1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

  1. coca

    coca Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    znaci jas sum navistina srekna :D ..nemam mnogu sirok krug na prijateli,imam nekolku no jas nikogaaaaassssssssss se nemam izgoreno od niv...sekogas bile tuka za mene..za sovet.za da me islusaat...da me nasmeat...gi saakm najmnogu na svet..nikogas ne me osudile za postapkite sto sum gi pravela,mi davale poddrska,,,i navistina sum srekna sto sum gi izbrala vistinskite...a nekogas mnogu zavisi i ti samata kako ke se postavis sprema niv.....
     
  2. iwannaU

    iwannaU Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Imam mnoguuuuu prijateli, ali imam eden vistinski prijatel na koj mozam 10000000% da mu veruvam i znam deka nema nikogash da me izneveri...imam i dr prijateli so koi sum bliska ama bas ne im veeruvam.... jbg taka me naucil zivotot
     
  3. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Имам две најдобри другарки, кои ги почитувам и подготвена сум да им помогнам во секое време. Блиска сум со нив, онолку колку што ми дозволува совеста-сепак, некои работи си се мои тајни, а нема да бидат тајни ако ги споделам со некого.
    Како и да е, најблиска сум со дечко ми. Долго време сме заедно и секогаш, за што и да е, знам дека можам да му се доверам 100%, дека го мисли само најдоброто за мене и дека во никој случај не може да гледа на мене како конкурент.
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.784
    Допаѓања:
    131.336
    Јас имам 3 другарки на кои им верувам, и никогаш не сум се изгорела од нив. Се би направила за нив. Имало порано и повеќе, ама сум се раздалечила со некои од нив, сме тргнале по различни патишта. Нормално е тоа, дел од животот....
    Ама во принцип не сум имала проблеми со другарки, никогаш. Веројатно правам добри проценки, на кого можам да верувам, на кого не.
     
  5. Angiii

    Angiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Jas premnogu sum veruvala vo prijatelstvoto sum davala i pravela se shto e vo moja mokj da go zadrzam toa prijatelstvo no posle 2 godini sfativ deka se bilo "za dzabe" bidejkji jas od toa dobiv samo razocharuvanja .Dosega sum imala 2 najdobri drugarki koi mi bea i kako sestri no ednata sepak mi beshe pobliska . Koga i da mi beshe teshko taa beshe do mene me tesheshe mi pomagashe da nadminam sekakov problem , gi znaeshe site moi tajni i beshe edinstvenata koja gi znashe ..Se beshe ubavo .vo red se do eden vecher koga taa napravi eden skandal poradi toa shto sum zboruvala so dechko i ( za koj jas i napraviv rab ) Pochna so ljubomorni sceni i veleshe deka nejziniot dechko mi se dopadja deka sum sakala neshto da imam so nego ..i slichni gluposti. A toj e najdobar drugar na eden moj ex i togash za nego pravevme mubaet , no taa ne veruvashe.
    Ne mozev da poveruvam na sopstvenite ushi , najdobrata drugarka koja znaela bukvalno se za mene , sum plakala pred nea taa pred mene sme si bile sestri ednata na drugata ,a me obvini deka mi se dopadja nejziniot dechko znaekji deka seuhste nemozev da prebolam eden dechko .. Ottogash ne veruvam vo prijatelstvoto .Se druzam pomagam no nikogash kako nekogash ..
     
  6. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Јас имам пријателка со која се дружам веќе 10 години! Заедно завршивме основно,а сега и средно! Одлично се согласуваме ;) меѓутоа понекогаш се караме,за ситници ( двете сме инает ) но сепак не можеме една без друга! И верувам,ми верува! И мислам дека може да се нарече ВИСТИНСКО ПРИЈАТЕЛСТВО!.. :) 1 ја разочарав ( јазикот ми е побрз од мозокот ) но ми прости!.. Знае дека не го мислев тоа!.. :) и многу си ја сакам,и секако таа мене! :D
     
  7. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    Имав другарка со која бевме заедно откако е родена.Заедно учевме во забавиште,основно а еве сеге и во средно.Не велам дека не ја сакам ја сакам како сестра,но едноставно отакао се задружи со ендо друго девојче не е таа истата.Правеше се како ке и каже девојчето (иако ми е и мене тоа девојче еден вид другарка) и тоа многу ме нервираше особено пред да завршиме основно. :? Им бев многу љута не разговарав многу и со душа чекав да завршам 8 одд.Мислев дека во средно конецно ќе ги најдам оние вистинските пријатели и така и е. :D Ја најдов мојата најдобра другарка која ги знае сите мои тајни а и јас нејзините.Пријатели ми станаа дури и момчиња кои се поголеми од мене но имаат целосна доверба во мене затоа што и сум таква.Кога еден пријател ке ми довери тајна тоа е меѓу мене и него и никој друг. :) Се дружам со другарките од основно многу повеќе отколку кога бевме заедно,но сепак ми е супер.Уживам во ова пријателство сега што го имам иако бев разочарана од моите првите другарки кои не ги чуваа моите тајни.И верувам дека постои Вистинско Пријателство и Пријателство Помеѓу Машко и Женско. :D
     
