1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и решенија за кутикулите околу ноктите

Дискусија во 'Тело' започната од Cvetetto, 5 јуни 2014.

 1. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Девојки барав слична тема,но не најдов.Ако има нека оди оваа кната.Вака имам броблем со куикулите и со кожичката оклу ноктите т.е. онака ми се разлистува.Пробав со потурнување ,ама немаше резултати.Па пробав и со сечење.Иако знам дека не е препорачливо,но морав да пробам.
  [​IMG]
  Ама и тоа послабо одеше,не ми е ни тоа решението.Па одлучив овде на форумов да прашам,како вие се справувате со проблемов.Оти на крај на живци ми се овие кутилуливе.Премногу долги ми се и завземаат добар дел од ноктот :( . Дали знаете некој производ за кутикули достапен тука во МК,подобо ќе биди,ако е во БТ. :) .А и девојки што мислите имам недостаток на некој витамин? :?: Дали имате вие ваков проблем или послабо!? :^) Ве молам хелп,девојки :) .Фала однапред и позз :) :hai: :hai:
   
 2. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.530
  Јас ги корнам.
  Можеби ќе се разрани местото,но прекинува да ми расте кутикулата и местото само си заздравува.
  :)
   
  На Cvetetto му/ѝ се допаѓа ова.
 3. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Во каталозите на Орифлејм и Авон има крем и гел за отстранување на кутикули.Претходно се сечат кутикулите,а потоа местото се премачкува со кремот и гелот.Јас сум позадоволна од гелот.
   
  На Cvetetto му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Фала,многу 8)
  A може да ми кажеш колку е гелот?Како од прилика се користи? :)
   
 5. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  прави што ќе правиш немој НИКОГАШ да ги сечеш
  земи масло ( маслиново , или ако немас маслиново каво имаш)
  и клај на ноктите и после со нешто турни ги ( незнам многу дали свати има на јутуб)

  јас користам cuticule oil
   
 6. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Но ни тоа не ми помага,не можам да ги турнам.Доста цврсти се :^) .Тешко се туркаат :( .И ги сечами сега никакви се :| .
   
 7. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.273
  Допаѓања:
  28.748
  Пол:
  Женски
  Јас немам проблем со кутикулите, ама и јас ќе ти препорачам да не ги сечеш. ;)
   
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Гелот од Орифлејм е во мала туба од 7 мл. и има зелена боја,а цената варира.Но,не е повеќе од 179 ден.Се користи по потреба.Нанесуваш малку на сува кожа и го поттурнуваш на местото на кутикулите.Ако редовно ти се појавуваат,почесто нанесувај од гелот.
   
 9. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Јас го користам кремот на Авон во тековниот каталог е 160 ден.
  редовно го користам и презадоволна сум :)

  [​IMG]