1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријатели (Friends)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од viki44e, 23 јули 2010.

  1. RedRose97

    RedRose97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    158
    Еве некои факти за серијата што можеби не се ги знаеле:
    За време на прикажувањето на шоуто во САД, реклама од 30 секунди чинела пола милион долари.
    Во Велика Британија, за време на прикажувањето на последната епизода од серијата во 2004-та година, за реклама од 30 секунди биле наплатени рекордни 1,2 милиони фунти (1,8 милиони евра).
    За името на серијата, во игра биле и уште неколку идеи како што се: „Friends Like Us“, „Six of One“, „Across the Hall“ и „Insomnia Cafe“.
    „Централ Перк“, кафулето во кое 6-те ликови го поминуваат поголемиот дел од нивното време, е направено според кафулето Менхетн, кое се наоѓа во Вест Вилиџ во Њујорк.
    Во текот на 10-те сезони, во серијата гостуваат многу познати глумци како Џорџ Клуни, Џулија Робертс, Дени Де Вито, Жан Код Ван Дам, Брус Вилис, Крис Ајзак, Еди Кејхил и други.
    Кога пилот-епизодата била одобрена да стартува на телевизија, целата екипа која работела на снимањето на серијата добила бесплатен одмор во Лас Вегас.
    Кортни Кокс (Моника) беше прогласена за најзгодната девојка од ТВ сериите, според списанието Плејбој.
    Колумбискиот универзитет има палеонтолог по име Дејвид Швимер (Рос). Во серијата, Рос е палеонтолог.
    Џенифер Анистон (Рејчел), пред почетокот на снимањето на Пријатели имала 15 килограми плус, потоа нејзиниот агент и наредил да ослабе за потребите на серијата.
    Лиса Кудроу (Фиби) имала уплав од патката која Џои и Чендлер ја чуваат како милениче во серијата.
    Кортни Кокс првично се пријавила на аудицијата за улогата на Рејчел.
    Мет Ле Бланк (Џои) бил тотално шворц, со само 11 долари на својата сметка пред да ја добие улогата во Пријатели.
    Метју Пери (Чендлер) кратко се има појавено и во популарната серија „Беверли Хилс 90210“ играјќи улога на најпопуларното момче во училиштето.
    Песната на најавната шпица на серијата „I’ll be there for you“ од бендот Rembrandts, стана огромен хит насекаде во светот за многу кратко време.
    Кортни Кокс била најпозната од 6-те актери пред снимањето на серијата. Претходно таа ја играше улогата на детективот за животни, во филмот Ејс Вентура заедно со Џим Кери.
    Снимката на шпицата каде што актерите танцуваат околу фонтаната е снимена на имотот на студиото Warner Brothers во 5 часот наутро.
    За секоја епизода се трошел филм, кој достигнувал должина од 3 километри. Истиот содржел 12 часа снимки кои потоа се крателе до 22 минути.
    Серијата во просек била следена од 26 милиони гледачи само во САД.
    Само Метју Пери им помагал на 12-те автори на сценариото при пишувањето на шеги за да го направи шоуто поинтересно.
    На почетокот на серијата станот на Чендлер и Џои беше адресиран со бројот 4, а на Моника и на Рејчел со бројот 5. Подоцна во шоуто режисерите ги заменија со броевите 19 и 20, бидејќи сфатиле дека броевите 4 и 5 се однесуваат на станови кои би требало да се наоѓаат на ниските катови од зградата, а не на претпоследниот како што е прикажано во серијата.
    Преземено од кафе пауза.
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Central Perk

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Ја обожавам серијава и како многу форумџики неможев да одолеам a да не ги симнам сите сезони.
    Омилен лик ми беше Џои ( ептен секси типче ) - How you doing ? :lol:

    http://www.youtube.com/watch?v=43wkqM27z2E

    Еве ги моите омилени сцени :

    Џои кога ќе учи француски

    http://www.youtube.com/watch?v=DqwzvtjeYBQ

    I like big butts and I can not lie. :rofl:

    http://www.youtube.com/watch?v=aNhE9oVWK6s
     
    На d.Darla и Phyramide им се допаѓа ова.
  4. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    нааааааааааааај убавата серија ги имам гледано сите 10 сезони минимум по 10пати едноставно ги обожавам ги знам напамет и дури одговарав на онлине квизови колку ги познавате пријателите :D за резултатаот да не ви кажувам :D

    животот не смее да ви помине без да ги изгледате апсолутно сите сезони на пријателите.

    топло ја препорачувам
     
    На ricky_7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Мене Џои од секогаш ми бил фаворит.
    Таа негова по малку cheesy смисла за хумор, ептен ми е симпатична. Неговите нај нај реплики:

    (за патката што ја чуваа со Чендлер)
    Joey: Hey, wouldn't it be cool if our duck and our chick had a little baby? We could call it Chuck.
    Chandler: Or Dick.

    Joey: It's just my character that's not brain-dead.

    Joey: I'm Joey. I'm disgusting. I make low-budget adult films.

    Joey: You can't have Thanksgiving without turkey. That's like Fourth of July without apple pie, or Friday with no two pizzas.

    Joey: Well, I'm sorry if I'm not a middle-aged black woman. And I'm also sorry if sometimes I go to the wrong audition.

    (кога треба да остане да живее сам)
    Joey: I thought it'd be great, you know? have some time alone with my thoughts... turns out, I don't have as many thoughts as you'd think.”


    Joey: You know what blows my mind? Women can see breasts any time they want. You just look down and there they are. How you get any work done is beyond me.

