Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

 1. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  264
  Здраво, сакаам еден совет вака како за пријателка, значи работам веќе 2,5 години во приватна фирма администрација. Плата не е проблем редовна точно до ден, но не можам да ги поднесам повеќе правила во фирма односно газдите само нешто ново воведуваат прво воведоа камери ии нон стоп сме надгледувани ма да ништо не ни коментираат али кога некој сака да остави тие собираат материјал, сега од утре ќе се ставени звучни камери значи мислам дека е претерано ( воедно јас знам дека тоа не е законски не сум сигурна ?) друго веќе неколку месеци работа ја остави претходна колешка па дојде една на замена само за трудничко да изгура до крај и ништо не е бише грижа да научи само д аи поминат месеци, па кога таа замина јас 2 месеци сама за 2000 ден плус иако јас ги рачунам сама и тие 5 месеци бидејќи немав помош од таа на замена.
  Воедно ме замараат за уште една фирма што ја водат да завршуввам некои работи. Значи бев во план да оставам после февруари да не седам само дома преку зима но сега веќе со овие камери толку ме извадиа од такт што би веднаш оставила, нее сакаам да мислат дека мене ми е зор да сум кај нива бидејќи молчам не се бунам дека морам да прифаќам се. А не сакам ништо да барам зошто стварно не сакам да сум тамо уште многу. Сега не знам само дали да изгурам до нова година или пак да с епомачам до пролет ?
  извинете на долг пост.
  Убааав ден :D
   
 2. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.346
  Допаѓања:
  20.259
  Пол:
  Женски
  Колку што знам не е дозволено вработените да се снимаат, поправете ме ако грешам. Спред мене, работата што не ја сакаш е само измачување и ништо повеќе. Не знам каква ти е метеријалната состојба, дали зависиш од таа работа? Не е едноставно да работиш под притисок, свесен дека постојано некој таму те демне но имај на ум и дека пристојна работа е доста тешко да се најде. Мој совет ти е да не избрзуваш, разгледај тековни огласи, распрашај се и пред да дадеш отказ најди нешто друго. Предпоставувам дека си млада што значи дека е штета дома да седиш. Најлесно е да дадеш отказ, снајди се прво.
   
  На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  9.341
  Побарај покачување. Ако ти дадат арно, ако не , ќе знаеш на што си...
  И тоа побарај сериозно колку што мислиш дека заслужуваш.
  Не спомнувај камери..
   
  На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Masnicka.5

  Masnicka.5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  595
  Пол:
  Женски
  Skoro vo slicna situacija sum i jas sto samo kaj mene ne e do gazdata nego do vraboten sto izigrava deka e gazda.Plata redovna ama toj nekoj odnos pomegu kolegi vraboteni nekoja cudna atmoscera nezz.Mi se vrakaat noze,a nesakam da dadam otkaz.;(
   
  На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  264
  Јас единствено што не сакам дома да ја поминам зимата стварно ќе ми е досадно аа вакаа ама ич не сакам да останам не сум во кој знае каков зор па да трпам се и сешто иако тие нислат се е нормално.
   
 6. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1.332
  Допаѓања:
  2.595
  Пол:
  Женски
  Имате ли случај да ви се понаша вработената повеке од газдата? Индиректно ме потсмева дома со мажот и што се кара дојде нервозна истура се нешто се понаша.. Незнам како да се справам а убаво работно место имам медицинско лице сум неможам туку така да напуштам. Да игнорирам неможам темпераментна и емотивна особа сум. Некој да ми дае совет што се изборил со тоа или како да се справувам?
   
 7. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  133
  Јас работев неколку години директно со таква особа. Исто и таа беше вработена исто медицинско лице ама повисока позиција од мене. И си земаше за право да ми се понаша како газда често, сакаше да ја тинтрам посебно да и наместам столица да седне, да и измијам што јадела, пиела. Јас тоа не го правев не ми беше во опис на работното место и постојано ме јадеше во секоја прилика да ми го дуплира тоа што ми беше работа. Исто и она ако дојдеше нервозна од дома, денот пекол ми беше. Можеш единствено да се пожалиш на газдата. Кај мене тоа не беше опција затоа што она имаше поважна улога на некој начин од мене и немаше да постигнам ништо. Дадов отказ јас.
   
 8. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1.332
  Допаѓања:
  2.595
  Пол:
  Женски
  Ке се обидам да разговарам со газдата, ама ретко кога е во државата, иначе нема кај нас тоа сите имаме иста позиција со диплома и лиценца. А ти уште работиш таму или?
   
 9. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.119
  Допаѓања:
  6.632
  Пол:
  Женски
  Работиш секој ден по 14 часа??
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.068
  Допаѓања:
  16.541
  Пол:
  Женски
  Не се замарај. Терај инает. Јас така правам со такви.
   
  На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
 11. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.340
  Допаѓања:
  7.653
  Пол:
  Женски
  Тоа беше предлог од бившиот газда, еднаш до два пати неделно да се работи 12 саати, а тие два се одење и идење од работа.
   
 12. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.377
  Допаѓања:
  2.381
  Пол:
  Машки
  Само едно нешто ќе ве советувам, не си трошете нервите и расипувате здравјето за на работа. Секогаш се наоѓа работа, особено во оваа наша пустелија верувајте, само ослободете се малку и учете од се по нешто. Јас работам се и не ми претставува да прекинам работен однос, отворено од стар им кажувам, дека ќе се трудам колку што ми е мотивот, а мотивот ми се парите, а не интересот кон работата. :D

  Денеска пример прекинав работен однос кај газда што е егоистичен и секогаш тој е над сите и тој знае се'.
   
  На "Zoki" и fana им се допаѓа ова.
 13. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  133
  Епа кај тебе е многу полесно штом се на ист ранг. Што и се замараш? Како што спомна некој погоре удри и контра. Лошо е кога е над тебе со самата работа и иако не ти е претпоставена нејзината работа е поважна од твојата и може да ти се осветува ако се жалиш. Јас дадов отказ не сум таму веќе неколку години.
   
 14. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.119
  Допаѓања:
  6.632
  Пол:
  Женски
  Да не си нешто грешка?
   
 15. felisitas

  felisitas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  133
  Да, се однесуваше на постот на @hellocity, не сум забележала се извинувам. Незнам како може да се корегира.
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  459
  Пол:
  Женски
  Дали ако на пример денес ме одјават, а утре одма ме пријават, поради смена од определено во неопределено, ќе имам прекин во стаж?
  Ич не ми се јасни овие работи
   
 17. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.249
  Допаѓања:
  4.934
  Пол:
  Женски
  Не би требало, сепак немаш пауза помеѓу двете пријави.
   
  На "Zoki" и L.i.n.a.a им се допаѓа ова.
 18. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.078
  Допаѓања:
  2.614
  Пол:
  Женски
  Мора истиот ден да се направи одјава- пријава за да нема прекин.
   
 19. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  459
  Пол:
  Женски
  Ако сум на 2ри одјавена, на 3ти пријавена, значи дека имам прекин? Амааан веќе
   
 20. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.774
  Допаѓања:
  26.752
  Пол:
  Женски
  Не. Немаш прекин пошто денот на одјавата те следува и ако си одма пријавена на 3ти немаш прекин.
   
  На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.