1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Паааа да молиш Господ редовно да има секс со газдата :D се зезам, претпоставувам не ти е до смеење.

    Не настапувај на начин како да и се плашиш и те нервира, баш напротив затоа што таквите тоа ги исполнува на некој начин или пак се замислуваат демек кој знае што се. Не те сака затоа што ти за неа секогаш ќе бидеш работник а таа ,,газдерица,, и ќе си го полни егото, а со тек на времето ќе свати дека си и повеќе од потребна во фирмата.
    Најбитно е да на време ги извршуваш обврските и да се држиш до Законот (мислам дека си некој правник или се лажам...).
    Ако мислиш дека си во право и така си се договорила со газдата потенцирај и па таа нека се договара со него. Ќе и го научиш карактерот со тек на време и ќе знаеш како ќе реагираш. Избегавај заеднички утрински кафиња, доручеци итд. освен ако е колективно. Сега и е за задача да си најде шпиунче меѓу вработените или ќе се води по логото ,,раздели па владеј,,. Ако е доволно паметен твојот газда ќе ја тргне на страна затоа што тешко на фирмата кога и дваицата се мешаат.
    Незнам во каква фирма работиш ама јас сум голем противник за семеен бизнис меѓу маж и жена.
    Ама ја оцрнив јас пак жената :$
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  2. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    Абе славице и он до вчера така викаше јас жена ми не сакам кај мене да работи не е правилно ова она и оп денес нова песна -кога се работи за неа ама ако :D кафиња и сл не иде у обзир не се дружи она со нас си доаѓа кога сака и нормално си оди во канцеларијата кај маж и. јас сум и повеќе од потребна во фирмава но никој не е незаменлив па така ни јас. јас уште претходно нему дадов на знаење (кога разговаравме на сл тема) дека ако дојде ред да имаме проблеми заради нашиот однос јас прва станувам и давам отказ без око да ми трепне. со моето искуство и работа не планирам енергијата да ја трошам на кавги. и нормално тој рече (тогаш кога зборевме) дека нема шанси да дојде до такво нешто. денес не се осудив да го прашам зошто промена на план, иако сме блиски сепак си ја знам границата и нема никогаш да ја поминам. но сум цврсто решена дека ако почат проблеми нема да се двоумам да си одам за мене е долност да се расправам со газдарицата...
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    :!: ќе видиш колку енергија и време ќе му треба да најде работник како тебе, па ќе се размисли. Не сумњам јас во тебе :$
    Јасно е дека кога нема наоѓање на компромис, трошење на енергија безпотребно си бараш друго чаре. И на крај краева тој си знае како да си ја води фирмата, ти си сепак работник кој слуша наредби. И од она што сум те читала мислам дека превише се даваш самата себе си, незнам дали вреди. Свати го ова како мала дигресија да се опуштиш малку. Нервите треба да си ги чуваме и негуваме и за други работи ;)
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    joelle имав искуство на претходното раб. место до пред некоја година. Се беше добро и бевме сите уиграни како тим, и после некое време дојде жена му. И работите малку по малку се сменија. И он на почетокот викаше нема шанси, добро работиме, ама знаеш како е жена кога ќе науми нешто. Пример тој ни дал раб. задача и доаѓа она и вика не така вака, нешто скроз обратно, и ние викаме ама он рече. Вика сега јас ќе разговарам со него, ќе влезе кај него. И оп оп ќе му омекне ставот. Ако тој ден не, тогаш сигурно другиот ден, после домашната обработка, ко друг човек да збори. бруки за човеков, живи смешки :lol: внимателно
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Со години си ја стекнувала довербата кај газдата, сега ќе треба да ја стекнеш и кај нејзе. А газда, а газдарица исто ти доаѓа, не прави разграничување. Не суди веднаш, дај и време да се адаптира. Запознајте се подобро, кога ќе те праша нешто одговори најискрено и бркај работа, не оддбивај захтеви какви и да се (во рамки на нормала). Некогаш жените може да бидат подобри соработници од мажите, може да се посочувствителни, на пр. ќе разбере зошто те боли глава пред пмс или од кавга со мажот, свекрвата или доколку си ненаспиена зошто детето ти имало температура цела вечер итн.
    Не заборавај и двајцата работат во интерес на фирмата и двајцата јадат леб од неа, не би требало личните интереси да ги стават пред професионалите. Докажи дека одиш на работа за да работиш и заработиш и ништо друго, дека немаш никакви, да ги наречам претензии спрема газдата (извини не сакам да те навредам се е добронамерно) можеби те гледа со поинакви очи, незнам. Мн. жени и се плашат од такви кои работат кај нив и со тек на време им седнуваат вскут на газдите. Како и да е остани си таква каква што си фина, културна и професионална и нема да имаш проблем и никако да им влетуваш во разговор, освен ако те прашаат нешто.
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Јас лично, до сега не сум имала добар жена-шеф.
    Офффф, жално ама вистинито - иако сме ист род и поминуваме низ исти проблеми и дилеми, другата жена во 95% од случаевите НЕМА ДА ТЕ РАЗБЕРЕ, зошто сме едноставно такви, и тоа е тоа.

