1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријателство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 28 декември 2009.

  1. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Па да но тие што најмногу зборуваат јас вака никогаш не би постапила го прават токму спротивното...
     
  2. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    се менуваат луѓето..и јас зборував дека никогаш не би седела во врска повеќе од 5 месеци, но кога почувствував дека се заљубив ми се чини се преродив. НО никогаш не ги запоставив другарките.
     
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Јас ги имам занемарено еднаш моите другари заради дечко и бев свесна заради тоа, ама едноставно направив погрешна проценка и мислев дека вреди доволно, ако не и повеќе од нив, што беше тотална грешка. И никогаш повеќе!
    Другарите ми се за цел живот и биле покрај мене и во добро и во зло, кога сум била и болна и тажна и депресивна, и кога имале девојки наоѓале време за мене, што е малку нетипично за машките, ама од тој аспект сум премногу благодарна. И нема да го заборавам фактот што после раскинувањето со тој дечко ми простија и повторно продолжи дружбата, еве јас си кажувам - да бев на нивно место , не знам колку лесно ќе си простев самата на себе. :^)
    Од друга страна пак, другарките тотално се забораваат кога ќе си фатат дечко. Одеднаш целиот свет се врти околу дотичниот, па ние ваму, па ние таму :^) , не можеме на раат кафе да се напиеме, сме седнале, тој се разѕвонил како лудак, па доаѓа да не провери, ко мислиш криеме машки во гаќите, како само они да се пар на планетава!!!

    Жените не знаат да ценат и почитуваат пријателство. 9 од 10 би го избрале дечкото пред другарството. Затоа и не можам да пронајдам заеднички јазик со женски суштества. Подобро се разбирам со машките и другарите. Полојални се, не ме загледуваат манијачно во чевли и шминка за да после тоа ме озборуваат и што е најдобро - не се пуштаат позади грб на мои бивши дечковци или сегашни свиѓачи. Жените се чиста злоба од тој аспект. Точка.
     
  4. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Потполно се согласувам Трендафилче... :*
    Затоа и јас си ги имам моите машки пријатели,кои секогаш се тука за мене и кои скоро секогаш ми помагаат кога се работи за машки и мојот однос со нив и нивните лаги.. :lol:
     
  5. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Имав, другарка која ми беше се во животот, премногу ја сакав, премногу.(плус 2 ра братучеда ми е),
    се скаравме пред 5/6 месеци. Почна да се друже со една девојка, мене ми пукна филмот и и кажав дека ми смета тоа .. таа тоа не го свати како што треба. Сеа сме ногу далечни. Роденден ми е на 2 ри Август.Незнам дали да ја канам (само на здраво сме) плус ме покани за нејзиниот роденден во последен момент го чекаше во кафич, а на датата го чекаше дома не ме покани. :?: :?: :?:
     
