1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Kolku gi sakate i pocituvate prijatelite sekako onie vistinskite.Dali smetate deka prijatelstvoto e iskreno od dusa?
   
 2. Искрено, до сега многу сум се разочарала од пријателството, така да не верувам во искрено пријателство. Колку повеќе вложуваш во него, се трудиш колку што можеш, за возврат само добиваш разочарувања. Некогаш за пријателите сум правела се, ми биле на прво место, сум занемарувала блиски луѓе како на пример фамилијата или дечкото за да им угодам нив, но на крај секогаш сум излегувала разочарана. Мои најдобри пријатели биле машки, уште во средно најдобар другар ми беше дечкото сто седеше со мене во клупа, кој никогаш не ме изневери и разочара. Дали вистинското пријателство помеѓу женски е речиси невозможно поради тоа што се доживуваме како конкуренција незнам, но мене ми изгледа така. Бар во мојот случај е така. Додека машкото сигурно нема да се натпреварува со тебе кој поубаво ќе биде облечен, на кого косата и шминката ќе му бидат поубави, кој ќе го заведе дечкото на шанкот... Многу сум разочарана во овој поглед и навистина, ако некој успеал да пронајде вистински пријатели, тогаш ви завидувам. Позз***
   
  На Big Secret му/ѝ се допаѓа ова.
 3. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Jas licno imam mnogu prijateli, i do sega sum zaklucila deka sekoj prijatel si ima svoi mani koi ili gi nadminuvas i prifakas ili ne mozes,jas sum takva sum bila mnogupati izgorena od prijatelite,predadena,mi zabivale noz vo grb no sto da pravis ne se moze bez niv.A da stvoram nekoja bariera i da ne im kazuvam se,ne mozam.Do sega najmnogu sto me vadelo od takt bilo licemerieto toa ne bi mozela nikako da go prostam.Bliski prijateli koi gi znaat,,skoro''site moi tajni se trojca.
   
 4. mare.pet

  mare.pet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Ке те замолам да ми кажеш дефиниција за “вистински“ пријатели. Јас лично многу сум разочарана од пријатели во минатото. Ги сакам лугето, сакам да се дружам но до одредена граница. Така ме научил животот: да не им верувам на пријателите зошто знаат многу да те повредат. Понекогаш ми недостасува блиска пријателка...но кому да му верувам а да не бидам повредена?!
   
  На Big Secret и Summerlover им се допаѓа ова.
 5. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  denes nema prijateli da razgovarame realno. prosto ne mi e poznat toj zbor vo vistinska smisla na zborot sekako :) eve sega pred 5 min se iznervirav od drugarka, pa toa e katastrofa :twisted: nezz dali ovaa tema e pogodna za toa sto mi se sluci ama pak ke si kazam. znaci tolku e zavidliva, ljubomorna, vo se me kopira :twisted: sto stavrno mi ode na nervi, nikogas ne e svoja :twisted: znaci bukvalno mi preci toa. saka se sto sakam jas pa duri mislam deka i se dopaga i mojot decko (ama najiskreno). mi ima kazano deka idealen decko za nea bil onoj ist kako mojot (sega ne kaza so ovie zborovi neli da padne vo oci odma tuku go opisa i fizicki i psihicki = moeto momce) :twisted: kazite mi sto da pravam ne mozam ke poludam od nea!!! do toj stepen me kopira, sto koga sum na dieta jas i taa e, koga jadam mnogu i taa jade mnogu, ako potrosam 500 den i taa trosi :twisted: pomagajte oti gi pomina site granici! a ne mozam da i kazam otvoreno ne sum takva :(
   

 6. За истово ова и јас зборував погоре. Секое пријателство помегу девојки се претвара во ривалство. Поради тоа се губи смислата на тој поим. Мене истиве овие работи, дури и многу полоши ми се случиле и не ми е ништо ново. Позз девојки и најдете си некој дечко на кој ќе можете да му кажете се ;)
   
