1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

  1. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Имав големо пријателство со еден човек, мн постар од мене кој за се ме советуваше и ме сакаше како ќерка, и се ми кажуваше за неговиот живот, седевме со часови зборувајќи и пак не можевме да си докажеме се! Се нарекувавме ПРИЈАТЕЛИ ЗАСЕКОГАШ! Но кога јас морав да продолжам со школото, што значеше да се одделам на некој начин од него, да не се гледаме секој ден, се смени. на почетокот кога ќе се видевме беше се како порано, но потоа тој олади кон мене, ми велеше само здраво и мене тоа ме болеше многу! Лани собрав храброст и му реков дека ми фали сето тоа, дека таа фраза ПРИЈАТЕЛИ ЗАСЕКОГАШ јас ја чувствував вистински! А тој само ми рече “јас не мислам дека беше така“ И за да ме повреди уште повеќе ми рече “јас не гледав нешто толку важно во нашето пријателство“ Но јас знаев дека ме лаже, знаев дека сака да ме повреди, но не знаев зошто, не знам ни сега! Го немам видено 1 година, откако заминав на факс. А после тој разговор кога ќе го видев не го поздравував, како да не постои! Ме боли сеуште што се заврши така, ми недостигаат сеуште тие долги разговори и шеги... :( Иако поминаа 4 години од тогаш...
    Јас тоа го сметав за пријателство. Имав и “добри“ другарки ама откако заминавме на факс некако се оддалечија, ништо не е како порано :(
     
