mi e zal potoa
     
  5. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    02/ 3 296 310 и 3 116 110
     
    На lucky bamboo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lucky bamboo

    lucky bamboo Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае, неправилностите треба да се пријават на локално или државно ниво? Прашувам бидејќи кај нас се функционира на база на пријателство и врски. Доколку би можела да ја одбегнам локалнава самоуправа би било подобро.
     
  7. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    неправилностите се пријавуваат во градот кај што работиш, односно во трудова инспекција, ако не си од Скопје, не праќај таму затоа што ќе го препратат во подрачната трудова инспекција каде што е и самата фирма, ќе изгубиш на време. поднесиси претставка и се што сакаш наведи, ако сакаш да биде анонимна не се потпишувај, ако не остави и телефон и адреса и име и презиме и во определниот законски рок ќе те известат за постапеното од трудова инспекција.
     
    На lucky bamboo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Се јавив на бројот на трудова, и пријавив дека работам во фирма каде што несум пријавена веќе 20 дена, ми рекоа дека ќе ја пренесат изјавата и инспекторите ќе излезат на терен. Кои се последиците?
    Кажав и мои податоци.
     
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Дали има некој правник? Ако има нека ми пише во порака.
     
  10. Niki97

    Niki97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дали има некој правник, имам неколку прашања..