  На Feather му/ѝ се допаѓа ова.
 7. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  2468.....dali si pomislela nekogas deka i se dopagas na tvojata drugarka????? :P

  da da ! bukvalno taka,ona sega ke ti objasnam sto film si tera. Ona vsusnost saka da si TI! Sigurno i se dopagas mnogu kako figura kako izgledas,znaci fizi4ki a ona sigurno ne izgleda "taka" i saka se poblizu da bide vo tvoja senka.Toa,se razbira deka ne e dobro.Megutoa...obidi se da ja svatis! Poagam od sebesi kolku ubavo se custvuvam koga ke izlezeme vo dustvo,jas i drugarka mi i de4kovcite bidejki fizicki mn. nalikuvame! Ona e rusokosa,imame isti stil na oblekuvanje,isti vkus na muzika,isti frizuri ....i mozeme da zboruvame cela vecer imame sto,bidejki imame tolku identicni svakanja,vkusovi i sl.Mozebi i taa saka da ti bide tolku bliska,da ne se iznenaduvaj eden den da ti predlozi isto da se oblecete :?
  Nemoj da izbuvnuvas poradi toa,dieti,jadenja frizuri i nz. sto bez razlika kolku te "imitira" sedi si mirna i opusti se.Megutoaa...koga stanuva zbor za de4ko ti....nikako znaci nikako nema popustanje!!!! :twisted: Vo lice ke i kazes vaka "VIDI,JAS I TI SME BLISKI PRIJATELKI TE SAKAM MNOGU,SAKAM DA SME SLI4NI DA POMISLAT LUGETO DEKA SME SESTRI,NO NE SAKAM DA MI BIDE STRAV DA GO DONESAM DE4KO MI VO TVOJA BLIZINA! BIDEJKI JAS TI VERUVAM NA TEBE A AKO JA IZNEVERIS MOJATA DOVERBA KE BIDE MNOGU LOSO! IMA MAL MILION MOMCINJA NA KOI BI IM SE DOPADNALA.AJDE KAZI MI AKO TI SE DOPAGA NEKOJ,PA MOZEBI ZAEDNO KE MOZEME NESTO DA PREVZEMEME,DA SE ZAPOZNAETE....." Ili ako se somnevas,ispituvaj ja dali i se svigja nekoj,dali bi izlegla so nekoj.Ako nejzinite "opisi" se identicni so tvojot de4ko vreme e da i go kazes pogorenavedenovo,i mislam deka koa se raboti za materjani stvari,ne e komplicirano vo drugarstvoto moze se da se deli,no ne i de4kovcite!!!!!
  Inaku licno jas imam pojke bliski drugarki no nemozam bas se da im kazam.Mojata najbliska drugarka poretko ja gledam,a koga ke ja vidam,ke i preraskazam se..ona samo kuti i se smeshka.... :? Nisto loso od nea nemam videno,no me nervira toa nejzino beskrajno mol4enje se osekam ko nekoja budala!!! :ugeek:
   
