1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети во врска со пријателството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од poppie, 21 јануари 2010.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.961
    Пол:
    Женски
    Може се плаши да не и го преземеш. :P

    Ете си го запознала кога сте се сретнале случајно.

    Јас не сакам ниедна другарка да ме запознае со дечкото нејзин. Нека си имаат време за себе, први тие да се запознаат.

    Ти зошто сакаш да те запознае? Немам идеја.
     
    На tinka-mace, cresa-jagoda, IM.TMKQ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Можеби дечкото не сака да се запознава со нејзините другарки. Сум била во таа ситуација, тоа беше причината. А другарка ти очигледно е загреана за него чим споделува дешавки од врската со тебе, па затоа можно е во него да е проблемот, а таа не сака тоа да го каже.
     
    На cresa-jagoda и Angie1432 им се допаѓа ова.
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Не знам што па ти толку ја напнуваш да ве запознае? :^)
    Ако сака и кога ќе сака она тогаш ќе ве запознае.
    И да 4 месеци е рано.
     
    На Limpan, tinka-mace, flawless_ и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со љубоморна другарка?
     
  5. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Може да појасниш малку? За што се јавува таа љубомора, кога? Јас не им давам значење на таквите или од инает им спомнувам работи кои ги прават пољубоморни и ги нервираат :lol:
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.705
    Допаѓања:
    42.920
    Пол:
    Женски
    Пиши лп
    Ја сум љубоморната обично.Имав ментал брејк даун пред некој ден
    Другарка ми у курац ја отерав.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bravemum

    bravemum Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Би сакала ли да ми пишеш и мене?
     
  8. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Зависи во која смисла.
    Јас имав љубоморни другарки во средно.
    Љубоморни затоа што сум била поубава, сум имала дечко, подобри оцени и слично.
    Секогаш ми правеа ствари позади грб и слушав озборувања.
    Ги отерав у курац и јас.
    Не зборам со нив до ден денес.
     
    На bravemum и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  9. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Да не пишувам во погрешна тема ќе прашам овде.
    Со мојата најдобра другарка се дружиме 10 години.Таа знае многу тајни за мене и јас за неа.Се чуствувам пријатно во нејзино друштво.
    Проблемот е што понекогаш таа се исклучува од светот.Ќе се скара со нејзините дома и го исклучува телефонот и ја нема со денови.
    Пред некој ден ми се јави да искочиме другиот ден и другиот ден и ѕвонам ми вика ќе ја средувала косата утре да одиме, го прифатив тоа и утрето и ѕвонам не крева и ме побара дури два дена подоцна и ми кажа имала проблеми.
    И јас имам проблеми и секој човек, ама колку е ферски јас да се спремам за искачање, а таа да не ми крева на телефон и да не ми пише ништо.
    А ако отидев на договореното место без да и се јавам што ќе правев.
    Како би постапиле во оваа ситуација?
     
    На SnowWhite8 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  10. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Иста другарка имав и јас |( Јас спремна, средена пред врата ми се јавува и ми вика ај друг ден да искочиме ми се јави тој и тој морам да одам и реков само добро и секое наредно искачање и каснев по 15 минути намерно :rofl: ама помали бевме тогаш така да..
    Иначе според мене нареден пат кога ќе искочите кажи и дека ти смета во последна секунда да откажува план , треба да стои цврсто на тоа што го кажала и ако има некој проблем слободно да ти каже за да и олесни и да и помогнеш. Ни се десило на сите нешто да ни искрсне ама сега на секое.. Не верувам дека погрешно ќе те сфати чим десет години се дружите,едноставно кажи и директно што ти смета и види што ќе ти каже на тоа.
     
    На ElenaOfRivendell, poi и Принцезичка1 им се допаѓа ова.
  11. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Како што ти кажа @Kimberly11 следниот пат зборувај со неа. Но јас сакам да додадам што и да е не и' се лути, можеби навистина има некои проблеми и психички не е добро. Не сум дозволила во толку ептен последен момент да откажам, но и јас често сум имала денови кога не сум сакала никој да видам, а сум била договорена. Само поддршка ми требеше и некој да ме разбере без да ме осудува, а сега никој не остана. Без разлика што сте толку години другарки, те молам не ја осудувај одма без да сфатиш што е проблемот.
     
