1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Зошто се правиш вредна? Дали имаш фајде од тоа? Ако немаш финансиски мотив, зошто работиш повеќе од потребното?

    Нека не ти е гајле што прават другите, и во други теми те имам читано, љубоморна си на сите околу тебе и тука лежи проблемот. Работи тоа што ти е во опис на работното место, не работи повеќе или помалку. Ако работиш повеќе - барај покачување.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Погрешно сфаќаш, не сум љубоморна, бесна сум, разочарана, оштетна во случајот. Тоа нема врска со љубомора. Работев за да докажам дека сум способна и дека заслужувам повеќе, ама тоа не го ценат газдите. Го ценат некое време, а потоа го злоупотребуваат. Скоро испуштив еден конкурс за стипендија, го видов на интернет, ама таа беше за само 3 месеци, си реков што потоа, пак ли ќе се вратам назад и ќе барам работа. Сега да ми е паметот, бегај од овде, работата овде не носи бенефит голем, се преживува.

    Во Македонија ако си мрза нема да се снајдеш, ама и ако си работник, ќе живееш за нијанса подобро од некоја мрза и тоа е тоа.
     
    Последна измена: 3 март 2018
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Далеку од љубомора е ова, ова е злоупотреба на труд и мобинг од газдите. Во други теми јас зборувам за искуства можеби и од пред 5, 10 години. Форум е си ја отвораме душата, иако ова и во живо немам проблем да го кажам, но не се сметам за љубоморна. Како да не ми е гајле за тоа што прават другите, ако тоа оди на моја штета?Јас не можам да носам на грб уште двајца - тројца колеги? Каде да се оди? Толку е Скопје, Македонија, цела држава...
     
  4. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    @Tanjamm Барај покачување. Кој не бара не добива.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Како тоа суптилно да го направам да не биде директно? Оти директно ако барам можам да добијам и клоца. Македонија е полна со невработени. Решив ќе бидам дрска и арогантна. Нема да попуштам веќе на никој.
     
  6. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Не треба да бидеш дрска и арогантна. Треба само да бидеш профи. Професионално, со доза на почит да им дадеш до знаење што точно бараш и зошто. Ако до вчера си работела олку за олку пари, сега работиш повеќе и бараш повеќе пари. Кажи им колку време работиш кај нив, кажи дали можат да се пожалат од тебе или не, не за џабе ти дале уште обврски, тоа е зашто можат да се ослонат на тебе. Потсети ги зашто те вреднуваат и кажи им дека е фер да бидеш соодветно платена. Професионално, културно... ќе им објасниш што заслужуваш и зошто.
     
    На eliesaab, Doozy, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Колешката еднаш бараше празнична дневница и и рекоа дека е дрска и безобразна. И сега?
     
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Секаде е исто. Во мојата бранша сите луѓе кои важат за успешни, тоа го направиле на туѓ грб. Никако не си. Ако не си ја работиш работата, малку ако ти летне концентрација ти викаат згреши, ова не треба така да го правиш, а ако си вреден еднаш ќе те пофалат и тоа е. Ако барам покачување веднаш ќе смислат причина да не ми го дадат.
     
  9. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Види дали има слободно место кај конкуренцијата :)
     
  10. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    @Tanjamm Те имам читано и по други теми, очигледно е дека не си задоволна од работното место.
    И да дадеш отказ тука, а се вработиш во друга приватна компанија, агонијата ќе ти биде иста.
    Мој совет е да аплицираш за огласи надвор од државава. Никогаш не е касно за да се замине од тука.

    P.s. Јас не мислам дека си фрустрирана, знаеме сите дека форумов и не е баш место каде ќе најдеш помош.
     
    На eliesaab, Tanjamm и CaraMia им се допаѓа ова.
  11. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    @Tanjamm по ова што прочитав ако јас би била на твое место вака би направила. Значи ти веќе размислуваш да заминеш. Епа вака законски е да најавиш заминување 30дена пред одјава ако немате некој друг колективен договор па да е покусо времет. Па прво би закажала состанок со претстваник од правна служба или менаџер за човечки ресурси или ако немате лично со газдата. Ќе му образложиш професионално зошто сметаш дека заслужуваш покачување. Ќе објасниш дека ако не добиеш покачување си принудена да најавиш заминување од моментот кога би те одбил газдава за покачување. А во меѓувреме имај веќе разработен план за брзо заминување на друга работа. Со среќа што и да одлучиш.
     
