1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблематични обувки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од girl.23, 9 февруари 2012.

  1. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Девојки најдобар начин да проширување на обувките на пример салонките е на местото каде што ве стегаат од внатре премачкајте ги со малку омекнуач и така облечете ги. Чевелот ќе си опушти на местат каде што стега и ќе бидат удобни. Пробано и докажано ;)
     
    На Treki и HeartLove им се допаѓа ова.
  2. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Ништо не ме кошта да пробам, ако не попуштат, барем убаво ќе мирисаат :D
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Blue-eyes-girl

    Blue-eyes-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    30
    Хах..Девојки и јас го имам тој проблем со салноки, си купив салнки точни ми се но напред се малку по теснички и ме сетгаат кај прстите и не можам да ги носам, а уште кога ги купував пробуав и поголем бр. ама ептен ми клапаше така морав да си ги земам овие..е сега предложете што да им правам како да ги рашчирам по дома ги носам со подебели чорапи ама пак ништо :/ некои велат дека може на чевлар да се однесат да ти ги рашири ама дека е лак па да не пукне? а и тоа со ставањето во фрижидер :/ некои се задоволни некои не .. хаха ама сепак да си пробам може ќе си најдам чајре :) хах
     
    На Li..Na му/ѝ се допаѓа ова.
  4. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    тоа со фрижидерот навистина делува и не нанесува никаква штета само ке ги оставиш една нок
    у замрзнувач и тоа е
     
  5. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Во поголемите маркети има како перничиња прозирни, со гел, се ставаат позади петата за да не излегува ногата. Ама не знам колку се ефикасни. :)

    Но, мене мора, или да ми е салонката тесна-претесна или да ми излегува ногата. :^)

    За, раширување на обувките - мое испробано искуство. Облечете волнени чорапи (не предебели) или термо чорапи и низ дома носете ги салонките 2-3 дена заредом по 15 минути. Отпосле кога на голо ќе ја ставите ногата ќе бидат како кроени за вас. :lol:
     
  6. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    И јас имам проблем со салонките , назад ми се точни но напред кај прстите како да ми се мали , ме стегаат и не можам да одам , пробам поголем број па ми се преголеми :( ќе пробам да ги ставам во фридижер и ќе видам колку ќе дејствува :lol: инаку сакам да ве прашам дали некоја од вас има купено од тие сунѓерчиња што се за во штикли , ги има во АВОН некаде околу 300 денари се , дали некоја ги има пробно , удобно ли е со нив или ?
     
  7. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Сум ги пробала тие како силиконски перничиња од Авон ама не одговараат на секоја чевла или сандала. Зимата ги носев во салонки и во чизми на штикла. Ми го зголемија времето на безболно стоење и одење на штикли. На почетокот чувството е пријатно бидејќи кај прстите се осеќа како да се гази на нешто помеко, но после извесно време се навикнуваат стапалата и мене пак почнуваа да ме болат. Сепак подобро ми беше со нив зошто повеќе издржував, стапалото е пофиксирано, не се лизга и постабилно се осеќав.
    Летово пробав да ги ставам на сандали и тоа веќе не беше ок, бидејќи ремчето над прстите премногу ме стегаше и притискаше па поради тоа не можев ни чекор да направам и си ги носев без силикони.:D
    Така да ако нема доволно простор во предниот дел на стапалото перничињава може да бидат вишок, затоа што сепак се дебели 3-4 mm и пополнуваат простор.:)
     
  8. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ееее ова значит само кај мене се дешават! :@ Си купив салонки кога ги зедов,си ми беа таман.и од еднаш разносување за низ дома,левата клап,клап почна да ми клапкат,и ногата ми излегуваше надвор :@ :@ Десната си ми е таман.А левата циркузи.Абе со кој мерак си ги купив.
    Си зедов силиконски влошки за напред,кај прстите.Џабе не поминува,пак си клапка.
    Девојки друг некој лек? ;( ;( ;(
     
  9. HeartLove

    HeartLove Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo zenski,pred 2 dena si kupiv kondurki od obrnata koza br.36 i mi se tamn,a 37 probuvav mi klapaa..i zemav 36 no gi nosev eden den i me razranija pozadi na petata,mi ispadnaa pluski,i mi se tesni na toj del :worried: Znae li nekoj so treba da napravam za da se opustat na toj del??? Ve molam pomagajte..... Fala odnapred
    [mod-kirilica:vzczvxdy][/mod-kirilica:vzczvxdy]
     
  10. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.790
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Знам дека милион пати е поставувано прашањево, ама морам...

    Како најефикасно да раширам тесни чевли?

    :(
     
  11. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Општи прашања

    Наполнете ги кондурите со крпи,Замрзниги или дувај ги со фен :)
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  12. olgica258

    olgica258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Компир: Ако чевлите се претесни, земете компир со средна величина и ставете го во чевелот преку ноќ. Сокот од компирот ќе делува и ќе го рашири чевелот..... :D е сега компирот мислам дека треба да биде излупен ...... но пак незнам, како мислите вие ? :D
     
  13. mmaceee

    mmaceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Сте слушнале ли за кратење на висината на високи штикли?? дали некој пробал вакво нешо или слушнал...Имам едни високи штикли па сакам малку да скратам од висината и платформата за да можам да ги носам на работа,вака не можам да идам на нив засо се високи :/
     
  14. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    ^ Само на кондураџија.
    Однеси ги и ако ти каже дека можат да се скратат, нема проблем.
     
  15. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    а што да им се направи на оние кои клапкаат,моиве прво ми беа таман а сега во последно време ми клапат кога ги носам,дали е можно да попуштиле од што ги носам повеке време и што да им направам да ми се кнап
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jез да на Aванти убави им се на око и се, ама попроблематични чевли јас немам ставено на ногава моја :x
    Tоа толку се неудобни, тоа е чудо, и со сите модели од кај нив ми било исто.
    A и не се некој посебен квалитет :^) .
    инаку јас со флекниците си имам многу проблеми, мислам да ги гризав толку излижани и искршени немаше да бидат, ма не да ги гризав, со чекан да ги мавав...
    и без флекници си шетам, гајле ми е ]:)
     
  17. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Јас имам носено, тој процена дека може да се кратат (некои не можат), ми ги скрати, воопшто не се познаваат, преубави се, преудобни. ;)

    (За информација, ги скратив од 14см на 12см, толку можело, само до 12см, ама разликата од 2см е преголема, осеќам во носењето)

    Плус ми стави нови гумчиња, платив околу 170-180 ден. за се.
     
  18. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Имам едни нови салонки од Биана, и сите слаби холахопки кои ги имам облечено со нив ми ги кини самата салонка (на оној заоблениот дел околу ногата).

    Се има случено ова на некоја? Сега ми е страв да облечам холахопки, зошто сите претходни в канта ми завршија. :(
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Силвер купи си од оние влошките што се ставаат позади на тој тел и ќе си го решиш проблемот. :)
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.790
    Пол:
    Женски
    Да споделам што ми помогна со тесни и крути чевли што ми правеа плускавици.

    Во Peko се продава спреј за чевли за омекнување на кожа. Како пена е кога прска и се става на проблематичните делови. Ептен е ефикасно.

    Чини само 149 ден.
     
    На Adi888 и sunfemina им се допаѓа ова.