    Како ќе ти биде со жена му на газдата ќе ти зависи од нивниот личен и работен однос, како и од нејзиниот карактер. Тоа е тоа, со време ќе научиш да оценуваш кога им било убаво дома, кога не, кога се скарале, кога имале секс итн итн, па според тоа или ќе истапуваш или ќе се повлекуваш :)

    Со среќа и без нервози :hug:
     
    На eli25 и joelle им се допаѓа ова.
  7. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Јас имам дукан и имав вработено кај мене сега незнам како ќе ме разбере некој,но многу зависи од карактерот на твојата газдарица и нејзината општа култура.Доколку е културна и паметна не смее да се однесува арогантно,таа треба да цени дека има лице со кое работи и да биде во супер односи бар како што бев јас со моите,до ден денес сме во добри односи и искрено сакам пак да соработувам со нив,сепак се има свои граници,но никогаш не смееш да го потцениш или повредиш-во смисла на навреда лицето кое е вработено кај тебе.Кога и да сме имале проблеми со мм тоа никој не го знаел,работа е работа,дома е дома две различни работи...ако се измешаат тогаш се оди во аут.Нешто планирам и ке имам потреба од девојка/жена да вработам,зарем треба да дозволам да не се вклопи или да бидам љубоморна...нема логика,зарем тие момци кои работеа кај мене мм требаше да прсне од љубомора...
    Точно е дека има искомплексирани личности кои ги тероризираат своите вработени,но што ке се добие од тоа... доколку има почит и разбирање од двете страни се е ОК...А ако се влезе во филм тогаш тешко
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Joelle кај мене е така,еве од искуство.Откако дојде жена му,за се е главна,дури него кога ќе го прашаме за нешто ни вели само со неа да се консултираме,а нема ни ден искуство,си најде шпиунче меѓу нас,една колешка која едвај чекаше да стане такво нешто,па ни ја стави претпоставена,па можеш да замислиш кои муабети се вртат за нас.Плус жена му која е 20г помлада од него,он е 58 она 39,е исфрустрирана до максимум,пошто е со средно а сите во фирмата сме со високо,па можеш да замислиш.Искрено не е баш на арно,и откако дојде она нон стоп се удри на штедење,ништо не организира за клиенти,не дава спонзорства и неодамна се изненадив кога некои колеги од факс ми кажаа што се не почнало да се збори за фирмата ,која важеше за една од подобрите во своја бранша.
    Инаку нашата конкретно,сака да ја тинтариш а јас неможам,па кој и с еупикува поминува добро кој не си знае :lol: Конкретно ,за слободни денови си пишав кои ми требаат а она ми се јави дека прво треба да го замолам нејзиното височество дали ќе ми ги даде тие денови па потоа да ги барам! Молим? само нека не ми ги даде,како што сум загреана да си одам од фирмава прво во трудова ќе ја пријавам па да видиме кој е каде :@
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    леле какви искуства :D

    како и да е ви благодарам на сите за советите, за сега ја немам ни видено сеуште не почнала да доаѓа може се предомислила :lol: мислам дека нема да се меша до толку како што спомна ели но ќе видиме никогаш не се знае. јас битно мојата работа си ја работам па здравје.
     
  10. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам со изработка на нокти кај мене дома. Ме интересира дали некој знае како иде постапката за да се пријавам дека работам дома и колку би ме чинело тоа?
     
  11. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Девојки ај нид јур хелп...

    Нова сум на работно место. Моите не работеле приватно, јас од факс директно на работа,и немав време баш да се едуцирам.