  2. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    Posakuvam da bev malecko detence koe sto edvaj cekase da zazvoni zvonceto na posledniot cas za da zamine trcajki doma.... da ja frli tasnata i da go zeme velosipedot i da jurisa na nego slusajki ja pozadi baba mi kako vika po mene...........
    Kade odev? So drugarcinjata, so niv site bea maski i site do den denes se maski i seuste se tuka........
    Imalo i drugi.... mnogu i maski i zenski..no kade se? Nekoi se tuka nekoi ne..... Zasto samo ovie se seuste tuka.....?
    Da vi kazam? Zatoa sto nikogas ne se zapoznavme...nie se znaevme....pred da se zapoznaeme, zatoa sto nikogas ne si pustivme raka da se pretstavime eden na drug zatoa sto kolku sto znam za seba tolku znam i za niv a i tie isto....zatoa!
    Gi citam mislenjava i se cudam..... site jas sum izgorena, mene ova mi napravija, mene ona, drugarka mi vaka drugarka mi taka, ne trpam licemeri, ne trpam lagi,mi zbile noz u grb ...... a nikoj ne si napisal jas i napraiv ova jas i zbodiv noz u grb, jas ja lazev..... Sekogas drugite se krivi a sekoj si e sam za sebe u pravo, za niv vie ste im zabile noz u grb i od vas se izgoreni i vie ste licemeri isto kako sto pisuvate vie sega. Zatoa gledajte gi nestata na realen nacin ...sekoj si e vo pravo sam za sebe a drugiot e kriv....a najcesto krivica vo drug baraat licnosti koi sto ne se dovolno zreli i sposobni da si gi prifatat svoite greski i najlesno e da ja prefrlat krivicaa na drug.
    Jas znam samo deka site sme zeznale nekogo kako sto sme bile i nie zeznati, i nie sme mu zabile noz na nekoj isto kako i nas sto ni zabile, i nie sme bile licemerni isto kako sto nas ni pravel lice nekoj.....prvenstveno zboram za mene ali veruvajte deka e taka.
    Nema bezgresen covek site gresime...... site sme povredile nekoj isto kako nas sto ne povredile....razlikata e vo toa dali sme go napravile toa so umisla ili bez umisla!
    Toa e losoto dragi moi... dali mislime kako nekoj psihopati na vecer kako da si go povredime onoj so koj jademe sekoj den i mu kazuvame deka go postovame i sakame najmnogu a gledame na sekoj nacin da go unistime samo zatoa sto e ili smetame deka e podobar odnos.
    Pred poveke od 10 godini jas na moja drugarka ne noz kolec u grb i zabodev.....ne deka mislev deka e podobra od mene tuku zatoa sto nejzinata drugarka ne mozese da go podnese toa i ja pretstavuvase nea kako mnogu podmolna osoba i taka gi mestese rabotite da stvarno covek pomiski deka e taka. Taa ja znaese kako dise i znaese sto i koga treba da kaze a mene ( i na drugite ) ni izgledase seka e pravo.....i sto napraivme niie ( vo slucajov jas ke si zboram od moe ime ) ?
    Go unistiv devojceto....go ostaiv bez drugarki da nema kafe so koj da pie vo sopstvenoto rodno mesto! Ova bese pred poveke od 10 godini bevme deca 17 godini. Megjutoa imav izbor..... zosto se umesav jas li ke ja pravam Kriva Drina?
    A ako ne se umesav....ke bev uste polosa....kukavica dvolicna..... Me razbirate sto sakam da kazam....i ne cekam bravo....si ja znam greskata...
    Podocna po godina -dve ja uvidov mojata greska i nemata pojma kako se osekjav...... ne mozev da si dojdam pri sebe.....
    Go barav devojceto go najdov i se izviniv i kazav se sto napraviv sekoj zbor sekoja postapka....nemozev da i se donaizvinam.... nemav ni opravduvanje ni zborovi no sepak morav za da imam mirna sovest..... taa samo me pogledna i znaete sto mi rece: "Po tolku gluposti sto iznaslusav i vidov od tebe sega mi gi kazuvas ovie raboti vo oci a se mnogu teski neznam dali da ti veruvam zatoa sto site drugi si ja prefrlaa topkate eden na drug a samo ti zboris za sebe a ova se mnogu teski i gnasni raboti" I bea..... mi postavi edno prasanje dali nesto bilo od mene kazano jas i rekov ne..... zatoa sto kakva i da sum kollu i da sum ili ne vo pravo kakva i da e situacija nikogas nema da priznaam nesto sto ne e od mene kazano ili napraveno ili pa moeto da mu go prepisam na drug zatoa sto toa e pokvarenost a ne da kazi nekoj nkoja rabota sto si mu ja kazal zatoa sto misli deka toa e edinstven nacin da se nasminat nekoi problemi!!? Znaci tolkuvanjeto na poimite e ogromen problem i radi toa se pravat golemi zabludi! Licemerie ne e nekoj da ne te saka i da ti pravi muabet....licemerie e nekoj sto mislis deka nikogas nema da te povredi celo vreme da ti go kopa grobot i toa so tvoite race....Kako.....? E taka!
    Lugeto ne znaat sto e toa vistina a kazuvaat deka ja sakaat vistinata i aj sto ja sakaat pa uste vo oci sakaat da im ja kazes.... i ko ke im ja kazes ke ti recat: MNOGU ME RZOCARA? Ziti sve bre? Pa neli sakas vistina? Ili ja sakas onaa vistina sto ti si ja imas vo glavata jas da ti ja povtorivam za hranenje ego? E izvini ama ne moze taka.....toa ne e prijatelstvo tuku vekek ke e lice, klasicno lazenje! Zarem prijatelot treba da go pravis budala u oci i da go lazis? Site sakame ubavi zborovi i komplimenti i sakame koga ni gi istaknuvaat doblestite! No vistinskiot prijatel ke ti gi kaze i slabostite i manite...vistinskiot prijatel te kritikuva na samo a te fali pred drugite.....ama djabe.....ke sakas nekoj od srce, ke se potrudis da mu ja kazis vistinata, ke mu ja kazis i odma si pokvaren, zloben rasipan dvolicen. A vistinata kaj e....boli a!?
    E boli....zatoa lugeto prostuvaat se osven iskrenost... ne bil budala toj sto go kazal ova a i da ne bese taka nemase so vekovi da se prenesuva.
    Od druga strana da gledas nekoja rabota da kjutis a se raboti za osoba sto ti e mnogu bliska....... i ne mu ja kazuvas vistinata.....po izvesno vreme ke ti dojdi i ke te napravi lom oti ne si i kazal!? Zaso ne mi kaza....kako ne ti e sram!!
    Da kazes: Zaso kaza...kjuti si....kako ne ti e sram!!
    I sto sega?
    Da kazes ne cinis, da kjutis ne cinis??? Hhehehehhe.....
    Prijatelstvoto e tolku ednostavno sto radi taa ednostavnost na lugeto im izgleda slozenost! Ednostavnosta e vo toa....da ne treba da se pretstavuvate da se zapoznavate.....nego da se znaete i poznavate zatoa sto koga nekoj go znaete i poznavate vistinski ke znaete sto ima vo dusata i sto lici na nego a sto ne a toa poznavanje bez pretstavuvanje nikogas ne izlazalo! Tolku li e tesko toa?
    Zasto mnogu cesto si vikaat prijatelite eden na drug " mislev deka te poznavam"? Ne da mislis, nego stvarno da poznavas nekoj........ a stvarno mozes da poznavas nekoj samo togas koga nema da se zapoznaes so pruzanje raka i slicno....stvarno go poznavas onoj koj sto go znaes kolu sto znaes i za sebe!
    Ima i isklucoci ne vikam ne ...no toa e fenomen....retkost ogromna i na taa retkost....i simnuvam kapa iako sepak na kraj izleguva deka i tie se znaele od negde ...... od porano....ili mozebi od predhodniot zivot ;) .....nikoj ne znae!!!
    Zatoa luge.... site sme izgoreni site imame izgoreno nekogo namerno ili ne namerno svesno ili nesvesno........bitno e sto nosime vo srceto.....ljubov ili omraza....dobrina ili zloba....covek ili zver........ Zatoa sto site gresime....i pravime pogresni postapki izgovarame pogresni zborovi......... no nisto nemoze da go izbrise losoto delo kako sto moze dobroto i ljubovta.........
    Zatoa....sakajte za da bidete sakani, prostuvajte za da vi bide prosteno.... pravete dobo za da vi se vrati so dobro...iako ke recete kolku poveke dobro mu mislis i skas na nekoj tolku poveke loso ti se vrakja, eve jas go velam ova zatoa sto vo takva situacija sum, pak pravete dobro oti nikogas ne znaete koe loso za kakvo dobro e a seko e zlo e za dobro....nekogas i za dve!!!

