1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Нека велат. Нивна работа :)
     
  2. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Е како така, твоето релевантно, а нивното не...
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Така. Размисли, можеби ќе ти текни.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. malecka91

    malecka91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    68
    Дали ми следува паричен надомест од работа во случај на смрт на родител?
     
  5. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    I jas sum od drug grad,zboruvam literaturno,a mm ne se trudi,si zboruva na negov dijalekt.
    Mene ne mi smeta.deccata perfektno go zboruvaaat negoviot dijalekt ako e prilicno tezok.

    Na rabota imam sekakvi kolegi i ne pridavam na toa znacenje ne e bitno kako zboruva se dodeka mu e izdezan muabetot.
    Koga ke pocne da zboruva bilo koj,sto ne treba,togas ne e bitno na koj dijalekt e,veke napravil glupost.

    Ne se zamarajte za takvi licnosti.
    Toa ne e vo red od nivna strana i ne moze nikoj nikogo da ismejuva poradi toa sto na toj dr ne mu odgovaralo ili ne mu bilo zvucno....
     
  6. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски


    Nemam takva informacija ,prv pat slusam.
    Osven ako ne mislis na penzija dokolku si maloletna?
     
  7. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.373
    Пол:
    Женски
    Се дур не ги прифатиме нашите дијалекти како богатство, вака ќе си патиме- Скопје на скопјани (facepalm)
    Наместо да се обединиме, еден на друг да се потпираме,ние...
    Не обрнувам мн внимание, но кога ќе е претерано, претерано е.
     
    На L.i.n.a.a, Mami3, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Neznam kako da pocnam ama od nekade moram,rabotam vo privatna firma godina dena firmata ne e mn golema megutoa solidno raboti ok e platata megutoa ima nesto sto me vraka nazad neznam kako da objasnam.Kolegite se zlobni komotno mozam da kazam zlobni gledaat samo moment da zgresam i odma nafrlanja tenzii megutoa za mnohu banalni greski se krevaat tenzii vikanje,menw mnohu mi smeta toa i se kocam vo rabotata probav da go ukazam toa i da kazam megutoa dzabe.Durektorot e ok megutoa za neho kako firmata da ima eden vraboten i tolku dr kako manje vise nisto da ne znaeme.......i uste mnogu sitnici mozebi megutoa te pravat da se custvuvas nesposoben i nerabotnik.Neznam dali e najpametno da dadam otkaz zatoa sto mi tezi na dusava i ne mi se odi nieden den na rab ili da pocekam da projde celava situacija.Izvinete za dolgiot post ama neznam kako da se izrazam na kratko
     
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.967
    Пол:
    Женски
    Скоро секаде каде и да отидеш ќе наидеш на вакви идиоти. Такви се мизерни, бранат територија. Не очекувај од некој да добиеш помош оти секој гледа само за тебе. Ти поставуваат сопки за да не просперираш. Тоа се должи и на мизерната ситуација во државава, не се наоѓа лесно работа и затоа така обрамбено како диви животни се однесуваат. Биди сигурна дека ретко кој на чесен начин и со труд успеал на работното место. Секогаш скалило понапред се тие со врски или тие кои умеат да играат валкано. Би ти рекла да не брзаш со отказ, не е време во ваков период. Почекај да се среди малку ситуацијата, сега ретко кој прима.
     
