1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пријател низ годините

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 25 август 2015.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.120
  Допаѓања:
  76.420
  Пол:
  Женски
  Ваква тема не забележав. Значи, да си кажеме сите кој е пријателот кој најдолго време е во нашиот живот. Дали е тоа пријател од детството, од училиште... Еве јас да ви појаснам како, моето најдолго пријателство трае 5 години, а сега навлегува во шеста. Со девојчето се спријателив во прва година средно и до ден денес сме тука една за друга. Со другите не ми опстанало толку време. Како е кај вас?
   
 2. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Најдолгото искрено пријателство ми траеше скоро 9 години, бевме ко сестри, се сме знаеле една за друга и во секое време сме биле тука и за тие 9 години ниту еднаш се немавме скарано. Сега е мажена во Скопје и ја немам видено одамна, ептен ми фалат муабетите со неа, глупостите..
   
 3. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.143
  Пол:
  Женски
  Nad 25god so drugarka mi zaedno bevme gradinka,pa osnovno ucevme zaedno,sredno..koga dojde vreme za fax se razdelivme vo razlicni gradovi ucevme i odvaj cekavme da dojde vikend za da se videme.Sega zaradi obvrski so familija,rabota se gledame ednas nedelno no kumunicirame sekoja den.I maz mi da ne go zaboravam veke 14god mi e najdobar drugar i zivoten sopatnik :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  11 години скоро 12 :)
   
 5. Kate505

  Kate505 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  vekje ja zapochnuvame 12tata godina so 9drugarki koi kako 9mozhebi zvhuchi premnogu razlichni karakteri no vsushnost toa ne drzhi cvrsti ovie 11godini zaedno
   
  На cresa-jagoda и LittlePinky им се допаѓа ова.
 6. Ethrnity

  Ethrnity Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Пријателството со мојот најдобар пријател ни трае и се надевам дека ќе трае и понатаму еве веќе 12 години со исклучок на 1 година во која бевме скарани и не комунициравме.Некако успеавме да го надминеме тој период,еден вид на тест кога разбираш кои луѓе едноставно се судени да бидат дел од твоот живот без разлика на препреките,на кој навистина му значиш како личност и пријател и кој не сака да те загуби.Се гледаме и слушаме скоро секојденвно.
  Колешка од факултет бевме неразделни скоро 10 год.сега живее во странство поретко се гледаме..
  Другарка од маало..сеуште сме во контакт 15 год.можеби и повеќе но,не се гледаме толку често,мажена е со 2 мали деца.
   
  На the.vampire.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.579
  Допаѓања:
  155.732
  Пол:
  Женски
  Се дружам со неа од 5то одделение, секоја чест шо успеа да се справи со мене во тој период :lol: (доста разгалено, размазено, депресивно детиште шо за се се лутеше и го интересираше само природни науки и седеше назад само зошто никој не беше „достоен:tmi: :whew: ) и ако сум нешто сигурна е дека сериозно ми е најдобра, најсериозно. Знам дека поќето мислите дека од лични искуства и се тоа не постои вистинско пријателство знам дека она е вистинска, реално камо да бев пријател како неа, знам некогаш да бидам некоректна.:?:
  Мислам дека идат 8 год откако се дружиме, гледав како се развива, гледаше како се развивам, на почеток беше комплицирано, нормално си имавме свои кризи ама битно е кај сме денес зошто реално да не беше та малце да ме среди ќе го врвев времето на tumblr и во библиотека и немаше да имам социјален живот. :x :hai: И знам дека ако напрам некоја глупост та ќе ми вика, јас ќе се смеам, можи и ќе вели дека не ме поддржва ама сепак ќе е добра, а јас си ја поддржвам во глупосите ... мислам ... кој е тој пријател кој охрабрува да прајш глупости? :sun: :sun: :sun:

  Знам дека не седи на фемина, ама ај некој ден ко ќе прочита мислењево ќе се потсети на себе, па ко ќе види името на члено кој напиша ќе знај дека си сум јас, те сакам :* :l:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Најдолгото пријателство ми е 15 години,значи од градинка па се навака.Си го имам муабетот со многу пријатели од градинка,сме продолжиле и основно,ама со тој еден никогаш не се разделивме.
  Основно и средно бевме во исти класови,имаше закачки и глупирање,а како што созревавме,така си станувавме единствена потпора,рамо за плачење и најголеми доверители од најповршни работи до најинтимни детали.
  Сега е на другиот крај од светот,но кога треба,без разлика дали е 3 сабајле кај него или кај нас,секогаш сме тука да се критикуваме,советуваме,па дури и само да се зафркаваме и да тепаме време.
  Темава ме потсеќа колку ми фали.

  А со најдобрата другарка се дружиме едно 7 години,со почетокот на средно.Сега и со неа сме разделени поради факултетот,но секојдневно комуницираме,летата обавезно заедно,како и викендите за журка.Таа е личност што комплетно ме разбира,на шала си викаме „соулмејт“ и што и да се случи,тука сме една за друга.

  Ваквите пријателства вредат за чување,по секоја цена.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Имам доста пријателства, ама најдолгото и најцврстото ми е со другарка од прво оделение првиот ден, до сега, 11 години точно.:DБуквално знае се за мене, до најситен детал, ме знае и како дишам, живееме карши карши, и скоро нема ден да не се видиме, макар и на 10 мин на една цигара пред зграда.Сме имале и некои кавги небитни, знаела и да ме изнервира ама никогаш не ми направила нешто непростливо.
  Не си ни ѕвониме на врата една кај друга.:D
   
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  По природа сум личност која не е многу расположена за дружења, тешко се приврзувам за луѓето и немам некоја голема потреба од воспоставување на силни контакти кои би се трудела да ги одржувам.
  Низ годините имав неколку женски пријателства кои добро функционираа на дистанцирана релација каква што најмногу ми одговара. Поради сплет на околности и создавање на животната слика постепено комуникацијата се губеше се додека не се прекина засекогаш. Можеби и толку биле силни и сплотени тие женски дружења што завршиле со спонтана разделба.
  За разлика од таквата површна блискост со жените каква што отсекогаш сум преферирала, машките пријателства ми се поблиски и секогаш наоѓам некоја заедничка особина што ме исполнува, ми причинува задоволство за разговор и повеќе им верувам што не значи дека треба да го споделам мојот живот до таква мера каква што постои во размислувањата и практиката меѓу женските пријателства. Ниту кон едните, ниту кон другите не сум целосно отворена и доверлива затоа што имам прилично интровертен карактер. Времето поминато со идентична машка личност според сфаќањата и личните ставови ми создава неспоредливо повозбудлива и опуштена атмосфера отколку актерските способности и лицемерните насмевки на "неразделните пријателки".
  Тоа значи дека моето најдолго пријателство кое е единствено вредно од сите останати е со соученик од средношколските денови и трае 20 години. Иако сум во брак комуникацијата ја одржуваме, но поретко се гледаме поради обврските.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Зависи од повеќе околности, но основно правило е дека вистинските пријателства траат многу долго, односно истите се трајни, а лажните пријателства кратко опстануваат.
   
 12. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.579
  Допаѓања:
  155.732
  Пол:
  Женски
  За моменталната другарка не пишам мислење оти од 2015 ми е лол, let's not curse it зошто видовме како заврши со претходната. :rofl:
   
 13. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.599
  Допаѓања:
  151.753
  јас имам пријателка другарка незнам како да ја наречам за мене е сестра со која сме блиски еве веке 29 години
  често се гледаме неделно 3 пати секако и сме една за друга за што и да потреба
  друго вакво пријателство или слично немам
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.