    Peace love frindeship & good food!!! :D
     
  3. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    "Masnoli" интересна е твојата приказна, повеќе филозофија отколку вистина. Барем јас така мислам. Сигурна сум јас има многу девојки што ги повредила другарка, не значи дека тие не направиле некогаш нешто лошо, но ти сите ли ги наоѓаш криви во темава? Пријателството не е толку едноставно како што го правиш ти, тоа има потреба од години минати заедно за да се стекне доверба и цврстина! А пак од друга страна, што ако јас 9 години учев и излегував со 2-3 другарки, пак на крај сите си се тргнаја, зошто? Затоа што му се наоѓав за се? Или дека бев реална и му ги кажував работите што ги правеа грешно? Дека сите тие години му зборував како да се одржи другарството? Затоа сега ги гледаат само типовите покрај нив и не ме гајле за другарките? Кој е сега според тебе повреден? Има луѓе што никогаш нема да сфатат што занчи да имаш другар или пријател покрај себе!
     
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    пријателство.......... денес веќе се изгуби правото значење на зборот пријателство. пријателство постоело и може уште постој кај постарите особи. кај нас помладите не. пријател е оној кој ти останува засекогаш, кој доаѓа на гости за празници, за веселби, за родендени..... знае да крене телефон за да те праша како си, а не да ти побара услуга! прав пријател е секогаш покрај тебе и во добро и лошо, и во богатство и во сиромаштија.
    јас такова пријателка имав и ја загубив и удрија паричките во глава тажно но вистинито ;( . и тука се прашувам дали јас сум и била вистинска пријателка, дали ме сакала како јас неа, дали плачела како јас за неа. од тој ден навака немам прав пријател можам да кажам познаник, другар да но пријател не. денес сите се со тебе додека имаат корист ќе им завршиш услуга и ги снемува засекогаш... зар тоа го нарекувате пријателство ? ;(
     
  5. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Ми се случи нешто слично на ова, со една другарка од средно. 2 години во школо бевме неразделни, се ми кажуваше и се и кажував, и помогнав да се фати со дечото што го сакаше и остана со него 4 години(потоа нешто се скараа ама таа сеуште го сака). Типот беше мн богат а таа мн убава, нежна, разгалена :) ПО некое време почна да ме избегнува, помалце да ми зборува... Најверојатни зашто јас одев со дечко што не беше богат и познат како нејзиниот. Премногу ја сакав, ми беше нешто посебно во животов, знаеше да ти влезе под кожа! Секогаш, во секое време бев тука за неа, потоа почна да ме избегнува, неколку пати ја прашав ама рече дека нема врска тоа ама ете... Не и бев достојна за да се дружи со мене, мислеше дека ќе остане вечно со дечко и што беше познат насекаде... Таков е животот, затоа повеќе не се врзувам толку со другарка, не знаат сите да го ценат тоа!
     
