1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.620
    Пол:
    Женски
    Јас пак :)
    Дали е ок ако од фирма ми речат дека не можам да си го земам одморот во одреден месец, пример август, поради тоа што тогаш имало многу работа?
    Малку нелогично ми звучи, едвај си имаме право на некаков одмор, па сега и ова..:?:
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.259
    Да, океј е.
     
    На Animali и Luminary им се допаѓа ова.
  3. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Да.
    Периодот за одмор треба да е по претходно одобрение од газдата, што и е исправно по мене.
    Замисли да имаш фирма, работа еден куп, а неколку вработени ти побараат одмор.
    Со договор ќе средите.
     
    На Animali, cresa-jagoda, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.620
    Пол:
    Женски
    Во мојот случај проблемот е малку подетален. Работата која јас ја работам е за 3ца, и постојано има работа за мене. Во тој случај за било кое барање на одмор или слободен ден, мене нема да има некој да ме замени. Спомнато беше дека ќе вработат уште една за да може да се постигнува со работата, ама од тоа сеуште ништо.
    Јас работам вредно и гледам се да постигнам на време иако тоа е невозможно најчесто.
    Го разбирам јас и газдата ама мислам логично е да има барем уште една или некој кој би можел да ме замени(како што има 20 души производство, 3 дизајн, 2 транспорт итн). Или пак јас преголеми очекувања сум имала за тоа како функционираат по приватниве фирми:?:
     
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.259
    Мораш да имаш одмор од 24 дена, ама не кога сакаш ти, туку кога ќе се договорите. Така е и у државно.
     
    На Animali и Luminary им се допаѓа ова.
  6. nina_lina

    nina_lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2017
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Број на трансакциска сметка и адреса на живеење (поточно потребна е општина на живеење од лична карта)
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  7. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    +
    • Копија од лична карта заради податоците. (После ќе ја уништат.)
    • М1/М2 од претходното работно место
    • Потврда од пиом за стаж (ако имаш работно искуство заради процентот што се исплаќа за стаж
    • Лекарско за вработување
    • Здравствена книшка ( и ако се пријавува некој пр.деца и од нив книшка)

    Е сега, зависи која фирма каква практика има, овие се основни.
     
    На nina_lina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nina_lina

    nina_lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2017
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Образец М1/2 не е потребен на новиот работодавец од претходно, секако ќе има М1 кога ќе ја пријави.
    Од ПИОМ треба доколку фирмата им исплаќа минат труд кој законски е задолжително да се исплаќа, но има многу што не исплаќаат иако следуваат казни од трудова за ова...
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    Аа моја грешка, за м1/2 знам многу фирми што бараат, некои бидејќи често се случува да не се одјавени, чисто ради практични причини. Има доста работодавачи кои не запазуваат датуми, од било кои причини, ќе каже ќе го одјави денес па утре ќе го одјави и сл. И се менуваат договори, датуми, и не можеш да почнеш со работа.
    Добро, некои ни пола од ова не бараат.
     
    Последна измена: 7 мај 2019
    На nina_lina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nina_lina

    nina_lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2017
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Се е до политиката на фирмата. Некој поминува само со тие основните кои ги напишав за да може да помине пријавата.
    Инаку во врска со одјава/пријава во АВРМ се флексибилни, доколку денес некој однесе одјава/пријава може да го одјави/пријави лицето плус/минус 8 денови (нормално истиот датум да биде наведен во документот за пријава/одјава, потпишан и заверен од страна на работодавецот).
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    А откако е пријавен, дали работникот има обврска да оди во Агенцијата, да поплнува нешто или нема потреба? :wasntme:

    Дека претходно разбрав за пред пријавувањто дека треба да се оди, а уствари немаше потреба од тоа, па ме интересира сега откако сум пријавена дали треба дополнително нешто :angel:
     
  12. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    1.579
    Закаснив со рокот на пријавување во АВРМ неколку дена, ме избришаа од системот. Сега при вработување дали ќе бидам осигурана, ќе ми тече стаж? Во АВРМ ми рекоа се си останува само што ќе ги немаш активностите кои ги спроведува агецијата. Ама не ми е сигурно каква е ситуацијата
     
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Фирмата каде што ќе се вработиш ќе те осигура и нормално дека ке ти тече стаж, но додека не си ни во биро прјавена, немаш здравствено осигурување, не дај боже да ти затреба.
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Грешка си. Здравствено осигурување нема врска да ли си пријавен во биро или не.
     
    На gothchick му/ѝ се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ако не си пријавена во биро тогаш мора да си во фзо.
     
    На fana и gothchick им се допаѓа ова.
  16. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Тоа да. Ама без оглед пријавен во биро или не, ако си пријавен во Фонд имаш здравствено осигурување.
     
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Така де душо, тоа го велам.
     
    На jok му/ѝ се допаѓа ова.
  18. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Како за мене е постов исто :lol::lol: Јас работам исто во приватен сектор, ама се е со договор со претпоставениот. Иначе и јас сум сама во мој дел на работа, а работа има секогаш. Пробај да се договориш со газдата :):l:
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Пред пријавување работен однос во АВРМ од страна на работодавачот работникот има обврска да потпише покана за присуство на интервју по претходен избор од листата на баратели на работа. Доколку лицето не е во евиденција на невработени проблем е да се спроведе постапката, бидејќи основните податоци се земаат оттаму, а потоа се доставуваат документите. Ова е законската процедура за вработување во државни институции (задкулисни игри секако дека има).

    Немам искуство со приватен сектор и не знам дали оваа постапка се применува таму. Но знам дека едно од прашањата што ми ги поставувале на сите интервјуа беше дали се пријавувам во АВРМ.
    Откако е пријавен работниот однос, лицето нема потреба од дополнителни обврски во агенцијата.
     
  20. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @poenta Ти благодарам многу на одговорот.
    Да, така е за државните, но јас сум во приватна фирма и кога го прашав сегашниот шеф дали треба претходно да сум пријавена во Агенцијата, рече нема потреба.
    А и Даст ми објасни дека е различно за државно/приватно :)
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.