1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.626
    Пол:
    Женски
    Дали треба да има стаж 6 мес у фирма?
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Мислам дека боледување на секого му следува, нема врска со стажот. Не ме држи за збор, не сум сосема сигурна, ама болест не прашува колку време работиш, може да скршиш рака на втор ден на работа, како да не земеш боледување во таков случај?
     
  3. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.626
    Пол:
    Женски
    Те сфаќам, и логично е, ама мислам по закон дека е 6 мес. Не можам да најдам нов, од 2013 така вика, дека после 6 месеци следува боледување и одмор. https://www.pravdiko.mk/uslovi-za-ostvaruvane-na-pravoto-na-boleduvane/
     
  4. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Ма, не се нормални, ич не се.
    За одморот знаам дека е 6 месеци, шо реално е глупаво, а за боледувањево.... Неам збор ако е на 6 месеци и тоа.
    Еј, Северџанијо.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Ако немаш 6 месеци можеш да земеш болесување ама мн кратат. На колешка и скратија 1/3 од плата за 2 недели боледување затоа што немаше 6 месеци социјално не и рефундираше ништо. Накратко ако имаш 6 месеци во фирма ке ти скратат 1000 ден.ако немаш 4000 ден.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    Прашав за ова и еве ќе пишам, може на друг да му се најде. Породилното тече секако 9 месеци дури и ако во меѓувреме истече договорот.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Јас кога паднав и морав 3 месеци да лежам, сметководителката а и тие од социјално ми рекоа дека не ми следува боледување бидејќи фирмата имаше само месец дена откако ја отворив и всушност толку и непрекинат стаж во таа фирма имав..ми рекоа најмалку 6 месеци, а јас кога ги прашав и што сега, треба да пазам кога ќе се утепам?! Само креваа раменици
     
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Јас знам ако однесеш на работа потврда од гинеколог дека си бремена не смее да те избрка, односно мора да ти го продолжи договорот.

    Не може да ти скрати цела дневница. Мора да ти исплати 70% за тие денови. Значи губиш само 30% од дневницата и плус ја губиш редовноста (сега не знам колку ви е на вас редовноста, кај нас во фирма е 1500 ден). Си требала да однесеш боледување од матичен.
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Не. Постојат многу работни места кои се временски ограничени, и затоа договорот е на определено време што однапред е кажано на вработениот (пример замена за работник што земал неплатен одмор 3 месеца, или сезонски работник преку лето).Не смее да те избрка заради тоа што си бремена, ама ако воопшто нема потреба од работник по наведениот временски период не е обврзан да те чува на работа, без разлика дали си бремена.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Ми рече и да однесам боледување, парите ќе и следат на колешката што ме замени тие денови кога не бев на работа. Таа не е пријавена и иди по потреба. И и даваат од нашата плата еве изгледа ко ќе ни треба отсуство.
     
  11. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Кога сте во работен однос пократко од 6 месеци а имате потреба од боледување, матичен лекар ви отвара, во фирмата се водите на боледување, едино не ве следи исплата преку социјално.
     
  12. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Дали е правилно? Ние сме двајца вработени. Ако еден од нас нема да може да дојде на работа ради х причини,тогаш газдата гледам има резерва и го вика него и му ја дава нашата дневница. Дали е ова во ред?
    Таа резерва му е и ако отпушти еден од нас.
    Од др страна, прави притисоци за прекувремена работа од 2 саати за 500 ден. Страв ми е да не ми даде отказ ако не ја прифатам
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Зависи што се тие х причини. Ако си болна, ти следува боледување и нормално дека не е во ред да ти скрати дневница. Ако имаш приватни обврски, би требало да си земеш ден од одмор и повторно да си ја имаш таа дневница. Ако отсуството не можеш да го оправдаш, во тој случај си отсутна по своја волја и затоа ќе ти го смета тој ден за неплатен и ќе ти го скрати.
    За прекувременото, 2 часа секој ден или 2 часа еднаш? Ако е секој ден, тоа се премногу работни часови неделно и законски не е дозволено. Ако е еднаш, 500 денари за 2 часа работа не е малку. Претпоставувам се работи за првото.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Значи здравствен проблем е во прашање. Треба да појдам до доктор да ме види.
    Еднаш 3 дена бев болна, настината в кревет и го свика истиот колега, ми рече да не вадам боледување оти така повеќе пари ќе ми земи, а вака тие 3×500 ден му ги даде на колегата од мојата плата.
    Два часа еднаш ама така ќе дојде многу од 7:30 до 19:30 да работам плус нареден ден сум пак од 7:30,а станувам во 6ч.
    Работата вклучува постојано да си на нозе и после следува чистење на нередот околу нас што ќе се напраи.
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Си требала да извадиш боледување. Не смее да ти скрати од плата кога си болна.
    За саатите плус, јас сум останувала да направам услуга на газдите. Ако е за кратко, никому ништо, ако се повеќе часови во прашање или повеќе пати, сум била плаќана плус за тие одработени саати. Јас те разбрав 500ден за 2 часа, уствари мислиш дневницата за 8 часа ти е 500ден а треба да останеш 10 часа на работа. Со тоа не би се согласила.
    Се на се, не е во ред тоа што го прави, но ако се грижиш да не те избрка, подобро да си бараш друга работа. Ако е таков тип на човек, прашање на време е кога ќе ти замери за нешто.
     
  16. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Значи јас земам 15 500 плата, 12 500 на ска а другите на рака. За тие два саати дополнителни ќе ми плаќа 500ден,а дневницата би требало да да ми е толку бидејќи толку му даде на колегата дур хев болна 3 дена 1500 ден.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Со самото тоа што земаш дел на рака, тој дел може во секој момент да ти го скрати од било која причина и не можеш ништо да направиш во врска со тоа. А саатнина од 250 денари воопшто не е малку, може се чувствуваш под притисок да прифатиш тие 2 часа плус да ги работиш, ама реално убаво би била платена за тоа и така си е во ред.
     
  18. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.068
    Допаѓања:
    14.177
    Пол:
    Женски
    Напорот ми претставува проблем, 14 саати и еден ден да е, ќе ти се смачи
     
  19. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Ми треба помош, односно совет од правно лице или некој со слично искуство.
    Фирмава каде што работам ни касни со плата односно уште немаме примено плата за август, а веќе е крај октомври, значи ќе фати 3-ти месец.
    После опомена од УЈП ни стигна и блокирање на сметка.
    Е сега, ко што стојат работиве мене и на колегиве ни е многу страв да не ја стави фирмава под стечај, односно да извисиме и да останеме без три плати.
    Утешен момент е што има вредни работи на име на фирма , па тоа ни дава некаква надеж.
    Прашањето ми е дали може да се стави фирма во стечај ако има долгови ?
    Односно дали мора да е сметката на 0 , или без разлика колку должи може да оди под стечај ?
    И што се случува тогаш со пример кола, стан што се на име на фирмата ?
    Дали банката ги продава , па се раздолжува со сите давачки , односно дали во таков сличај ние некогаш ќе ти добиеме тие пари ??
    Никогаш не сум била во ваква ситуација, и на никој не му посакувам, многу лоша ситуација.
    Сите совети и искуства се добредојдени. :f:
     
  20. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Знам дека прашањето не е за тука, но не најдов соодветна тема за каде да го поставам. Ве молам споделете искуство ако имате за работа во call center И Во игротека?