1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Па не сум 20 ако мислеше дека седам на форум цел ден. Ама еве да ти одговорам, пошто веројатно си работодавец, дека ме пријавува на 40 саати на минималец, а работам само 2 и 3 смена, со празници и викенди. Ме излажаа за платата, смените и саатите. 180 не е исто како и 160. Ама тоа е, ако сакаат така, нек си работи директор, јас барам друга работа и за месец-два ќе си бегам. Иначе работата е хотелиерска, кој знае ќе сфати. Фала и пријатно
     
    На galapce и Alita им се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Јас лично имам искуство каде бев вработена под одредени услови, кои не беа добри (најбитно што бев непријавена), но ги прифатив бидејки имав малку работно искуство. Договорот беше дека за околу 3 месеца се ќе се смени, и плата и смени и работни саати. Јас бев таму 8 месеца, значи 5 месеца чекав да се исполни тоа што ми беше ветено. И кога од одредени причини газдата беше приморан да ме пријави, сакаше да ме пријави како сестра место доктор, платата ми беше помала и од сестрата што работеше таму само прва смена, немаше цела плата да ја земам на сметка, и 80 посто од времето требаше да работам 2ра смена сама. Јас во мегувреме почнав да си барам работа, и по случајност добив понуда за работа истиот ден кога и стариот газда ми ги кажа овие промени.
    Пробувајќи да бидам фер, најискрено му кажав дека имам подобра понуда, но бидејќи сакам да останам, да ми понуди подобри услови за да ми вреди останувањето. Тој рече дека не може тоа да го направи, и еве ме сега, 4 години потоа, на другово работно место. Презадоволна сум, многу имам напреднато во однос на привилегии и плата, и имам газда што е максимално фер спрема мене и сите други вработени. Од стариот газда слушнав муабет дека мислел дека лажам да изнудам подобри услови. На крај за него јас сум нефер работник иако се обидов да се поставам спрема него најдобро што можев.

    Целта на оваа приказна е да ти кажам дека не може на крај сите да се среќни. Ако тебе не ти одговара оваа работа од било која причина, особено ако си била прелажана за некои работи од страна на работодавецот, барај си друга работа, и само искористи го ова искуство како "памет за друг пат".
     
    На eliesaab, galapce, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    не се криви газдите
    криви се овие шо носат закони
    што му дадија одврзани раце да може законски да работиш 5дена по 8часа и плус уште 8часа прекувремена работа што значи 48часа неделно
    4недели по 48 часа ти се 192часа
    32ке ти бидат прекувремено платени и он е чист а ти отепан од работа
    исто законски ке најаве дека има потреба од прекувремена работа ,и дека ке работе на празник
    му дозвлија и користат народ
    требало законот да биде 40часа неделно и крај и ек немало вакви глупости
     
    На Nausicaa, eliesaab, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Додека бев државен службеник, работев не по 40, по 60 саата неделно. Рмбав ко луда, немав деца па можев. Одев и сабота, некогаш и недела. Прекувремени не плаќаа, а плус шефицата ми викаше дека не знам да се организирам и затоа идам толку на работа, без да увиди колку работам.
    И си дадов отказ....
    И си отидов на друга работа, кај што не сум државен службеник...
    Работам пола од тоа таму, со 50% поголема плата, ценета сум и имам можност за унапредување.
    Така што... ако не ве ценат колку што работите, соберете храброст и одете си.
    Јас ис ега барам подобра работа од таа што ја имам. И тука сите истото го прават, а им треба квалитетен кадар, па се грижат да не си отидеме. Ама, што е тука е.
    Сега си одам на време, ама од дома работам друго. 40 саати за млад човек се океј, може да се работи и уште 10 саати, и повеќе, ако се сака и може.
     
    На galapce и tina2018 им се допаѓа ова.
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Пишува дека вторит дел од постот не се однесува на тебе. Не се само од по 20,има зрели жени таква сорта.
    Реков совет на основ на толку малку информации е невозможно.
    Не суѓм работодавец.
     
  6. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889

    Ако си ја сработуваш работата што се очекува од тебе и за еден саат а другите 7 си одмараш не гледам што има тука лошо. Платата е обично предвидена за одреден обем на работа, и да сум на место на работодавач нема да ме интересира дали ја сработуваш за 6 или 2 саата, и што правиш со остатокот од времето.
    Не знам која е логиката ако си поефективен, место да го искористиш тоа во твоја корист - ти да си го наплаќаш трудот помалку. Стварно мазохистички.

    Инаку за проблемот на членката, според мене најдобро е да си бара подобра работа а во меѓувреме може да направи муабет со претпоставениот.

    Ок, точно е дека има еден куп работници што се клати врата, земај плата - ама во тој случај треба се зборува со нив ако не ги исполнуваат очекувањата па дури и отказ ако ништо не се смени. Ама некој да ти наложува да одиш прекувремено и да не ти наплаќа соодветно ( па макар и само седел на работа ) и ништо друго освен искористување на вашиот труд.
     