    На ElenaOfRivendell, Idedemja, Nane2356 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Прво тоа ме кочи што викаш најдобра другарка ти е, а незнаеш какви проблеми има и ја снемува по неколку дена. Не викам дека мораш до секоја ситница да знаеш ама тоа не ми личи да се мали проблеми. Си ја прашала ли и знаеш ли што всушност се случува со нејзе кога ја снемува? Со мојата најдобра другарка имав таков однос што буквално знаевме се, за секоја минутка од денот. И јас/она се дешавало да откажам/е во последен момент излегување ама секогаш ја знаевме причината за тоа, колку и да не/е оправдано.
     
    На Luminary, ElenaOfRivendell, poi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Финансиски причини се во прашање или недоразбирање со родителите.Знам што е проблемот, но не е до толку за со денови да не може да пише или да се јави.
    Проблемот е што со друг се скара и после мрази се живо, а јас во тој случај не сум воопшто виновна.
     
  14. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Во тој случај нема што да ја мислиш туку директно со неа искрено разговарај. Десет години се дружите и можете да си кажете директ се лице во лице.
     
    На Kimberly11, poi и Принцезичка1 им се допаѓа ова.
  15. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Јас имам слична другарка и ја имам сфатено дека е таква, дека може да ми откаже секој момент и не се лутам. Ја имам прифатено и кога ќе се договориме не се спремам дури таа не каже дека е спремна. Ни на крај памет не ми паѓа да прекинам другарство со неа ради шо ми откажува кафиња. Мене таа ми е прва вистинска блиска другарка, се дружиме од мали и не постои нешто поради што би престанале. Сеа зависи и тебе колку ти е дојдено до нејзе чим го ставаш во прашање другарството заради излегување.
     
    На flawless., Принцезичка1, raww и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Callie

    Callie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2020
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Чудно е тоа со оглед на фактот што ти е најдобра другарка, нема потреба да го крие.
    И не е рано 4 месеци кога тие се најдобри другарки, јас со моите другарки прва прилика се запознававме со дечковците.
     
  17. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Јас ја разбирам, подобро да олади глава отколку да излезе таква надвор од колосек и да ви преседне излегувањето. Е сега што не ти пушта бар една порака не сум ок, толку три збора за да знаеш на што си тоа е лошо. Ако можеш да ја убедиш, да се договорите само да ти пише не сум ок и толку пред да исклучи мобилен. Објасни и многу ќе ти значи да знаеш на што си.
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Во моја генерација имаше вака другарка на најдобрите другарки не им го покажуваше дечкото. Сите ја оговараа зад грб ете ја се плаши да не и го преземе некоја, буквално сеир и маваа, а она уста не затвараше за него и само на слика од мобилен им го покажуваше. Прв пат го запознаа кога ги викна на свадба, смешки живи:D
     
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.961
    Пол:
    Женски
    Пубертет?
    Сигурно имате околу 16 години.
    Јас бев како вашите другарки. Ако се изнервирам нешто гасам телефон и не можат да ме најдат три дена додека не ми помине.
    Ама со таква најдобра другарка, кога веќе тоа се случило еднаш, еве два пати нека е, зарем ќе се договориш и по трет пат да одите некаде?
    Со мојата се знаеше дека ако треба да излеземе во 20 часот на пример за сигурно ќе и кажам во 19, не сум можела унапред да планирам за сигурно.
    Сега на 25 години можам и еден месец унапред да испланирам. :D
    Детски слатки проблеми со таа што не го покажувала дечко и. Па како сакавте да ви го покаже? И на телефон е доволно. Ќе му мерите димензии во 3д или сакате енергијата да му ја осетите? Што има да ви го покажува ко демек саат купила па ќе ви го покаже. Да ви го покаже бе? :D
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Како што кажав веќе 10години се дружиме, значи ако сакав да ставам крај на другарството одамна ќе го направев тоа.
    Не е работата што нема да излеземе туку што на некој начин прави будала од мене, а јас секој пат го премолчував тоа бидејќи ми е најдобра другарка и не сакам да ја изгубам.
    Излезени сме од пубертет и затоа и се нервирам поради некои такви постапки да изгледаме несозреани.
    Двете сме по 20години.
    А што да правам таа ме вика да одиме негде и јас прифаќам и често знае да го исклучи телефонот и да не дојде бидејќи се скарала дома.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.