1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Реален приказ за денешните пријателства како од повеќецифрени се намалуваат на едноцифрен број. Ама најубаво е чувството кога тој број функционира.
     
  2. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Мoже некoј дa ми пише пo ЛП зa сoвет..?
     
  3. 1418

    1418 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    И јас барам некој таков хехе. :)
     
  4. One and Only

    One and Only Нов член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет, мислам дека овде му е местото, но ако е на погешно место не замерувајте...
    Значи вака, со драгарка ми се запознавме кога почнавме 6 одделение. Првата година не се дружевме, но полека, полека почнавме да се дружиме, дури можам да кажам дека станавме како најдобри другарки, иако таа има уште 2. Е сега, првите месеци беше се во ред, но почнавме да се караме, всушност нејзе и сметаше тоа што со другите комуницирам, мисли дека сакам да ја провоцирам и мислам дека не е како порано, како да се одалечивме. Јас и пишав дека многу ја сакам и дека не можам да замислам да ја изгубам, а таа ми пиша дека ме сака, но дека ќе се одалечува понекогаш бидејќи ќе и биде тешко кога ќе ме нема. Еве вчера цел ден комунициравме, а денес и пишувам се гледа дека несака да ми врати. Што мислите на овој топло-ладно однос. Дали доколку јас се повлечам ќе сфати дека ме повредува тоа што го прави. Ја прашав дали ми се лути, ми рече не. Но се сомневам, а не сакам да и бидам досадна, што да и пишам, како да и кажам дека тоа што го прави ме повредува без да се налути и да сфати погрешно. Ќе ви бидам многу благодарна доколку ми помогнете. :) :*
     
  5. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Засега не верувам дека постои вистинско пријателство. Сите ти се пријатели се додека имаат корист од тебе, а подоцна кога на тебе ти треба рамо за плачење сите се зафатени... Мислев дека имам другарка во вистинска смисла на зборот се додека и таа не го покажа вистинското лице. Чудно ми е, како луѓето многу брзо забораваат се`... Пријателки за искачање, за забава и набивање комплекси е тоа е тоа што вистински го имам ^_^
     
    На Feather и anaja1 им се допаѓа ова.
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Имам пријатели.
    Се додека не ме оптоварува пријателството со некого, го негувам и сакам да опстане.
    Вистиснки пријателства ми се оние останати од пред многу многу време.
    Колку човек вреди може да се види по тоа колку пријатели има (нормално не на ФБ:rofl:)
     
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.745
    Пол:
    Женски
    @One and Only касно враќам, но што направи ме интересира и колку години имаш?
    Ова што го кажа тука, дека не сакаш да бидиш досадна и дека нејзиниот однос те повредува - кажи ѝ го најотворено неа. Нека размисли малку.
     
  8. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Имам мн пријатели. Но за жал ниеден од нив не е вистински. Другарот на моето момче вели "Пријателите се како пенкала ги имаш 1000 а само 3, 4 пишат"
     
  9. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Штета е што оваа тема е во општи дискусии, а не во врски. Пријателството е сепак врска не на романтичен и љубовен начин, ама сепак има љубов. Оние кои што се сакаат, се караат. Да останев скарана со мојата најомилена личност немаше да го славам нејзиниот најважен момент од животот за мојот роденден. Пресреќна сум. Кога ми кажа не можев да си верууувам. Таа ми е многу битна, и секогаш била тука за мене, а исто и јас за неа.. Се споделуваме, оти како шо знам јас да кажам тагата кога е споделена е помала а додека пак среќата е ПОГОЛЕМА! Никогаш немојте да дозволите да се оттуѓите со некој кој сте споделувалее сестрински/братски моменти. :hug:
     
  10. Deppy38

    Deppy38 Нов член

    Се зачлени на:
    9 септември 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш искрено другарство, тогаш и ти ќе бидеш искрен.
    Сите ние во животот имаме стекнувано пријателства, колку од нив искрени, колку од нив неискрени.
    Сите знаеме дека пријатели доаѓаат и си одат, но оние вистинските секогаш се тука и дека искренипријатели тешко се наоѓаат, уште потешко е да се изгубат и невозможно да се заборават.
    Ние кога стекнуваме пријатеслтво, секогаш се запрашуваме:
    -Дали тајните што се споделуваат меѓу нас, остануваат меѓу нас?
    -Дали пријателот е искрен спрема нас?
    -Дали кога прашувaaт како си? Навистина сакат да го слушнат одговорот?
    Никој од нас тоа не го знае, дали е од корист пријател, дали кога нам ни е најтешко пријателот е тука да не подкрепи и обратно?
    И дали денес во ова бурно време, време без вредности и емоции човек може да пронајде некој кој ќе му биде пријател. Секој би сакал пријател со кој ќе биде среќен и пријател кој секогаш ќе биде рамо за плачење.
    Лично јас мислам дека тоа е голема реткост.. Во нашиот денешен ден, во оваа глуво доба тоа е всушност невозможно... Возможно е, не да не е,ама голема е реткоста..
    А на секое живо суштество потребен му е бар еден пријател, и не само зборот пријател да се каже, туку и да се примени и да не се примени како пријател, туку како искрен пријател.
    А не само на човекот му е потребен искрен пријател на кој може во најтешките моменти да му се довери, и во најсреќните моменти да биде споделено меѓусебно.. И на животните им е потребен пријател.. Не толку вдлабочено како на човекот, но секое животно посакува да има пријател со кој нема да биде во лоши односи, ќе се играат и забавуваат заедно. Но според мене животното и човекот се најдобри пријатели, било куче или маче, не е битно кое животно...