    На Ellyy, Tanjamm, kathy es и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    I jas podolgo vreme si davam sansa sama na sebe vo princip sum mnogu prilagodliva i kolegijalna i sekogas gledam da pomognam vo bilo koja situacija vo vrska so rabotata mozebi toa mi e greska tuka ne se borat za titula bidejki vo pomala firma se znae koj sto e i deka sekoj raboti skoro se,najholemiot problem mi e sto ako e raspolozena koleskata so koja najmnohu go pominuvam denot vo kanc e togas e super ako ne e abe bara se nesto za da ti se razvika da napravi tenzija odvratno a direktorot nejze najmnogu i veruva i mu e desna raka ama veruvajte nemozam da otidam i da mislam dali ona e dpbro raspolozena za da nema napnuvanje neznam vistinski.....me sprecuva vo momentov samo situacijava kaj nas....
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  11. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Дечки имам конкретна ситуација за која ми треба совет, поврзана со една колешка од работа (ако ова не е вистинската тема, ве молам посочете ми каде да се обратам). Работам во приватна фирма од дома (и пред корона кризата и сега) и имам проблем со една колешка која би требало да ми е директно надредна. Викам би требало зашто односите во фирмата ни се многу неформални и со колегите и со газдите и немаме баш однос вработен-шеф-газда туку попријателски. Е сега, девојкава од старт беше многу фина со мене, не сме блиски ама се однесуваше коректно. Последниве година дена полека почна да го менува понашањето (слушнав љубоморни коментари зад грб и слични ситуации) ама не посветував внимание искрено зашто тоа е нормално на секое работно место, со нашиов менталитет. Секогаш има некој што не ве сака од некоја причина. Е сега, проблемот е што сфатив дека она не им пренесува точно на газдите што работам и колку работам. И пред една недела на состанок кажа неточна информација за нешто што го работам (односно личеше како да работам помалку од реално). Тогаш преќутев зашто искрено бев во шок и не разбрав зошто така кажа. Ама сега мислам дека треба да реагирам кај газдите зашто сепак сме во специфична ситуација со корона кризата и не можам да ризикувам да ја изгубам работата зашто тешки ќе се најде друга периодов. Што мислите како да пристапам на газдите, а да не личи како да тужакам, многу ми е детски...
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Требало одма да изреагираш на состанокот кога колешката прикажувала дека сработуваш помалку отколку што е, ама биднало како што е.
    Јас на твое место прво би поразговарала со неа, отворено, без зад грб муабети. Прашај си зошто таа смета дека работиш помалку отколку што прикажала на состанокот, дали е нешто незадоволна од тоа како ги сработуваш зададените работни обврски. Ова би прашала ако ти е она надредена, ама дека односите ви се неформални не би требало да ти е проблем и да поразговараш со газдите на тема дека работиш ова и ова и да си прашаш дали се задоволни од твоите сработени работни задачи. Значи ако ви се неформални работните односи не е тужакање да прикажеш колку сработуваш и што работиш дневно во фирмата. Од тоа што работиш и сработуваш дневно сепак ти зависи работата и платата, нормално.
     
    На *Amethyst*, темјанушка, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.967
    Пол:
    Женски
    Си погрешила што не си изреагирала на состанокот. Мислам дека нема причина да и се правдаш на неа, очигледна и е намерата. Таа сака да се направи многу способна со тоа што ќе фаќа забелешки за твојата работа а не е чудо и баш заради ситуацијава да те мести за да те отпуштат за таа да биде посигурна. Разговарај си со газдите и објасни им дека тоа што го кажува таа не е вистина, претпоставувам и дека имаш доказ за тоа. Со молчење нема да постигнеш ништо, таа само ќе си собира поенчиња.
     
    На Tanjamm и темјанушка им се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ќе им кажњш на газдите имам доживување дека мојата работа не ви е целосно пренесена и би сакала да ви пренесам што точно сум сработила. Нешто во тој стил. Нема лично да ја спомнуваш освен ептен ако не те прашаат, а ќе им кажеш дека има проблем. Со нејзе не разговарај ич
     
