Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

 1. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  2.670
  Пол:
  Женски
  Јас така знам. Гледам други , поинаку пишуваат. Најдобро прашај си во Завод.
   
  На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.329
  Пол:
  Женски
  Брат ми одреден период работеше во Гама градба во Скопје. После 2/3несеца напушти ама газдата еве сеуште му нема исплатено. Требало ушѕе 22.000 да му даде но ништо го оставил така.. Што може сега брат ми да направе? Знам не се многу пари но како можат така да прават не знам. Толкава фирма а за ситни пари си ги губи работниците.. бедно.
   
 3. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  35.183
  Пол:
  Женски
  Ако бил осигуран, нека го пријави во инспекција.
  Ако бил на црно, тешко да си ги земе парите.
   
  На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  35.183
  Пол:
  Женски
  Па нема прекин пошто одјавена е заклучно со 2ри, а на 3ти е одма пријавена. Прекин би имало доколку не ја пријават на 3ти.
  Само да запази членката дали датумот на одјавата е 2ри, пошто знаат да вратат уназад период.
   
 5. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  569
  Пол:
  Машки
  Не ми дава опција да ви пишам порака, пишете ми порака ќе ви објаснам подетално.
   
  На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.329
  Пол:
  Женски
  Од почетокот не беше осигуран а за после не знам. Изгледа на црно бил..
   
 7. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  537
  Пол:
  Женски
  Да да, стои дека на 2ри сум одјавена, на 3ти пријавена.
  Фала ви многу
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Masnicka.5

  Masnicka.5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  652
  Пол:
  Женски
  A ima li nekoe fajde ako se prijavi za neisplateno k-15
   
 9. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  35.183
  Пол:
  Женски
  Апсолутно има.
  Главен проблем кај нас е што луѓето не пријавуваат, дигаат раце пред време, затоа и газдите се научени на вакво цицијашко однесување и разбојништво.
  Кажи на газдата дека ќе го пријавиш па ќе видиш и те како дека има фајде.
   
  На Lolipop23 и tina2018 им се допаѓа ова.
 10. Stayy W

  Stayy W Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2018
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  553
  Другарка работи како медицинска сестра на клиника и е на догоро на дело неплатено оди така еве 3 месеци скоро бес да и плаќаат со нада дека сега имаш конкурс на неопределено . Но она оди само прва смена и сега ја ставија во смена мада не треба така спорет законот . Таму некои надлежни и кажале дека тоа немало врска дека она требало да оди по смени . Каде може да се пожали за ова во вакви случаеви се соочол ли некој нека ми пише лп .
   
 11. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.039
  Допаѓања:
  1.608
  Пол:
  Женски
  Има,мене после пријавувањето ми го исплатија за кратко време,недела дена отприлика.
  Само мораш да почекаш да помине крајниот рок 31 Декември мислам беше па да пријавиш
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.848
  Допаѓања:
  9.120
  Пол:
  Женски
  Декемвриов, правам 6 месеци на новата фирма, колку дена одмор ми следуваат?
  Благодарам :)
   
 13. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.124
  Допаѓања:
  7.980
  Пол:
  Женски
  После 6 месеци ти следува целиот одмор за годината. До 6 месеци следува по 2 дена од секој месец.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.848
  Допаѓања:
  9.120
  Пол:
  Женски
  Фактички 12 ми следуваат.
  А, мене шефот само 7 ми дава.
  Две сме вработени инаку.
   
 15. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  35.183
  Пол:
  Женски
  21 ден имаш одмор за цела година, да потенцирам
  Ако си на 40 часа неделно осигурана, не ги рачунаш саботите, неделите и празниците. Значи не 12 денс туку 21.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.124
  Допаѓања:
  7.980
  Пол:
  Женски
  Работодавачот е должен на работникот да му обезбеди искористување на две непрекинати работни недели годишен одмор до крајот на тековната календарска година, а остатокот до 30 јуни идната година.

  Копирав од Правдико, таму секогаш проверувам за законите. Има правило дека одморот се зема во 2 дела, зимски и летен, ама знам дека првиот пат кога земаш дел од одморот мора да е барем пола. Значи 10 работни дена, или 2 недели, помалце од тоа само ако имаш стаж помалку од 6 месеца. Имавме ваква ситуација на работа, законски мислам дека мора прво поголем дел од одморот да земеш, па после остатокот може да се цепка, ако сакаш да земеш по ден-два. Не може да ти рече дека само 7 дена ќе земеш, освен ако не р колективен одмор каде сите нема да одите на работа, во тој случај немаш избор.
   
  На TeddyGrey и GirlLove им се допаѓа ова.
 17. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.340
  Допаѓања:
  7.589
  Vaka, da si kazam i jas. Vekje dva meseca sum vo nova firma i normalno uste imam nejasnotii. I aj sheficata se slucyva na povisok ton da kaze nesto na site nas, ama so edna koleska sto sum nekako na visok ton mi se obrakja, duri I se slucuva da mi se razdere. Aj se toleriram, ama si vikam pa koja e ona da se odnesuva taka. I taa e na ista pozicija kako mene. Prethodno edna napusti zasto taka i se ponasala i nejze. Duri ima napraveno greski vo rabotata i si go izvlekuva gazot. Znaci taa koga ke pogresi nikomu nisto,a jas nesto ako zgresam mi se obrakja drsko.
  Dali sleden pat ako taka pravi, da I pokazam kaj i e mestoto? Strasno me iritira. Ili da I kazam na sheficata? Ne znam, samo od taa zivcana ne mi se odi na rabota veruvajte.
   
  На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.519
  Допаѓања:
  22.751
  Пол:
  Женски
  Како за почеток, попаметно е да си кажеш на надредената. Релативно нова си, ако се обидеш да и го покажеш местото, сигурно ќе дојде до расправија и на крај таа како постара во фирмата ќе се извлече а вината ќе ти ја префрли на тебе. Шефицата е таа која треба да ја опомени. Пред да покажеш заби, треба да стекнеш стаж и доверба во колегите во спротивно тие секогаш ќе бидат на страна на некој кој подолго работи таму.
   
  На Martka, GirlLove и Black girl им се допаѓа ова.
 19. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  1.766
  Пол:
  Машки
  Кажи и прво на Шефицата, па она нека се разбере со неа. А после тоа пак ако ти вика, покажи и го каде и е местото, па нека биде што биде.
  Бај д веј, за која фирма се работи ако не е тајна?
   
  На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.340
  Допаѓања:
  7.589
  Jas nema da se raspravam. Tuku ako sleden pat se sluci toa, samo da i kazam : potivko kazi, imam usi, i da ja ignoriram. Nema da pagjam tolku nisko da se raspravam so edna obicna seljanka sto ne znae za kolegijalnost. Znaci ako prodolzi ke I kazam na seficata da me stavi so drug vo smena. Ako ne saka, ke kazam cao. Pa nek se izivuvaat so drugi.