    Значи во фирмата кај што се вработив живее шефицата. И нормално тука се готви се пере се чисти. Другите вработени ме предупредија да внимавам како ке се поставам во врска со тоа ама јас поима немам што да правам. Пред некој ден ме ‘‘замоли‘‘ ако можам да и ја пуштам машината за садови и да ги средам на што јас одбив со ‘‘извинете, никогаш во животот ни сум пуштала машина, садови скоро и да не знам ни да средувам ни да мијам‘‘. Вика добро. После некој ден дојде една нејзина миленичка (од оние неписмените гзолижачки што имаат комплекс од високообразувани личности) и ми вика ‘‘а бе ти имаш слободно време, може ли да ти оставиме еден компир да го свариш‘‘. И ми пукна филмот малце тука, ама со најубавата насмевка кажав ‘‘А бе душо, ние шо студиравме факултети демек паметни сме ама џабе само на лист. На дело ич не не бива. Ете мене едно кафе да ме тераш нема да го погодам а не па компир’’. Ми вика ‘‘еее тетка си научула цел погон да водиш не знаеш ова. Пробај денес утре ке знаеш‘‘. Викам ‘‘ фала ама немам намера да учам да готвам и да чистам.‘‘
    И си излезе

    Знам дека има нешто лошо зборено за мене после. Муабетот ми е, дали правилно постапив? мислам дека сега на почетокот ако попуштам ке ме користат цело време после и нема да имам време за работата која ја работам.

    Што би направиле вие да сте на мое место?
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Леле не ми се верува што читам,што се имало .Мизерии.И јас би постапила исто на твое место,каков срамотилак,па не си ти таму вработена да вариш компири,кој мозок бреј :fubar: Убаво си и кажала ,поубаво здравје !
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    kikikikirika - Се чудам што фирма ќе беше тоа. Сум видела јас ординација на една докторка, тука си имаше шпорет, веројатно си готвеше зашто еднаш кога влегов мирисаше на пржено ама не бараше од мене да и спржам нешто :o

    Мислам дека во таа "фирма" ти премногу ќе се нервираш и нема да се вклопиш а не вреди да се нервираш за такви луѓе.
    Мој совет ти е да бараш по нормални услови за работа (јас сум последна што треба да советувам така зашто и јас работам во пренапната средина за скоро ич пари), тоа ти е мој добронамерен совет, но од друга страна па тешко се наоѓа работа во денешно време.
    Размисли убаво дали тие луѓе и таа работа вредат за да губиш нерви таму.
    А ова ти е само почеток.
     
    На kikikikirika и eli25 им се допаѓа ова.
  14. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Предходиот вработен од истиве причини ја напуштил работава :(
    Ама јас ова стварн сакам да го работам
    Ова е работата што секогаш сум ја замислувала.
    Се мислам, да поседам тука една година заради искуство и после да му ја шмитнам у друга фирма.
    А у мегувреме ке ржам.
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Ич мува да не те лази. Супер си им одговорила. Ако попуштиш готова си. Во биографијата можеш да си додадеш и домашна помошничка. Така што терај си ја ти работата, прави се дека ништо не знаеш, дека баш кога те прашуваат имаш нешто што мораш да го завршиш и готово.
    Какви луѓе еј. |(
     
    На ozbilnazena, l-a-d-y-di, DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  16. miss-bootylicius

    miss-bootylicius Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    11.018
    Вака, работам во една транспортна фирма од 1ви март оваа година. Кога зборувавме за работа договорот беше да работам од 7 ипол до 16 часот и плус и сабота и плус да бидам осигурана и 10 дена одмор. Помина еден месец му текна на газдата да идам од 8 до 17 часот (зошто морало до 17 да се седи странската фирма со која работам работи до 17 часот но во сабота не работи ). Тоа се 6 дена по 9 сати работа и е скоро 60 работни сати неделно за плата од 200 евра :@ Прво се думав дали да прифатам така пошто договорт не беше така, но ајде попуштив за тоа. поминаа два месеци ништо од осугурувањето демек во тек е. А газдата е еден смуртен човек од ништо не е задоволен, никогаш не му се доста пари и само вика .... атмосвера за работа нема никаква несмееме да зборниме нешти настрана помегу нас колегите :worried: . Пред две недели го прашав за одмор кога да си планирам ми вели па ти ни 6 месеци не работиш одмор бараш :x. Само му реков каде пишува дека не работам 6 месеци кога не сум осигурана а и веќе си најдов кој да ме замени (од колегите во канцеларијата неможи никој затоа што незнаат англиски но затоа една друга девојка со која соработуваме и дури и работиме од ист маил со фирмата може, а истата девојка работи со камионот на неговиот син кој вози во истата фирма знаци веќе има пристап до нашиот маил а и работата е преку маил)и му кажав дека мене ми одговара од 1ви до 10ти август и да ми каже порано за да знам да си планирам затоа што ме чекаат. Добро рече тогаш, да видиме со другибве кога ке одат па ке ти кажам (а другите веќе кажав немаат врска со мојата работа и фактички нема за мене да има никогаш одмор зосто никој незнае да ме замено освен девојката со која се договорив ). Со колегите зборнав тие се постари околу 50-60 години и ми рекоа кога сакам да одам нив не им е проблем. Јас веќе се договорив и ке одам со друштвото па макар и да си одам од работа зошто секако под стрес сум нонстоп. Е сега незнам како да му кажам дека од 1ви одам. Како ке ме свати... најмалку сто сакам е да си одам од работа ама ... ако веќе не разбира незнам што да правам
     