  6. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218

    Mislam deka ova vazelo porano "АПРИЈАТЕЛСТВОТО СЕ ПОЗНАВА ВО НАЈ ГОЛЕМАТА МАКА -ТОГАШ ТИ ТРЕБА ДА ТИ ПОДАДЕ НЕКОЈ РАКA." :D:D:D:D - Znaci konkretno na ova mislam so ona drugoto se slozuvam..... Prijatelite se poznavaat koga ke si sreken srce...na denesno vreme mislam zato sto a ti e tesko ili si vo depresija razocarna...lelelele eden kup "svetci" okolu tebe pa te druzat pa ova pa ona vnimanie i tn.... i posle se oporavuvas ne radi niv nego si pominalo vreme a vremeto se popoleka brise i ke se nasmees ke si najdes partner i si neizmerno sreken i op.....sopki! Mesto da se raduvaat za tebe i so tebe ke pocnat da ti praat spletki zaso deka si sreken posto poveke im cinese koga ne bese pri sebe i sega nemaat pred kogo da izigravaat svetici..pa lige moi mene mi se sluci "drugarka" "najdobrata osoba na svetov" "sveticata" koga otidov jas da i pomognam posto ona bese down a jas sum iskrena i toa mnogu pa duri i ne vrtam od okolu nego direkno kazuvam sto e kako e.... devojceto bese prenapnato... si imase problemi ama koj nema neli toa ne znaci da se tusis na se okolu tebe taka? Ja sednav i kazav : Duso ti si nepodnosliva, daj smiri se ti si napnata i gi napnuvas site okolu sebe, skoj problem se resava nema potreba od tolkava tenzija pri toa obvinuvas drugi preispitaj se sama i tn...." za da i kazam deka se ke se resi da ne se tura vrz lugeto ....i "sveticata" ( kako sto miluva drugarka mi koj sto mi bese kako sestra i so koja eddvaj zboram radi takvi "svetici" ) mi vika mene: " Ti znaes kakva bese lani taka? E pa sega si srekna ( sto bese tocno) ama ti si pretera so srekjata da znaes!..." I ve molam kazete mi kako da go sfatam ova - ja go sfakjam kako zakana...so znaci si pretera ke ti ja skratam sto i taka napravi donekade ne uspea celosno zatoa sto navreme vidov kolku e "dobra" i ja prckrtav so vreme ama mi go skrati na nekoj nacin muabetot so drugarka sto ja sakav kako sestra i sto e najtragicno i go upravuva zivotot i si igra kako sto saka so nea..... ama marionetka veruvajte....a devojcevo...toa e najciststa dusa sto nekogas ja videle moive oci...i mnogu mi e krivo sto taa cistina ja koristi nekoj za svoi gnasni celi, i sto taa dobrina se zloupotrebuva i me boli toa....ama sto da pravam probav da i kazam....i ete nemam muabet. "Sveticata sve planski si imase podgotveno i uste ima planovi se razbira takvite luge od toa ziveat, si najde druga " svetica" da treba da biram ne znam koj ke ke na prvo mesto..... i taka si ne podjebavaa site a najmnogu mene ...zasto ne znam ili mozebi znam ali nema veze...se prasuvam kako ke im se vrati.
    Taka da dragi moi...veruvaj te prijatelite se poznavaat koga ke ste srekni...videte togas koj se raduva iskreno okolu vas deka vie ste uspeale vo nesto i deka ste srekni....videte dali voopsto ke najdete nekoj takov okolu vas ...da bide sreken isto kolku sto ste vie.....toa se pravi prijateli.
    Ne deka ne se poznavaat na maka, ama ne daj Boze na maka....i dusmanot ke ti pomogne......
    Bee happy and love, love to be happy and enjoy the life.....full with love&happiness!!
     
  7. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Верувам во вистинско пријателство затоа што имам една таква другарка која многу пати се докажала дека ми мисли добро и кога ми било тешко (кога ме тешела и ми помогнала да го пребродам тој период) и кога сум била среќна (кога се радувала заедно со мене, без разлика каква е нејзината ситуација во моментот). Се согласувам со Masnoli01 дека виситински пријател се познава кога се радува со тебе кога си среќна. Сите имаме мани, никој не е совршен и според мене тајната на вистинското пријателство е во тоа да се прифатат маните на другиот, на пријателството треба да се работи и да се вложи труд во него исто како и во една врска, впрочем и самото пријателство е еден вид двонасочна врска.

    Сепак пријателите си ги одбираме самите според наши критериуми. Не се согласувам со ставот дека пријатели се само оние од кои имаш корист во тој момент и дека во моментот кога нема веќе корист исчезнува и пријателството. Пријател е оној кој вистински те разбира, кој знае да ти посочи кога мисли дека грешиш и зошто според него или неа грешиш или да те поддржи кога ти треба поддршка, а сепак да е тука за тебе и кога свесно или несвесно ќе направиш некоја грешка или погрешен избор. Секој си ги прави сам своите избори во животот, без разлика дали станува збор за дечковци/ девојки, животни одлуки, кариера. Вистинскиот пријател е покрај тебе за секој твој избор со своите совети и поддршка.