  На Feather му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Nema sto da se nerviras,osven da razgovaras so nea otvoreno ili pak ignoriraja.Oti nemoze vo se da te imitira sosem slucajno,kako prvo nema nisto slucajno.Pa i da se raboti za najdobra drugarka,jas nemozam taka,ili otvoreno razgovaram ili samo ignor,ja ignoriram,zatoa sto nemozes ti vremeto da si go gubis so prijatelki ili drugarki za koi sto primetuvas deka nesto se slucuva,odnosno deka te imitira vo se.Iskreno prijatelstvo nema toa mene mi e jasno,zatoa sto site se licemerni,pred tebe prijatelka,a zad tebe grob ti kopa.Neznam zosto obicno gi custvuvam lugjevo,no ne sekogas,mene moze da mi se pravi prijatelka,no ako pocustvuvam deka i ne mi e bas,odma ja ignoriram zatoa sto si trosam vreme.Jas sum takva da covek koga ke mi se doveri nema sansi da kazam na drug,i ne samo toa ke zaboravam sto mi kazal.Mene moze da mi se doverat,no jas da se doceram na nekoj drug,ne,prijatelka ili drugarka mozam da bidam,znaci mozes celosna doverba da imas vo mene.Mene mi kazale,mi se doverile,a toa sto mi kazale nemam zboreno na drug.Sosema sum svesna i zatoa toa sto ke mi se doverat ne kazuvam.A i ne se zamaram so toa kakva bila drugarkata,a ako saka da se druzi neka se druzi ako ne cao.Nebare nema lugje na svetov,da nema pa da se mislis.
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  mozebi i si vo pravo doll :? mozebi i jas pregrubo go sfakam nejzinoto odnesuvanje.ama ne e do mene, i site drugarki go kazuvaat isotot deka me kopira i deka koga ne sum jas vo drustvo taa go koristi i mojot stil na izrazuvanje, gi kazuva moite segi...ednostavno se pravela kako mene :evil:
  a nie vo sustina sme i najdobri drugarki, velat deka si licime :? iako nema vrska :D mi ima predlozeno da se obleceme isto(koga treba da odime na nekoja zurka) za da sme padnele vo oko na lugeto (kako da imame po 13 god) :D e sega sekoj problem so mi se slucuva mu go kazuvam i na deckoto znaci se ona sto vi go kazav vas mu go kazuvam i nego. toj potpolno me razbira i duri se nervira koga ke ja vide nea vo moja obleka :evil: a naprotiv, ne mi e strav da go odnesam moeto momce vo nejzina blizina, samo me nervira togas sto ne znae sto poprvo da napravi(saka da bide inetersna, saka da privlece vnimanie bla bala.. znaete neli). nea i se dodvoruvaat momcinja ne vikam ne, ama nieden ne bil idealen za neaaa??? :o :? e pa ima nesto tuka neli!? recite m deka ne sum vo pravo. i ne sakam da me imitira! :twisted: kako da i kazam ama indirektno deka toa sto go pravi ne e vo red? :?
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.989
  Пол:
  Женски
  Jas sum premnogu izbirliva koga se raboti za prijateli i ne im veruvam mnogu mnogu na lugeto bidejki se imam izgoreni nekolku pati. Imam dve najdobri drugarki so koi se znaeme od sekogas i sme si bile tuka i za dobro i za loso i edinstveno vo niv imam doverba. Neli se vika deka prijatelot vo nevolja se poznava, a oni bile pokraj mene sekogas. A sosema e drugo so posirokiot krug na prijateli koi se za izleguvanje zafrkancija i druzba. Mnogu mi e milo sto si gi imam niv bidejki nikogas vo nikoj pogled ne sme pokazuvale ljubomora edna kon druga. Si imame site dolgi vrski si se druzime i tuka sme si edna za druga. Mislam deka tolku sme bliski poradi toa sto sme zaedno od malecki i sme rastele zaedno :D
   
 11. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  165
  i kaj mene isto :( za zal
   
 12. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  За пријатели можам да ви кажувам цела историја. Многу ме повредувале и разочарувале, ми се случувале премногу сцени и избувливи случки. Фала богу сега си имам свој круг на пријатели, и да ми се вратија баш тие кои ме повредувале. Јас и простив за се, ама и кажав дека не трпам повеќе нивни грешки. Јас порано бев таков аутсајдер, па сите си играа со мене како сакат, за среќа си го зцврстив карактерот и си стекнав пријатели. Секогш вината ја гледав во мене, затоа што знам дека нив не можам да ги променам, ама самата себе да.
  Ги ценам моите пријатели, им помагам колку што можам, многу често знаат и да не бидат тука кога ми требат али ајде. Јас не очекувм многу од другите. Имам мајка, татко и сестра, живи и здрави, такви и нека останат-тие се секогш тука за мене. Треба да бидеш тука за пријателите, но најдобро е ти да си бидеш на прво место. Знам од искуство, оти само јас си знам колку си имам плакано. Човек без другар не бива. Овде се има една предност, твоите родители и роднини не можеш да ги бираш, ама пријателите да. Не е важно дали си со Мита, Вера, Петко, Мара, важно е ти да се чуствуваш убаво покрај нив.
   