  8. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    32
    Ехеееееее колку само постои и има вистинско пријателство.Јас верувам дека сепак и пристапот обострано влијае.Од прво одделение (7 годинки) имам другарка, заедно со неа поминав основно,средно,факултет...и еве сеуште сме неразделни.Секое мое делче го познава во умот, ме познава како дишам и јас исто нормално.Имам и др пријатели и другарки меѓутоа секад еден или двајца ти се најбитни,затоа се чуствувам срекна и исполнета зашто кога ке потпоминат годините можам да се свртам и да кажам ееееее колку спомени ме врзуваат за една личност.Воопшто не се сложувам со варијантата имам дечко и ајдееее он ми е најверен другар.....утка од старт.И јас имам дечко меѓутоа пријателството сепак е потребно.поззз
     
  9. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    draga moja se duri kutish i ne i kazuvash za rabotite shto ti smetaa ona ke ti gi paravi .....stisni zabi i kazi i go toa shto mislish pa i po cena da ja izgubish ....ili podobro kazano neti treba takva prijatelka :( :( :(
     
  10. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    i jas se slozuvam so toa deka deckoto ne moze da bide ,,dve vo edno,, i decko i drugar....vistina e deka site sakame da imame blisok odnos so nasiot decko megutoa treba da znaeme deka sepak treba da postojat granici! postojat temi na razgovor za koi edisntevno mozam da razgovaram so mojata najdobra drugarka (drugarka od detstvo) i so moite cmerki vo koi imam dovolno doverba!
    veruvam vo prijatelstvo no ne mozat site da mi bidat prijateli! vo zivotot imam praveno greski vo izborot na prijateli no sega veke znam tokmu kakvi mi se segasnite i kolku mozam da im veruvam! znam deka vo mojata cimerka i mojata drugarka od detstvo mozam da imam mnogu doverba i iljada pati sum se uverila deka ne gresam!
     
  11. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    PRIJATELSTVO.....a shto beshe toa
     
  12. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Постои, само кога ќе ја најдеш вистинската личност и во животот можеш да имаш само еден вистински пријател.
     
  13. elena99

    elena99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Mислам дака на оваа денешница нема вистинско другарство. Mногу се ретки оние кои се со вас затоа што ве почитуваат и ве сакаат како личност. Сите приатели што ги имаме мислам дека се со некоја сопствена цел и некоја корист што ја имаат од нас. Но за жал така дојде времето. :roll: :|
     
  14. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Колку сум само среќна што имам такви другарки. Срцето ми расте од среќа што знам дека тука се до мене и во добро и во лошо! Ги сакам и ги почитувам. Ме сакаат и ме почитуваат. Имаме прекрасна пријателска хармонија. 3 сме во друштвото и се дружиме веќе 6 и нешто години.

    :mrgreen:
     
  15. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Пријателство да , но другарство во денешно време е речиси невозможно.Пријатели имам и ќе имам во текот на целиот живот: почнувајќи од школските клупи со соученици, цимери во интернат или стан за време на студии, колеги од факултет или работно место итн.Тоа се оние луѓе кои се секогаш тука кога ќе затреба збирка по математика, материјали по биологија, помош за проектна задача или состав за писмена.Но, никако да се сетат да ја кренат телефонската слушалка и искрено да поздрават или да прашаат како си.Кога слушнам нешто во оваа форма, веќе знам дека во скоро време нешто ќе ми биде побарано, не значи дека мора да биде материјалност.Се живо се е претворило во борба за опстанок.
    Но сама пак ич не можам да живеам.Имам страшни потреби од размена на некој човечки збор и дружење.На крајот луѓе сме, и ги сакам такви какви што се.Е сега разочарувањата се неминовни, не само во мојот-туку во сечиј живот, но за мене не претставуваат пречка да остварувам поблиски контакти-овојпат поумно.Баш разочарувања ме дефинираа, изградија и зацвстија.Во секоја ситуација точно знам дали некој се обидува итрини да ми продава, но јас обично на попуст купувам ;) .
     
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.784
    Допаѓања:
    131.336
    Имам една другарка, која тотално ме растеретува. Многу сме различни, но кога сме заедно си поминуваме прекрасно. Баш во петокот бев излезена со неа. Кога сум со неа се чувствувам неверојатно пријатно, како кога сум сама :D

    Имам уште две други многу блиски другарки, со кои делам се, и секогаш се тука за мене, ама чувството што го имам кога сум со гореспоменатата е единствено.
     
  17. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
     
  18. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    112

    НЕМАМ вистинска пријателка(барем така мислам,затоа што многу пати се имам разочарано ии незнам секогаш за исите работи караници глупости ЉУБОМОРАТА у прв ред :( И незнам едноставно не се ни трудам веќе онака да си најдам некоја ептен добра др.(што се вика ко сестра) и со дечко ми иам праено муабет дека он си има 3ца другари али ств ДРУГАРИ секогаш тука еден за друг секогаш спремни се да напраат.И некогаш ми е криво зашо не постојат така искрени другарки или пак јас ја немам таа среќа да наидам на такви..хех..
    Секогаш сум многу искрена и секогаш коа можам и да неможам се трудам колку можам да помогнам(али сум сватила колку повеќе си жртва и колку повеќе помагаш ...се помалку те ценат !! :| :Down:
     
  19. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    112

    Ти завидувам Маче :D
    3ги имаш дај една навака. :mrgreen: :roll:
    Хаха.позз ;)
     
  20. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    e za ova sto si go kazala..sekoja cest!
    totalno si vo pravo..go imam oseteno na svoja koza :?