    Не велам дека не се во право некои кога ќе кажат за пријателката/лот дека вака или онака ги повредиле (ми се случило и мене да сметам за пријателка блиска како сестра една личност која знаеше само да зема и користи, а речиси никогаш да не дава, па затоа веќе и не е дел од мојот живот, јас сум погрешила затоа што погрешно сум ја проценила неа како личност), но дали сме се запрашале дали можеби и ние сме направиле нешто што ги повредило нашите пријатели. Никој не е безгрешен. Големината на пријателството е во простувањето на грешките кои можат и заслужуваат да се простат.
     
  8. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218


    Potpolno tocno. Stella83 - ne znam dali si go procitala mojot komentar na istava tema koj sto go imam ostaveno poodaamna na 7 ili 8 strana e.... isto kazav Samo kazuvame ovoj ne povredil onoj vaka ni naprail a nikdad ne sme rekle jas go povrediv i tn itn.... se razbirame..... i tocno e toa nikoj ne sme sovrseni i samo birame prijateli i prijatelki i da i toa e vrska.
    Vo prijatelstvoto i ljubovta zemaat samo tie sto davaat i toa e fakt.
    Za korist da ne zborime molim te ali ke ti kazam iskreno toa e i domasno vospituvanje....veruvaj sum slusala kako majka go uci deteto da se druzi so onoj od koj sto moze da ima korist a drugite koj gi vrti.......
    Takvo vreme dojde za zal...zatoa ubavo kaza Stella83 nikoj ne moze da vi bide kriv deka nekoja drugarka ve zaebala vinata sekogas treba da ja barame vo samite sebe zatoa sto gresno sme procenale.
    Jas na primer tolkava lutina imam vo sebe ne kon osobata sto me zeznala, nego kon sebe si zatoa sto uspeala da me prinudi da zgresam i da se liznam...da ja procenam pogresno.... e toa me vadi od koza...egoist sum priznavam i golem perfekcionist...eve ova se maani si kazuvam iskreno i radi ovie maani na nekoj ne mu cinam ...ama pred da otvori usta za mene da kaze neka si gi preispita svoite maani :D
    Ne znam sto se sum jas......mozebi sum sekakva....ama veruvajte znam sto ne sum.....
    Peace..... ;-D
     
  9. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Во последно време многу се разочарувам од мојата најверна другарка .. Секогаш бевме заедно бевме како г* и гаки, а сега она се прави како да не ме познава незнам што и е не сме се карале ни ништо па да она така постапува.
    Фати друштво кое набрзо ке ја откачи не свака дека постојат личности кои не го ценат пријателството дека се дружат со тебе само од корис а таа нејке да верува во тоа и си продолжува да се дружи со нив :x ..
    Секогаш кога ке пробам да и се приближам она ме избегнува. Не дека (кога прано се дружевме) она беше светица кон мене и дека беше со мене кога ми беше најтешко но сепак ја сакав (а незнам со што го заслужи тоа :| :?: )
    Незнам стварно што и е а искрено сеа и веке не ме интересира ништо во врска со нејзе ..
    Добро можеби и можам да претпоставам што е .. но ако е затоа што мислм стварно ке се разочарам од нејзе ..
    Но не не е можно за едно глупаво машко створење она да се однесува така со мене ;( ..
    Девојки што мислите вие дали треба да пробам некако да разговарам со нејзе да ја прашам што се случува или пак нешто друго ? :worried:
     
