1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.398
    Пол:
    Женски
    Како оди процедурата, знаеш? Ако е те одјавуваат сега, а те пријавуваат по три месеци пак нема потреба од ваква изјава, пошто во тој случај ти во тие 3 месеци би бил невработен, нема зошто би барал трошоци за работа.
    Можно е да сакаат да направат нешто без да те одјават, пошто државно претпријатие, одреден бр. на работни места, ова она, и за ти дадат неплатено отсутство без да те одјават треба само да потпишеш дека се откажуваш од примања.

    Ама пак, небулозна е изјавата. Што сакал авторот да каже...
     
  2. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    и што значи? барања за трошоци поврзани со работа?

    ијавата сакаат да ја искористат за на суд ако јас евенутално тужам за к-15. така ми кажаат телефонски а тоа на изјавата не го пишува
     
    Последна измена од модератор: 12 август 2018
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    дека за тие три месеци нема да бараш ништо накнадно.
     
  4. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    абе не се разбираме не е тоа, со самото мое барање за неплатен јас се одкажувам за секакви примања во тие три месеци, ова е друга некоја нивна замка и не се однесува за периодот додека сум на неплатен
     
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Изјавата е во ред. К15 нема државно. Ова се работи за тие 3 месеци.
     
  6. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    1.изјавата не е во ред.
    2.к-15 нема во нашето ЈП но ако тужиш за 3 години наназад, добиваш 1200-1300€ (30тина колеги веќе добија на суд)
    3.во изјавата не се рљботи за тие три месеци
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    чим така мислиш ок
     
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Што добиле на суд, шипки варени.....ај прашај си на работа, мислам дека го тупиш.
     
  9. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    абе сите си добија по 1200-1300 €

    чим не знаш како функционираат работите, те молам не одговарај.
    Мене навистина ми е потребна помош, затоа што сум уценет да потпишам нешто што не е точно дефонирано што значи.
    *да не си нагаѓаме*
     
    Последна измена од модератор: 12 август 2018
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Јас ти кажав како што е. Тебе што те фаќа параноја и сите ги напаѓаш е твој проблем. Од државно на суд тешко ќе земеш к 15. не се филмај
     
    На kukla21 и DAngel им се допаѓа ова.
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    pa ocito deka sakaat da te izbrkaat

    ne si im vo igra

    nema tuka nisto nejasno

    I da ne potpises ke napravat situacija da sam poludes I napustis.
     
  12. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Може ли да се прекине годишен одмор поради боледување? Која е процедурата?
     
  13. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    https://forum.femina.mk/members/deni87.124832/ јас сум била на 3 месеци неплатен одмор, не те одјавуват ти тече стаж и работата ме чекаше. Ништо не потпишав. Во приватна фирма.
    Тоа е право на работникот и само во Mакедонија работодавачот има право што сака да прави со тебе а работникот незаштитен никако и тоа да е ок, дури гледам овде те караат, wtf?. Тоа е твое законско право, да си бараш, да знаеш!
     
    На Deni87 и LollySky им се допаѓа ова.
  14. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    @Deni87 , на изјавата пишува дека ја потпишуваш "слободно и по сопствена волја". Ја потпишуваш слободно и по сопствена волја? Ако не, не си должен ништо да им потпишеш, и ако и понатаму те зафркаваат закани им се дека ќе се консултираш со адвокат. Па ако треба и тужи ги.
     
    На Tanjamm и Deni87 им се допаѓа ова.
  15. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    f
    fala ti na razbiranjeto, nisto ne im potpisuvam

    fala ti na razbiranjeto, nisto ne im potpisuvam

    Да за карањето :)
    уште јас сум крив, не сум знаел, параночен сум бил и слично.
     
