1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од eli25, 24 август 2011.

  1. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Судејќи по реченицава, ти си решена да одиш на одмор, па затоа и не се мисли многу како ќе му кажиш.
    Со тие услови на работа кои ги имаш (а, сте се договориле поинаку) нему треба да му е срам, а не тебе, за да се плашиш од него.
    И не е проблем одморот. Ќе се вратиш од одмор, ама што кога ќе се вратиш?
    Ако работата ти е стресна и немаш убави услови, потруди се да побараш нова, поубава работа.
    Знам дека не е лесно да се најде, ама и ние работниците сме виновни, зошто само си молчиме и трпиме, а газдите не шишаат како овци.
     
    На kva и vinozito1 им се допаѓа ова.
  2. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Девојки не знам каде да пишам,префрлете го прашањево знам дека не е за тука,само ме интересира,ако сте веќе пријавен како вработен,дали може да отворите фирма на ваше име?Се надевам не може.Итно ми треба одговор,може и по лп да не полниме офф топици
     
  3. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    ne moze
     
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    А зашто да не може?
    Може не гледам која би била пречката да не може.
     
  5. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Не знам, пред неколку години моите ги одбија, им рекоа да ја отворат на друго име. Може сум грешка нешто ама знам дека не им дадоа.

    Прашај си ти во заводот, ако не дадат, стави ја на име на брат, сестра што е невработен , нека си плака он осигурување ти работи си ја.
     
  6. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    ne vo zavod, prashaj vo
    CENTRALEN REGISTER, bidejki tamu treba da ja registrirash firmata na tvoe ime
    E sega zavisi sto imas namera;
    Ako si vo uloga na osnovac mislam deka moze, no ako firmata nema drugi vraboteni, i ti treba da bidesh edinstvena vrabotena , e togash sigurno ne moze bidejki ne mozesh da bidesh vraboten vo isto vreme na dve mesta , kako ke tece staz?

    miss- botilicuius,

    ti ne si prijavena, i SLOBODNO MOZESH da si zemesh kolku sakah slobodni denovi, dusho.
    Baranje za odmor? Ne zafrkavaj; Sto se stegash tolku be devojce, toj te videl deka si kul
    i vospitana i sega se izhivljava;
    ic gajle da si nemash odi si na odmor koga sakash!
    I pokacuvnaje na plata da pobarash, obavezno!
     
    На miss-bootylicius му/ѝ се допаѓа ова.
  7. miss-bootylicius

    miss-bootylicius Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    11.018
    :D хех имамш право - веќе средив се договорив му кажав дека ке одам од втори август оди ми рече не ми направи проблем - барем засега сега ке видиме а откако ке си дојдам од одмор обавезно ке барам да ме осигура или си одам :) за покацуванје ќе видиме
     
  8. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Тебе изгледа не ти се работи или не ти се неопходи парите па само си бараш причина да те отпуштат а пред твоите ти да излезеш жртва. Срамота е по само 2 месеци работа да бараш одмор, тоа никаде го нема. Ако мислиш дека му е лесно на газдата и дека тој може да им диктира темпо на странските партнери се лажеш. Еве пробај да отвориш свој бизнис и ке сватиш колку е тешко да се води бизнис. Работникот треба фирмата во која работи да ја смета како своја а колегите како семејство. Небитно дали платата е 200 или 2000 евра кога ќе се нафатиш треба работата да ја извршуваш најдобро што можеш. Мене ми се чини дека си ти премногу размазена и досега се ти било дадено на тацна, па затоа вака размислуваш. Премногу си се преработила цели 2 месеци па ептен било битно да одиш на одмор, ти девојче изгледа незнаеш како е да немаш па затоа незнаеш да ги цениш парите и оној што ти ги дава. Јас во животот сум почувствувал како е да немаш за основни средства за живот и затоа знам да ги ценам парите и не ми е тешко и да останам надвор од работно време, па дури да сработам нешто што не ми е во опис на работата. За мене не постои пауза, туку јадам кога ќе имам празен простор т.е период во кој нема да трпи работата.
     