  10. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Girl12 не се разочарувај. Те сфаќам како ти е во моментот затоа што имав и јас една таква другарка што ја сметав за најдобра и она неколку пати ми имаше направено иста работа, ќе си најде некоја "поинтересна" во моментот што ќе се согласува со секое нејзино мислење и постапка, без разлика дали е лошо или добро, на почеток ќе и дели секакви комплименти (додека при тоа ја оговара зад грб) а потоа ќе почне и со потценувачки коментари. И после секој таков нејзин излет јас ја прифаќав назад водејќи се од тоа дека сите грешиме, за после на најлош начин да сфатам дека само јас сум ја сметала за другарка а не и она мене. И не ја обвинив неа, во мене беше грешката што толку долго бев слепа за нејзинот однос спрема мене. Не и вратив за ништо од она што ми згрешила, едноставно ја избришав од мојот живот без разлика што до ден денес имаме заеднички другарки.
    Она не е мојот живот, она е сам дел од мојот живот кој одамна го поминав, јас не сум сиромашна во однос на пријатели, денес си имам вистинска пријателка во секоја смисла на зборот.
    Мој совет до тебе е да не се разочаруваш одма, со тек на време ќе научиш подобро да ги проценуваш луѓето и повнимателно да си ги одбираш пријателите, сепак се тие твој избор. Разговарај со сегашнава и ако мислиш дека треба дај и уште една последна шанса да си го поправи однесувањето, ако не продолжи си со твојот живот кој верувам понатаму ќе биде исполнет со мн други нови пријателства, а можеби во некое од нив се крие и вистинското.
    Поздрав :f:
     
  11. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Фала ти стелла
    Можеби треба да ја оставам .. ке свати самата дека направи грешка што се здружи со тоа друштво но првни ке разговарам со нејзе сакам да знам која е причината што она се однесува така ..
    Поздрав стелла :*
     
  12. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Нема на што мила :) Повели и друг пат.
    поздрав и до тебе. :*
     
  13. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    Taka e Stella83. Te poddrzuvam maksimalno. Da znaete imam edna drugarka sto vika vaka: " Zasto se sekiras? Te povredile te izvisile si gi sakala si sakala da im pomognes sim i go mislela najdobroto si bila iskrena so niv samo za da im kazes i pokazes nekoi raboti nekoi greski koi sto mozat skapo da gi platat...a tie ti vozvratile so takov udar kade sto si ti pokvarena rasipana dvolicna ti gorekle toa...zaso zatoa sto ne si im go dala da go slusnat toa sto sakaat si im kazala kako e a tie nemozat da vidat..... i ti se sekiras? Nemoj da se sekiras na takvite veruvaj mi se vo eden den im se vrakja veruvaj vo eden den....naednas....kako lavina.....sega neka se smeat oni....ti placi....koga ke im se isturi se na glava vo eden den veruvaj nema da sakas da bides tamu da gledas...." I vo pravo e....se vo eden den se vrakja i da znaete...Gospod seci vo najubavoto..... ;)
    Bidete srekni ne e samo edna ne se samo tie.....zivotot e premnogu kratok za raspravanje...koj ima extra vreme..neka se rasprava....veruvajte se samo si doagja na mesto zatoa sto odgovorite doagjaat koga ne gi baras isto kako senkata...odi po nea bega....pocni ti da begas doagja po tebe....taka e i so zivotot...se doagja koga ke prestanes da go baras....site odgovori site enigmi sto gi imame.
    Zatoa....zivejte si, bidete srekni sakajte....zatoa sto nikogas ne znaete koja e nagradata za vas sto vi e odredena za dobrite dela....
    ;)
     
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    ^^Ми се свиѓа постот :) ..и ме замисли :?:
     
  15. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Со ова потполно се согласувам. :) Одличен совет!
     
