1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

П'рл Џем (Pearl Jam)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Mishela, 15 август 2012.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.647
  Допаѓања:
  80.793
  Пол:
  Женски
  Цела вечер буричкав низ темиве, ама за моите омилени никако да се најде една, па решив да ја отворам. :)
  Се надевам дека не сум единствена на форумов која ги слуша. :tmi:
  [​IMG]
  Pearl Jam, е американски рок бенд создаден во деведесеттите, или како што љубам да го наречам - периодот на затишјето на вистинскиот рок. Зашто денешниов рок (ако уште го има, всушност), е сѐ освен она што бил во периодот на осумдесеттите, па и деведесеттите.
  До сега имаат издадено вкупно девет албуми, од кои последниот е во 2006 и мене ми прави најмалку ќеф.
  Најомилен ми е првиот, насловен Ten, кој несомнено е и нивна отскочна даска и секогаш ќе ми биде асоцијација за моите драги Pearl Jam. :$
  Најголеми хитови, по кои знам дека сите (ќе) ги паметат, се: Black, Jeremy, Alive, Even Flow - сите од првиот албум, кој пак ќе кажам, дека според мене им е најуспешен. :)
  Кога ми морала да бирам која песна ми е најомилена, без сомнение би рекла Jeremy.
  Зад песнава стои трагична приказна, а јас (по некое си непишано правило), си се приврзувам за сѐ што е трагично - ракче бе, ракче! :D
  Исто, Alive е една од песните која си ја очекувам на секоја рок журка - одлична ми е за откачување до бесвест. :D
  И стварно не знам зошто ми се еден од поомилените бендови - дали е до меланхоличните мелодии и текстови, дали е до вокалот на Еди уште си се прашувам така потајно. :lol:

  Еве ја во прилог, фамозната Блек, која нема некој што не ја знае. :D
  http://www.youtube.com/watch?v=AFVlJAi3Cso
  :rock:
   
  На WarriorAngel, RockNroLLGirL, Jordanovska-K и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.613
  Допаѓања:
  23.228
  Пол:
  Женски
  Мишелке, браво за темава.
  Ќе бидам кратка, и ќе ги кажам само омилените песни.
  Омилени песни ми се, Even Flow, Jeremy и оваа подолу, за која ја издвоив од другиве две дека ми е број еден.. Знаеш ја све у животов си рангирам у топ 3 :lol:
  Еве ја:
  http://www.youtube.com/watch?v=Hq-pA4R_EMM
  :dance:
  Како и да е, Even flow ми е посебно драга, затоа што најмногу ја слушав додека бев средно, Jeremy ми е драга од други причини, но од што ги имам тооолку многу слушано, веќе ми станаа по малце монотони, па веројатно затоа World wide suicide ми се издвојува...
  И The Fixer, ми е онака, супер за расположение.
   
  На WarriorAngel, Jordanovska-K и Mishela им се допаѓа ова.
 3. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Е како Pearl jam да не ги сакам,а ? Омилени песни:Еven flow,Jeremy и Black. :)
   
 4. TinaM25

  TinaM25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
 5. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.037
  Леле, ги обожавам!

  Кога ја слушам Even Flow буквално паѓам во транс и заборавам и простор, и време и се. Eargasam, така чинам беше. Прв пат ја слушнав некаде четврто, петто кога бев и од тогаш... Никогаш не станува досадна. :!:

  Ами ај, да ја поставам, да не биде темава без неа:
  http://www.youtube.com/watch?v=CxKWTzr-k6s
   
 6. Freckles

  Freckles Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  9
  Новата песна
  http://www.youtube.com/watch?v=DhODYyZVL6Y

  Некако не е во нивен стил, побрза е, Еди не звучи ко Еди, ама ако е оваа песна единствена на албумот што е таква, не се лутам. Не дека е лошо, ама она претходното им е многу подобро, па немаат потреба од промени :)
  Ајде ќе видиме со новиот албум што ни спремиле. :)
   
 7. poffy.pie

  poffy.pie Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  10
  Мене еден што ми се допаѓа малку.. ми прати песма од Pearl Jam - Black потоа јас се ’закачив’ за нив.. Yellow Ledbetter, Just Breathe, Sirens, Alive, Nothingman итн :lol:
   
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  :inlove: Цел албум Ten е нешто... нешто вредно за сите времиња! + Footsteps!
  Oд последниот албум ме бендиса Sirens.
  http://www.youtube.com/watch?v=qQXP6TDtW0w

  Гласот.. секогаш ме допира и трогнува.
   
  На KidA, rhcpfan и Mishela им се допаѓа ова.
 9. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Иначе, песната Black за првпат била испеана на концерт и никој од публиката немал идеја која им е песната. Веројатно биле чудно-збунети и отпосле сфатиле колку ДОБРА била песната.

   
  На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.416
  Пол:
  Женски
  Мислев само јас сум затрескана во бендот, добро е што не сум сама.

  Ги открив во прва година средно, тогаш слушав само метал и рок и си истражував некои групи и ја слушнав и Pearl Jam. Од тогаш до денес ми се омилени.
  Лани ги слушав многу, си имав една плејлиста која што нон стоп си ја вртев. На Black колку само имам плачено, ептен ме погодува песната, не дека сум загубила некој што го сакам, само ми ги отвара очите. Воедно "Black" ми е и омилена песна на сите времиња. Исто така би ја издвоила и "Yellow Ledbetter" и "Even Flow", нешто прекрасно.


  Најдобри се. Најдобри. :bow:
  [​IMG]
   
  На Jordanovska-K, Priroden и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
 11. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  793
  Допаѓања:
  2.946
  Пол:
  Машки
  Супер бенд се, супер текстови, мелодични, одлични на сцена.

  Баш ме потсетивте да го гледам пак документарецот кој го гледав пред 5-6 години али не памтам што беше толку посебно за нив, надвор од музиката, мислам дека настапувале без пари или одбиле да земат пари баш за некој конкретен настап.
   
  На WarriorAngel и Jenniffer им се допаѓа ова.