1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

  1. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Ќе си најдеш други другарки. Од клас немаш ли некои со кои дружиш?!
     
  2. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Почитувам многу, ама не ми било никогаш возвратено со иста мера. Веќе нема пријателства, само егоизмот и пресметките им се битни. Нема поголем пријател од милениче, барем знаеш на што си.
     
    На Tanjamm, Mnik, SnowWhite8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Dija

    Dija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Imam najdobra drugarka od mali se znaeme vekje 15 god, no vo posledno vreme (posledni nelolku godini) mnogu e smeneta osobeno od koga e vo vrska so najdobar drugar na decko mi (se pravat deka se znaat za vrski deka se oni najdobri). Imaa vazna slucka kade sto nie ne bevme ni vkluceni vo planiranjeto ni povikani i doznavme od slika od socijalni mrezi. Ona e tip koj saka da e se po nejzino i znam deka se ova e zatoa sto ona taka saka ama iskreno ne razbiram zosto. Barem decko i mozese da ne vikne kako najdobar drugar na decko mi. Posle se sto imam napraveno za naseto prijatelsvo, vo mnogu teski momenti bev so nea ne ocekuvav vakvo nesto od niv epten me razocaraa..
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.758
    Допаѓања:
    8.760
    Пол:
    Женски
    Не верувам во искрено пријателство. Имам другарка од деца сме другарки, ама и во неа немам доверба за век и векови. Ретки се сега лугето што можеш да разговараш со саати за себе.За оговарање се сите први, онака тешко.
    Блазе на оние кои имаат другари за во секое време. Само другари не се во права смисла оние со кои можеш да испиеш 5л вино или за кафе и шема. Другарството е многу повеќе од тоа.
     
    На Tea678, penelope10, sino.o.oka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    4.666
    Пол:
    Женски
    Шо знам ја верувам у вистинско пријателство. Имам две другарки кои ги знам 23 год, од кои еднага ми е најдобра со неа све и свашта збориме, секогаш сме тука една за друга. Али е work да не де трудевме и двете да го одржиме пријателстово и близината не верувам дека ќе беше нешто. Мада и на другата знам дека можам да сметам и сме блиски али не како првата.
    Тешко е да најдеш пријател али не е и невозможно.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Barbi22-

    Barbi22- Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Бескрајно сум благодарна за некои луѓе што се во мојот живот. Особено за една другарка и едно мало другарче(нејзино бебенце, хаха), кое ни го разубави животот на сите. Личност на која можам да кажам се и знам дека нема да ме осуди, нормално и таа на мене. Вечна поддршка ќе сум и за се во животот и искрено и ја посакувам целата среќа на овој свет.
     
    На Избришан профил 156253, st-el, Cecko85 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Hecate

    Hecate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2022
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    946
    Пол:
    Женски
    Постојат вистински пријатели но за жал се многу ретки. Јас откако се омажив и заминав да живеам во друга држава до повеќето така наречени "пријатели" изгубив контакт. Не очекувам да е исто како порано но сепак само за родендени честитање си пишуваме.
     
    На Избришан профил 156253 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.926
    Пол:
    Женски
    Вистинските пријатели се многу ретки. Имам само еден таков. Сега таквите луѓе се мнгоу ретки:(
     
  9. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Пријатели?
    Пријатели има да но од корист.
    Ова го разбрав не многу доцна за среќа, се дружам но не верувам,зошто тој што ти е најдобар пријател е тој ќе ти го забоде ножот во грб.
    Бев добра мека но повеќе не, за жал самата средина ме направи таква.
    Ми се повраќа од пријателствата али и без нив се неможе.:)
     
    На Избришан профил 156253, Mendelez и prashinka им се допаѓа ова.

  10. па подобро така, одколку лажно и камуфлажирано пријателство! Раат си!

    Кај мене доаѓаат -и јас сум странство (не дека не ги сеќавам,ама што да правам таква ми е душата) ... и секој втор месец кандидато за гости, карти ефтини,на денешницава се е достапно-и само да ги прошеташ, да ги однесеш во ресторан, да ги почастиш, агендата за шетање да е фул(утре каде, задутре ) итн....и само да чекаш гости повторно и повторно.
    Незнам, да не грешам душа. Можеби и јас би била така да сум била во МК а моите пријателу во странство,но.... :^)

    Кога ќе си појдеме МК повторно е истото (повтоено од наша страна се се подмирува).
    Па и ние не сме богаташи од големото доброутро и само да кешираме. Сега си чекаме со господ здравје и мало. Толку се нервирам што моите "пријатели"немаат осет, еве незнам.
    Дали грешам во моиве размислувања?
    Мислам фала богу сите да имаме, и секогаш секој да има да си дозволува све и да си плаќа се сам ...но некогаш треба навистина фер да е од обете страни.
    Ако треба и осудете ме, но тоа е што сакав да кажам :doh:
     
    На Tanjamm и Alex.T им се допаѓа ова.
  11. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Доверба во никого.
    Пријателките само за кафе кога ми се излегува и дружи. Никогаш животни проблеми не сум споделила, ниедна тајна буквално на дистанца од секого. Во денешно време никој на никого не му мисли добро, сите гледаат само како да ти расипат. Ако имам нешто да кажам на некого исклучиво во семејството или партнер.
     