  6. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    Draga OzzyAngel toa e poentata na mojata kako sto ja narece filozofija.... vikas ne najde krivi taka? Zarem drugarstvoto e kriv da e nekoj ili prav da e nekoj? Prvo: toa ne postoi nikoj nemoze da e apsolutno prav ili apsolutno kriv zatoa sto toa e sistem na individualni vrednosti i sekoj gi gleda rabotite od svoja gledna tocka taka da kolku luge ima tolku i vistini...dali me razbiras...... za nekoja rabota, ista rabota, sekoj si e prav za sebe kriv za drug, za nekoj e pa u apsolutno pravo a za nekoj totalen nedrugar ili idiot.
    Tuka nemoze da se meri so prav ili kriv........... za toa ima druga merka i taa merka e razlicna vo sekoi oci zatoa sto sekoj eden od nas ima razlicna skala na merenje.
    Sto se odnesuva za drugarkite sto te ostavile.....veruvaj deka na denesno vreme realnite luge se najlosite...nikoj ne saka da ja slusna vistinata i da si gi slusna greskite i maanite od drug...veruvaj....ova ti go tvrdam i da znaes deka ova e pricinata za tie tvoi drugarki. Toa se luge so forma bez sodrzina i ziveat formalno a ne sodrzajno..... i se dodeka gi velicas i im gi kazuvas ubavite osobini se do tebe.... edna mala greska so najdobra namera da im ja ukazes i toa za nivno dobro...NE CINIS ili sto bi rekla ti.......KRIVA SI!
    Da znaes a mojata filozofija.....citaj ja megju redovi.... :)
    Blagodaram za sto go iznese tvoeto mislenje..... i nemoj da me sfatis pogresno i tvoeto e tocno.....i nikoj ne e kriv....zivotot e takov kompliciran a drugarstvoto e najednostavnoto nesto sto go pravi zivotot takov kakov sto e....KOMPLICIRAN! ;)
     
  7. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    Браво :clap: Многу е добра темава!
    И јас имам една приказна за една другарка која е многу долга за кажување и објаснување,но мое сегашно мислење е дека јас никогаш нема да се откажам од нашето пријателство.Но :!: никогаш не вели никогаш!Се може да се случи но за да прекинеш пријателство како нашето стварно треба да има добра причина.Се имаме приживеано и многу си ја сакам...
     
  8. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Денес доминираат пријателствата од корист,денес ми требаш а утре кој те шиша ..Се вртат како ќе дувне ветрот,кога и треба услуга тука е прва,а после никаде ја нема за жива глава...Епа такви пријателства не ми требаат,Фала....Веќе преку глава ми е од лицемерните пријателства.... :envy:
     
  9. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Целосно си во право!
     
  10. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Тоа е една голема вистина... За користа...
    иам една другарка, која се прави премногу наивна и добра, а всушност е многу трула во себе, злобна... го знам тоа иако мене лично ми нема ништо напраено сепак другарка ми е нели...
    ама има една работа што ја прави ке речете глупост ама мене тоа мн ме повредува....
    Пред да си купи пегла секој ден беше кај мене значи, буквално секој, демек на гости и успат да се испегла..... она уствари доагала САМО за да се испегла.. верувале или не одкако си купи пегла се појавуваше кај мене еднаш у два месеца, а живееме на 2 мин....
    немаше дојдено кај мене може 3 месеци сега, и дека јас имав книга за матура а она не, ете ти ја ми се јавува ке дошла за да научи нешто.... :@
    ама јас сум таков тип што не можам да и кажам не, она толку работи ми има плеснато на мене у фаца и шо треба и шо не треба, јас едноставно не можам :x :worried:
     
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    А бе таква другарка не ти треба!Знам за такви..сум имала искуство.Откачи ја со тоа што ќе почнеш да ја дистанцираш од себе..Не ја барај не ја дружи..Ќе види не види ќе се тргне.Немој да дозволиш некој да е со тебе од корист само.И научи се да не си до толку отворена и попустлива за секој.Подобро ќе ти биде.
     
  12. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    ЛЕлелелеее колку ме нервираат такви особи искористувачки :@ И јас ги имам такви,но ајде едната освен што постојано доаѓа да се пегла ајде пак сме блиски се дружиме.Таа пак другата се знаесува за на кафе ми се нема јавено а кога треба да се пегла еве ја.Е така нема!И повеќе не сум глупа да им угодувам и јас ги откачувам.Па јас не сум лична фризерка :devil:
     
  13. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116
    Што кога ќе се скараш со некој кој ти бил најблисок. Тој повеќе не излегува со тебе, ти освен таа девојка немаш највернидругарки. Со кого сега ќе излегуваш, поготово летен период. Епа навистина немам среќа со другарки. Проклета да е мојата наивност. Тажна сум :doh:
     
  14. KrystalTears

    KrystalTears Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    29
    Ах, пријатели. Какви пријатели. Можеби порано имав, но сега немам ни еден пријател. А да не почнам да зборувам за вистински пријатели. Се чуствувам осамена, како сите да ме игнорираат и одбегнуваат. А ништо не сум направила или пак некого сум повредила.
     