  9. miss-bootylicius

    miss-bootylicius Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    11.018
    Хех - грешка си девојко стварно
    јас работам од мои 18 години и се имам работено и никогаш ништо не ми било на тацна дадено се - и работев и учев и знам како е да немаш во животот... Од мои 14 години живеам со мојот татко и моите двајца помали браќа (мајка ми е почината :( ) и се грижам никогаш ништо да не им фали

    Можеби не сум во право што барам одмор пред 6 месеци но и работодавецот значи еден од договорените услови не исполнил... но веке средив не е важно, а до кога ке работам зависи зошто во мегувреме ке барам нешто кај некој посалам газда и да ми требаат пари во моментов затоа сум прифатила да работам тука. Нема врска сепак тоа е твое мисленје :)
     
  10. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Струмка22,
    а да дадеше една критика на газдата кој не ја осигурал?
    Закон има за одмор , но и за вработените да бидат осигурани.
    Транспортна фирма е , има таму пари.

    Согласно закон, не е битно колку време е во една фирма, туку колку стаж има.
    Ако е почетник(во смисла прво вработување и нема стаж) а е осигурана, тогаш за овие 2 месеци нема право на одмор.
    Но ако на пример има стаж од некоја претходна фирма , и се прфрла во нова, тогаш следува одмор согласно закон.

    И јас имам работено непријавено, но газдите сами ме прашаа: ти кога планираш на одмор, да се организираме? Така треба да направи и да каже секој сериозен и нормален газда.
    И плус на зимо од Нова година до Божик ми давале одмор. Плата добивав за цел месец, ништо не ми одбиваа.

    *
    Девојче, ако не побараш покачување, ке згрешиш многу, или барем кога ке прашуваш за осигурување, прашај си слободно каква ке биде динамиката на покачување на плата
    и што се очекува од тебе за покачување на плата.
    Немој да се срамиш.
    Инаку не е исто богами дали работиш за 200 или 2000 еур :D . Јас сега имама приватен бизнис, кога некој нарачува услуга се прашува што сака и колку е спремен да плати. Според тоа колку има пари да плати таков производ и ке добие!
    На пример одите во ресторан, исто ли плакате сендвич со туна и печена пастрмка?
    Ти продаваш труд, колку е спремен да плати за твојот труд? 200 еур, работи за 200 еур.
    300 еур, работи за 300 еур.
    Поздрав.
     
    На tea1221, littleflower, tessie и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143

    И јас се наоѓам во слична ситуација со твојата. По 10 месеци работен стаж кога дојде редот да се договараме за одмор излезе дека некој мора да остане на работа а тоа сум секако ЈАС.... ;( ЗБЕСНАВ
    Врвот беше кога ми кажа па можеш да земеш од 1 до 5 август ( 3 работни дена). Инаку работам повеќе од 8 сати скоро секој ден, сабота обавезно а и недела по потреба и плус трчање за сите работи околу фирмата. Што да правам сакам одмор?
     
  12. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    :^) податок или претпоставка?


    Ова во последно време е најпаметниот совет кој го имам прочитано. За жал, повеќето од нас го применуваат во пракса одкако ќе им пукне филмот.
     
    На esperansa777 и miss-bootylicius им се допаѓа ова.
  13. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    :^) податок или претпоставка?

    Девојчето на почеток рече дека работи во транспортна фирма.
    А ако ме прашуваш дали во транспортните фирми има пари, одговорот е ДА.
    Се разбира дека ако некој не работи или не знае добро да работи џебе е.
    ( ако девојчето е во трнаспортна фирма на која не и оди, тогаш подобро да бара друго место)
    Но сепак не работи во бутик, парфимерија или продавница. Во транспортните фирми се вртат големи пари, 200 еур таму се како 200 денари во сендвичара. Со гаранција!
    И јас се наоѓам во слична ситуација со твојата. По 10 месеци работен стаж кога дојде редот да се договараме за одмор излезе дека некој мора да остане на работа а тоа сум секако ЈАС.... ;( ЗБЕСНАВ
    Врвот беше кога ми кажа па можеш да земеш од 1 до 5 август ( 3 работни дена). Инаку работам повеќе од 8 сати скоро секој ден, сабота обавезно а и недела по потреба и плус трчање за сите работи околу фирмата. Што да правам сакам одмор?[/quote]

    Девоче, ке дојде ден кога здравјето со ништо нема да можеш да си го повратиш.
    Осигурна си?

