1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство преку Фејсбук

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од вƖυє єуєѕ ♥, 27 февруари 2016.

 1. вƖυє єуєѕ ♥

  вƖυє єуєѕ ♥ Нов член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Самиот наслов кажува.
  Дали имате запознаено пријатели преко фејсбук од некој друг град/држава? Дали сте се виделе некогаш со нив? Дали сеуште сте во контакт со нив? И како се запознавте?
   
 2. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.081
  Допаѓања:
  152.217
  Пол:
  Женски
  Јас, во повеќе теми, се имам изјаснато дека сум против флерт на фејс, ама спријателување под различни основи - зошто да не. Добар чат без задни намери на никој не му штети и како шо сите знаеме, некогаш на некој кој не го познаваме ни е полесно да се искажиме.
  Вакви онлајн пријателства имам со неколку девојчиња и момчиња. Еден од нив ми е еден од најдобрите пријатели, се имаме видено (од друг град е, во мкд), го знам откако бев основно. И уште еден доста добар пријател со кој игравме многу игри порано заедно - од Индија. Обично онлајн пријателите ми се од заеднички групи во кои бев дел одамна, сега некои свежи пријателства - немам, а од овие претходните имам контакт само со овие двајца кои ги споменав сега. :)
   
  На Kimberly11 и Victorian им се допаѓа ова.
 3. Janina

  Janina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2015
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  387
  Пол:
  Женски
  Јас сум ширела многу познанства преку фејсбукот кои некои ми станале више од тоа пријателство.Имам пријателки и пријатели со кои одлично си живеам.Не гледам во далечината на која се наоѓаме доколку пријателството е вистинско :)
   
 4. Crna Dama

  Crna Dama Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  21.841
  Пол:
  Женски
  Имам и сега ми се најдобри другарки ептен убаво си живеам со нив
   
 5. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Јас имам прилично добро искуство за пријатели од интернет ( така би го крстил и насловот на темата). Најмногу од таквите интернет пријатели ми се дури од времето на Mirc (кој се секјава на Mirc знае за што зборувам :D) па потоа Msn и после тоа е веќе лесно. Ги имало секакви, некои за кратко па ги снемувало, некои останале до ден денес, некои се на паузи (де ги има де ги нема) али најбитното е дека такви пријателства или познанства фунцкионираат.

  Највпечатливо ми е интернет пријателство со едно девојче, со кое во комуникација сме цели 10 години. За прв пат се видовме пред 3 години, а вкупно сме се виделе 4 пати. Прикаскава ми е толку интересна (на моменти и смешна) што многу луѓе не ми веруваат кога ја споделувам. Нормално, во таквото наше пријателство немало никакви задни намери, туку чисто пријателство и ништо повеќе од тоа. Споделување вести, кажување тајни, радосни и тажни моменти, и секакви други ситуации низ овие 10 години.
  Многу интересна случка ми се случи, кога бев во америка, другарчето го запознав преку Mirc, од ист град сме, во средношколските денови се гледавме чат пат и него од еднаш него го снема ( тој беше постар 2 години од мене) за да на крај после 4 години се најдеме во Америка, во случаен разговор дека познава таков и таков човек кој го запознал преку Mirc = не се препознавме до моментот кога не ги изговори овие зборови. После тоа прослава за добрите времиња на Mirc :D

  Денес, Фб пријателствата ми се прилично вештачки и секоја намера за некаква поактивна комуникација се сваќа многу погрешно, барем од страна на девојките ( не сакам да генерализирам, има исклучоци али најчесто е така).
  Од досегашното искуство, фб пријателство фукнционира како пријателство она што настанало најчесто како комуникација ради деловни причини и причини поврзани со некаква си работа.
   
  На PaLaVa, zhap4e, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
 6. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  873
  Пол:
  Женски
  имам другарки две запознаено на фб едната ја немам никогаш видено но сепак ми е мн блиска а другата се имам запознаено и сега ги знае сите мои тајни и јас на неа.........во принцип не сакам мн да пишам со секој на фб но за срека една вечер ми пиша еден маж и натам навам и сакав да го избришам дека бил разведен со дете па мислев дека ке замара..... а внука ми беше бебе и имаше висока температура и ме праса циво е тоа бебе на сликите па добра ли е ова она и благодарение на него беше ми кажал да пробаме нешто и вистина малата намали температура............инаку да можни се пријатели на фб без разлика дали ке се запознаете лично или не........
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.534
  Допаѓања:
  72.434
  Пол:
  Женски
  Имам запознаено пријатели од различни градови во Македонија, од Србија и од Индија. Со никој од нив сеуште не сум се видела во живо но планираме да се видиме со тој од Србија и неколкуте од Струмица. :) Понатака може и со други.
   
 8. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  5.365
  Пол:
  Женски
  Немам досега склопено пријателство преку фб за во иднина незнам можеби зошто да не.
  Да се надополнам мислам нема да смета.Пред 15 години се запознав со еден дечко преку Мирц и се запознавме.Толку од моите виртуелни дружини:)
   
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.794
  Допаѓања:
  25.467
  Пол:
  Женски
  Немам пријателства преку фб. Комуницирав со неколку ама прекинавме контакти. Имаа некои скриени намери господата. Со некои комуницирам повремено. Само со еден се имам запознаено.
   
