1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Работодавецот може да се сложи боледувањето да биде на негов терет во таков случај, ама по закон нема обврска
     
  2. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    А има обврска да те држи прекувремено, викенди, празници, трета смена за минималец? Море, никој да не им работи на овие. Плата 500 евра па после работа. Ништо не е по закон.
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kikicat

    kikicat Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Не знам како да постапам затоа ви се обраќам. На сегашното работно место работам една ипол година. Станува збор за дефицитарна инженерска позиција. Дипломирав и магистрирав со висок просек и ова не ми е прво работно искуство, исто така по струка работев уште четири години пред ова. Обврските си ги вршам беспрекорно и до сега немало никаков проблем, баш газдата до сега многу ме има фалено дека откако сум таму со мојот сектор нема никаков проблем. Да напоменам дека јас ја раководам работата во секторот, највисока позиција имам. До сега договорите ми беа на по 3-4 месеци а последниов шти ми го даде е на година. Се ќе беше ок да не знаев дека двајца вработени од мој сектор се на неопределено време што страшно ме погодува. До сега бев трпелива, си велев ајде нека одмине време, ама ова вака не оди веќе. Значи пред мене се само по неколку месеци, со средно образование се, два степена имам повеќе од нив а за знаење да не дискутирам. Одговорностите ми се далеку поголеми, и мое овластување оди во проекти и целата организација мора да биде спроведена од моја страна. Жити правдата, испаѓа у нив поише доверба се има. Немам ништо против луѓето, нека имаат на неопределено ама и јас сметам дека заслужувам. Незнам како да постапам, дали е во ред да му спомнам на газдата и ако да, како да почнам? Смачено ми е да рмбам како луда, се да средам како што треба, максимално да се заложам а да не добијам едно решение како некој друг. До кога веќе со вакви неправди? Најтрагично е што нивната работа може секој да ја работи буквално а мојата бара стручност и искуство.
     
  4. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Во право си за тоа, кога се во прашање правата на вработените најчесто се заобиколува законот за жал.
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Има многу ситуации каде претходни вработени добивале договори на неопределено, што не може да се сменат со договор на определено, а нови вработени веќе не вработуваат на неопределено, само добиваат договори на подолго време (на месец, па на три, па на година итн).
    Не дека ти го оправдувам работодавецот, и те разбирам зошто ти пречи ситуацијата, ама знам за истава состојба во фирми од секакви различни дејности. И кај мене на работа е така. Имав договор на 3 месеца, па година, сега имам на 3 години. И освен двајцата најстари вработени што од старт биле вработени на неопределено, сите останати сме на определено. Мене лично не ми смета.
     
    На kikicat му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kikicat

    kikicat Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    И јас на тоа си имам помислено дека ете можеби прекинал да дава ама пак после се што направив за фирмата стварно мислам дека е ферски и јас да добијам. Од таа причина и сакам да му спомнам само не знам колку е ок....Не дај Боже некогаш да има проблем со проект, јас одговарам, не тие на кои што им дал решение. Не сме којзнае колкава фирма, дваесет и нешто сме а поголемиот дел си имаат решенија...Испаѓа дека се брани од мене, не знам што да кажам. Многу сум изреволтирана.
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Како што се преговара за плата, така и за услови. Ако ти значи, побарај си. Причината што не те менуваат главно е што законски мора да дадат оглас за ново работно место на неопределено, па да те одјават и да те пријават преку тој оглас (може да сум грешка, ама така знам). А во однос на работата, не е тоа државно за да ти менува нешто дали си на определено. Ако направиш грешка или не им требаш повеќе, каков договор и да имаш може да те избркаат. Платата исто така нема да ти се смени ако те стават на неопределено, буквално само хартијата е различна. Јас затоа викам дека не ми пречи. Кога ми требаше за да извадам кредит, газдарицата ми даде договор на 3 години, иако колешките со повисоко образование и плата сеуште беа на определено од 1 година. Тоа повеќе ми значи, и повеќе ме прави сигурна во работното место отколку да сум на неопределено.
     