    Погрешна е филозофијата треба да се даваш максимум на фирмата, во македонски услови!
    Тоа е теорија превземена од запад, ама на запад драги мои, се плака пркувремена работа,
    газдите таму се многу посвесни во однос на наградување на работникот.
    Во државни фирми на пример останување дополнително на работа им се плака!

    200-300 еур, па плус и прекувремено! Алооооооо!
    Утре кога ке бидеш исцеден како лимон,
    веднаш си заменет како сијалица што се заменува.
     
    На miss-bootylicius и esperansa777 им се допаѓа ова.
  14. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Навистина неможам да ве сватам, мислите дека фирмата треба да се прилагоди на вас а не вие на фирмата. Па така мислите дека может одмор да земете кога вас ке ви прдне на памет т.е кога и вашите пријатели па така заедно да одите на одмор. Е драги мои тоа можело во комунизмот, барем така велат. Сега владеат други правила капиталистички. Гледам дека голем дел од вас го мерат времето во секунди, јас работам 8 саати и као тоа било премногу сте се утепувале од работа а да го пресметате ефективното работно време ке сватите колку малку работите. Тешко и е да работите во климатизирани простории со разноразни освежувачи на воздух и пак ви е тешко. Прашајте ги драги мои оние кои ве израниле работејки по фабрики во бедни услови прашајте ги оние и кои сега работат во нехумани услови. Но тие се благодарни и на тие 200 евра што ги добиваат, битно им е да го прехранат семејството, а не како вас да мислатр дали ке одат во Грција, Турција..... за 10 дена да спискаат 500-600 евра за да се пофалат а фејс дека биле на одмор. Ги свакам работодавциве кога велат дека неможат да најдат асален работник, посветен на својата работа. Денешниве млади мегу кои спагам и јас сакаат веднаш да ги стават на раководни функции и само да лежат и да земаат плата. Драги мои, секогаш кога ќе помислите дека вашата работа е тешка и напора појдете во Струмица и погледнете како лугето горат по нивите за да извадат парче леб, и не само во Струмица, во било кој град каде лугето се мачат за парче леб, и ке сватите колку фсушност ашата работа е лесна. Да, знам дека е тешко да се стане сабајле во седум го знам тоа и навистина не е хумано што ве тераат да работите во нехумани услови на 23-24 степени, може да настинете. И навистина е не фер што кафето морате сами да го варите може да се изгорите недај боже, треба да ви запослат и жена да ви вари кафе. Да иронизирам но навистина мислам дека денешниве млади незнаат што е мака и незанат што зачи да немаш денар во џебот. Не е страшно ако не отидете на море, не е страшно ако на фејс не ставите слики како се пржите на сонце, страшно е кога еден ден кога нема кој да ви дава и да се грижи за вас, кога вие ќе треба да се грижите за некој друг ќе се доведете во ситуација да немате леб да јадете и тогаш нема ништо да ви биде важно освен на оние тажни очи што ве чекаат дома да им донесете корка леб, па макар и работеле по 18 саати на ден.
     
    На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.505
    Пол:
    Женски
    Од ваквите како тебе со вакви размислувања платите и условите ни се мизерни. Затоа некој што не сака да си го продаде гзот и душата и да црнчи за бедна плата не може да најде нешто поасално, ќе се најде некој што ќе рмба за трошки и сите работници се третирани како стока. Е такво е времето денешно, на капитализмот. Само ќути си, рмбај, не кревај глава, не гледај бел ден, битно да однесеш некој мизерен денар дома. И после квалитетот на животот ни бил никаков. Епа ни бил. Затоа целиот народ ни е мизерен.
    Зашто ќутиме ко оФци, не се буниме на никаквите услови, си ги виткаме опашките.
    Ти Струмка, ќути си и работи си ако така ти одговара, немој да продаваш тука такви глупости. Има некој што си го цени својот труд и своето знаење.
     