    ,,По поразот човекот ги познава своите вистински пријатели’’ –Kaрл Маркс.

    Вистински пријател не е некој со кој си постојано заедно. Вистински пријател е оној кој знае да ти помогне кога навистина ќе ти треба помош.
    Јас како личност сум многу добра, јас ќе помогнам на непријателот, а камоли на пријателот, душата би ја дала, би се фрлила во оган за искрено пријателство.
    Вистинскиот пријател знае да ти каже каде грешиш, и дека не е тоа така, наместо да се смешка и да остави да погрешиш.
    Малку вакви пријатели има, скоро и да ги нема. Со пријателите не оние искрени ги споделувам скоро сите работи кои ми се случуваат .. освен оние што навистина ми значат и се резервирани само за мене.
    Наспроти нив имам и две вистински пријатели. Не се постојано до мене како сите останати, но секогаш се тука кога ми требаат и кога јас им требам. И не се гледаме често, но сепак се почитуваме и сакаме најмногу.

    За да се биде искрен пријател, пред се треба да се биде човек, и да има барем нешто човечно во него. Треба да даруваме убави зборови кои железни врати отвораат и да помагаме секому бидејќи никогаш не може да знаеме на чија врата ќе треба да зачука нашата гордост. Несмееме да ги кинеме нишките на пријателство, бидејќи ако треба повторно да се врзаат, ќе остане само јазол.

    -Деспина М.
     

    Прикачени фајлови:

    На SnowWhite8, Dadusicka и Crna Dama им се допаѓа ова.
  11. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Мојата најдобра другарка, пет-шест години.. Секогаш кога излегуваме јас и она, она нема пари. Секогаш јас плаќам, јадење,пиење, па дури и гардероба сум и купувала нова, затоа што ми било жал.. Но секогаш кога она излегува со други има пари.. Летово дури на три пати отиде на одмор на неколку дена, а постојано се жали дека нема.. Не работи, од дома тешко дека и даваат .. Стварно веќе се осеќам навредено бидејќи никогаш не сум размислувала, секогаш сум фрлала за нејзе пари, а замислете јас нигде не отидов на одмор, она ТРИ пати..
     
  12. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Ехее во средно и јас имав такви "другарки" и еве сега после 10-тина години нит се дружиме, нит се имаме.Затоа немој за џабе да си ги фрлаш паричките и ич нека не ти биде жал. Ако сакаш, тестирај ја дали таа тебе ќе те почасти едно кафенце у град ако и речеш дека немаш пари... Немојте така, само ќе те користи а од другарство ни д...

    Одсекогаш имав и имам само 1 другарка најверна, сите останати што се врткале околу нас или веќе ги нема, или повремено се дружиме. Со неа и во добро и во зло. Во средно парите што ни ги даваа од дома за џепарлак или искачање ги стававме на купче и така исто јадевме, исто пиевме. Алишта никогаш не си позајмувавме, само ташни или накит. Бевме неразделни, дури некогаш заедно и спиевме, ептен бевме како сестри. Никогаш не се оговараме меѓусебе, ами во лице си ја кажуваме суровата вистина и затоа никој не успеа да не скара, затоа што точно знам таа што мисли и што може да каже за мене. Еве после толку години, уште сме си најверни, само што не се гледаме толку често, брак, деца, работа... Ама знам дека кога една на друга сме си потребни, оставаме се, затоа што тоа е најважното нешто на светот. Благословени сме си двете што си се имаме една со друга, ама пријателството верувајте се одржува со љубов, простување и еден тон искреност.
     
    На cresa-jagoda и Darlingzz им се допаѓа ова.
  13. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Блазеси ти што имаш нешто такво.. Јас немам, она ми е најблиска, иако знам дека она не ме гледа исто.. Ама веќе преку глава ми дојде, не сум милионерка, се ставам у ситуација да немам за цигари само нејзе да и платам..
     