    На Ladybug98, Lolipop23 и kikicat им се допаѓа ова.
  8. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    После подолго време еве како до некаде се справив со лошата шефица :D

    Чекав подолго време, за да не биде една недела се понаша добро па да пишам океј е се, па по една недела да се пожалам пак. Пробав на игнор скорз освен нормално службено. Првите две недели неможеше да поднесе дека со насмевка ги прифаќам нејзините наредувања и префрлање од една позиција на друга, ме провоцираше премногу и останав јака не дозволив да осети дека ме понижала и така почна она да се нервира, проба да ме раздели од колешките што си живеам и на работа не комунициравме, но приватно се дружевме и толку и беше изгледа се откажа од мене. За жал почна на друга колешка да и го прави тоа што мене ми го правеше.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    1.941
    Пол:
    Машки
    Загубила интерес спрема тебе. :D
     
    На TheFlashGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Не те брка, само нема да ти даде нов договор. Само затоа што се иде автоматски до сега, не значи дека не може да го прекине тоа. Ако мислиш дека може тоа да го направи, можеш да не кажеш дека си бремена и да ти го продолжат сега, ама тогаш ќе ти истече договорот додека си на породилно.
    Ако се друго е добро, зошто мислиш дека би ти направиле проблем што си бремена?
     
  11. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Замислете, да сте болен 3 дена, од кој еден го седите на шолја и со леѓен во рака повраќате,, да си имате стомачен вирус. и плус да ве заменат на работа. . И газдата да ви скрати од платата и со неа да му плати дневница на колегата што ве заменувал?
    Или опција, да се скратат денови од одмор.
    Искрено, не сум запознаена со ова, ама не ми е верно дека до толку сме Северџани.
    Помош, дали е ова правно исправно??
    Дали законот навистина налага вака??
     
    На Роберт 7 и Cka им се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас кога заменував колешка, газдата од нејзина плата ми плати за тој ден.
    Да, се крати од твојата плата. Ама од денови за одмор без отворено боледување не знам.
    Ќе си отвориш боледување до 7 дена поради здравствени причини.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Во ред ако е така законски.
     
  14. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Законски да си земеш боледување, па нека те замени тој ако нема кој. Све е незаконски овде.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Јас му реков на газдата дали да земам од кај докторката белешка нели, не ми рече.
    Плус јас за некоја недела ќе праам 3 месеци, нз како ми следува боледување
     
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.921
    Вака е по закон? И мене ќе ми истече договор додека сум на породилно, па не знам дали може да ми кажат само не се враќај, или некако сум заштитена заради породилното.
    Бар да ми кажат на време да ди барам чаре.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Така си е законски, барал вработен на одредено време ( без разлика дали е тоа 3 или 36 месеца) и после тоа време не му треба повеќе тој вработен и затоа не му го продолжува договорот. Е сега не знам дали ако договорот завршува на сред породилно, дали и породилно веќе не добиваш после тоа, или земаш породилно 9 месеца, само не се враќаш на работа после. Не сум барала информација за ова.
    При бременост и општо било кое боледување, заштитен е вработениот само дека откако ќе заврши боледувањето ќе се врати на работа (значи на основ бременост или болест не може да те избрка, ти го чува тоа место за тебе), дури и да имало друг вработен на неговото место за тој период.
    На пример имам договор на 2 години, работам 1 година, одам на породилно 9 месеца, мора да ме врати на работа уште три месеца. Откако истекува договорот нема работодавецот никакви обврски. Значи мора да ме врати на работа до крај на договорот, ама не мора да ме задржи после тоа и да ми го продолжи договорот.
     
  18. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.921
    Фала ти многу. Ќе прашам и правник за делов за породилното. На 6 месеци породилно ми истекува договорот, и немам некоја најава дека нема да ми го продолжат, ама не се знае. :)
     
  19. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Значи вака, мене ме замени колега што работел, но не е во работен однос во фирмава каде работам. Значи екс колега.
    Газдата, ми рече и да донесеш боледување и да не донесиш исто ти е.
    Парите од твојата плата ќе му ги дадам него за тоа што те заменуваше.
    Е, сега не дај Боже јас да сум 7 дена на боледување, ќе ми скрати од плата повторно?
    А оние 70% што треба да ми ги исплати од боледување?
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Ова е незаконски. Поднеси си боледување, да си имаш на писмено дека се ти е уредно, и ако ти скрати од плата пријави го.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.