    На littleflower, tessie, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Strumka, а од каде знаеш дека ние работиме во климатизирани простории? Па не секој ја има таа можност. Има луѓе и со факултет и со дипломи па работат во сосема спротивни услови од тие што ти ги наброја. И што се мешаш ти кој, каде ќе оди на одмор и колку пари ќе потроши. Тоа си е индивидуално право. Јас ако сакам во Шпанија ќе одам и колку сакам ќе потрошам, не ти ги земаа тебе од џеб парите па да кажуваш дали требало или не. Секој кој чесно и тешко си заработува кај сака ќе оди, што сака ќе прави и колку сака ќе си троши. А тоа дали требало или кога требало да се оди на одмор исто така е избор и право на работникот. Кога има право на одмор зошто да не си го земе кога му одговара, зошто да не се договори со работодавецот ако е тоа возможно? Нема потреба да се мешате таму каде што не треба и немаше потреба од ваков пост. Баш во Македонија сметам дека луѓето и тоа како ги ценат парите, не се сложувам со тоа што го напиша. Според тебе и ти тоа што го напиша ние треба да се однесуваме како роботи. Малце било 8 саати, абе ајде? Од каде такво нешто? Треба значи да си ќутиме и да работиме како роботи без право на глас. Убаво пишала една феминка погоре колку плата толку работна сила. Нема што јас да се давам максимално кога имам плата од 200евра. Ако ми даде 1000евра плата толку и ќе има резултати од мене. Колку пари толку музика. Едноставно е.

    Еден пример само да ви пишам. На претходното работно место имав една колешка која слично вака како тебе размислуваше. Се утепуваше од работа за 15 000. Ама луѓе тоа не беше човек, јас незнам од каде толкава сила за работа имаше. Ама сето тоа почна и на здравјето да и се одразува. Беше штотуку мажена и нормално си сакаше дечиња. Е од сите тие нервози што ги имаше на работа (божем фирмата на татко и беше) буквално така се однесуваше и се нервираше, од цел тој замор без никаков одмор, неможеше бремена да остане. И ова доктор и' го кажуваше. И што е најтрагично не и' доаѓаше паметот на место. После јас дадов отказ од таму заради што видов дека истото од сите се очекува, а јас не планирав здравјето на 20 години да си го губам заради нечии фрустрации, така што колешкава незнам што и како направи.
    И ајде сега кажи ми вреди ли сето тоа?
     
    На tessie и vinozito1 им се допаѓа ова.
  17. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Струмка, Струмка,.... како велат Струмичани:Леле малеееееее!

    Вака:

    1. Прво девојчево кое се пожали (од транспортна фирма), рече дека не е осигурана.
    прашање до тебе:

    Во ред ли е некој да не е осигуран?

    2. Незнам што си ти, работиш некаде или пак си некоја “газдарица“?
    На времето во комунизмот, односно социјализмот, нашите родители работеа
    но со нивните плати сосема солидно го одржуваа семејството.
    Јас тогаш бев дете, и ништо не ми фалеше.
    Еден пример, татко ми беше најнормален службеник, кога излегоа ТВ во боја,
    тој можеше веднаш да го купи(штом се појавија ТВ во воја) од плата и да има пари да тераме цел
    месец; ај сега некој со плата од 200-300 еур, нека купи ЛЦД ТВ, да не е на рати, и да
    му останат пари за цел месец?

    Проста математика!

    3. Не е битно што сум работела, и што работам, но имав можности да ги интервјуирам и одблизу да ги
    следам нашите новопечени ’газди“ и “газдарици“ и ке ти кажам дека се невидени експлоататори:
    Кука во некој град во МК, кука во Ох, кука на Јадран, возен парк како влада на РМ(сите дома се со
    сопствена кола, и додека им вршев услуги за џабе за едно кафе што се вели, бев најголем пријател.
    Кога еднаш побараа услуга, кога им реков дека треба да платат 100 еур, уста имаат јазик немаат, бе
    девојче! Ме заборавија. Лугето барат да им издадеш потврда и мислат тоа така без пари, ке поминат со 2 тегли корнишони или цвекло.