    На Tanjamm и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  12. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Не си само ти оштетена, многу ги има како тебе. Проблем е што ти гледаш другите како напредувале, другите малку работеле, другите се извлекуваат. Не можеш секогаш да се споредуваш со други.
    Не знам каде си вработена, ама ако работиш за минимална плата и сметаш дека треба да добиеш покачување - барај. На прсти можат да се набројат фирмите каде што газдата е човек и ги мотивира и наградува вработените.

    Убаво те советуваат погоре, мора да дејствуваш ако сакаш да добиеш повеќе.
     
    На crimson и Tanjamm им се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Се знае како е во приватен сектор. Не е бајка. Секаде е исто. Јас не знам како изгледа, ама не сум љубоморна. Јас не сум љубоморна на колегата што без знаење напредува, газдите се криви што наградуваат такви луѓе, а тој го користи моментот.
     
    На Aquamarine93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Уште ли немаш побарано покачување на плата, од кога ти е во план?
    Погледни си реално, земи во предвид дека барањето твое можно е да биде омаловажено и одлучи се што ќе направиш во тој случај. Дрскост ако покажеш ти е џабе ако нив око не им трепнува за тебе и те сметаат за лесно заменлива. Што значи, или треба ладно да прифатиш одбивање и да се помириш со ситуацијата, или после одбивањето да кажеш дека даваш отказ затоа што си нашла подобро платена работа па може ќе се предомислат. За ова треба да најдеш прво таква работа или да си храбра да блефираш и ризикуваш 8) :D
    Како и да е, реагирај, не чекај.
     
  15. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Незнам што да речам девојки, многу лошо се чувствувам деновиве. Постојано размислувам дали погрешив, како ќе поминам покрај продавницата, како да постапам кога ќе се сретнам со колегите? Секогаш гледам да склопам пријателства, а не вака да имам непријатели... можеби имаше друг начин ова да се реши..?
     
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Веќе сум ладна и сериозна, забележаа мислам. Ако не качуваат ок, ама да не ме товарат со туѓи обврски, тешко е. Не можам да не се споредувам со другите, кога гледам дека некој постојано забушава и фирмата ја користи како крава за молзење.
     
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Имaше, дa. Дa пoчекaш дa си oтидaт нa oдмoр нa рaaт, дa рaбoтиш тaму дури другaтa се врaти и пoсле тие дa ти дaдaт oткaз. Вaкa првo зa себе си гледaлa, штo тебе ти oдгoвaрa a не нив, ц ц ц срaмoтa.
     
    На Gosh и Feminka22 им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Ако веќе мислиш дека си вредна и дека заслужуваш покачување оди и побарај го.Секој сака да му биде достојно исплатен трудот.Ќе кажеш вака и вака мислам дека заслужувам покачување на платата.Ако ти кажат не може пробај да им дадеш до знаење дека ќе си заминеш.Мислиш они од роџења се на таа позиција?Јас знам татко ми колку работел за да стигне таму каде што е.Затоа и има обзир према вработените.Ако не си побараш нема ни да добиеш.Ако толку мислиш дека си вредна почни да бараш нова работа па здравје Боже ако ја добиеш поднеси оставка и чао.Ти ништо не губиш они ќе изгубат квалитетен работник.Со среќа.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Извини но баш и не те разбрав... демек срамота што за мене сум си гледалаа ??
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    @Batterfly93 убаво што си заминала.
    Ама пред да заминеше да си најдеше друга работа барем и да си заминеше со стил кој ве врти си најдов рбота кај што ме ценат повеќе од тука не ќе беше лошо. Ама ај биднало. А за колешките што ти се лутат да не ти е гајле.
    Тие ќе ти најдат работа или дадат плата или рацете твои ќе ти дадат плата ко ќе ги зафатиш со работа а?
     
    Последна измена: 4 март 2018
    На Batterfly93 и Tanjamm им се допаѓа ова.