  17. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Ако го пријавиш дека работиш на црно ќе сфати...
     
  18. VIN.diesel

    VIN.diesel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    420
    Премногу сурово и дрско однесување на газдата .Тотално не фер и морам да ти кажам дека таму нема да останеш освен ако не си приморана од финансиска гледна точка .Дефинитивно си фер играч и си ги бараш оние права што ти следуваат па дури и по усмен договор.Незнам како не се плашат од инспекции бидејки казните се мн големи сега за непријавени работници а + следува казна и за работникот што не пријавил.Законски следува одмор после 6 месеци стаж во фирмата но и тука има едно АЛИ кој што ете газдите го злоупотребуваат.И да ти даде одмор колку што сте се договориле внимавај со платата за тој месец договори се на време бидејки може да ти ја даде само половина ..
    Сум имал искуство со ваков газда и морав да толерирам и балансирам поради специфичноста на работата и искуството што ми беше потребно .Не беше репер платата ..После извесен период кога ја свртев топката и почнаа мн работи во фирмата да зависат од мојата работа и вложениот труд си го наплатив изгубеното ,што финансиски што преку почит :!: .Но џабе сељак си е сељак повремено ме нервираше и си заминав по 3 год стаж .Причина НЕПЛАТЕН одмор |( ,циганска работа несакав да викам инспекции и да се маткам по судови ..(но сепак се изборив за сработеното и не продолжив ).Доколку ти е потребно искуство или финансии продолжи на еден мал рок што ке си го дадеш самата ,парите нека не ти бидат мотив (полесно е така ) инфилтрирај се во работата убаво и УЦЕНУВАЈ културно дека имаш планови во животот .Мажачка ,студии во странство ..... Колку да е глуп ке сфати дека некаде греши (зборам за финансискиот дел ) па ке се поправи .А за лоши газди нема има само глупи газди .Има една изрека што ми ја имаат кажано за газдите ,вели што е разликата од газда до газда - САМО телефонскиот број :D .
     
    На miss-bootylicius, Abeja и vinozito1 им се допаѓа ова.
  19. miss-bootylicius

    miss-bootylicius Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    11.018
    Стварно незнам како да постапам, дали да напишам едно барање за одмор и да му го оставам да го прочита и во него се да му објаснам дека веќе ми е договорено и уплатено од 1-10, и дека веќе договорив со колешката (девојката која ке ме сменува), и дека работата нема да трпи и се ке си функционира како што треба. Ке бидам отсутна само 6 работи денови. Па откако ке го разгледа барањето ке ми кажи . Што мислите како да го направам тоа? Несакам да му велам пред колегите а сам неможам да го начекам...Ми треба совет ако ви текнува нешто друго предложете :$
     
  20. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Досадувај му
    И оди кажи му ама не во прашална форма ‘‘дали може‘‘ туку ‘‘ како што ми рековте вие ги прашав колегите никој тој период не оди на одмор па да ви кажам оти јас од 1 до 10 ке одам, дадете ми само барање кај треба да потпишам‘‘. Оти ако му дадеш ти готово барање може да те влечка.

    Инаку да им се заблагодарам на феминките за советите. Покажав заби на работа сега ми се тресат (ке видиме до кога само). Колкава кучка сум таму тоа е страшно. Се фрлам наоколу со мојот факултет понижувајки ги со поглед дека ништо не вредат како гзолижачки.

    Туку друго да ве прашам. Другарка ми е вработена, пријавена , се најуредно, но 3 месеци немаат земено плата. Дали може таа нешто да ппревземе во врска со тоа? Има ли некоја установа што го регулира тоа? И да ја загуби работата не и е гајле.