  14. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    @Darlingzz немој повеќе да го правиш тоа, затоа што изгледа како да ја купуваш дружбата. Пробај, види дали ќе биде со тебе кога таа тебе ќе ти биде потребна, дали таа ќе ти помогне кога ти ќе немаш. На крај краева, биди отворена со неа и раскажи и за овој проблем на некој начин без да ја повредиш. Вака изгледа дека кога има пари се дружи со други, а кога нема тука си ти да и плаќаш...
     
  15. Matea12

    Matea12 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Znaci vaka . Imam 4 najdobri drugarki , porano bevme podeleni 2 so 2 a sega sme site zaednos e druzime veke 8 godini site zaedno. Jas bev porano pred da staneme 4 najdobri drugarki so edna od niv samo . Bevme nerazdelni se do pred nekoe vreme, moite i nejzinite se mnogu bliski odime na gosti doagjaat na slava i sl . Odevme zedno na igraorna do pred 3 meseci i taa bese na turnea a jas ne piradi edna oricina ( minatata godina bev jas so nea i taa bukvalno me odkaci ) i ne otidov godinava. Taa e takva sto vo drustvo ne te ooznava a na samo te poznava . I posle toa taa se idaleci od mene drugi devojcinja i stanaa najdobri drugarki a ne jas i na niv im pokazuva poraki i sliki ( nezz od sto tocno a i ne me interesira ) i sega taa ne dvoi od drugite. Taa sekogas e glavna vo drustvoto ama sekogas me vika za iskacanje i mi se javuva . Neznam sto da pravam taa me vika za iskacaanje ama koga ke iskocam ne me poznava . Sekogas sum i pisuvala domasna i sl . Sakam da se druzam so mnogu deca ama ima eden problem ( denes site go gledaat fizickiot izgled a jas imam visok kg megutoa site mi velat ubava si slatka si samo da oslabes , uff ) i poradi toa nemam mnogu prijateli neznam navistina sto da pravam , a jas odam na kurs po angliski i ima 2 maski 1 godina se postari od mene i non stop me zezaat debela vakva onakva i sekoj den placam i kazav na mama i rece ako prodolzat od septemvri ke odi da porazgovara , a jas sum takov karalter sto neznam da kazam nenoze i neznam da se karam i da prekinam prijatelstvo bidejki se plasam deka nema da imam drugi prijateli
    Ps: 8 odd sum i sorry na dolgiot post :l:
     
  16. Matea12

    Matea12 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ps : taa sekogas saka da i se pravdas swkogas saka se da znae a jas glupava se i kazuvam
     
  17. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    @Matea12 другарките што велиш дека ти се „најдобри“ другарки - не ти се воопшто другарки.
    Повеќе од очигледно е дека таа една другарка што ја кажуваш се дружи со тебе од корист.
    Годинава престани да и пишуваш домашни и да и кажуваш на школо, ќе видиш како ќе почне да трчка по тебе и да те моли да седи до тебе. Ехее сум имала и јас вакви „другарки“.

    Не и се замарај, сега и да ти кажам ќе си најдеш други другарки ќе си речеш „ама не можам, таа ми е другрка итн итн“... И те молам престани да и се правдаш за твоите постапки.

    За тие децата од курс што те зезаат, следен пат кога ќе ти речат нешто само насмевни се и заврти се на другата страна. Не дозволувај нечии зборови да допрат до тебе. Тие не се повредни од тебе ако имаат помалку кг. Цени се себе си. Не е се во килограмите. Но, за твое здравје ќе ти речам почни да вежбаш. За себе а не за другите.

    Аа и бројот на кг нема врска со бројот на пријатели.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Matea12

    Matea12 Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Fala ti navistina inaku da taa voopsto nesaka ni da sedi so mene a denes pocnav da se hranam zdravo i da vezbav❤❤❤
     
  19. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Znaci imam edna drugarka i stvarno nemozam vekje sk nea. So mene ima bukvalno tiplo laden odnos . Koga je se skara so drugite odma jas a koga ne e skarana so drugute ne me ni gleda i nesaka ni da se pozdravi so mene . So mene nema objaveko ni edna slika iako sme najj drugarki a so drugute ima. Tolku mnogu mi gresela a jas nisto ne sum i rekla j sjm lrekjutuvala . Dajte mi sovet kako da i go doteram pametot . Mislev da pocnam da gi pravam istite raboti sto mi gi pravela na mene i se da i plesnam vo lice ama nekako nemam bas hrabrost
    Fala vi
     
  20. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Можеби ти ја сметаш за најдобра другарка, но она тебе очигледно не. Најдобро е да и кажеш што мислиш и да се тргнеш од нејзе.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.