  16. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218

    Fala....ova e moe mislenje i ne e slucajno nego e stvoreno vrz iskustvo. A za luge od korist....sekogas imalo takvi i ke ima...zatoa sto ako gi nemase nikogas ne ke naucevma kako da pravime razliki, na vrednosti, na luge, na dobro na loso...i seto toa go ima i vo nas site nosime i dobro i loso i covecno i necovecno razlikata e vo toa sto nie samite izbirame sto ke neguvame.....nas e izborot atoj e kreiran od samiot tek na zivotot, okolinata vo koja ziveeme semejstvoto vospituvanjeto.....
    Veruvajte imam videno kako predobra osoba znaci zboruvam za strasno dobra osoba so dobra dusa.....kako ja otkriva drugata strana vo nea onaa temnata zlobnata.....po 20 godini i zamislete i se svigja taa strana i sega si ja neguva bas taaa strana dvolicnost, zloba, cinizam, potcenuvanje....i znaete se ponatamu ne mozam da zboram.... i ednostavno prvo ne sakav da veruvam vo toa...no se uveriv....taka da sekoj pravi kako sto se osekja prijatno i sto e najinteresno misli deka pravi najispravno i deka e za necie dobro ...... zatoa nikj go nemate slusnato da kaze jas sum licemer, jas sum zloben, jas im praam spletki na lugeto...ima nekoj takvo neso slusnato?
    Normalno ne, zatoa sto za takvite toa e ispravno isto kako sto za nas toa e ....podlo.
    Taka i tie koristoljubivite...tie se kako soncogledi kaj sveti sonceto tamu se vrtat i bi te ostavile i na umiranje ako veke ne im trebas.... a najlosi se onie neblagodarnite ( spored mene) si im pruzil se prvo ljubov , prijatelstvo, iskrenost, pomos, toplina si im dal del od sebe..... i na kraj aj sto ke te zborat po svetot za nekoakov aj sto ti zaboravile se ke ti recat deka toa se sto si go pravel za niv bilo tvoe licemerie deka ti zi zlobnata deka ti si podlata poso so toa sme si ispolnuvale svoi celi... i ajde kazete mi vie sega sto so takvite???? I zgora na se....ko ke vidat deka premnogu zborele mozat bez gram sram da ti dojdat da te izbacuvaat da te izguskaat ko niso da ne bilo.....? 8)
    Sto da im prais na takvite i sto da mislis za niv?
     
  17. flawless

    flawless Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Имам само две вистински другарки кои биле со мене и во најсреќните и во најтешките моменти и многу им благодарам поради тоа. Не им верувам на луѓето и не можам да бидам пријател со секој. Сепак, ако ги судиш луѓето, немаш време да ги сакаш.
     
  18. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    Имав најдобра другарка со која се дружев 13 години , ја сакав како сестра , не делеше само едно спиење. бев во состојба се за неа да направам за неа , мајка ми и татко ми ја сакаа како свое дете, се беше супер , заедно излегувавме се спремавме или кај мене или кај неа, мислев дека ке трае цел живот, но не беше така. Направи многу работи за да ме повреди како никој, бев во депресија цела година , плачев се трескав од земја заради нејзините постапки. Не разговараме 2 години , знам дека не заслужува да ја погледнам но јас едноставно неможам да ја преболам , сега кога ке ја видам сакам да ја гушнам и да и речам ти простувам , ајде да биде како порано, но од друга страна знам дека не е добра личност и сите имаат мислење за неа дека е злобна но јас не можам да ја забораам , некогаш кога ке се сетам плачам и мн ми е тешко а незнам како да си помогнам, никогаш не сум се приврзала толку многу за некој ( не сум личност што лесно засакува) и заради тоа е можеби така! ;( ;(
     
  19. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Во денешно време многу е тешко да се има вистински другар. Може да се има еден куп " другари" ( секој е " другар" за на маса, за забава, за пиење и лудување) ама оној вистинскиот е многу тешко да го најдеш, дури и невозможно. Многу се ретки луѓето што се благословени да имаат вистински другар - човек кој е со тебе во секоја ситуација, во добро и во лошо, кога се смееме и плачеме. кој никогаш и за ништо на светот не би те издал изневерил. кој е искрен и со чесни намери. Секако дека овие работи и нему треба да му се возвратени. Јас сум разочарана од пријателството и многу тешко верувам во него. Знам случаи на пријателства коишто траат со години и се едни од ретките вистински, но мене сеуште не ми се случило тоа...
     
  20. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.470
    Допаѓања:
    10.431
    Пол:
    Женски
    Си ги сакам моите другарки и сум среќна што ги имам.
    Три сме и сме заедно 12 години и сме поминале низ убави моменти и низ разни несогласувања,но еве не се држиме заедно.