 10. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  8.514
  Пол:
  Женски
  Не прифаќам секого на ФБ,претежно познати,не е дека несакам да се дружам..
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vori

  Vori Активен член

  Се зачлени на:
  2 март 2016
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  56
  Јас бев жртва на женска луцидна игра на интернет.
  Бев заведен и ми се распадна бракот поради тоа.
  Кога се разведов, исклучив се тоа и ФБ и све у пичке материне.
  Какво пријателство какви бакрачи, или жени ке ви се пуштаат или машки ке ве кодошат за политичките ставови...Се е тоа за курвалук и политичка шпиунажа сега станато, претежно.
  Недај боже да сте малце по интересен и поличен од другите, ке ви се упикаат за да ве легнат.(исто е и за машки и за жени).
   
 12. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.107
  Допаѓања:
  107.056
  Пол:
  Женски
  Имам. Поголем дел од нив се машки пријатели (за жал, момите,мада пуштаат friend request, не пишуваат..не одржуваат контакт. А јас, такво прекрасно биќе..желно за дружба:D), често било бидејќи сме имале заеднички пријатели па, сум им се појавила во она: „предлози“ за пријателства. Добар дел од нив се,бидејќи често се случува да коментирам под статии - најчесто странски, или, да се вклучувам во туѓи (јавни/public) дискусии :D на фејсбук, па..љубопитни се луѓето.
  Ваљда мислат дека профилот ми е таков, ко на VIPовците од социјалните медиуми, а, не ми е. Воопшто. :DИнтровертен човек сум. Имам граници до каде-колку. Само сакам добри дискусии (филозофии, политики, право...што год) и зезање.:)
  Некои од пријателствата се уште од пред едно... зилиони години. Од 2008,кога сум го направила фејсбукот. Некои од Скопјево, други од други градови на македонијава..трети од регионот, четврти од подалеку - Европа, Америка итн. Многу веројатно дека, никој од нив не тргнал со „ете, сега ќе си бидеме другарчиња“ во глава, ама, тие што не успеале да се преустројат кон пријателска, нефлертувачка комуникација...хасан сече:D
  Добар дел од нив, испаднало да се појават во периоди кога нај ми било потребно муабетење со некој кој не ќе замарал со стандард теми, жалопојки и прашања какви сум избегнувала, пошто, ми бил тежок период и сум сакала да го надминам.. Ми се нашле, сум им се нашла.. Им ги знам девојките,се имаме и со нив во пријатели. Дури и откако раскинале, они си се одфрендувале, јас уште сум во контакт со нивните бивши девојки и со нив, и,никогаш не сум направила муабет на едните за другите. Не сум спомнала што им се случува во животите, иако некои од нив се ожениле со други многу скоро потоа.:) Не им правам на луѓето тоа што не сакам да ми прават и мене.
  Можеби не комуницираме секојдневно,не пиеме кафиња ко со некои пријатели што човек ги има од детство,ама, чат-пат порака да добиеш на фб или смс на телефон или јавување е супер фино, слики одне знам ти каков одмор или од бебињата... од.. било што :) Бидејќи колку што они знаат за мене, толку знам и јас за нив и немало никогаш ништо сексуално.
  Од еден од Тексас дури и си добив пар книги.Со душа ги чекав да стигнат:D си мислев,бог знае што книги ќе се сега, некои митологии некои за архитектура, за Индијанците бла,бла..пошто со такви теми се занимава личноста,меѓудругото, кога оно, self-help books испаднаа:rofl: Што, никогаш во живот немав читано. И, седеа една добра година и нешто, нечепнати:D Излажав дека ги читам:tmi:Дека ми се свиѓаат ептем,дури и ми рече: о,супер сега ќе ти пратам други :rofl:. Викам, о не, не молим те..тоа поштарината види колкава е од кај вас до тука, повеќе одошто вреди книгата. И, се извадив. Толку беше од книгите од Америка:rofl: Ама, :) испадна следната година да ми е ептем тешка,ептем лоша.Неподносливо тешка.. и,почнав да ги читам. Ми се најдоа,уствари. Чудесии,ама,ете. Збркаа добра работа за човек да се закрпи психички,што би се рекло.
  Имам велшанец,морнар другар:D ако не е фесбук,од кај мислам се некои такви ликови човек би запознал...моментално е во Виетнам.Мерак му се такви,косооки момиња:rofl: Па,сега кога беше најтмурно времето, а јас во канцеларија прати слики од плажата и куќарката кај што ќе живее..милина.:) Пошто,само што се имаше укотвено таму. И така. Супер.Секакви приказни имам чуено..драго ми е што сум ги сретнала виртуелно,па во живо.Мада некои и не ги имам сретнато во живо,сеуште. Али,биќе и то:)
   
  На ceca-1 и JonyBravo им се допаѓа ова.
 13. NikiBastore

  NikiBastore Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  Па нели бракот ви се распаднал по ваша вољја, сте и признале на жена ви дека се гледате со друга жена и сакате развод во темата брачни неверства, боже боже жртва на луцидна игра...:lol:
   
  На atala и zhap4e им се допаѓа ова.
 14. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.707
  Пол:
  Женски
  Да, имам запознаено една многу добра пријателка од друга држава, со која се’ уште сме во комуникација.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.