    (кога го учи Росс да зборува ’валкано’)
    Joey: If you can't talk dirty to me, how are you going to talk dirty to her? Now, tell me you want to caress my butt!

    Joey: C'mon, man, she's needy. She's vulnerable. I'm thinking, cha-ching!

    Joey: I swear to God, Dad. That's not how they measure pants!

    Joey: Something this big and long is going to be difficult to maneuver, fortunately I have a lot of experience in that area.


    И секако не може без омиелната на Џои: Joey DOESN'T SHARE FOOD!!!!!!
    Уште знам да си пуштам некое клипче и да се згазам од смеење. Култна серија! Најдобра!
     
    На Naked Gun, d.Darla, Dafnee и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Старфиш, ме изнасмеа со цитативе а и потсети на Џои :D

    Добри се сите, мене сепак Чендлер ми е омилен заради хуморот, сарказам до даска, ама Џои си е Џои.
    Ми текнува на една епизода кога му беше скршена раката и јадеше од џемот на Моника и Чендлер го праша (покажувајќи со рацете):
    Joey, what would you choose - a big jar of jam or the girl from the copy place?
    Joey: - Hmmm try to put your hands together!

    Еве јас ќе вметнам уште некои фрази.

    Chandler: I'm not so good with the advice... Can I interest you in a sarcastic comment?
    Chandler: Yes, hitting her with a frying pan is a good idea. We might want to have a back-up plan though, just in case she isn't a cartoon!
    Chandler: All right, look if you absolutely have to tell her the truth, at least wait until the timing's right. And that's what deathbeds are for.
    Chandler: Yes, on a scale from one to ten, ten being the dumbest a person can look, you are definitely nineteen.
    Chandler: Was that place the Sun? - Рос кога претера со „сончањето“ т.е. со кремите за потемнување а Чендлер го прашува каде се сончал :D

    Phoebe : If you want to receive e-mails about my upcoming shows, then please give me money so I can buy a computer.

    Ross: First divorce: wife's hidden sexuality, not my fault. Second divorce: said the wrong name at the altar, kind of my fault. Third divorce: they shouldn't let you get married when you're that drunk and have stuff drawn all over your face, Nevada's fault.
    Ross: I grew up in a house with Monica, okay. If you didn't eat fast, you didn't eat.
     
    На Naked Gun, Ema.Sk, Dafnee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    Еве и неколку од мене
    Rachel: ...How many centimeters am I dilated? Eight? Nine?
    Dr Long: Three.
    Ross: Just three? I'm dilated three!

    Ross: Chandler entered a Vanilla Ice look-alike contest and *won*!
    Chandler: Ross came fourth and cried!

    Monica: You don't like the game, because you suck at it.
    Chandler: I don't suck at it. It sucks. And you suck.

    Ross: Can I borrow your blue tie? Emma spit on mine.
    Chandler: Okay, but you'll have to give it back when I get a job. Of course, by then, ties will be obsolete and we'll all be wearing silver jumpsuits.

    Joey: I hate Pottery barn too! They kicked me out of there just because I sat on a bed.
    Chandler: You took off your pants and cimbed under the sheets!

    Ross: We were on a break!

    Chandler: Oh, my God! If you say that one more time, I'm going to break up with you!

    [Mona doesn't know that Rachel is living with Ross]
    Mona: Listen, Rachel, I appreciate your situation but this is Valentine's Day. So, if you don't mind, would you please just go back home?
    [Ross enters with his gift for Mona]
    Rachel: What are you talking about? I live here.
    Ross: [nervously gives Mona her present] Happy Valentine's Day.
    [Mona stares angrily at Ross]
    Ross: Or, something to remember me by...
     
    На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.257
    Пол:
    Женски
    Ги имам сите епизоди на ДВД и ги гледам скоро секој ден. Пријатели и Секс и град ми се серии кои никогаш нема да ми досадат!!
     
  9. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Џенис е врв! :D :D :D
    Порано со другарките со часови вежбавме да ја имитираме :rofl:
    [​IMG]
     
  13. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Ми беше омилена серија, а омилен лик Рејчел :D
     
  14. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Пријателииии ги сакам пак! Ептен беа интересни! :)
     
  15. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.257
    Пол:
    Женски
    <embed width="450" height="366" src="http://www.220.ro/emb/auiN1O81sa" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" type="application/x-shockwave-flash" ></embed><br><small>Vezi mai multe din <a href="http://www.220.ro/emisiuni-tv/" target="_blank">Emisiuni TV</a> pe <a href="http://www.220.ro" target="_blank">220.ro</a></small>

    Вчера се изнасмеав на оваа епизода посебно овој дел !!!
     
  16. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    луда сум по пријателите значи неможам да ви опишам колку убаво се чуствувам кога ги гледам.

    еве пак ја гледам 9 та сезона и пак ми се интересни јас признавам дека сум фанатик и зависна од пријателите. али што да се прави кога нешто му е убаво на човек си го повторува цело време.
     
    На Mrs.Hartnett му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ги обожавам незаменливи се немам зборови
     
    На Mrs.Hartnett му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.257
    Пол:
    Женски
    <object width="480" height="390"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/2C1rfr495sY?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/2C1rfr495sY?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="390"></embed></object>
     
  19. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Ја глеав серијава порано кога ја имаше на А1, многу ми беше интересна , омилен лик ми беше Рејчел.
     
  20. vikica.s

    vikica.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    59
    најнајнајнајнајдобрата серија на сите времиња.од прва до последна епизода немаат утка,секоја сцена е посмешна од претходната.ако некој ја начека некаде на тв одма нека каже хехе.а ја паметите џенис? девојката на чендлер,таа што викаше oooooo.....my...God :D:D: