1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети во врска со пријателството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од poppie, 21 јануари 2010.

  1. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Јас, пиши ми порака
     
    На _cupcake_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anabelala

    Anabelala Нов член

    Се зачлени на:
    24 август 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Во врска, но без пријатели.!
    Здраво, во врска сум подолго од една година. На почетокот имав добар социјален живот сега немам. Првиот месец се беше океј. Јас си искачав и со другари и не правеше проблем дечкото. Имав и две другарки. Немав некое големо друштво, но сепак тие што ги имав искачавме скоро секој ден по кафиња. Е веќе во вториот месец почнаа некои проблеми. Седевме на кафе, тој викна другари јас двете другарки. Другаркиве за брзо време почнале да искачаат со другариве на мојов и се ширеа муабети. До мене стигаа различни муабети дека тие спиеле со кого ќе стигнат и се нафрлале на кого ќе стигнат. Јас знаев дека тие искачаат и отприлика дека со некои особи имале сексуални односи но не до толку да се понашат како пуштени од ланец што се вика... Никогаш ги немав видено такви, како да се сменија буквално. Некои муабети на мене ми се набиваа на нос, со кои што јас немав никаква врска буквално. Се одалечив од нив неколку недели за да се смири ситуацијата, па пак исконтактиравме. После другаркиве почнаа да ми се мешаат во врската. Значи се замараа со тоа што прави мојот дечко и каде јас и тој искачаме и што правиме. Очигледно е дека беа љубоморни и сами го покажуваа тоа ама ајде... Јас отворено им кажав дека тоа нема смисла и нема тие што да се замараат со мојата врска и со тоа што прави мојот дечко, дека тоа ми смета и не им дозволувам, затоа што ги преминуваа сите граници. Поради нивните постапки и работите кои ги правеа и работи кои што мене ми се набиваа на нос, иако не бев спремна искрено јас се решив да ги прекинам сите контакти со нив и ја прекинав дружбата со двете. Ме бараа но не им се јавував. Другарите ги прашував за искачање но како да влечеа за нос "важи ќе искочиме, ќе се видиме деновиве..." и ништо не испадна. Секој од секого се одалечивме еден период без причина. Јас бев таа што им пишуваше за искачање(пред да се одалечиме) тој период цело време. И ја прекинавме дружбата индиректно. Е сега после толку месеци, немам ниту еден другар и другарка. Ниту еден од тие што се дружев не ме побара, а толку дружба. Не разбирам што се случи. Јас бев таа што цело време им пишуваше. Многу ми е тешко никаде не излегувам, само со дечкото. Немам социјален живот. Ми фалат дружбите, смеењето и седенките до сабајле... Што да правам помагајте! Не сум особа што седи само по дома, но со оглед на целата ситуација што се исподешава вака испадна, се искомплицираа многу работи... Имам една другарка од средно на нејзе ќе и пишам за искачање. Со неа се допишувам од време на време ама никако не можеме да се договориме да се видиме... Каде да запознаам пријатели, што да правам?
     
  3. anon12345

    anon12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Машки
    Како запознавате нови луѓе за социјализација?
     
    На Puellapulchra му/ѝ се допаѓа ова.
  4. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Па од работа, од вежбална/теретана/фитнес/аеробик/јога, курсеви по јазици исто доволно е да имаш макар еден пријател па да те запознае со негови пријатели, или пак некој твој роднина на твоја возраст па со негови пријатели
     
    На Puellapulchra му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    Не придавај значење на тоа. Пријателите сами по себе ќе си дојдат, кога ги бркаш своите интереси. На пр. сакаш да пееш, се запишуваш на пеење, сакаш билдање идеш у теретана ти давам глупи примери. Како што рече ели барем еден ќе се најди.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marijanaris

    marijanaris Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки...
    Не знам дали ова е правото место каде можам да се обратам но тука ќе креирам нова тема.
    Ми се налути најдобра пријателка заради тоа што некоја и кажала невистини за мене......


    Предлог совет како повторно да си ја вратам ? И ја раскажав 500 пати вистината се извинував за нешто што не сум го направила.

    ПЛС совет
     
  7. guess who

    guess who Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Имало е случаи, некои луѓе едвај да чекаат некој нешто лошо да каже за тебе за да имаат причина да престанат да се дружат со тебе. Според мене она ако е била вистинска другарка мислам дека би те ислушала и тебе, да ја види и твојата страна од приказната. А и, ако и се извинуваш веќе, како да и докажуваш дека тоа што го кажала другата, е точно. (Не ја знам ситуацијата за да судам ама ако некој сака со тебе да се дружи, ќе се дружи без разлика што ќе кажат другите.) ;);)
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    Мавни и корпа. Таква другарка не ти треба. Најди си ново друштво. На крај краева и сама да седиш ќе ти биде подобро отколку со неа.
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Blackkqueen

    Blackkqueen Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2022
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Имам проблем со мојот дечко, конкретно премногу се замара со тоа кои ми се пријатели на соц.мрежи а на времето во средно се аднувавме на фб кој како стигне и јас никој не избришав. Ми вели сега седи вака ама кога ле сне в брак ќе видиме дали че имаш фб
     
  10. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.285
    Допаѓања:
    4.406
    Пол:
    Женски
    Бегај подалеку и спаси се
     
    На Gosh, SnowWhite8, Kimberly11 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.411
    Пол:
    Женски
    Dechko ti e tezhok idiot i manipulator.
    Begaj podaleku od nego, zatoa sho ova so zabranite e samo pochetok.
    Potoa ke ti zabrani da izleguvash so drugarki, da se oblekuvash kako sakash i sl.
    Strashno zaostanat lik e dechko ti.
    I zoshto se postavuvash vo inferiorna pozicija?!
    Odgovori mu na toa: dobro, ama ako jas nemam fb, i ti ke nemash.
    Ednakvi ste.
     
    Последна измена: 20 ноември 2022
    На boo3, Kimberly11 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  12. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.327
    Пол:
    Женски
    Дечко ти е заглавен во 15 век.Откачи го.
     
    На Lady D ❤️ и Ladybug98 им се допаѓа ова.
  13. Alexandraaa21

    Alexandraaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Zdr nova sum na forumov, i sakam da ja spodelam mojata makaa..Celo vreme se osekjam osameno, a mi falat raboti da mozam so nekoj da izlezam, zboram za prijatelkaa, da bide ko mene bukvalno, da mozam da i veruvam, i koga mi treba da e tukaa..Drugarka so koja mnogu ziveevme se omazhi, i veke ne e kako porano izgubivme celosen kontakt, nitu mi pisuva da me prasa kako sum nitu nisto, jas retko isto taka..Studiram, i site drugarki sto gi zapoznav bukvalno pocnaa da se otkazuvaat od faksot, stvarno sum baksuz..Ne znam sto da kazam, ne mozam edna da imam do sebee, i da ostaneee, vaka sum mnogu osamena, po celo vreme ucam, a nemam nekoja bliska, povekjeto ili se od korist, ili ljubomorni, koga bi stapila so nekoja vo kontakt onaka labavo pisueme, a i sekkao nejkam da si pomislat nesto loso, pa da pisuvam na zenski do tolkuu...Imam maski drugarii, so koi zborime na telefon i se no sepak drugo e zensko, ne mozam tolku da se otvoram kon masko..A tolku mi fali da izlezam so nekoja, koga gledam bukvalno drugite kako se druzhat, anksiozno si se osekjam, kako ne vredam..Sakam da zapoznaam drugaarki povekjee, da se druzime bukvalno da ne mi bidr dosadno, da se socijaliziram...Eden rodnina mi ima kazhano, "Ti ne li izleguvas so drugarki, cudno, nemas li drustvo" Kolku tesko mi padnaa..da nemam, ili kje druzham so nekoja sho e ladna, ili so nekoja so koja posle nekoe vreme ke si najde druga i ke me ignorira :/ Soveeti sto da pravaam? A Imam samo 20 godini, smetam deka ne bi bila cel zivot sama i povredena od sekogo, moze glupo zvucam, kako da molam za vnimanie ili smesno, samo mnoguu mi e tesko sym imala drugarki u zivotot ne velam ne, ama ednata me omalovazuvase ponekogash, eden decko so me maltretirase, go branese nego, ovaa sto se omazhi tolkuu ni se razdelia patistata, nemam ni so kogo da patuvam, nemam ni decko retko denes za vrska so sakaat :/ ve molamm neshto, sovet nekoj ako pominal niz ovoj period se osekjam otfrlenoo...Boli toa sto, koga ti e rodenden nemas da viknes drugarki osven 1-2 od doticnite sto bile, sto nemas so kogo kafe da se napies, i sedis sama.sekade i kako od.mars padnata te gledaat lugjetoo..
     
    Последна измена: 21 јануари 2023
  14. Tejka7

    Tejka7 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво дечки, имав многу блиско пријателство со една колешка, буквално по цели денови сме воделе разговори, но откако почнавме на факултет со физичко присуство се одалечивме. Јас на првиот ден малку и се налутив за нешто за кое денес гледам дека е банална работа и од тогаш некако се тргна лошо, пишувавме но онака за на крај само да ме тргне од пријатели, ова ме налути стварно и така си продолживме да се игнорираме и на факултет веќе неколку месеци, но глупаво ми е што толку бевме блиски, си кажувавме ептен блиски работи и вака наеднаш заврши за нешто за што стварно не ја знам причината. Дури и на фб ме избришала. Ми фалат разговорите со неа и би сакала да исконтактирам, но не знам како и дали да го направам тоа. Поминуваме една покрај друга како странци на факултет, не знам како да постапам. Предходно ми имаше речено дека сфатила некои работи и не сакала некого да замара, но не ми кажа зошто така мисли и кои работи и си продолживме муабет за на крај да ме избрише. Не знам дали да и напишам или во живо да и речам, но не верувам да ја начекам сама... и дали воопшто да пробам да исконтактирам, знам дека требаше уште одма кога ме тргна од пријатели, но сум горделива личност и сега сфаќам дека можеби и не е добро така што постапив.
     
  15. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.683
    Допаѓања:
    7.367
    @Tejka7 Па додади ја повторно. И напиши и порака, "Извини што ти досадувам, може ли да разговараме итн".
    Доколку не сака, не напнувај и продолжи си како и секогаш.
     
    На Tejka7, sj *O* и Radmilla им се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Ќе прашам за мислење овде пошо не е за во Љубовни.
    И без осуди пошо само ќе се искараме и нема да ми го смените мислењето.
    Вака, јас за дружење неам проблем со ниедна вера, нација, раса, сексуална определба шо год.
    Ама со некои би сакала да остане на тоа.
    Значи неам проблем, и секад ќе им се најдам, ама толку.
    е сега, иам другар Босанец шо се знам добри 6-7 години. Не се дружиме толку и сеа се видовме после неколку месеци. Еднаш сами, еднаш со другар. И све супер
    и после вториот пат само рандом ми пиша ,,ќе доеш кај мене?'' , а нит бевме договорени нит ништо. И му реков не можам веќе сум искочена. И се наљути
    И прееска ми пиша као шо праиш вака така, и му кажав. И ми вика ај дој кај мене да пиеме (сам живее)и му викам коа, пошо сеа ми прежешко нема шанса.
    И ми вика ама сам сум да знаеш. Викам добро де знам дека живееш сам. И ми вика шо се праиш на три ипол.
    Му викам не се праам, ме збуни само муабетот.
    И ми вика а ти шо мислеше? и му вратив тука нешо


    е сеа ја од муабетов добивам други вајбс. Ја на него никад не сум му се пуштала, нити сум му дала повод да мисли дека сакам нешо. Не сум такво девојче. Плус ја со сите шо се дружам, не осеќам привлечност према нив, затоа и се дружам.
    Ама сеа е друга ситуација.
    Прво не би праела ништо пошо стварно го гледам ко другар, и неаме некои сличности, интереси до толку за да сум интимна со него. Плус него гарант му е за онака. Ја неќам така.
    Неќам да расипувам другарство за ОНС
    Плус, не би имала ништо со него и од друг аспект (шо не сме иста вера) ама ова никако не би можела да му го кажам затоа што ќе се навреди и повреди, ама не сакам. Стварно е срце, и со мене секад бил коректен, фер, интересно ми е кога искачаме, се смееме, ама неќам ништо повеќе од тоа.
    И сеа дур куцам не враќам, а неќам да го ghostam. Само и еве вака неќам да доаѓам до непријатни ситуации
    Шо да му речам? Те гледам како другар, не би имала нишо поише со тебе? Ако ми рече па зашо искачаш со мене, ќе му кажам, вака и вака..
    многу глупа позиција офффф
    одамна ми се нема десено ова
     
    На Cvekarka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.340
    Па баш и не е срцка. Понашањево му е ко со дроља некоја да збори. Ете биди културна и пиши му дека го гледаш како другар. Само не очекувај после да ти пише “другарски”, зошто е и повеќе од очигледно што сака. Јас на ваков однос скроз би го гоустнала, ама ти си знаеш.
     
    На Bezimenka90, Cvekarka, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  18. BeMyFriend

    BeMyFriend Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2023
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    624
    Пол:
    Машки
    Не би ресипувала другарство..си пишала ама ај во кладба дека веќе другарството е расипано.
     
    На Cvekarka, cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Знаеш у каква позиција сум...
    као глеам да не го глеам тоа е ко шо рече, пошо се знаеме со години
    а не дека сакам некој така да ме доживува.
    Секако не сум за авантури, за една ноќ, за лабаво. Сакам дечко. Ова важи и за друг.
    Надал да ми пише, пак ќе неќам
    само се осеќам у глупа позиција
    да вратам или не, ако враќам шо да кажам..
    затоа ми требате
    ја обично све терам у ПМ
     
    На Cvekarka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.340
    Нема зошто да се осеќаш глупо. Јасно е како те гледа по коментарот “што се правиш на три ипол”, во превод за што те викам дома сам ако не за секс.
    Не мора да се симнуваш на ниво да го отераш, ете биди културна кажи му дека го гледаш како другар, ама ќе видиш како ќе му се смени односот после, односно ќе нема однос. Од искуство:D
     
    На mssuniquee, Bezimenka90, Cvekarka и 5 други им се допаѓа ова.