1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Не можам во Закон да најдам, а ми спомнаа дека сега после 2 год договор на определено, следи договор на неопределено...
    Имате инфо за ова?
     
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.799
    Пол:
    Женски
    После 5 години континуирано продолжување на договор во една фирма под дифолт следи договор на неопределено.
    Претходно само доколку се договорат двете страни.
     
    На eliesaab, RosettaStone и Rubiii им се допаѓа ова.
  3. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Здраво сакам да прашам вака имам случај работам на определено време значи договор ми истекува на 31,12 и сега сакат да потпишам за неопределено време договор но ми велат дека треба прво да ме одјават со 31.12. а да ме пријават со 01.01 дали ќе имам прекин ? односно да нема некој трик со ова зар не може ист ден ?
    Фалааа ви однапред :*
     
  4. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Како да не е трик, 1ви и 2ри не работи администрација. :rofl:
     
  5. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    10.420
    Пол:
    Женски
    Јас кога потпишував договори на определено, на 6 месеци или 1 година, ниту еднаш не ме одјавија и на ново да ме пријават, се си течеше со првобитната пријава во АВРМ.
    Ама за неопределено не знам како е. Може стварно треба прво одјава, па после пријава на неопределено.
    Инаку нема врска што е 1ви, можат неколку дена унапред да средат пријава со датум 1ви.
    Прекин нема да имаш, исто како кога ќе промениш раб. место, ако веднаш другиот ден почнеш на ново нема прекин.
     
    На RosettaStone и Anaouou им се допаѓа ова.
  6. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Немаш прекин пошто си одма со 1ви пријавена. Прекин би имала кога би била пријавена со 2ри Јануар.
    Нема врска што е 1ви јануар, електронски иде пријавата.
     
    На eliesaab и RosettaStone им се допаѓа ова.
  7. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Не може да ја пријави на неработен ден.
     
  8. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    10.420
    Пол:
    Женски
    Може. Мене во недела ме пријавија.
     
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ај кога не знаеш нешто, остани воздржан.
    Не е ова тема за колку да се најдеш у муабет и да шириш дезинформации
     
  10. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Добро, не мора одма да ме вреѓаш. Си кажав мислење. Не мора да значи дека до моето треба да се држи.

    Па и ти колку информации си кажала што може не се точни, па никогаш не сум ти рекол нешто, а и другиве не ти се ибраќаат како ти со мене сега.
     
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Секоја информација што ја имам дадено овде е точна.
    Твојата дезинформација може скапо да ја чини, дали е оваа или некоја наредна.
    И не те извреѓав.
     
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Трик. Нема никаква врска скрос лага. Гледај на тоа вака. Работиш во една фирма 5 годинина определено и мораат да ти го продолжат договорот на неопределено после 5 години. Те одјавуваат на 4 год и 5 месеци на 1 ден, и уствари тебе не може да те заштити законот не си исполнала услов од 5 години. Не знам зошто никој не спомнал погоре, пријавувањето оди еден ден покасно. Ако одам денес во агенција за вработување, пријавена сум од утре. Не дека утре ќе те пријават. Денес ќе те пријават. Ама од утре ќе ти важи. Значи ако те пријават на 1ви, ќе ти важи од 2ри и ќе имаш 1 ден прекин. Видете си сите на вашите м1м2 образци што ви пишува, кај датум на задолжително социјално осигурување пишува еден датум (кога ви почнала да важи пријавата) а подолу кај датум на договор еден ден поназад (кога ве пријавиле во аврм)
     
    Последна измена: 25 декември 2019
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Вели со 1ви.
     
    На RosettaStone и Anaouou им се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    На 31ви ако ја одјават и на 1ви ја пријават пријавата почнува да и важи од 2ри, значи 1ви ќе и биде празен. Пријавата почнува да важи ден потоа од како ќе однесеш документи во аврм.
     
  15. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Може на 31 да ја одјават и пријават , со тоа што пријавена ќе е од 1ви и нема прекин.
     
    На eliesaab и RosettaStone им се допаѓа ова.
  16. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Да, ама ако ја пријават истиот ден. Можеби и тоа сакале да и кажат, а можеби сакале да и кажат дека ќе поднесат пријава на 1ви, а членката се согласила без да знае дека пријавувањето почнува да важи ден покасно. Нека го знае ова и нека ги праша кога планираат да ја пријават. Меѓутоа ќе и кажеле ќе те пријавиме истиот ден ако мислеле така, затоа мислам дека е трик.
     
    На eliesaab и Bibi30 им се допаѓа ова.
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    Ако си на определено, мора да те одјават и повторно пријават за да бидеш на неопределено. Едноставно тие се третираат како две различни работни места.
    А дека мора да има пауза, апсолутно не мора. Е сега бидејќи се паѓа празник не знам како тоа се води. Зошто да не те одјават на 30 и пријават на 31.12 за да се избегне овој проблем?
     
    На RosettaStone и Anaouou им се допаѓа ова.
  18. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Епа ако си толку сигурна, кажи и да дојде кај тебе во АВРСМ и да и завршиш работа. (facepalm)
    Бог да чува...
     
  19. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    На 31ви ќе ја одјават кон крај на работно време на правна служба и ќе и важи пријавата како од 1ви да и почнува работен однос на неопределено. Сега се се средува со електронска пријава/одјава.
    @Anaouou не се грижи, нема да имаш прекин. Одјава и пријава не може во ист ден, мора последователен ден да е како што ти рекле одјава 31ви и последователен ден 1ви како нов датум за започнување на нов договор.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Може во фирмата каде што работиш имаат колективен договор каде што е наведено дека по 2години договор на определено следи договор на неопределено, така да најдобро да прашаш во правна служба дали има фирмата таков договор.
    Инаку точно ти одговорила @senza.parole дека по 5години договор на определено следува договор на неопределено иако следнава година би требало да има законски измени и да се намали временскиот рок на договорите за вработување на определено за да работниот однос се трансформира во таков на неопределено време. Измената ќе биде или по 1година како што бара синдикатот или по 3години како што бара организација на работодавачи па да чекаме да видиме каква ќе биде конечната промена.
     
    На Anaouou и Rubiii им се допаѓа ова.