    На tina2018, MarigoldA и Cka им се допаѓа ова.
  7. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.998
    Допаѓања:
    8.765
    Пол:
    Женски
    Проблемиве најмногу идат од искомплексирани колеги / колешки. До сеа си немам поминато убаво, значи местење еден куп. Сум попуштала ептен, онака ќе си се повлечам ама после последново работно место си ставив во ум дека најубаво е сама да се работи. Разбирачка тешко има, карактери секакви, ама едно е исто - секој е таму од што му требаат пари за егзистенција.

    И треба понашањето да биде со секого различно, да се правиш будала, да местеш, да збориш позади грб. Е тоа е единственото решение за долгогодишно останување на едно работно место. (facepalm)
     
    На Rubiii, senza.parole, Mimmi39 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Дечки, ми понудија договор на дело со кој нема да ми бидат платени придонеси и да си останам да бидам пријавена во биро за вработување, за период од 3 месеци. Ме интересира дали јас ќе треба да си го платам персоналниот данок на крај на год, и дали воопшто постои ваков договор
    Нели е тоа договор за хонорарна работа :wasntme:
     
  9. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Луѓе кои биле воспитани дома од своите да не чинат лошо на други особено тешко си поминуваат во денешното општество. Јас барем се имам изгорено од ова и затоа секогаш гледам да си ја сработам само својата работа и бирам со кого зборувам и до која граница треба да оди разговорот зошто немам толку голема доверба и се случувало на пример ако кажам „мравка“ да стигне тоа и до главниот и да испадне дека сум рекол „слон“.
    И многу не се оптеретувам со тоа тие што прават, ниту пак гледам да ги правам нивните работи зошто не сум воспитан така и не е мој стил, иако се согласувам дека за да успееш тука треба да бидеш понизно куче и да му одиш на гости кај твојот менаџер на пример.

    Си ја терам својата работа и ништо друго. Од чиста култура нели мораш да имаш некаква комуникација со твоите колеги ама како што реков, во рамките на границата, зошто не можеш целосно да се изолираш.

    Е, се случувало на пример и тоа да им пречи на некои индивидуи, односно мојата повлеченост и цел да ја завршам работата, иако на пример не сум гледал да им учинам лошо ама тогаш веќе преминувам во акција и ги праќам по ѓаволите.

    Порано молчев и трпев ама сега не го практикувам тоа. Зошто најдобар лек за такви луѓе е тоа а и да се случи нешто утре барем на мене ќе ми биде мирна душичката и ќе знам дека сум се бранел.

    Ова е барем јас тоа се стремам секогаш да го практикувам на работа.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.998
    Допаѓања:
    8.765
    Пол:
    Женски
    @+++ си ја гледам работата, не влегувам во никакви оговарања и слично, ќе помогнам ако треба и на некој друг - тоа ми е најмал проблем. Ме иритира желбата да се наштети свесно на некого што едноставно си ја брка работата. Можеби јас стално налетувам на такви, друго објаснување немам.

    Менаџери (не се ни соодветни за оваков поим) ? Ќе си ги земаат парите на два пати во денот од каса - тоа е се' што им е битно.
     
    На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Vaka ako moze nekoj da mi pdgovori prashanjeto mi e
    Shto vo slucaj na prekin na raboten staz den,dva, prefrlanje na drugo rab.mesto,dali ke imam pravo na boleduvanje(ne daj boze ama zivi lugje sme)
     
  12. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.428
    Пол:
    Женски
    Имаш. Независно од стажот и претходно дали имаш работено.
     
  13. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Znaci ako na primer me odjavat denes a na novoto rab.mesto me prijavat posle na pr.4-5 so prekin,imam pravo na boleduvanje na novoto rab.mesto?
    Izvini sto pak prashuvam,no ne mi se jasni ovie raboti voopshto
     
  14. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.428
    Пол:
    Женски
    Да да.
    Ако си пријавена можеш било кога да извадиш боледување. Не е како за одмор, на пример, треба да чекаш 6 месеци да поминат ако имаш прекин во стаж. За боледување нема врска.
     
  15. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Не е точно, и за право на боледување треба да имаш 6 месеци не прекинат стаж кај истиот работодавец.
     
  16. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.428
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела. Стои некаде во ЗРО?
    Како се регулира ако не дај Боже се разболиш пред да наполниш 6 месеци стаж?
     
  17. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    A jas kako zemav boleduvanje koga nemav uste 6 meseci ? Ne sirete neprovereni informacii
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Имаш.
     
  19. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    @lia22

    Имаш право на боледување но, можеби ќе ти направат проблем за одмор доколку сакаш да го земеш оваа есен или зима. Ако си пријавена веројатно ќе чекаш шест месеци за да може да го искористиш.
    Сепак, за подетални прашања обрати се во заводот за вработување.
     
  20. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    6 месеци непрекинат стаж за да оствариш право на боледување со надоместок.
     
    На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.