 13. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  A DALI VERUVATE VO PRIJATELSTVO POMEDJU MASKO I ZENSKO????
  Jas DA iam i drugar so koj se druzev od prvo oddelenie do matura...
  Go sakav kako brat..
  Toj sega e zenet so 2 deca i jas sum mazena so 1 dete ..kontaktirame familijarno....
  Smetam deka ako i dvajcata (maskoto i zenskoto) nemaat pretenzii moze da se razvie edno mnogu ubavo i iskreno prijatelstvo....
   
 14. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  i jas imam takov drugar i iskreno vaka od iskustvo mozam da kzam deka prijatelstvoto pomegu masko i zensko poveke opstanuva otkolku pomegu dve zenski(toa e i dokazano) ama ako razgovarame za vistinski prijatelstva, da ne dojde do mesanje na prijatelstvoto i ljubovta ;)
   
 15. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  jas do pred nekoja godina imav mnogu drugarki,drustvoto nikogas ne mi bilo problem,ama mislam deka odkoga zavrsivme sredno site se oddalecivme site sme na razlicni strani,so svoi problemi i stvarno mi nedostigaat ponekogas i stvarno mi fali nivnoto drustvo.i pokraj toa sto imam edna ili dve drugarki samo sto mi ostanaa so niv retko se gledam i sega mojot decko mi stana najdobar drugar od edna strana i ubavo i tazno :?
   
  На Feather му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Друштвото ни е стварно потребно затоа што некогаш некои стварни ни на мајка ми не можам да и ги кажам. Но како дошло времето, во никого не можеш да веруваш :?
   
  На Feather и Darko_11 им се допаѓа ова.
 17. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  bez drugari i prijateli ne se moze covek mora so nekogo da druzi na nekogo da mu se pozali poplaka,pofali i sl.megutoa treba da sme svesni nisto ne e vecno pa ni prijatelstvata,so nekogo moze denes da si mnogu blizok posto ve povrzuvaat nekoi raboti-mesto na ziveenje,skolo rabota i slicno a utre zivotot ke ve odnese vo razlicni pravci i tolku od toa prijatelstvo,do vcera ste jadele piele skitale zaedno a sega se slusate telefonski ednas u nekolku nedeli a posle nekoe vreme ke sfatis deka veke ne ste se cule so meseci ili godina i si mislis da i se javam ili ne nekako ti e nezgodno aj utre vikas i tolku e..a u meguvreme zivotot te povrzal so nekoi drugi luge a do koga tie ke ostanat eden bog znae.
   
  На Feather му/ѝ се допаѓа ова.
 18. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  bravo za pisanoto tanja6 mi se dopadna a i taka e
   
 19. annaja

  annaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Koga se raboti za prijatelsto,neznam deneska vo denesno vreme dali postoi toj zbor.Mislam koga mislis deka nekoj ti e prijatel a posle se razocaras ,neznam dali e toa prijatelstvo.Eve eden primer:worried:ite nie ponekogas imame potreba da se poverime na nekogo, ednostavno da ti olesni na dusata i koga ke doznaes deka i nekoj drug ti ja doznal "tajnata"e neznam dali toa e prijatelstvo.Jas licno porano mislev deka ima takvi da kazam doverlivi licnosti,ama se razocarav,duri mislam deka tie od porano sto mi bile sega se smenile,ili pak samo taka mislam,moze i togas bile takvi ama jas ne sum poveruvala ili ne sum proveruvala.Ima edna izraka "bolje da veruvam nego da proveruvam".Taka da sega mislam deka nema prijatelstvo,nekako lugeto se mnogu sebicni da ne kazam promocurni ako nema interes ne te gleda.Za razlika od niv, jas den deneska sum ista sakam druzba,sakam da gi soslusam ako moze da pomognam tuka sum vo sekoe vreme.
   
 20. mirabomk

  mirabomk Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Za zal imas pravo.Navistina lugeto se izmenija.Ima i LUGE, no se pomalku.