    На Tanjamm, Limpan, Алек*** и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Dorita

    Dorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Mene iskreno mi fali vistinsko prijatelstvo barem edna prijatelka da imam se bi dala. Cel zivot sum bila fer no samo sum bila ili iskoristuvana ili mi zaviduvale na nesto, jas sekogas koga i da zapoznaam nova licnost sum topla, otvorena kulturna, bez predrasudi, no imam izgradeno dzid okolu mene a i veke dolgi godini imam iskustvo so luge za da prepoznaam kakva e gore-dolu taa licnost.... Inaku brat mi ima devojka veke cela godina probuvam da se zblizam so nea, pomala e od mene 10 godini, gi nosam nedeli na vikendi, jas i mazot mi, nA ruceci, gi setame bidejki jas sum mnogu bliska so brat mi a taa celo vreme molci i odgovara samo so Da i ne. Dali e do godinite neznam nie ne sme nekoj staromodni bas sme cool, tesko mi pagja deka na brat mi mnogu mu znaciba taa so nas tus ladna
     
    На Избришан профил 156253 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Се согласувам потполно!!!
     
    На ladydy13 му/ѝ се допаѓа ова.

  14. Ма да ти кажам искрено, ич не се ни труди кога ја гледаш дека е таква. Ти не дека ќе ја мразиш или не ја почитуваш, но кога гледаш дека и е таков односот, а си пробала многу пати да се зближиш-тоа значи дека таа е таков карактер и не ни планира да продолжи да ја отвора границата околу себе. Изградете само почит меѓусебе и не се замарај. Како што е напишано погоре, денеска е многу ретко да имаш пријател-како брат што се вика. Наши искрени пријатели се нашите браќа и сестри и нашите партнери. :)
     
    На Alex.T и Dorita им се допаѓа ова.
  15. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Како да поставам јасни граници во однесувањето, а да не се налути? Всушност се работи за познаничка, не можам пријателка да ја кажам. Значи женава ме отрови.
    Од сабајле само што ќе станам од нејзе порака за добро утро и по цели денови ми пишува и тоа само за нејзините проблеми, како и ѐ тешко и сл. па јас со никој не си пишувам по цели денови, не сме средношколки. Ако ме нема ми ѕвони, еве не сум и вратила од вчера и ми пишува сто пати зошто ми се скара, кај си, што направи…
    Ме полни со негативна енергија, а пробувам да ги намалам тие личности во мојот живот. Не ми влијаат убаво.
    Еднаш пробав и реков најдобронамерно дека јас не можам да и помогнам и да не очекува дека сум слободна да си пишувам со нејзе по цели денови ама очигледно не ме сфати, само се извини и продолжи пак исто. Женава има психички проблеми и сакам директ да и кажам ама не знам како, а да не бидам толку остра и да ја навредам.
     
  16. Ако сакаш да ги отстраниш негативните луѓе од околу, мораш да преземеш нешто со неа. Да се ставиш за приоритет себе си, твоите задоволства, твојата среќа....а не тоа/таа што ти дава негативна енергија. Мора да престанеме (зборам во множина,и јас тука спаѓам) да внимаваме да пазиме да не навредиме некого, цело време ние. Зошто тој некој не се запраша од другата страна? -Туку секогаш сме ние тие што размислуваме пред да направиме нешто, ние сме тие што се прилагодуваме итн итн. .и со тоа се ставаме после другите, се нервираме, притискаме во нас. Епа доста е!

    Понатамо...запрашај се што ти е таа личност? Дали твојот живот зависи од таа личност? Дали утре ќе ти недостига? Вреди ли да денгубам време со оваа личност? Што е таа во мојот живот?

    Одговорот на овие прашања ќе ти дадат и одговор на проблемот погоре- да стиснеш заби и да го решиш макар да испаднеш лошата (што на крајот секако ќе испаднеш, и секое добро дело и збор во секундата ќе се заборави и ќе се памти само лошото од тебе- како ти не си добра пријателка ) :hai:
    п.с личнонискуство

    [​IMG]
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. db8a98d554d3278f8d6e3829d6152d82.jpg
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Стај ја на игнор, или на сешто збори оди и контра, дека не е се така црно дека до неа е проблем нека си смени како гледа на работите дека треба стручна помош да си побара и така полека нема да се осеќа слободна да збори некои работи пред тебе.
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.166
    Допаѓања:
    2.741
    Пол:
    Женски
    @Dorita
    Можи само е срамежлива или позатворен тип па и треба време. Според ова што го напиша мене не ми изгледа ко да не сака да се дружи со тебе.
     
    На Dorita му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dorita

    Dorita Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Se nadevam deka e taka zosto eden den moze snaa da mi stane i togas ako seuste e takva epten ke mi bide krivo.
     
    На Кејти19 му/ѝ се допаѓа ова.