  15. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Порано многу често давав втора шанса и преминував преку некои работи али повеќе нема..Ако почнев да се разочарувам во некого прво се преиспитував себе си ...попуштав...но што со тоа...Како демек со секој да си останам во добар однос...И ќе ти прават лице или ти измислуваат некои работи зад грб,те оговараат и искористуваат..Или ја бараш некоја другарка да се видете,зафатена била,ја бараш пак немала време,ја бараш трет пат и излегло нешто ..па премиерот на државата да го барав ќе најдеше време....Такви пријателства и залуден труд околу некој што не те цени не е потребен!
     
  16. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Најголемите пријателства не се добиваат тие се стекнуваат во текот на животот.
    ПРИЈАТЕЛСТВОТО СЕ ПОЗНАВА ВО НАЈ ГОЛЕМАТА МАКА -ТОГАШ ТИ ТРЕБА ДА ТИ ПОДАДЕ НЕКОЈ РАКА.
     
  17. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Порано бев повеќе приврзана за другарките. Кога си фатив дечко, нормално, за нив немав толку многу време како претхдно. Но сепак, се трудев ништо да не пропуштам, бидејќи сакав да бидам во тек со работите, што е нормална работа. Сакав се да знам (барем за моите 2 најблиски). Се додека не почувствував дека нив ама воопшто не ги интересира како ми е мене, дали ми е убаво во врската. Во љубовта никогаш немав проблеми, а и да имав, никогаш не се жалев. Тие беа оние кои се жалеа и јас ги советував. Значи, бев рамо за плачење 24/7. Кога ќе имав јас некој проблем во врската (а имаше еден период што ми беше многу тежок) ДА, тука беа за мене, но со утеха: ’Абе ајде, ќе поминит, ништо не е, ќе се смирите’. И ќе си продолжеа да си зборуваат за своите проблеми. Нормално е секој да си ја става својата мака на прво место, но каде беше тука вистинската смисла на пријателството? Почнав да чувствувам ни дека работите што ме прават среќна не можам да ги споделувам со нив.
    Од друга страна, во другите друштва видов и некои премногу блиски, кои се си доверуваат буквално за се, како си се оговараат меѓусебно зад грб. :fubar: :n:
    Се изолирав и едноставно спонтано престанав да се замарам. Сфатив дека другарките се само за забава и за муабет и за ништо повеќе. И ВАКА МИ Е ПРЕКРАСНО-си имам другарки и не се замарам со нивнте приватни животи, доколку тие не се отворат доброволно пред мене :) Колку повеќе им се отвараш, толку повеќе можат да наштетат. Едната и кажала на другата, другата на петтата, па таа на некоја сосем десетта...Порадо би му се доверила на машко, другар (порано имав најдобар другар,а сега иако немам некој таков, во таа категорија го сместувам дечко ми, бидејќи него се му кажувам)..Машките не се такви трачари како женските и од таа причина имам повеќе доверба. Другарка, колку и таа да не сака, ќе и се испушти нешто пред некоја друга и ете ти...Јавна тајна.
     
  18. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    За среќа сегаш добро сум ги бирала пријателите, можеби и затоа ги имам многу малку али јас велам една ама вредна :) до сега не сум била извисена, искористена или предадена од блиска другарка, а другите ми се во категорија пријателки така да и не споделувам битни информации со нив. Но блиските другарки ми се како сестри се би направила за нив а и ти за мене исто така имат направено многу работи. Вистина е дека пријатеството веќе речиси го нема луѓето се многу користољубиви и превртливи така да треба многу да се внимава со кого се делат информации и емоции бидејќи можат да ви уништата многу работи во животот
     
  19. Secret-Angel

    Secret-Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пријателството...
    хмм... најубаво е да имаш пријатели :)
    само тоа ќе кажам :)
    чувај те си ги пријателите ќе ви требаат ;)
     
  20. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Пријателстовоо.. епа вака по мое мислење пријателството е едно од најважните работи во животот ..
    За срека секогаш сум имала пријатели на место .
    Секогаш ми помагале ме подржувале ме сакале ме насмевнувале .. со нив се дружам уште од мала и ги знамкако мојата дланка . Премногу си ги сакам :$ :D
    Но има и такви дволични и лицемерни .. ти се прават другарки а позади грб те оговараат :n: |(
    Секогаш до тебе кога си на врвот а по првиот пад бегаат нигде ги нема .. секогаш со тебе кога си срекна а кога ти треба помош никаде ги нема како земјата да ги проголтала .. Уфф ми се гади од такви луге
    Но сепак не се сите исти :)