    Последна измена од модератор: 12 август 2018
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    МОРА да го одјават вработениот што ќе земе три месеци неплатено одсуство, тоа е со закон пропишано, нема плата, нема придонеси, нема осигурување...Незнам ти дали си била воопшто на неплатено??
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Здраво на сите.
    Јас почнав да работам во индустриска фабрика пред две недели,знаете како е со повеќе луѓе секакви карактери де ми се иде на работа де не, но сакам да издржам поради тоа што нудат добри услови.Сега ќе ви кажам што ми се случи завчера.Во фирмата сите се на некој.Многу е тешко да влезеш без врски но сега им требало повеќе персонал па јас влегов на среќа.И дека сум нова само ме шетаат натака навака со различни луѓе.Слушнав дека ме спремале за на едно место и 3 дена работев таму.Луѓето со кој што работам таму на тоа место се многу безобразни, зборат само за секс и само оговараат.И се случи следново; има едно машко со нас во група и ме праша дали имам дечко и јас реков не.(А да речев да, сигурно ќе ме прашаше дали имаме секс) И дојде колега одма тука до нас што работи и му вика тој абе немала дечко и тој ми извади лист и ми вика пиши го бројот тука ќе ти најдеме или еве ти го овој тука ( тој што ме праша дали имам дечко) И јас реков не го пишувам и тој лупна по масата така заканувачки да речам и гласно извика ПИШИ ГО РЕКОВ!! И јас реков нема.Они се убија од смеење а јас толку неубаво се почуствував.И потоа ми рече: ние сме тука луди сите.Или тебе нека ти го стави он или јас на него ќе му го ставам бирај.И отиде тој и отидов после на друго место да работам и колегата (тој е добар) од таму ми вика што те зафркаваа тие јас баш од таму поминав.И јас му кажав вака и вака и му реков ќе го кажам на шефот ако се повтори ова.И вчера доаѓам на работам и тој колегата што му раскажав му рекол зошто си ја зафркавал.И тоа ѓубрето дојде и ми вика ти ми се налути ли за вчера? Леле извини извини стварно несакав така.И јас му реков немај гајле да не ти се повтори само. И таа една од колешките се уфрли во муабетот као во смисла: Никако не смее да дознае шефот за ова.Подобро развикај му се, кажи му да се тргне од тука него ли да го кажеш на шефот.И јас и реков слушај ти да не се мешаш кога не го знаеш муабетот.Јас сум дошла тука да работам а не да се зафркавам и да барам дечковци, а и зашто има шеф тука ако он несмее да дознае.Инаку да напоменам дека има тим лидери и треба да им кажеш на нив но тие све се гз и гаѓи со нив а шефот ми изгледа на добар човек и човек што цени работник.Работата е малце комплицирана и сега јас ги прашувам овие нешто попрво ќе ми кажат нешто грешно само за да згрешам.И после 3/4 минути откако се случи ова мене ме тргнаа од таму ме префрлија на друго место да им помагам на други.Таму убаво ми беше многу беа фини колешките и на една и кажав вака и вака и ми вика која е таа да ти кажува така и ми вика ти уз муабет ќе и речеш дека никој не е паднат од небо тука дека сите имаат некој човек и ако те праша нешто речи братучетка ми работи тука и блиска е со шефот и вика она на сите ќе пренесе.И исто така на секое тие ми викаат:леле девојчево ништо не збори, не се срами што се срамиш.А јас не се срамам туку си ќутам и гледам да е добро завршена работата и несакам да се зближувам.И колешкава ми вика ти ќути си, они сега гледаат само да кажеш нешто и да оговараат.Јас стварно сакам да останам во фирмава и да работам бидејќи викенди се слободни има многу придобивки но како да се спасам од такви како незнаете дома колку сум се нервирала. :( Инаку тој е женет така што ми направи и на се личи само на човек не а па тој што ми викаше еве овој ќе ти го местиме имал девојка.Гледате ли какви ѓубриња се чекаат само да наседнеш.Ужас од луѓе!
     
  18. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.110
    Допаѓања:
    18.294
    Пол:
    Женски
    Џабе се нервираш едноставно игнорирај ги. Секаде има такви најди си некој од колегите со кој ти е пријатно да разговараш, само не се опуштај повеќе и не кажувај што како прават другите, незнаеш кој со кој е близок. Со другиве ако мора да комуницираш нека биде само службено. Гледај си ја работата да си ја завршиш и онака тоа трае само неколку саати во текот на денот, кога си одиш работата оставија таму, а не дома да се нервираш. :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Игнорирај ги и работи си ја работата. Најдобар совет што можам да ти го дадам е да не ги мешаш работата и приватниот живот. Колку и да ти се прави некој пријател, во суштина едвај чека да исчепка нешто од тебе за да добие поени кај шефот.
    А овие "зафрканции" се еден вид мобинг, вербално насилство, и не го премолчувај, ако се повтори кажи им на претпоставените.
     
    На Tanjamm и GirlLove им се допаѓа ова.
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Работам во приватен сектор. Дечки колешка минатиот месец се врати од одмор, сега пак ќе оди. Мала екипа сме и работата на грб на мене и друга колешка ќе падне. Ова тотално ме демотивира. Јас не знам како газди во приватен сектор можат да си дозволат таков луксуз, еден работник во тек на една година над 30 дена да му дадат за одмор. Минатиот месец 14, сега 10, претходно 8 дена. Ова ни во државно го нема, а работа се бара повеќе и повеќе. А еден човекот од тимот се пушта на екскурзии. Како вие би постапиле?