1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство помеѓу личности од различна вероисповед

Дискусија во 'Религија' започната од Dessa, 8 јуни 2019.

  1. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Со екстремисти не сакам да се спријателувам, ниту тие со мене. За среќа најголем дел од верниците не се екстремисти. Познавам луѓе од ептен исламски држави кои се муслимани, ама не ми пречи дружба со нив бидејќи и покрај религијата, почитуваат основни човечки права и феминисти се. Во превод, ги игнорираат нехуманите делови од Куранот.

    На крајот од краиштата, тие ми се стандардите за дружба со некој. Постојат секакви луѓе и исклучоци во секоја демографска група, па тоа не игра голема улога.
     
    На KateKane и Someonespecial им се допаѓа ова.
  2. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Не гледам зошто би било проблем, ако индивидуите се почитуваат меѓусебно и ако не се обидуваат да си наметнат некакви сфаќања. Јас не сум верник, но околу мене има многу примери за успешни и долготрајни пријателства помеѓу луѓе од различна вера.
     
  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Кое срање од одговор човече. Се додека ги делиш луѓето на муслимани се ама добри се овие, ќе имаш срање карактер.
    Стварно ми се одвратни ваквите мислења.
    Јас еве имам пријатели што се Христијани, ама овие добри се, не се многу по верата така да можам со нив кафе да испијам. Глупо е нели?
     
  4. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Не е глупо. Потполно истото го мислам и за христијани. Секој што сериозно си ја сфаќа религијата сосе сексизам, хомофобија, геноциди итн., не може да ми биде пријател, независно дали е христијанин, муслиман, евреин, будист, јеховин сведок итн. Веројатно требаше да го потенцирам тоа.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не ми е јасно, зошто е воопшто тема ова?

    Ко демек, невозможно е да се дружат луѓе од различна вероисповест?
     
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Заради менталитетот. Кај нас се двоиме на шиптар, турчин, каур како карактерна особина.
    Премногу предрасуди и генерализации.
     
    На minne992 и WildMk им се допаѓа ова.
  7. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Нормално дека може да има пријателство. Зошто воопшто да има ваква тема? Всушност имам слушнато луѓе да коментираат како со црни турци и "ѓупци" не се дружеле, па не ме чуди воопшто. Срамота и греота некој вака се уште да размислува
     
  8. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    “Брааат, нашата вера најубааа е“ |(
    Се дружат, ама кога не се во заемно присуство зборуваат лошо токму за религијата или националноста на тој другиот. А 99% од народов најпрво треба својата религија да си ја запознае и своите гревој да ги увиди пред да се удара во гради како тоа што му останало во наследство е она вистинското.
    Неисправни луѓе зборат за исправност.
     
    На minne992 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Религизна личност сум , но Не гледам проблем во пријателство на личности од друга раса и вероисповед затоа што најважно од се е меѓусебното помагање и почит.