    На *Amethyst*, flawless_ и Feminka192 им се допаѓа ова.
  15. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    За сите што сте напишале да не прави муабет со колешката сте изумиле дека на секоја работа има хиерархија и ако таа навистина и е надредена прво се прави разговор со таа над тебе, а последна станица за разговор се газдите. Ниеден газда не сака да се замара со внатрешни колегијални препукувања, затоа се тие состаноци на кој сите се присутни се одма да се каже и расчисти.
    Така да прво разговор со надредена, ама @CharmedGirl спомна дека односите им се ептен неформални, пријателски на сите таму така да нема ништо лошо и да оди директно кај газдите да каже што работи со доказ се разбира, па тие ако сакаат да утврдат кој лаже, а кој зборува вистина можат да ја повикаат нејзинава колешка на состанок пак. Сепак директно на врата кај газда е меч со две оштрици колку и да им се неформални односите сепак хиерархиска поставеност на вработени мора да се почитува. Ако отиде директно кај газдите и колешкава дознае може да се пожали кај газдите дека ја одминала и не ја почитува како претпоставена, па ете и нов проблем. Така да нека поразговара со претпоставената колешка па на крај и кај газда на врата да се објасни се.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.967
    Пол:
    Женски
    Едно е да е надредениот фер, да го цени трудот на работникот и да ги презентира работите во право светло. А сосема друго е кога измислува невистини и директно го загрозува работното место на некој. Очигледно е дека има нешто против неа и разговорот само ќе ја поттикне уште повеќе да и прави проблеми. Плус не се некоја голема фирма ко што разбрав па газдата да им е недостапен. Не значи дека надредените само имаат право да се жалат и да прават што сакаат.
     
  17. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Никој не пиша дека само надредените имаат право да се пожалат, ама со разговорот со надреденава многу нешта ќе и се разјаснат и плус ќе ја испочитува хиерархиската поставеност утре да не слушне дека не почитува правила во фирма.
    Како ќе направи членкава од неа зависи и нормално од тоа колку им се неформални тие работни односи. Ама колку и да се опуштени на работа, хиерархиската поставеност мора да се почитува макар и најлоши намери да има претпоставената, така ќе биде членкава посигурна на што е со неа преку муабетот што ќе го направат.
     
  18. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.967
    Пол:
    Женски
    Знам што значи да имаш проблем со надреден, на едно од работните места сум имала. Се правеше против мене само за да не напредувам во кариерата затоа што во таа фирма раководните позиции беа променливи. Дознав дека и на многу други така им правела се со цел постојано да се менуваат за да не остане некој подолго па да и го земе местото. Си реагирав на повисоко ниво по што таа беше предупредена за постапките. Имаше ефект, се промени дефинитивно. После тоа си заминав ради друга поубава понуда а неодамна чув дека типката ја избркале. Муабетов ми е дека со ваквите не се разговара, џабе е. Само ќе гледа да и ја наметне вината и да ја убеди во тоа дека не работи добро. За жал во некои големи фирми, работниците немаат шанса да дојдат до газдите. Ама ако ситуацијава е таква да им се пријателски односите тогаш не гледам проблем да си поразговара. Секако, одлуката си е нејзина.
     
    На *Amethyst*, Tanjamm и SummerGirl им се допаѓа ова.
  19. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Разговорот би го направила да испоштува хиерархиски надредена, дека нешто добронамерен ќе биде разговорот и мене лично не ми се верува. Чисто утре да не слушне муабет дека не поштува надредени. Сепак се надевам ќе се решат работите во нејзина полза.
    Ама познавајќи ги работните односи и работната атмосфера во повеќето фирми кај нас неколку работи сум научила дека мора да се избориме сите за позицијата која ја имаме и да знаеме колку вреди нашата работа и да не даваме никој да не омаловажува и да ни ја намалува вредноста на трудот на состаноците каде е место и време за тоа.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Offf....
    Momentalno sum na porodilno i treba da se vratam na rabota na pocetok na noemvri...
    Firmata vo koja rabotam e stabilna i edna od najdobrite vo MK,no mene mi e strav dali ke me vratat na rabota,
    Neznam zosto no eve strav mi...
    Sekoj den se malrretiram samata sebesi deka nema da me zadrat...i mnogu se nerviram!
    Se plasam za rabotboto mesto a nikoj ne mi nagovestil deka nema da me vratat,ete da recam psiha..

    Imame 3 deca i rabotata sekako mi e neophodna a i si ja sakam !
    Hiperaktivna licnost sum i mi odgovara rabotata...
    No... eve strav mi e!