    Многу добро ја позанавам терминологијата на „газдите„, туку ти Струмка , неке да си работник, судејки по написите кои ги даваш погоре!
    Во две фирми (сведок бев) умреа по 1 работник од преработеност и пренапнатост, од невидени приртисоци и од такво како што велиш ти несебично себедавање на фирмата.
    Сум прочитала многу книги и филозофии за индустриско работење, ама книги кои ги напишале на запад и кои важат во нивни услови, не во наши!

    Ако направиме пак една најпроста споредба на приемр шофер во МК и шофер во Германија!

    Знаеш ли ти Струмка дека шоферите во Германија имат лап-топ со себе, знаеш ли ти Струмка дека еден шофер таму е како што би рекле ние овде балканциве господин! Е тие таму се себедаваат до максимум, бидејки се осигурани, се заштитени и имаат редовни и многу високки плати, бе Струмка.

    Кај нас се носи филозофијата од Запд , ама за жал работата е:
    видела жабата коњот кренал нога да го потковат, па и таа кренала нога.
     
    На littleflower, tessie, keti.kety и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Џабе споредби како било во времето на Тито, или како е сега во Германија или други земји.
    Знаеме како е во Македонија, и со толкава невработеност за жал ретко кој е храбар силина да покаже. Ако си најдеш друга работа каде мислиш ќе е подобро ок, ако не, како многу други ќе работиш и нема да се жалиш зошто после 2 месеци одмор не ти дале па и конкретна дата бараш. Искористуваат работодавците ама ако не ти чини или седи си дома или бегај од границите. Многу фирми па и немаат некој голем обрт, профит, индустрија кај нас развиена едно чудо...па затоа ти како работник се прилагодуваш на тие услови ако сакаш плата да земеш, и покриваш уши кога ти раскажуваат како е по светот.
    Ќути и трај не е само за оние без муда, многумина ќе се најдете во таква ситуација за жал...
     
  19. kva

    kva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    345
    Скорпионче

    г-ѓата сама спомена комунизам и капитализам, соодветно и дадов реплика,
    Не сте ми јасни, а и ти Скорпионка нели прочита кое прашање го поставив затоа ке го повторам:

    - Во ред ли е работникот да не е осигуран?

    Уште еднаш ке повторам, се работи за транспортна фирма;
    Ако не ја знаете филозофијата на капитализмот тога зошто коментирате?

    Се знае кое е ОСНОВНИОТ ПОСТУЛАТ НА КАПИТАЛИЗМОТ: ЕКСПЛОАТАЦИЈА;
    Тоа некои на школо го учат.

    Овде нема ни простор ни место да ти нацртам некои работи.
    А зошто не ме читаш малку подобро,дадов ли приемр со слика на благосостојба на газди , прочитај уште еднаш.
    Немат плата да поделат на двајца работници, велат да работат и за 11 Октомври , оти демек фирмата е “наша , заедничка“ :puke: (кои бљувотини) и демек кога ке го има првиот прлив одма плата ке дадат. А-ха , а за 11 октомври продолжен викенд газдите за Солун на сончање. Газдарица се врака и се напрчила со Диор-че наочарчиња 250 еур, и нови штикли 300 еур а ваму нема пари за плата.

    Што збориш Скорпионка, нема пари нема обрт; Откај ти се тие податоци на тебе?

    п.с. Навистина не зборувам од ракав, мислам дека на почеток се идентификував
     
  20. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    Не е нормално работникот да не е осигуран, но додека не те осигураат ти не треба ни да почнеш да работиш. Зошто одела 2, 3 месеци на работа неосигурана? Дозволила тоа да и се пролизга низ прсти како нешто помалку битно од одморот на конкретна дата со другарките. Бидејќи по постот таа не е изреволтирана од тоа што работи на црно...